Reklama

pátek 15. dubna 2016

Státní duma varuje EU před novým Černobylem


15. 4. 2016    zdroj
Poslanci se obracejí k Nejvyšší radě Ukrajiny s výzvou, aby se sežností postavila situaci, která vznikla v oblasti jaderné bezpečnosti. Státní duma projedná 15. dubna návrh prohlášení "O 30. výročí černobylské tragédie a zajištění jaderné bezpečnosti v Evropě v současné etapě", oznámil předseda Státní dumy Sergej Naryškin. Státní duma hodlá oslovit parlamenty a obyvatelstvo států Evropské unie, světovou veřejnost s výzvou, v níž je vyjádřena nutnost vzdát se politické konjunktury při hodnocení stavu jaderné bezpečnosti na Ukrajině, přijetí všech opatření k ochraně obyvatelstva Evropy před hrozbou technogenních katastrof na ukrajinských jaderných elektrárnách, nedovolit, aby v centru Evropy vznikl zdroj nekontrolovatelného šíření jaderných a radioaktivních materiálů.


Poslanci rovněž vyzývají Nejvyšší radu Ukrajiny, aby se v zájmu současnosti a budoucnosti postavila se vší vážností situaci, která vznikla v oblasti jaderné bezpečnosti.

Státní Duma prohlašuje, že je připravena zajistit svůj přiměřený přínos k podpoře zajištění bezpečnosti na jaderných objektech Ukrajiny. "Jsme pro otevřenou spolupráci s Nejvyšší radou Ukrajiny a parlamenty států Evropské unie za účelem pomoci při zajištění jaderné bezpečnosti jak na Ukrajině, tak i celkově v Evropě", je uvedeno v dokumentu.

Poslanci věnovali pozornost tomu, že vláda Ukrajiny přijímá, v rozporu s mezinárodními normami a bezpečnostními opatřeními Mezinárodní agentury pro atomovou energii, rozhodnutí o prodloužení životnosti řady jaderných elektráren o deset roků bez koordinace se zpracovatelem - státní korporací Rosatom, potvrzení existence potřebných finančních prostředků, a také bylo zahájeno vytvoření celoevropského skladu jaderných odpadů v černobylském pásmu, což vyvolává mimořádné obavy.

"Pokračování konfliktu na Ukrajině, absence politické a ekonomické stability v zemi, existence ozbrojených seskupení, nepodléhajících kontrole vlády, včetně teroristických, vytvářejí nebezpečí nekontrolovatelného šíření v Evropě a v celém světě odpadních jaderných materiálů, které jsou skladovány v Černobylu. Zvláštní znepokojení vyvolává hrozba spáchání teroristických útoků na ukrajinských jaderných elektrárnách", je uvedeno v návrhu prohlášení.

Podle názoru poslanců Státní dumy to všechno vytváří vážnou hrozbu jaderných havárií a velkorozměrného radiačního znečištění nejenom Ukrajiny a sousedních států, ale také celé Evropy. Poslanci vyzývají současnou ukrajinskou vládu, aby dodržovala všechny mezinárodní závazky v oblasti jaderné bezpečnosti.

26. dubna roku1986 se na černobylské jaderné elektrárně stala největší technogenní katastrofa na světě, která vedla k radiační kontaminaci značné části území Běloruska, Ruska a Ukrajiny, k četným obětem na životech v těchto zemích.


Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

4 komentáře :

 1. Palivové tyče od společnosti Westinghouse jsou zárukou nebezpečného provozu každého ruského jaderného reaktoru. Testy proto budou pokračovat na přátelském území Ukropie.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak nějak,jen mě napadá,že je to taková vyhrůžka od Kyjeva,EU budeš muset připlatit.

   Vymazat
  2. O té "bezpečnosti" US palivových článků (Westinghouse) provozovaných v reaktorech typu VVVR by mohli dlouho povídat i naši energetici.
   Do ČTV je s tím však (jaksi) nezvou ...

   Vymazat
  3. palivové tyče WE jsou sice aušus, ale samy o sobě žádné zvýšené nebezpečí neznamenají, jen ji to blbě pojede, na únik jadernách materiálů a záření do životního prostředí to nemá žádný vliv, to jsou bláboly, že s tyčemi WE "to bouchne"

   Vymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.