Reklama

úterý 26. dubna 2016

Tam, kde je zahradníkem kozlí tandem a Goldman Sachs... Brazilský “impeachment“ britskýma očima


Glenn Greenwald
26.4. 2016   Střípky ze světa
Vyznat se v politickém mraveništi, v něž se teď mění Brazílie na druhém konci světa, snadné rozhodně není. To hlavní však neuniká ani Glennu Greenwaldu, dřív elitnímu komentátorovi The Guardian – a dnes duši média, zvaného The Intercept.Do mediální extraligy, co panstvu nečte z pysku, postoupil už v původním angažmá. To on pustil do světa jako první dokumentaci, kvůli níž trčí v emigraci Edward Snowden. Tu o šmírácké chobotnici, jíž svět vydírá americká špionážní centrála NSA. Teď nahlíží do kuchyně sil, inscenujících „impeachment“ Dilmy Roussefové, „zvolené 54 milióny hlasů před pouhými 18 měsíci“.


Že jde o „skrznaskrz protidemokratické tažení“, demonstruje už „osoba, již se brazilští oligarchové a jejich média snaží dosadit za prezidenta“. Tedy „viceprezident Michel Temer s rukama špinavýma od korupce, hluboce nepopulární a sloužící oligarchům“. Už to „vrhá na celou kauzu jasné světlo“ – a s ním i pádný důvod, „proč by to svět neměl přejít mlčením“.

Temera před pár dny zpovídal i šéf brazilské filiálky New York Times Simon Romero. „Brilantní článek“ otevřel příznačně: „Nedávný průzkum veřejného mínění ukázal, že by ho Brazilců volila jen dvě procenta.“ Za „kolosální úplatkářský skandál“ je totiž vyšetřován právě Temer. „Impeachment“ proti němu už brazilskému Kongresu doporučil i Nejvyšší soud.

Může pak „kdokoli, uvažující racionálně, uvěřit, že snahu odstranit Dilmu pohání averze vůči korupci“? Je-li „tím, koho za prezidenta chtějí dosadit, obviněn z mnohem vážnější korupce, než ona sama? Je to očividná fraška. Také však i něco mnohem horšího.“

To, že je „bezostyšně zkorumpován“, se totiž ví o „třetím v čekárně na prezidentský post: evangelickém fanatikovi a šéfovi Senátu Eduardo Cunhovi“. V partě, horující za sesazení prezidentky, patří k nejmilitantnějším. Sám „byl však přistižen, jak křečkuje milióny dolarů z úplatků na švýcarských bankovních účtech“. Krátce „poté, co lhal i přímo Kongresu, že žádné účty v zahraničních bankách nemá“.

Jasno má i David Miranda, komentátor Guardianu dodnes: „Teď je se ukázalo jednoznačně, že příčinou snah o odvolání už dvakrát zvolené brazilské prezidentky není korupce; korupce je totiž jen záminkou.“ Brazilská média sice slibují, že padne-li ona, hned nato dojde i na ostatní zkorumpované špičky. Právě to „je však pustá lež“. Temer a Cunha se podporují navzájem. A prvý z nich, stane-li se prezidentem, hodlá jmenovat generálním prokurátorem člověka z nejbližšího okolí toho druhého. „Skutečný plán za impeachmentem Roussefové je vyšetřování ukončit, a korupci tak zaštítit, a ne potrestat.“

Šejdířský scénář sleduje i dalekosáhlejší ambice. Například jmenování šéfa mocné brazilské lobby bankovního průmyslu Murila Portugala – a „letitého potentáta MMF“ – „brazilským ministrem financí“. A Paula Leme – šéfa brazilské filiálky Goldman Sachs – šéfem centrální banky. Temer se zároveň nechal slyšet, že na už „beztak strádající populaci uvalí úsporná opatření“. „Zredukuje stát“ a „seškrtá výdaje“.

Pravé libreto celé komedie neskrývá ani Rubens Amaral, generální ředitel Banco Americano de Comercio Exterior SA. „Impeachment Dilmy“ označuje za „jeden z prvních kroků normalizace“. „Strukturálních reforem“, jež „finanční komunitě bezpochyby nabídnou lákavé příležitosti“.

Dilmě jde po krku i brazilský mediální oligopol. Ten je karikaturou všeho, o čem je demokracie, i očima Reportérů bez hranic. V jejich letošní zprávě, klasifikující svobodu projevu, figuruje Brazílie až na 103. místě. „Vlastnictví médií“ – uvádí se tu – „je i nadále velice koncentrované, a to především v rukou velkých průmyslových klanů, blízkých často i politické třídě“.

„Summa summarum: brazilské finanční a mediální elity jen předstírají, že cílem odvolání dvakrát zvolené prezidentky země je korupce.“ Ve skutečnosti jde o „konspiraci, mající dosadit k moci politiky, zkorumpované víc než kdo jiný“. Podaří-li se to, „brazilská oligarchie připraví o moc umírněně levicovou vládu, která už jménem chudých své země vyhrála čtvery volby“. A „kontrolu nad brazilskou ekonomikou (sedmou největší na světě) převede přímo do rukou Goldman Sachs a lobby bankovního průmyslu“.

Ten „podvod je stejně flagrantní, jako devastující“. Na „stejné brdo, jako ty inscenované znovu a znovu napříč světem, hlavně Latinskou Amerikou“. Podle not „mikroskopické elity“, která – čistě ve vlastním sobeckém zájmu – „spouští válku proti samotným základům demokracie“. Brazílie – „pátá nejlidnatější země světa“ – je přitom „inspirujícím příkladem mladé demokracie, nadané zrát a vzkvétat. Teď tu však demokratické instituce a principy berou útokem finanční a mediální kruhy, které demokracii potlačují a nastolují tyranii už po desítky let.“  

7 komentářů :

 1. Již název Goldman a Sachs mnohé napovídá, že?

  :-)))))

  J.B.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Goldman Sachs...zaměstnancem je obřezanec Vl.Dlouhý,současný "prezident"Hospodářské komory ČR!Šéf ožebračování všech českých občanů,to on propaguje pokus století-v ČR nejnižší cena práce v Evropě!I Čína se již těší na levnou pracovní sílu českých otroků!
   Ne náhodou je v HK ČR čestným "prezidentem nám všem dobře známý asociál Drábek zvaný Krysík!

   zločas

   Smazat
 2. Nedávno se Snowden vyjadřoval k prezidentským volbám ve své domovině. Přitom prohlásil, že to bude souboj dvou - kandidáta Trumpa a kandidáta banky Goldman Sachs.

  OdpovědětSmazat
 3. Jé jé, Brazílie je "anglosasopeizována" - stejně jako Evropa. Co na to nositel Nositel Nobelovy ceny míru? Měl by na podporu "vznikající demokracie" poslat mariňáky a nějakej ten humanitární náklad pum, jak je ostatně jeho zvykem. To je taky partička, ti nositelé ceny míru. No aspoň je soupis čekatelů na soud za válečné zločiny tak nějak na jednom místě.

  OdpovědětSmazat
 4. Nejde o to dosadit zkorumpovanou bandu ze spektra pravice, nýbrž odstavit od moci reprezentaci levicových sil. Kdyby organizátoři puče v mezích zákona měli v zásobě někoho méně profláknutého, tak by ho upřednostnili, ale vezmi chlup na dlani. Lula a Roussefová ukázali, že svět bez Goldmanů ap. v čele je možný. A to je daleko větší negativum, než pozitiva, které banksterům přinesou jejich zaprodanci.
  Brazilci možná zase přijdou o probrazilskou vládu. Ta nynější trvala ale výrazně déle než v 60. letech a vykonala více, než tehdy. Lidé nezapomenou, stejně jako tehdy, a proto je velmi pravděpodobné, že se po letech zase vrátí. Na delší dobu a s větší silou. Čím více budou goldmani válcovat a drancovat Brazílii a Brazilce, tím více potom budou Brazilci válcovat goldmanovskou sebranku.
  KR

  OdpovědětSmazat
 5. Pavel Sklenář26. dubna 2016 19:08

  Jestli se podaří Americký „impeachment“ Dilmy Roussefové, čeká Brazílii občanská válka nedozírných rozměrů.

  OdpovědětSmazat
 6. Myslím, že to co se děje nyní v Brazilii, Čechoslováci zažili po 17. listopadu 1989, nebo ještě jsou tací, kteří si myslí, že vše co se dělo pod názvem Sametová revoluce, bylo z vůle lidu? Dnes vidíme, že tomu v žádném případě tak nebylo a je jasné, že vše bylo připravené za účasti televizních kamer, které byly, jako náhodou všude tam, kde takzvaní studenti a jejich instruktoři z velvyslanectví USA měli HOLÉ RUCE, kterými hned po úspěšném puči rozkradli Československý stát a otevřeně ukradli majetek státu za víc jak pět bilionů. A pokud byla běžná mzda do roku 1989 2500 Kč a za byt 3 + 1 se platilo 300 Kč, tak dnes je běžná mzda 12000 Kč a za byt 3 + 1 se platí 8000 Kč, do důchodu se odcházelo v 60 letech, ženy dříve. Takže v současné době, již po více jak 25 letech budování něčeho co pražská kavárna nazývá demokracii, máme my, kterých je většina ne jenom holé ruce, ale i holé zadky... Nezapomeňte při dalších volbách opět volit TOP 09 nebo ODS a můžete si být jistí, že nezůstane u krácení mezd o 10% dolů. Totiž 800 miliard ročně které zahraniční firmy od nás vyvedou k sobě, aby si tu u nich v SRN, Francii a jinde na západě pěkně u sebe doma zdanili, už nestačí, je nutné nás ještě více vyždímat. Otázka zní, zda může stát s 10 miliony obyvatel uživit darmožrouty na západě? Odpověď na tuto otázku zní: Na západě to nikoho nezajímá! Ždímej dokud to jde, to je hlavní heslo kapitalismu.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.