Reklama

pondělí 25. dubna 2016

TTIP je chromá kachna

Zbyněk Fiala
25.4.2016   Vaše věc


Není to prodejné ani doma. Pokus prezidenta Spojených států Baracka Obamy přibalit TTIP do kufříku s obchodními vzorky, se kterým objíždí své evropské přátele, narazil na reakce, ze kterých se dá vyvařit nanejvýš společná fotka.Všichni evropští politici umějí číst a vědí, jak v probíhající americké prezidentské kampani mocně zabírá odpor proti obchodním smlouvám, které jsou výhodné pro jedno procento nahoře a připravují o práci zbytek občanů, v danou chvíli voličů. Představa, že chromá kachna, jak se něžně označuje prezident na konci funkčního období, přeletí Atlantik, rychle něco dojedná, všichni se namočí, a pak budou bezmocně přihlížet, jak společně mizí v propadlišti dějin, je možná vzrušující dramatické téma, ale dnes už mezi politiky nenajdete nikoho, kdo by se ho nadšeně uchopil.

Německý ministr hospodářství a předseda spoluvládnoucí SPD Sigmar Gabriel neváhal v rozhovoru pro hospodářský deník Handelsblatt otevřeně prohlásit, že pokud se chtějí Američané nadále držet svých utkvělých představ, že my trhy otevřeme a oni ne, tak jde o pravý opak volného obchodu. A než špatnou smlouvu, raději nic. K tomu lze jen dodat: Do kamene tesat!

Zamrazí však nad poznámkou, kterou Gabriel poukazuje na rozdíl mezi tím, co chtějí Američané vyjednat s Evropou smlouvou TTIP, a co vyjednali s Kanadou smlouvou CETA. Německý ministr hospodářství znovu rozhodně odmítl zakotvení arbitráží jako formy řešení sporů mezi státem a obchodní společností, tedy prostřednictvím rozhodců podle vlastních pravidel, a trvá na tom, aby případné spory řešil společný obchodní soud jako v CETA.

Takovou poznámku nelze brát na lehkou váhu. Měli jsme přece za to, že arbitráže už z vyjednávání TTIP dávno vypadly! Gabriel naštěstí není odkázán na to, aby něco jen zaslechl nebo věřil. Z toho je vidět, jakou past představují tajná vyjednávání, ze kterých pak na nás vypadou tisíce stránek nesrozumitelného právního textu a vyhlídka proher, kam se podíváme.

Možná, že předseda SPD Sigmar Gabriel ve chvíli rozhovoru trochu šilhal.

Pravým okem nakukoval k východu, do Východní marky (Östereich), kde byli rakouští sociální demokraté v nedělním prvním kole prezidentských voleb potupně vyřazeni. O tom, že Rakousko míří správným směrem, je přesvědčeno podle souběžného průzkumu veřejného mínění jen 12 procent občanů, tedy zhruba stejné procento, s jakým v neděli propadly tradiční vládní strany. Opačný názor má 52 procent občanů.

Gabrielovo levé oko pak nervózně pozorovalo protestní akce v Hannoveru, kde proti TTIP hřímalo asi 100 tisíc lidí – ale pozor, účastníků celoněmeckého a mezinárodního protestu. Autobus vyrazil i z Prahy. Bylo tam sto tisíc delegátů nespokojené Evropy. A kdyby někdo dělal i v dalších zemích průzkum jako v Rakousku, bylo by jasnější, proč přišli. TTIP je v každém případě skvělý nástroj, jak mobilizovat protestní hlasy.

Zastánci TTIP mají peníze a bojují z posledních sil. Pobavila propagační studie ve prospěch TTIP, kterou při příležitosti Obamovy návštěvy hannoverského veletrhu připravila poradenská firma HPS. Tvrdí se v ní, že smlouva usnadní prosazování německých automobilů na americkém trhu, především v důsledku odstraňování „netarifních“ bariér. Za ty však přece můžeme považovat i emisní limity pro výfukové plyny. A tak studie přistála na stole ve chvíli, kdy jsme si mohli přečíst ve Financial Times a veškerém dalším tisku, že Volkswagen téměř ztrojnásobil rezervu na řešení následků emisního skandálu v USA na bezmála 17 miliard euro.

Nejde o to, že by svět ztratil důvěru v to, zda Němci umí vyrobit dobré auto. Můžeme se prsit tím, že do stejné kategorie se dostala také škodovka, jak to ostatně naznačuje i výrazné zvýšení mezd škodováckých dělníků. Je to výsledek bojovnosti odborů, ale hlavně jde o doklad důvěry firmy v budoucnost, přestože teď celý koncern utrpěl první ztrátu od roku 1993. Stal se obětí velikášství minulého vedení. Dnes snad uvažuje realističtěji. Možná. Ale jaký masakr by asi nastal, kdyby se mezi manažery ve Volskburgu znovu vynořil gigant chodící pět centimetrů nad vodní hladinou! A kdyby se to nakonec nepovedlo, což se stává … Následoval by mlaskavý zvuk, jak by nás to vcuclo do mnohem propracovanějších nástrojů této mučící smlouvy.

Čas od času probíhají i v Česku debaty o výhodách TTIP a tam vždycky nějaký ministerský úředník nebo dobře placený předák podnikatelského sdružení nadšeně nabízí vyhlídku, že by se nám do pěti let zvedl HDP o půl procenta. Je to, jako když vsadíte chalupu do sázky, že dole v hospodě vám zadarmo nalejou.

20 komentářů :

 1. USA SE TTIP POSTARALY O VZNIK PROTESTU,KTERÝ NEMÁ OBDOBY.ISDS DODATEKTOTIŽ UMOŽNUJE PODVODY

  při kterých naši banksteři z ČNB blednou závisti.Aby voličům bylo jasné o co jde, malý přiklad,který se už u podobné prý obchodní dohody stal.

  PODVODNÍK jel kolem halhy bezcenné žuly.a zeptal se zelených co tam roste a jaké ještěrky tam pěstují.Ti mu vyoslili,že tam rostou vzácné cibule a kaktusy.
  Milý PODVODNÍK přijel domů a vypracoval projekt na ty šutry s tím,že na nich PLÁNUJE trhnout miliardy.
  A ŠEL S TÍM DO VLÁDY TOHO STÁTU.VLÁDA LOUTEK STEJNĚ PODPLACENA JAKO NAŠE mu to povolila.Ti přihlouplí zelení,však protestovali kvůli kaktusům a projekt tak nemohl být uskutečněn,

  VÝSLEDEK.Ten podvodník dal ten stát před AMERICKÝ TRIBUNÁL a ten odsoudil stát k MILIARDOVÝM POKUTÁM ZA UŠLÝ PLÁNOVANÝ ZISK.To museli zaplatit ovčané,kteři si zvolilim tu svou vládu pitomců,která jako u nás rabuje vše co není přibito a dnes i to co přibito je.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jenže přes smlouvu s Kanadou arbitráže již řádí v Německu.
   Byl popsán případ z Hamburku.
   Americká firma stavěla zařízení v ústí Labe, zelení prosadili ekologická opatření, která projekt prodražila.
   Americká firma založila filiálku v Kanadě a díky smlouvám Kanada-USA a Kanada-EU zahájila arbitráž.
   Arbitráž vyhrála, i když německá strana alarmovala všechny odborníky na mezinárodní právo. Němečtí právníci byli absolutně zděšeni právními formulacemi, ze smyčky nebylo úniku, americká strana nasadila nejlepší právníky v zemi.
   Podle výsledku arbitráže Německo musí zaplatit nejen proces, navýšení ceny, pokuty, ale i ušlý zisk - suma sumárum 15 000 000 EUR + mnohonásobně vyšší "ušlý zisk", s náklady americké strany cca 1 000 000 USD.
   Americká strana tento spor považuje za precedens, nyní zakládá společnost na arbitráže, která má za cíl ekonomicky vysávat rozpočty států EU.
   Nyní se chystají na "ušlý zisk" za odepsání Řeckého dluhu - proces má být veden proti Německu.
   Asi proto ten humbuk s vetřelci - odvádí se pozornost veřejnosti.

   Smazat
 2. USA je v koncích takže se musí chovat jako pijavice a ještě více vysát země v Evropě aby mohla žit o nějaký čas déle !

  OdpovědětSmazat
 3. http://aeronet.cz/news/video-mobilni-telefony-a-site-operatoru-nikdy-nebyly-bezpecne-pro-jakykoliv-typ-hovoru-ani-textu-brutalni-chyba-v-globalni-mobilni-siti-ktere-se-tajne-sluzby-nehodlaji-vzdat/ video odstaněno cbs ,ale je na youtube...

  OdpovědětSmazat
 4. Už to někdo popisoval,naprostá nadvláda nadnárodních korporací.Podpisem této smlouvy,už se nejde vyvlíknout z tohoto chomoutu.Dosavadní dobrovolné obchodní,kulturní a další,ztratí význam a platnost.Jak píše Anonymní ohledně ČNB,ano,ale i kurz třeba ještě koruny,bude ovlivňovat někdo jiný a ne naši bankstéři.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Konečně poznáme americkou kvalitu zboží, proti níž sovětská Evropská Unie se svými kapacitami a výrobou v Rumunsku a Bulharsku nemá absolutně žádnou šanci. To pravé po Americe teprve přijde z Číny, těšte se hlupáci...

   Smazat
 5. Víte proč USA nemá propagandu?
  Protože v USA sídlí pravda a láska!
  :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bylo by fajn kdyby od tam co rok nevylízala, jednou leze do Lybie, pak zas do Syrie...
   ..jo a proč má černou hubu???

   Smazat
 6. Pokial TTIP zamedzi okradanie ludi colnikmi, tak tuto vec velmi rad podporim. Colny organ su statny zlodeji. CLO+DPH za tovar (vyzivovy dolnok), ktory ste uz dost draho zaplatil za balik je drzost ci otrokarska spolocnost.
  Colnik (CLO) == zlodej

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je sice zčásti pravda, ale bezcelní unie ti bude k ničemu, když budeš tak oholenej, že nebudeš mít prachy už na vůbec žádný nákup a jedno jestli z Ameriky, nebo z domova.

   Smazat
  2. Já tedy se těším na americký benzín za 12Kč/litr, kilo hovězího za 30 Kč, v místě bydliště internet zdarma, na americká čistší auta proti těm kouřícím evropským smraďochům, že si budu moci koupit v krámě bez policejní komunistické buzerace revolver nebo pistoli, že se tu určitá vrstva neposere vzteky když uvidí buddhistickou svastiku, že tu budou různé noviny a různé televize s různými názory a hlavně: že nebudu muset poslouchat ta prázdnáé politická propagandistická hesla z klapačky Mrkve. Panebože to jsou "kydy" jak na školení PŠM od nějakého desátníka od Užhorodu.

   Smazat
 7. Co furt proti Amerikánům máte? Já jsem pro to jako v některých státech v Americe-koupit si bez keců, omezování, prodlužování, placení revolver, pistoli, pušku, samopal nebo dokonce dělo. Proč se tak všichni z Nuewo Kremlin v Bruxellesu bojí a chtějí odzbrojit Evropu? Do každé evropské rodiny, samopal, ne elektrické, vodovodní a plynové hodiny!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ne, že bych byl proti zbraním (právě naopak), ale i přesto, že Amíci mají snadnější přístup ke zbraních, tak bohužel to nemá moc velký vliv na ten bordel, co tam je.

   Smazat
  2. Nikdo zde přímo proti Američanům nic nemá, ať si žijí svůj americký sen, když je to baví, ale na svém světadíle. Tady se diskutuje o smlouvě TTIP a její nevýhodnosti pro Evropu.

   Poznámka:
   Zaznamenal jsem nový druh trollů:
   Kteří na jakékoliv téma odpovídají, že co máte proti Američanům, že tam byli a je to skvělé, že si například můžete koupit dělo. Škoda jen pro nás obyčejné bytosti, že tito Amerikofilové nedostanou zelenou kartu, aby mohli jít za svým snem.

   Smazat
  3. A kdopad z vás pánové a dámy smlouvu TTIP vlastně četl a ví o ní něco více, než že americká auta mají červenou a evropská žlutou směrovku "blikačku"? Ti stalinští amatéři rádoby profesoři se prý kapitalismus v roce 1989-90 teprve učili, málo jste se učili soudruzi, ani jste Lenina holobci neposlechli a jeho "učit se, učit se učit se" proto okradení, vykradení a prodaní jsme tam kde jsme. Který stát plný velmocenských politických primitivů a arcizlodějů prodal základní státní atributy-potraviny-vodu-telekomunikace-banky-infrastrukturu za přihloplého přihlížení českých nevolníků uvázaných u zahraničních výrobních linek za 1,50-2 €ura na hodinu práce??? Učte se a nemelte nesmysly.

   Smazat
 8. TTIP je přece super ekonomický nástroj. Génius to vymyslel a jenom génius ho pochopí. Proto takové utajování před obyčejnými ovčany. Co se týká nákupu, tak většina zboží k životu se dnes vyrábí v Číně. Doteď si ho EU mohla dovolit nakupovat přímo v Číně. Podle TTIP to bude alespoň papírově oklikou přes USA, ze kterých půjde za výhodné ceny amerických koncernů (jejichž výrobní závody jsou také v Číně) a nadto bezcelně. No nekupte to! To přece vůbec nemá chybu! Pouze pár nezbytných energetických položek dosud nakupovaných v Rusku (palivové tyče pro jaderné elektrárny, ropa a plyn) půjdou (díky sankcím) pouze přímo od amerických koncernů. Co se týká prodeje evropského zboží na americkém trhu, tak zde dostane EU řádně zaplaceno naprosto neomezeným množstvím zelených papírků z nepřetržitého třísměnného provozu amerických tiskáren dolaru. Obě strany musejí být nesmírně spokojeny, to je skoro jako ekonomické perpeetum mobile :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. TTIP blců trip. On zákon zachování energie nelze obejít a proto USA nakonec stejně krachnou, ale když budeme blbí stejně jako oni vezmou nás sebou do propasti.

   Celý ten jejich systém je letadlo (to umožnil nový panenský kontinent a dva resety - dvě světové války), už není kde brát, tak si celý kontinent rozorají těžbou břidlicové ropy a plynu a protože systém nutí pořád hrabat dál a dál, tak to může dopadnou tak, že na zemi nezbude žádný strom a žádný pták, tak jak prorokovali americkému bílému muži indiáni.

   Smazat
 9. Po pravdě,diskuse o TTIP,tak jak se vede,a je následně předkládaná veřejností je o ničem.Jen co by,kdyby,lži a polopravdy,strašeni lidí,kteří si kolikrát neumí spočítat ani výplatu.O co ve skutečnosti vlastně jde? Něco snad může neználkům,tak jako mě,napovědět analýza smlouvy o obchodu TTP,podobné té TTIP,která"visí" na www.NG.ru od Barbary Remchukové.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale ale, to je přeci proamerický zdroj, propagující EU a dominanci USA nad světem. To asi bude ta Barbara hodně "objektivní" analytička.

   Smazat
 10. Milí moji angličtináři - český transkript je "Varvara Ramčukova".

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.