Reklama

.

.

středa 6. dubna 2016

Větší hrozba, než „konec válčení v zahraničí, je utrum „tučných korporátních gáží“ pro členy Kongresu. „Zkrácení rozpočtu Pentagonu na polovinu."


John McMurtry
6.4. 2016   Střípky ze světa
Profesor boří mýty a demaskuje i jejich nízké pohnutky
Trump jako strašák a jako politik
Z Trumpa je v módě dělat „Reagana na steroidech“. Už pro jeho kampaň, pojatou jako reality show. Líčit ho jako „fašistu“ je však „kolosální podvrh“, píše profesor John McMurtry. Reálným cílem siláckých gest je totiž pravý opak.„Trumpovým tématem je americký sen, usilující o druhý dech.“ A navíc v „multipolárním světě“. „Korporátním lobby“ hrozí utnout i „penězovody z veřejných financí“.
A to vnímají jako hrozbu ještě větší, než „konec válčení v zahraničí, které si americký stát dopřává už od roku 1991“. Tím víc se cítí ohrožena „každá velká lobby, ovládající vládní prkenici“. Především „vojensko-průmyslový komplex, utrácející den co den téměř 2 miliardy dolarů“. Plýtvá jimi na konto „nekonečné série neotestovaných zbraní a válek v zahraničí“. Trump se „obojímu staví na zadní“. Pokud vyhraje, mají smůlu i další černé díry, provětrávající „kapsy daňových poplatníků a pracující většiny“.

Otvírá témata, jež korporátní média tutlala. Tím víc je terčem „posměšků, obvinění i urážek“. „Politickému establishmentu leží v žaludku napříč stranickým spektrem.“ Boří mu „vládnoucí pravidla hry“. Tím méně na něj může s otevřeným hledím. O to víc na to jde skandalizující oklikou.

Trump sám je „nestydatý oportunista“. S „nebetyčným egem“. Tím snáz zvládá „standardní divadlo“. Jde jím však naproti „volebnímu dynamitu všech Američanů, zbavených dobrých míst pro modré límečky, sociálních benefitů i veřejné infrastruktury“. V době „největšího transferu bohatství do rukou jediného procenta, proti němuž dnešní washingtonský establishment ani nehlesne“.

Ralph Nader hodil velkým prachům rukavici standardně. Korporátní média ho vyřídila hned na startu. Trump na to jde bombastickým randálem, na nějž je Amerika zvyklé. Tématy a „hodnotami“, o nichž je „americký sen“. Burleskní „karikaturou americké sebechvály“. V dnešní Americe si však o „podporu vyvlastněné masy“ – a „základny Republikánské strany zároveň“ – říci jinak snad ani nelze.

Tím víc lze pak brát útokem „válečný stát, farmaceutické monopoly, lumpárny zdravotních pojišťoven, zlobovanou zahraniční politiku, úniky do daňových rájů, globální obchod pro korporátní zisk a na úkor desítek miliónů vlastních dělníků“. I jiné „korporátní zájmy, mající totálně navrch“.

„Celá Trumpova strategie staví na magnetu veřejné pozornosti.“ V tom je „velmistr“. A navíc i „nepodplatitelně bohatý“. Odpůrcům nezbývá, než ho atakovat „ad hominem“. Coby „maniaka, posedlého vlastním egem“ Na samé „hraně fašismu, rasismu a sexismu“.

Dřív než se ukáže, zda ho ten horor přece jen neodepíše, stojí za pozornost, s čím přichází reálně. Zatím to byla „pozvánka do krokodýlí tlamy“. Prohlásit, že Pentagonu seškrtá rozpočet o 50 procent, si ještě netroufl „žádný politik, co chtěl vyhrát“. Jen o „vojensko-průmyslový komplex“ vůbec se otřel i Eisenhower. A teprve v projevu, jímž balil kufry. „Trump říká, že Spojené státy ´musí být neutrálním a čestným makléřem´ i v izraelsko-palestinskémkonfliktu.“ „Big Pharma“ skřípe zuby nad jeho sliby, že „ušetří 400 miliard dolarů vládní negociací cen léků“. Trump přetřásá i variantu „systému jednoho plátce“ – tedy jediné zdravotní pojišťovny ve veřejném vlastnictví. To dráždí jako rudý hadr býčí arénu celý byznys, ovládající medicínu.

Trump „hází rukavici i ´obrazu nepřítele´“, nosnému „pilíři ideologie USA“: „Co takhle být pro změnu s Ruskem aČínou zajedno?“ Po „roce 2008 byl vstřícný i ke znárodnění bank z Wall Street“. „Globální systém ´volného obchodu´“ viní z toho, že „vykuchal životy americkým dělníkům“.

„Hrdinou dělnické třídy samozřejmě není.“ Je to „čistokrevný kapitalista“. „Posedlý vlastním privátním zájmem a lakotou, která se za kapitalismu počítá.“ Přitom však „kapitalista, který si nenahrabal ani vykrádáním veřejných financí, ani vývozem práce a daní pod zahraniční jurisdikci“. Aby pak tamní „nelidské standardy vracel zpět do Spojených států coby ´nevyhnutelnou konkurenci´“.

Kritika poměrů, s níž přišli jak Trump, tak Bernie Sanders, je „větším fenoménem, než všechny jiné výzvy americkému systému už od 60. let“. Nejen Sanders, ale i Trump tak „iniciují dlouho odkládané poznání, že parazitní kapitalismus už požírá i životní síly samotných Spojených států“.

Profesor o tom vydal i brilantní knihu: Rakovinné stadium kapitalismu: od krize k terapii (The Cancer Stage of Capitalism: From Crisis to Cure).

11 komentářů :

 1. Nechci být přehnaně optimistická, ale po dlouhé době se mi jeví kandidát na prezidenta USA jako dosti silná osobnost, která pochopila, že takhle to dál nejde. Jestli najde dostatek příznivců na to, aby byl zvolen, to se uvidí. Já každopádně držím palce - nejen tomu, aby byl zvolen (Sanders by byl podle mě lepší, ale asi nemá šanci), ale aby ho pak zase nezpacifikovali, jako každého před ním. Nedělám si přehnané iluze, ale tyhle "zlobivé děti" občas zatřesou systémem víc než uhlazení a nicneříkající ( či přímo klamající ) kravaťáci. Tak uvidíme. Zdravím, Pavla

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Žádný prezident nežije ve vzduchoprázdnu. Každý v USA ví, že existuje "Dallas", nebo hotel "Ambassador", nebo měkčí cesta na způsob "Watergate" - nejaký vhodný "únik informací". Takže ani US prezident není až takovým pánem ve své Bílé chaloupce, jako se nám snaží nacpat mainstream. Nicméně vítězství Trumpa a prosazení alespoň část z jeho v článku předpokládaných aktivit je jistě černý scénář pro Rusko. USA by tím totiž velmi posílily. Po stránce politického vlivu, ale i ekonomického. Upevnila by se hegemonie dolaru a anglosaské zrádné pětky. Proč to tvrdím? Na to si každý najděte svou odpověď.

   Vymazat
  2. V jednom se pan profesor myli. Kdyz jsem poslouchal Trumpa pred par tydny,tak jedna z veci o ktere mluvil, byla US armada jako celek a rekl,ze US potrebuje silnou armadu.
   Nevim,mozna nemam stejne zdroje informaci jako pan profesor,ale Trumpa jsem neslysel rici,ze by chtel po svem zvoleni prezidentem snizovat rozpocet Pentagonu o 50%.
   Hodne amiku je pysnych na svoji armadu(je zde hodne rodin,ktere maji cele generace muzu a zen ve sluzbe US armady) a nedaji na ni dopustit.
   Mnoho politiku vyuziva US armadu k ziskani hlasu ve volbach od techto lidi.
   Osobne Trumpovi velice fandim a doufam,ze mu budu moci dat hlas v listopadu.
   Sanders je obdoba Sobotku a Merkelu v Evrope. On a Clintonka by byli jen pokracovanim Obamovy vyderacske politiky,ktera vede ke konfliktu v Evrope.
   CZ75

   Vymazat
  3. Pavlo
   v Obamu se také vkládali velké naděje a jak to dopadlo.
   J

   Vymazat
  4. V reakci na příspěvek Pavly - také se mi začíná jevit lepší Trump, zvláště po článku od pravdoláskaře a pražského kavárníka publicisty Peheheheheho, který ve svém článku nápadně vychvaloval Clintnovou a pomlouval Trumpa. To znamená, že pro nás dolních deset milionů, co napíše a prosazuje tohle pravičácké prase, tak nám bude vyhovovat pravý opak. Díky Pavlo, Pavel.

   Vymazat
 2. Vlastenec:
  DĚKUJI REDAKCI - že jste stáhli článek
  http://www.novarepublika.cz/2016/04/michail-chazin-putin-trump-velky-zvrat.html = byla to nepěkná 3,14ČOVINA.
  Článek byl divný pohled ŽIDOBANKsterského ekonoma chazara Chazina a trapný pokus DIsKREDITACE politiky PUTINA !
  _____________________________________________________________________

  ussa je problém nejen pro ussa, ale pro celý svět !!!

  Putin to má dobře nastudovaný jak po vojenské i ekonomické stránce.
  Rozumný člověk si odvodí, že NEJVÍCE PROBLÉMŮ DĚLAJÍ ussa ŽIDOBANKY !!!

  Ty se neřídí žádným tržním mechanizmem(viz Klaus), ale vysávají jak pijavice jednotivé státy, kde pomocí BAREVNÝCH REVOLUCÍ (TICHÝCH PŘEVRATŮ), dosadili do vlád své lidi = židácké KOLABORANTY !!!

  Takže centrální banky jak v ČR tak v RF "kopou za cizí židáky".

  Putin dobře ví, že šéfka CB RF Nabiullinová je židácký KOLABORANT(v ČR je to žid singer)a delvalvací Rublu dělá proti zájmu RF ..a tudíž je třeba tuto hnidu odstranit a reformovat vsechny státní banky RF !

  Židáci také móóc chtějí rozprodej(prvivatizaci) údajně bankrotujících firem RF - a to Putin NIKDY NEDOVOLÍ ..již se k tomu vyjádřil dříve !!!

  = takže opět je to jen "zbožné" přání ŽIDOBANKsterských pijavic - slintajících po bohatství Ruska !!!! (v ČR už není co ukrást)

  =ALE MARNĚ!!!! ..a proto rádoby "ekonomové" rejpou do Putina a chtějí se zviditelnit na jeho úkor ..přitom těmto "ekonomům" už nikdo nevěří !!!

  V ČR slavná klausova "NEVIDITELNÁ RUKA TRHU" už je dávno amputovaná židáckými pijavicemi!!
  **********************
  Putin dělá VELKÉ KROKY potřebné k OBNOVĚ Ruska a osamostatnění z vlivu ussa např. v oblasti bankovních karet a navigace(Glonas)!
  ***
  Dokonce bych řekl, že Putin nyní ZACHRAŇUJE svět - před ussa militantními kobylkami a pokusy rozpoutat WW3 !!!!
  ****************************************

  Trump bude určitě více zdrženlivý a uvážlivý než slintonová!!!

  _______________________________________________
  znovu DĚKUJI REDAKCI - že jste stáhli uvedený článek
  .. a nezkazili si tak reputaci OBJEKTIVNÍHO ZPRAVODAJCE !!!

  OdpovědětVymazat
 3. Nedělejme si iluze z Trumpa.Obama byl taky vítan s nadějemi a jak sklamal.Přemýšlel jsem s čím ti zmrdi ,kteří Ameriku ovládají vyrukují.S černouskem už národ jednou oblbli.Zbývá ženská prezident.Takže volba je na Clintonové.S velkou pravděpodobností ,ale vsadili na us Babiše.Když se na to voliči nachytaj jinde ,tak proč ne v US.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano jsem nevolil a volit nebudu, nicméně s babišem nějaký extrémní problém nemám. Taky proč? Jen proto, že je bohatý?, nebo proto, že už není kraďousek ministrem financí?, nebo proto, že s ním je nespokojená pražský všivárna?

   Vymazat
 4. Ještě žádný americký prezident nesplnil, co nasliboval. A to někteří dokonce za své sliby dostali i Nobelovu cenu míru! A jaký byl výsledek? Pokračovali v tom, co jejich oředchůdci začali a ještě rozjeli nové prasárny.
  A když už náhodou vypadalo, že by nějaký USA-preziden opravdu chtěl splnit, to co slíbil, tak jej zastřelili jak nějakou škodnou...

  Nemá proto smysl podléhat planým nadějím. Jediné co je u amerického Babiše pozitivní je to, že může pozitivně překvapit, zatímco u manželky kuřného Bila je jistota, že bude pokračovat v krvelačné politice, kterou dělal její manžílek coby prezident a nebo ona sma coby ministrině zahraničních věcí.

  Zdr.
  JiB

  OdpovědětVymazat
 5. Když ptáčka lapají..... Obamovi slib uzavření koncentráku na Quantanámu vydržel 2 volební období, a pořád nic.

  OdpovědětVymazat
 6. Těžko předvídat, jak se nový prezident USA vybarví - změna s Obamou byla nadějí a je to absolutní propad - ale na rozdíl od Trumpa u Clinton je jistota, že si bude nabytou mocí hojit nelítostně všechny své mindráky; a že jich má. Bůh s námi.

  OdpovědětVymazat