Reklama

čtvrtek 28. dubna 2016

Zbyněk Fiala: Lady a Trump


clinton trumpZbyněk Fiala
28.4.2016  Vaše věc

Zdá se, že to hlavní už známe. Ve finále boje o Bílý dům se utkají Donald Trump, miliardář, a Hillary Clintonová, senátorka podporovaná miliardáři.
Nepomohla okázalá gesta vedení Republikánské strany, které si nad Trumpem ucpává nos. Nic nezmohla ani snaha o taktickou dohodu mezi zbylými soupeři Cruzem a Casichem, neboť jejich výsledky jsou zanedbatelné. Trump nyní dosáhl dokonce absolutní většiny v primárkách pěti států východního pobřeží a žene se za šancí získat potřebnou nadpoloviční většinu hlasů volitelů ještě před nominačním sjezdem strany, aby nedal šanci zákulisním čachrům.

Také Clintonová navyšuje náskok a nutí tábor svého soupeře Bernieho Sanderse k úvahám o taktice ústupového boje. Ten by mohl mít podobu programové platformy, bez které Clintonová nedostane podporu Sandersova tábora. To by jí mohlo být ještě při nominačním sjezdu jedno, ale nikoliv už v samotných volbách. Jak v táboře Demokratů, tak Republikánů jsou obrovskou volební silou protestní hlasy. Včetně Demokratů, kteří Clintonovou vysloveně nechtějí.

V souhrnu je těch protestních hlasů na obou stranách tolik, že to vypadá na rozběh k revoluci. Nikdo neví, co udělají. Spojí se? A u koho? Kdo je dokáže vtělit do svého programu tak, aby ořezal hrany stranickému původu? Nebo převáží zklamání a proběhne hlasováním nohama, které zamíří místo k urnám do hospody?

Není to jen protest těch, kdo vědí, co nechtějí, ale nevědí, co chtějí. I když i těch je dost. V Trumpově agendě je spousta nenávistných prvků, podobných tomu, co se s úspěchem využívá i v Evropě a míří proti cizincům jako hrozbě pro bezpečnost, pracovní místa, kulturní sounáležitost, kde co. Je to pokus najít jiné viníky stále drásavěji vnímaného pocitu, že americký sen se rozplynul. Práce a podnikavost většiny nezajistí vzestup většině, ale zlepší život jen nemnohým, krmeným od kolébky stříbrnou lžičkou. Střední příjem po započtení inflace neroste už celá desetiletí.

Trump však má v programu i racionálnější prvky, zejména odpor proti falešně pojatému volnému obchodu. Není těžké argumentovat statistikami, že dobrých pracovních míst ubývá, protože mizí v zahraničí. Mzdy ani nemohou být lepší, protože jsou hnány do soupeření s asijskou nebo latinskoamerickou bídou.

A kde je úspěch politiky světového četníka, když federální dluh vytrvale narůstá a vláda je prakticky každý rok na pokraji státního bankrotu? Trump lépe postřehl to, co cítí drtivá většina voličů - vlastenecké emoce, které se vzedmou nad rakví porytou americkou vlajkou, už nepřehluší pocit, že peníze a životy poskytují hlavně ti, kdo z toho prakticky nic nemají.

Nejistota, co protestní volby přinesou, je patrná také z úvodníku New York Times. Hned na začátku dával přednost Clintonové, a kdyby to měl být někdo z Republikánů, ať je to raději Kasich. Nyní si tento liberální list uvědomuje, že hra se přesunula jinam a velká část voličů obou stran má stejný cíl. Do pohybu je uvedly nesplněné sliby.

Zdaleka už není jasné, zda Clintonová dokáže vyhrát jen proto, že má lepší vzdělání, propracovanější program a státnickou zkušenost. Jestli lze stavět na víře, že až to na Trumpa v podzimních televizních duelech vybalí, udělá z něj popleteného žáčka. Není jisté, jestli její piruety dolehnou i k jiným než přesvědčeným uším.

New York Times proto varují Demokraty, aby si moc nelibovali ve zmatku, který vládne na republikánské straně. Demokratická strana je stejně zaskočena chováním rozzlobených středostavovských voličů, o kterých si myslela, že je na ně spoleh. Ale nemá se co divit, když nedokázala prosadit smysluplnou zákonné úpravy, které by zajistily širší dostupnost vysokoškolského vzdělání, kontrolu osobních zbraní, rozumnou úroveň minimální mzdy nebo lepší péči o válečné veterány.

Co horšího, vedení Demokratické strany je příliš často zajatcem vlastních elit. Přestože samo přišlo s reformou financování volebních kampaní, demokratičtí politici jsou hluší ke hněvu voličů, když přijímají obrovské dary od společností, jejichž podnikání těží z vládních zakázek. Kde jsou ty časy, kdy Demokraté byli oporou chudých, nezaměstnaných a zadlužených? Mnoho mladých voličů obklopuje Bernieho Sanderse proto, že se cítí podvedeni.

Lze se usmívat tanečkům republikánského vedení, které nejprve Trumpa odmítá, a pak hledá cestu, jak se mu přizpůsobit. Smích přejde, až jeho vzestup přinese drsnou lekci pro všechny, uzavírají New York Times úvahu nad dědictvím nesplněných slibů.

Nezávislé weby jdou dál a vracejí se ke škodám, které spáchala ministryně zahraničních věcí Hillary Clintonová například v Libyi, jak to ukázala její háknutá osobní korespondence. Vyplývá z ní, že svržení Kaddáfího nesledovalo žádné z proklamovaných cílů, jako je obrana lidských práv, stabilita oblasti nebo šíření demokracie. Byla tu hlavně ropa a libyjské zlaté rezervy, které nabízely reálnou možnost pro vznik afrického měnového systému nezávislého na dolaru.

Clintonová se tedy musí utkat i s tímto svým obrazem. Těžko říci, co pro to musí udělat. Americkou politiku v každém případě čeká zásadní změna.
 
 


13 komentářů :

 1. Prosím vás,
  podívejte se taky jinam, kde je komentář o tom, co včera prohlásil Trump na adresu Ruska a Číny.
  Role světového četníka se nezmění ani volbou Trumpa,nebo té baby.
  Zločinná zahraniční politika USA si ponechá svou odpudivou tvář nadřazeného diktátora a kdo nebude hrát stejné noty, ten si koleduje o "masáž."

  Ještě klika, že je ČR natolik bezvýznamná a "přátelsky nakloněná" tomuto diktátu, že to tady nehrozí...

  OdpovědětSmazat
 2. :))
  možná už je jedno kdo vyhraje.
  Bude li to Trump možná změny budou méně bolestivé.
  Vyhraje li terorista převlečený za usměvavou jedubábu,
  bude změna tak i tak*

  OdpovědětSmazat
 3. 7:29
  http://www.lidovky.cz/trump-chce-jako-prezident-lepsi-vztahy-s-ruskem-a-cinou-pit-/zpravy-svet.aspx?c=A160427_200948_ln_zahranici_ELE

  Z diskuze :
  D. Inzenyr 28.4.2016 7:22
  Trumpuv projev jsem si nasel. Skutecne je tam to o Cine a Severni Koreji. Slovo Russia nebo Putin tam ale neni. Kde je chyba?
  http://reut.rs/1rho7MI

  OdpovědětSmazat
 4. známá pravda je, že když chcete zničit národ, musíte mu zničit školství (kvalita a znepřístupnění zpoplatněním), což už je dlouhodobá realita v USA, asi proto se nebouří lidé a přijímají otroctví a ponížení....

  OdpovědětSmazat
 5. Možná není vůbec podstatné, který kašpar v USA vyhraje post prezidenta, ale jakou část mezinárodní bankovní mafie a oligarchie bude reprezentovat a jak na to zareaguje okolní svět. Vzpomeňte si co kecal první černý prezident v bílé chatrči a jaké naděje do něj a změnu USA vkládal celý svět. Dokonce mu dali i Nobelovu cenu za mír předem, kterou kdyby měl kousek cti v těle by musel vrátit jako jemu naprosto nepatřící.

  OdpovědětSmazat
 6. Pane Zbynek Fiala,
  dekuji Vam za popis toho, co se deje v tyto dny v Americe.
  Vim urcite, ze to bude mit vliv i na Evropu a kazdy obcan v Ceske republice by o tom mel vedet !

  Nikdy jsem takove volby nevidel a nezazil !
  Doba bez politickych emoci je daleko a hrozi rozsireni poulicnich rvacek.

  Dovoluji si malou opravu.
  Amerika NENI proti cizincum !
  Amerika je pouze proti -NEKTERYM- cizincum.

  Tem cizincum z kterych Americane nikdy nebudou - a nikdy nebudou zadnym prinosem Americe.

  Prisel jsem do Ameriky z Jizni Afriky a byl jsem vitan !
  Amerika byla ke me moc fain ! Nikdy jsem nebyl na nejake podpore a vzdy jsem pracoval.

  Americane me exeptovali od prvni chvile ! To co Cesi nemaji radi na Americe je presne to, proti cemu se postavil Donald Trump a jeho hnuti, ktere je podporovano MILLIONY obcanu !

  Jeanine Pirro (soudkyne) VARUJE, ze revoluce hodnot preroste v revoluci v ulicich !
  Obe strany zacinaji delat seznamy svych nepratel a emoce rostou.
  Hillary representuje zajmy Neocons a kdyby nad ni nebyla drzena ochranna ruka teto organizace, tak ji zatknou za ten bordel v severni Africe, ktery si ted vypije Evropa.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
 7. Já doufám , že vyhraje Trump a dohodne se s Putinem ,jinak nás nečeká nic dobrého :(( ! Pak by NATO bylo užitečné k vyhnání všech muslimů , neziskovek (ziskovek ) z Evropy ! Já bych chtěla vidět , když se změní i zahraniční politika , jak rychle by všichni dobroserové měnili kabáty !!!

  OdpovědětSmazat
 8. At je to zednik, elektrikar, nebo doktor, tak jeho pracovni schopnosti a zivotni strategie, zde zarucuji jeho vzestup !

  Donald Trump vsak rekl, ze se Amerika stala kosem na
  odpadky, ruznych problemu z celeho sveta , ktere vyustuji do kriminality , drog a nepouzitelnosti v zamestnani.

  To je dovod jeho snahy o dostaveni plotu na Rio Grande.
  On se dozaduje Immigrace pod kontrolou.

  Jsem rad, ze jste napsal tento clanek, pane Fiala, stejne jako jsem vdecny panu Janu Marenkovi z Protiproudu, ze o tom pise.
  (Jdu totiz parte z prazske kavarny na nervy. Oni vi, ze bud zmeni kabaty, nebo se NEbudou jednou schazet v
  kavarne , ale pod mostem potoka Botice.)
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
 9. Panove politologove v Cesku ! Sledujte ten prusvih, ktery nastane, v pripade, ze po vyhre statu Indiany Donaldem Trumpem se jeho kandidati pod vlivem natlaku, nebo podplaceni pridaji k jeho nepratelum.. (Coz se planuje.)

  GOP (Republikani) budou ve srackach az po usi ! Lide se jim definitvni odkloni od takove "demokracie", nebo udelaji RIOT...V pripade , ze Indianu Trump vyhra, tak prakticky vyhral NOMINACI, . Co by potom nastalo v pripade zminene zrady je strasidelne pomysleni. (Konec domokracie ?
  Nevim !)
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mě zajímá tvůj idol
   jen z hlediska zahraniční politiky USA vůči okolnímu
   světu.
   A dnes ráno jsem si přečetl, co včera tvůj idol prohlásil na adresu Ruska a Číny:
   "S Ruskem je třeba mluvit z pozice síly..."

   Takže, pokud bude prezidentem, tak se v té zločinné zahraniční politice světového četníka nezmění
   VŮBEC NIC.
   Podívej se na to takhle:
   Američani - jejich zahraniční politika, nemá nikde na světě přátele, pouze spojence a to spojence z donucení a pak také horlivé kolaboranty, kteří z toho profitují.
   V ČR se to kolaboranty jen hemží, mnozí to mají v genech, jejich dědové hajlovali za protektorátu,
   pak jejich otcové lezli 40 let do zadku Rusákům,

   no a otcové dnešní mladé populace lezou do zadku Američanům.
   Tak jednoduché je to, milý honolulu.

   Smazat
 10. V nejblizsich dnech ! (Presidental primary.)
  INDIANA - 3. kveten
  NEBRASKA - 10. kveten
  WEST VIRGINIA - 10. kveten
  OREGON - 17. kveten
  a stat WASHINGTON na severozapadu - 24. kveten
  Ahoj panove, dobre pobaveni.
  honolulu

  OdpovědětSmazat
 11. (16:02), nektere jeho vety jsou receny z donuceni a pro uklidneni, jeho priposranych nepratel. Nektere vety nechci ani opakovart a netykaly se Ruska.

  On rekl 5x, ze se s Ruskem domluvi. Musel to opakovat , aby mu mohla parta Neoconu nadavat.

  On potrebuje nejdrive ziskat moc a vliv ve Washingtone.
  Potom bude jednat. Zatim ma svazane ruce a snazi se byt opatrny.
  Jdu ted na clanek Robertse. Pojdte take ! Je to American narozenim - kdysi velmi uspesny . Dnes je v nemilosti.
  honolulu

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.