Reklama

.

.

neděle 10. dubna 2016

Zbyněk Fiala: Ukažte nám východ z nouze


Fiala Zbyněk
Zbyněk Fiala
10.4.2016  Vaše věc

Nezaměstnanost klesá, ale v ekonomice, která se vyprofilovala nízkou technickou úrovní. Dá se s tím něco dělat? A kdo to má udělat? 
 
Nezaměstnanost v březnu klesla na 6,1 procenta a zaměstnavatelé začínají žebrat o levné pracovní síly z dovozu. Nižší nezaměstnanost je už jen v Německu – ale se zcela jinou úrovní mezd. Část vyšší životní úrovně Německa přitom pochází právě z nesmyslné české orientace na levnou práci. Na té vydělávají velké zahraniční firmy. Nelze se divit zjištění, že Česko je nejatraktivnější zemí pro německé investory (před Polskem a Slovenskem), protože na konci roku odevzdáme do zahraničí na dividendách a dalších transferech minimálně desetinu HDP.

V Americe teď rozčeřilo debatu rozhodnutí prvního a třetího největšího státu USA podle počtu obyvatel, Kalifornie a New Yorku, že zvednou minimální mzdu na 15 dolarů na hodinu. To je při dnešním kurzu dolaru srovnatelné s českými 60 tisíci korun měsíčně. Nebude to hned, až v příštích letech. Přesto to srovnejme s 11 500 korunami, kde má být česká minimální mzda roku 2017. Slabším počtářům pomohu – je to skoro šestkrát méně.

Také v Americe se samozřejmě rozhořel spor, zda to nebude mít zničující vliv na pracovní místa. Tento spor známe, také u nás se spolehlivě vynoří při návrhu na sebemenší zvýšení. Pokud jde o ČR, minulá léta potvrdila, že zničující vliv na pracovní místa mělo hlavně šetřílkovské blouznění, iracionální škrty ve státním rozpočtu, které podtrhly příjmy, a tedy i poptávku, takže snížily daňový výnos a zvýšily dluhy. Měli jsme pak krizi i v době, když jiní už z toho byli venku. Zaplať pámbu, z toho už jsme vyrostli, ale nízké mzdy nám zůstaly. ČR má osmé nejnižší náklady práce v Evropské unii. Berme to jako vizitku podnikatelské úrovně v naší zemi.

Pokus o zasazení české situace do strategického rámce nabízí štábní cvičení Úřadu vlády ČR nad přípravou strategického dokumentu Česká republika 2030. Chystají se debaty u kulatých stolů za účasti veřejnosti, včetně zástupců odborů a nevládních organizací. Proto jim teď byl rozeslán diskusní podklad, který vznikl v expertním týmu a ve Výboru pro socio-ekonomický rozvoj Rady vlády pro udržitelný rozvoj. Zní to hrozně komplikovaně, ale i zmíněný výbor byl budován s výraznou vnější účastí, jen pracuje systematičtěji a dlouhodoběji než kulaté stoly.

Uvedený diskusní podklad otevřeně poukazuje na to, že v ČR je nízký podíl mezd na celkovém HDP ve srovnání se zbytkem Evropy. Devalvace koruny toto podhodnocení mezd ještě zesiluje. Žádná konvergence se nekoná, životní úroveň ČR se vzdaluje od Německa a Rakouska. Proto bude třeba alespoň částečně dorovnat rozdíl mezi produktivitou (ta je oficiálně asi 45 procentní) a mzdami (kolem 30 procent) ještě před vstupem do eurozóny. Zároveň bychom měli dorovnat výkon ekonomiky na úroveň dvou třetin evropského průměru (ve směnném kurzu, nikoliv v umělé statistické veličině parita kupní síly, tedy po započtení vnitřních cen, kde jsme asi na 80 procentech).

Jenže tento růst bude těžký, protože ekonomika v držení zahraničních vlastníků se nás moc netýká, vyšší přidanou hodnotu dovezou, my ji zamontujeme za nízkou mzdu, a zase ji odvezou. Zisk pak odpluje v dividendách. Skutečně česká ekonomika, která se na tom podílí, se ani zdaleka neprofiluje jako hi-tec, ale jako její přímý opak, low-tec. Nabízí nízké mzdy za nízkou přidanou hodnotu, zatímco ve světě zuří vědecko-technická revoluce. Je to vizitka i našich liberálních ekonomů.

Strategie by nás ráda orientovala jinam, protože bez zvýšení produktivity a poptávky po kvalifikované práci hrozí ztráta konkurenceschopnosti. Zkrátka krach. Závody ke dnu skončí na dně, skokem do vypuštěného bazénu. Jenže velké podniky nám nepatří – a moc malých a středních nemáme. Ty, které se točí kolem automobilového průmyslu, poskytují nanejvýš střední přidanou hodnotu.

Celkově je konstatována slabá úroveň podnikavosti, ke které přispívá - vedle vysoké závislosti na zahraniční kontrole - také nestabilita regulačního rámce. Což se dá přeložit tak, že trochu platí jen to, co se momentálně hodí několika nejsilnějším subjektům, obaleným šedou sférou.

Co chceme? Strategická buňka, kterou udržuje při životě Vladimír Špidla na Úřadu vlády, nabízí vizi:

„Česká republika má fungující ekonomiku, založenou na principech sociálně-tržního hospodářství a spolupráci podnikatelského sektoru s veřejným a neziskovým sektorem. Staví na tvůrčích schopnostech lidí, oborech s vyšší přidanou hodnotou, na oběhovém hospodářství, nízkouhlíkové ekonomice, digitalizaci a využití bioekonomiky k produktivnějším a odolnějším zemědělským, lesnickým a vodním ekosystémům, které jsou šetrnější k životnímu prostředí a reagují na globální změny.“

Co to znamená? Tak třeba oběhové hospodářství, to je to bezodpadové. Jenže vláda nedávno rozhodla, v jiné strategii, že při nakládání s odpady zvýší podíl spaloven. Jinými slovy, Špidla ať si klidně obíhá, ale Brabec souhlasí se spalováním. Proto považuji chystané diskusní stoly za štábní cvičení.

Strategie tu nepochybně vznikne, ale podstatné bude, co s ní bude dál. Při jedné z prvních debat tohoto strategického procesu, kdy se hodnotily kvality studie prognostického pracoviště Univerzity Karlovy (CESES na fakultě sociálních věd, vede prof. Martin Potůček), bylo možné konstatovat, že tenkrát roku 2000 celkem slušně odhadli, kam svět zamíří v roce 2015. Jen to nikdo nepoužil. Strategie přitom vznikaly všude, na ministerstvech, v krajích. Je jich aktivních asi 110, ale jedna o druhé neví.

Strategická parta na Úřadu vlády tak připomíná hrstku Moravanů u Bílé Hory. Ale nevzdala to. Všemocná však není. Může tedy upozorňovat na potřebu bezuhlíkaté ekonomiky, oběhový přístup „od kolébky ke kolébce“, odolnější zemědělství (menší plochy, méně orby, více hnoje), které pomáhá i udržení vody v krajině, a samozřejmě digitalizaci a onu zásadní celospolečenskou změnu, která se skrývá za výrazem Průmysl 4.0.

Myslí také na obnovu malého a středního podnikání (vědí, že tam patří i moderní družstevnictví, které se však může v mnohém inspirovat první republikou) a upozorňují na potřebu podpůrného systému. Tou není dotace 60 milionů korun na vydláždění návsi kamarádem, ale funkční státní rozvojová banka (tady už Mládek nabízí i konkrétnější plány) a systém poradenství a propojení s lokálními univerzitami do inovačního systému, jak o tom nedávno v Praze mluvili experti ze Švýcarska. Mluvíme samozřejmě o regionálním a lokálním rozvoji.

Jenže pak se do strategie opřou velké prachy a hlasy z hradních výšin, a najednou se mluví o komparativních výhodách českého stavebnictví a dopravy. Tam napřeme zdroje. A poukáže se na chybějící propojení s evropskými vodními cestami… Znovu tedy auta s betonem a mužici s lopatou.

Potřebujeme protihru proti velkým prachům. Část z toho plní odbory, které hromují proti nízkým mzdám a rozšiřují svůj strategický záměr také na koncept národní ekonomiky, čili nikoliv jen na lepší život těch, kdo otáčí kolečky globálního byznysu. Odboráři však zatím nenašli cestu k bezuhlíkaté ekonomice, protože centrála musí hájit i zájmy zaměstnanců v energetice a hornictví. Zatím to dělá bojem za udržení míst. Lepší by bylo, kdyby zatlačila na vznik jiných. Ostatně nejen tam. Třeba podporou družstevních řešení pro zkrachovalé podniky - dát lidem něco do začátku, silnou poradenskou podporu, případně veřejné zakázky.

Mizerně placení čeští pracující mohou nad těmito řádky přinejmenším zjistit, že už si někdo všiml, jak to nikam nevede. Ale budoucnost jim nikdo nedodá, nepřijde v balíku s mašličkou. Chtělo by to víc odborářů. Víc aktivních občanů, kteří se rozcvičují třeba na participativních rozpočtech. Víc rozdurděných akademiků. Víc poctivých ekonomů v téměř vyhynulém oboru národohospodářství. Víc realistických ekonomických komentářů v nezávislých médiích. Víc odhodlaných lidí, kteří se rvou do politických stran, přestože je tam nikdo nechce, protože naruší pořadí čekatelů na funkci. Víc lidí u volebních uren. Prostě víc chtít, ale doopravdy, nejen po třetím pivu.
 
 

32 komentářů :

 1. Prosím, používejte výraz "vstup do eurozóny" co nejméně, myslím, že vím co to znamená a nedělá mně to dobře na krevní oběh. Sypat miliardy za dluhy třeba Řecka a důchodcům přidat 40Kč.

  OdpovědětVymazat
 2. Brilantní článek, pane Fialo!
  Díky za něj. Není mu co vytknout.
  Zdraví Vás
  JiB

  OdpovědětVymazat
 3. Bohužel, pane Fialo, nikdo nám "východ z nouze" neukáže, ten si budeme muset najít sami ....
  Nebude to rozhodně jednoduché a mnohým se to nebude vůbec "líbit". L.S.

  OdpovědětVymazat
 4. Kolaborace s vládou nic neřeší. Všechno bude horší a horší. Nic brilantního autor nenapsal. To si myslí, že objevil Ameriku? Tento stát je ztracen. Stane se protektorátem Bavorska nebo Rakouska. Lidi se začnou bouřit a ochránci lidských práv si vzpomenou na koncentrační tábory pro nespokojence.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pochybuji, že se lidé začnou bouřit, když někdo udělá v tomhle svinčiku pořádek.

   Vymazat
 5. Komunisté dali lidem lidské právo prožít důstojně svůj život od začátku do konce. Gauneři, kteří uzurpovali po plyšáku vládu, toto lidské právo lidem vzali a nahradili ho psudolidským politickým právem krást, lhát a podvádět. Až budou zase volby, nechte se opít rohlíkem a zase je volte.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, ale to byli jiní komunisté, a ne ti, co jim ze sezení v parlamentních lavicích změkla páteř, zesádelnatěly zadky a revoluce je pro ně sprosté slovo. T

   Vymazat
 6. Firmy, které tady mají majetek a ovládají českou ekonomiku, a gauneři z Bruselu se ze všech sil snaží, aby v Česku nezůstaly žádné peníze a nic z toho, co hloupě navrhuje Fiala, se nerealizovalo. Už Zeman měl idiotský nápad, abychom zase investovali. To si máme sami snížit příjmy, aby nám to zase ukradli jako po roce 1989? Snad lidé uvěří až po příštím převratu, ale nyní v žádném případě.

  OdpovědětVymazat
 7. Krysa Jacenjuk resignoval - rodeo může mačít....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ukrajina je za červenou čárou . Putin musí hájit obranné pásmo Ruska . Také máme benderovské krysy : Kalousek , Schwarzenberg , Bursík
   ,klaun Kocáb . Půjdou na Ukrajinský ďereš .

   Vymazat
 8. Můžeme se jenom dohadovat, na kolik stojí za levnou prací českých dělníků tlak odběratelů, resp. konkurenční boj a na kolik nenasytnost zaměstnavatelů. Bohužel, setkávám se s obojím a řekl bych 50:50. Znám několik českých podnikatelů, zneužívajících místní vysoké nezaměstnanosti a drží dělnické mzdy na nějakých 70 Kč brutto za hodinu, i když se firmě daří. Pan velkostatkář si raději postavil novou vilku, koupil nové autíčko, zaletěl si na exotickou dovolenou. A to jsou samozřejmě jenom zjevné znaky toho, jak si jeho firma stojí. Na účty mu nevidím. Nezávidím, ale 70 Kč je dneska opravdu málo.

  OdpovědětVymazat
 9. Ja,ja,ceska otrok být tobra otrok!A my se mít moc tobra,nas stol bohaty a stedra!

  OdpovědětVymazat
 10. Návrhy pana Fialy na východ z nouze aktivitou občanů jsou zajímavé, ale prvoplánovité. Vysvětlím, jak to myslím:Jsme v zemi, která je zbavena vlastních výrobních kapacit. Ty slouží k vytvoření zisku, který odchází ze země, protože nebyly vytvořeny zákony, ZÁKONY, které by tomu zabránily a které by ještě dokonce stanovily mzdovou hladinu. Takové zákony nevytvořily popřevratové vlády, ani jediná. Jsou to tedy zrádcovské vlády, které umožnily udělat z ČR kolonii.
  Jak tedy za takové situace, kdy si nahoře odhlasují další a další zákony ve prospěch oligarchie - jak za takové situace chcete dospět k systému, jenž zvýší mzdy? Jak za oligarchického řízení chcete uskutečnit ono zlepšení?
  Správně apelujete na občanstvo. To by však muselo napřed odstavit oligarchát od moci, tedy jen revoluční cestou a mít připravenu ideologickou vizi / např. znárodnění velkopodniků a zdravotních pojišťoven /, včetně vědecky přesného návodu na přechod do jiné fáze jinak řízené ekonomiky.
  Návody na "po dobrém " vyžití s predátorským neoliberalismem jsou naivní...
  Na závěr se omlouvám za případné neporozumnění p. autorovi. Jsem obyč.žena a používám nejen selský rozum, ale i historickou zkušenost, která obsahuje již tak mnohé pokusy, jak žít jakožto beránci s vlky, bok po boku mírumilovně a ku prospěchu obou stran. Kdo koho to vlastně žral..?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 20:42- souhlasím s Vámi, "budování kapitalizmu" mělo jít od počátku "měkčí" formou. Naši "soudruzi" kapitalisté v honbě za rychlým zbohatnutím udělali chybu rychlým prodejem majetku pod cenou, jako komunisté "rychlou" cestou socializace vesnice. Politicky si ublížili a čas začal pracovat už jen proti nim. Jako komunisté neměli již šanci své omyly napravit, nedostanou druhou příležitost ani "Euro-Hujerové". Nevím, zda změna bude "mírová" ale jsem si jist, "že nic nebude jako dřív".

   Vymazat
  2. Jsme v naprosto beznadějné situaci. Nikomu, kdo tady už 26 let vládne, nelze věřit. Volit některou z ušpiněných stran je sebevražda. To platí i o zákeřné sociální demokracii. Pan Fiala volá po zakládání malých a středních českých firem. Firma nemůže začít z ničeho. Něco ke své činnosti potřebuje a na to jsou třeba peníze. Kdo ty peníze podnikateli dá? Mnoho firem krachuje a je proto riskantní do podniku vkládat svoje rezervní úspory, pokud hazardér takové peníze má. Co bude nová firma prodávat? Na trhu není skoro žádných volných mezer pro odbyt tradičních služeb nebo výrobků. Naprosto nový výrobek je třeba nejprve vyvinout a odzkoušet. Bez speciálních znalostí to nejde. Sice se může zvlášť kvalifikovaný specialista trhnout od velké zavedené firmy, ale bez technického zázemí je jeho know how k ničemu. Proto k tomu nedochází. Výzkum a vývoj demokraté po převratu zničili. Zůstala jen impotentní akademie věd. O plánu výzkumu (rozdělení grantových peněz) rozhodují zahraniční hodnotitelé a ti si nás bezpečně pohlídají. Co se dobrého objeví, to se musí vyslepičit, zahraniční publikace je přednější než prospěch české ekonomiky. Dříve byly resortní a oborové výzkumné ústavy a každý větší podnik měl vlastní technický rozvoj. Vše bylo demokraty zničeno. Zkušení lidé byli za malé navýšení mzdy přetaženi na dealery zahraničních firem a myslí jenom na sebe. Kdo by se vůbec té vládnoucí sebrance obětoval? Výzkum na univerzitách je předstírání pokud peníze utrácejí jenom ti, co umějí jen učit. Nezbývá než si zazpívat
   https://www.youtube.com/watch?v=DXCrJ9IpSBA
   (tady se ti idioti trefili, se Zemanem trefili kozla)
   Kdo ví jestli Fiala dělá dobře, když se angažuje tam, kde se ušpiní prodlužováním agonie režimu?

   Vymazat
  3. 22:13- na některé složité, nejen politické otázky, je potřeba najít nesložité(ne heslovité) odpovědi. Ne každý má čas "filozofovat". Odkaz se mi líbí, proto nechápu averzi k Zemanovi, který pro mne tvoří, u nás, jeden z mála záchytných bodů normálního myšlení. Z tohoto pohledu se mi zdá klip OK ale politická reakce aktérů na Zemana jako úlitba(pokání) bohům v šoubyznysu(zaměstnavatelům). K Vám, jsme v beznadějné situaci proto, že lidé Vašeho formátu nejdou do střetu s "otevřeným hledím". Jak se mají lidé orientovat ve volbách? I když, s Vaší racionální "nežvanivostí" jste asi užitečnější mimo politiku. Potom se ovšem nedivme, že jsme v beznadějné situaci.

   Vymazat
  4. 20:42 A 22:13 Máte plnou pravdu. Smradlavá ryba od smradlavé hlavy.

   Jsem už "na odpočinku", ještě ne na věčném. Zažil jsem rozkvět i pád jak výzkumu (ČSAV), tak výroby (ELITEX) na vlastní kůži. Až do dna.

   Hlavu uříznout, zahodit. Tělo zahodit. A začít od nuly, stejně jako po válce. Zakládat odborná učiliště, odborné školy, velmi vysoké školy. Nevolit voly. Děda.

   Vymazat
  5. Souhlasím.Docela logická prognóza.Až bude po válce,pak těm co zbudou nic jiného nezbude.Se současného marasmu jiné cesty není,Bohužel.

   Vymazat
 11. Původně jsme si mysleli, že z nouze vyjdeme, jenže nebylo to tak. Dostali jsme se do nouze ještě větší.
  A to bylo řečí o dočasném utahování opasků, které bylo údajně nezbytné k dorovnání životní úrovně Německa. Úrovně Německa jsme dosáhli, ale pouze v cenách, a v lecčem je u nás i dráž. Takže Německo dokonce začínáme předbíhat, ale platy oproti Německu o dvě třetiny nižší.
  Takže je jasné, i po takové době, že je tady celou dobu vše špatně. A navíc státní dluh máme astronomických rozměrů.
  Ale neměli jsme žádný.

  OdpovědětVymazat
 12. Třetinu platů za bydlení . Běžte do prdele i s vaší demokracii . Za Husáka jem vydělal 4 500 kč . A byl jsem král . Škoda že jsme sedli na lep našim chartistum v čele s Havlem . Měli nás raději zabrat Nemci aby hlídali naše zloděje . To by byli ekonomické reformy . Žádný tunel . Praha je hnízdo zlodějů , kryje je kavárna s top09 .

  OdpovědětVymazat
 13. Ekonomika ČR je především důsledkem zpackané privatizace, pokud to rovnou nenazveme debilitou, či přímo zločinem. Teď už je naší devizou pouze levná pracovní síla, která jediná je schopná nalákat cizí kapitál. To jen doktoři mohou řvát, že chtějí ne evropské platy, ale rovnou ty nejvyšší německé. Zvlášť, když je Němci verbují už přímo u nás. No ale nemá cenu brečet nad rozlitým mlíkem, za všechny dluhy a předání moci několika oligarchům včetně vzniku nových - církve a solárních baronů si stejně můžeme jenom sami. Hloupost v národě už konečně převážila, procento grázlů neustále roste, kteří díky nesmyslnému systému "spravedlnosti" jako jediní jsou schopni dobře přežívat. Jedinou strategii, kterou jsme schopni vyprodukovat je dluh a říkáme tomu politika. Jen úlohu církve v oblbování a udržování lidí na krátké uzdě převzala dokonale masmédia. S tímhle materiálem už nehne nic

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. privatizace nebyla zpackaná. Proběhla podle všech pravidel kontrarevoluce. Vše se podařilo, byla nastolena diktatura kapitálu a lidé tleskali. Jediné řešení je opětné znárodnění všeho, co bylo ukradeno. T

   Vymazat
 14. Článek dobrý, až na detail- většina plastových odpadů se recyklovat nedá. Budeme je vyvážet do Německa a platit likvidaci nebo z nich budeme získávat energii?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 22:51- už se našly(vědci) plastožroucí bakterie, tak snad nesežerou i nás, možná mutanti.

   Vymazat
 15. No bohužel žijeme v systému, kdy rozhodují jenom velké peníze a ani vláda a už vůbec žádná komise s tím nic neudělá.Pokud veškeré rozhodující výrobní prostředky a síťové služby patří zahraničním vlastníkům, můžete si plánovat co chcete,ale výsledek bude vždy stejný.Družstevní iniciativa se tak může max. orientovat na pletení košíků, pokud to není v rozporu s nějakou EU normou.Odbory se mohou zmátořit, ale výsledek bude úspěšný jen v případě generální stávky a to jsme již v jiné situaci, v přechodu k novému systému. To samozřejmě nikdo "tzv.odpovědný nedovolí", a proto jak je výše naznačováno, celá situace dopadne špatně. Liberálně to nepůjde..

  OdpovědětVymazat
 16. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 17. Kdybychom těch 27 let budování kapitalismu aplikovali na 1. republiku, tak jsme založili stát, prožili Mnichov a právě by končila 2. světová válka, psal by se rok 1945. Srovnejme
  tedy roky 1918 a 1945. Není to dneska mrtvá stagnace?

  OdpovědětVymazat
 18. NE to nepůjde- pokud vystoupíme z EU, pokud znárodníme podniky, půdum, vodu, zdroje(lesy, uhlí), co myslíte, že se stane? Arbitráže, pokud nepomůže tak banky odejdou i s majetky, a lidem zůstanou oči pro pláč, a pokud ani to nepomůže, vtrhnou sem cizí vojska. Takhle to bude. A bohužel, je tady dost pitomých jedinců, a jednoduchých nebo zlých lidí, kteří půjdou proti vizi obecného blaha.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To už tady taky bylo, a jak zdrhali. Husiti je hnali.

   Vymazat
 19. Kdybychom těch 27 let budování kapitalismu aplikovali na 1. republiku, tak jsme založili stát, prožili Mnichov a právě by končila 2. světová válka, psal by se rok 1945. Srovnejme
  tedy roky 1918 a 1945. Není to dneska mrtvá stagnace?

  OdpovědětVymazat
 20. Program a řešení nesesumírujeme tady na webu NR. Musí vzniknout politická síla, strana, chcete-li, která se nebude bát jít do politiky a která bude mít vzdělané kádry, schopné zformulovat taktiku a vizi. Tam bychom se my, protestující občané, mohli sjednotit a někam směřovat.Jenže za 26 let žádná, ani opoziční iniciativa, se do toho nehrne. Odbory pohřbil Zavadilm když 100 tisícovou demonstarci rozmělnil pivem s Kalouskem. Ovšem to pivo samotné by to rozložit nestačilo- v podstatě odbory stejně nevedly lidi do odporu proti dravčímu systému, jen se snažily vyjednávat a prosit. Generální stávku jako hlavní sílu odmítly a neuvažují o tom ani ve snu.
  Weby jako NR nás soustřeďují v podstatě jen k definování situace, člověk si počte, uleví se, že jsou někde anonymní spřízněné duše, ale to nepomáhá...Vzdělané"kádry" se mají zatím u nás dobře, jsou většinou materiálně zajištěny.
  Proč by se tedy angažovaly politicky. Existuje možnost, že naopak naše počtení si na webech nás neutralizuje. Velmi důležité by bylo získat skutečný pravdivý obraz smýšlení české veřejnosti. Taky je možné, že většina Čechů a Moraváků je vlastně dost spokojena, proto se inteligentní lidé spokojí pouze s definováním vředů a hnusu v naší zemi a nehrnou se do předem prohraného boje za lidi, kteří změnu nechtějí.
  To, jaké je skutečné mínění lidu, není zmapováno a je vlastně hlavní otázkou. Možná k tomu poslouží monitoring nezávislých webů,mne teď napadá, chacha.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je myslím střízlivé hodnocení situace. Je konec období slov, nastává čas pro období činů. Pokud ne, přijde období zmaru.

   Vymazat