Reklama

neděle 8. května 2016

Antropolog Mnislav Zelený: "Západu nic nedlužíme, naopak Západ nás vždy podrazil. Západ nikdy nebyl solidární."

Jiří Babača
8. 5. 2016
V souvislosti se migrační krizí býváme my Češi a ostatní středoevropané zemí tzv. V4 často kacerováni a emočně vydíráni ze strany vrcholných představitelů starých zemí EU viz. zde (novarepublika) tvrzením, že jsme údajně nesolidární a že údajně máme morální povinnost splácet jakýsi domnělý dluh Západu. K tomuto ohranému klišé jsem objevil zajímavý rozhovor, který poskytl etnolog a antropolog Mnislav Zelený Daniele Drtinové z Bakalovy DVTV.

Mnislav Zelený zde na jednu z otázek v čase od 8:20 odpovídá:
„Proč bychom měli být solidární se Západem? Západ nás vždy podrazil. Západ nás vždy nechal na holičkách, nikdy nám nepomohl a nikdy nebyl solidární. Začalo to Sulejmánem  r.1529, kdy stál před Vídní. Západ neposlal ani nohu z Německa (!)…česká šlechta poslala dva tisíce žoldnéřů, profesionálních válečníků…to česká šlechta hájila Evropu ve Vídni! Na to se zapomíná. Přišel Mnichov, zaprodali nás Hitlerovi, přišla Jalta, zaprodali nás Stalinovi. Přišla tzv. Sametová revoluce a otevřely se jim trhy… je to jenom byznys … (dotace EU) jsou jen takový pozlátko. Kdybychom spočetli všechno, co z toho všechny ty řetězce mají, ono by to vyšlo úplně jinak (než je nám prezentováno).“

Podle antropologa Mnislava Zeleného si přitom Západ za současné potíže může sám a sklízí jenom to, co sám zasel.
„(současný migrační)průšvih začal 500 let nazpátek. Už tenkrát přišla globalizace, už tenkrát se likvidovaly kultury… to bohatství, které Západ má, jak se teď nad námi povyšuje, tak to mají z období kolonizace. A teď se jim to vrací. Proč bychom za ně měli tahat ty horký kaštany, když si to zapříčinili? To oni zbohatli na těchto (kolonizovaných) zemích.“

Antropolog Mnislav Zelený však nezůstává jen u kritiky, ale nabízí také řešení a v čase od 10:50 uvádí:
„Proto říkám, oddělme tu střední Evropu, založme jakési Rakousko-Uhersko, založme jakýsi ´Minischengen´. Protože my jsme se nikdy neměli do koloniální politiky. My jsme nic neměli z té nafty na Střední východě…*“
* V Případě užší spolupráce zemí tzv. V4, bych však byl velice obezřetný u holportu s Poláky. Historická zkušenost je totiž varující a ne jen ta historická. Dokonce v i případě nedávného jednání o povinných uprchlických kvótách, ve chvíli kdy to bylo pro Poláky výhodné, nás Poláci hodili přes palubu.  Současně jejich rusofobie na straně jedné a posedlost snahou lézt USA do zádele na straně druhé je všeobecně známá a varující. Tolik má poznámka na okraj.

V rozhovoru s Danielou Drtinovou se etnolog Mnislav Zelený dotknul i otázky multikulturalismu. Podle něj multikulturalismus „je jako míchání hrušek s jablky“ a současné stěhování národů do Evropy „je otázka množství… jak sem přijdou milióny, pak už jde o existenci naší kultury. Čili my jsme schopni pojmout určitý počet, ale nesmí to být nárazově a ve velkém množství.

Celý rozhovor je  zde.  

29 komentářů :

 1. Pan Zelený má pravdu.
  Před 100 lety ze strach z Německa Francie, VB a USA za pomoci svobodných zednářů rozcupovali Rakousko Uhersko ve snaze zajistit Francouzskou hranici s Německem a zároveň co nejkonfliktnější hranice na východě.
  Z nás Francie udělala blbce, nejdřív se hrnuli do spolupráce, potom jsme podle jejich nápadu zabetonovali miliony do nepoužitého opevnění, aby jsme jej neporušené předali Německu.
  Nakonec Německu předali i část zlatých státních rezerv, tu druhou část napůl prožral Beneš, napůl zpotřebovala naše armáda v zahraničí, která bojovala za ně.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. k naši armádě v Anglii - komančové to vše museli splatit do poslední tkaničky do bot

   Smazat
  2. 6 55. Je otázka, co by psal Parvus po zradě v roce 38.

   Smazat
  3. Anonymní 9. května 2016 6:55

   To je taky poslední a také patřičně vyčpělý argument Pražské kavárny…
   Přitom realita je taková, že i když jsme byli půl století ve sféře vlivu Ruska, tak jsme nezanikli. Ba co dím Rusové se sami a dobrovolně stáhli a po jejich odchodu jsme byli bez dluhů(!!!)svými vlastními pány. Zatímco po čtvrt století spolupráce se západem máme jen na státním rozpočtu sekyru 2 bil Kč, kde jsou kraje, obce a to jsme přitom nechali zprivatizovat majetek v hodnotě cca cca6bil. Kč! Dnes nám zde nic nepatří a jsme cizinci ve vlastní zemi… dost smutná bilance, nemyslíš?

   Ale to zdaleka není vše. To nejhorší má zjevně teprve přijít. Pokud zůstaneme pasivní a nic neuděláme, tak se nemusíme bát, že se zítra budeme učit Rusky, ale Arabsky! Přičemž pokud by mělo přijít na lámání chleba, tak tě mohu ujistit, že Ruština je se svou azbukou naprosto v pohodě, ale jak si poradíš s arabštinou a s tím rozsypaným čajem coby písmem fakt netuším.

   Možná by bylo na čase aby sis koupil letenku do Saudské Arábie, seznámil se s tím, jak se praktikují občanská práva v echtovní zemi arabského světa. To ať víš, do čeho jdeš!

   Nebo kdo myslíš, že asi tak sponzoruje výstavbu muslimských mešit na Západě? Kdo asi tak platí tamní Imámy, kteří pak radikalizují tamní připrchlíky?!?!?!
   Kteří pak světe div se útočíse amopaly v rukou na původní obyvatelstvo!

   PS: jinak já bych zase pro změnu mohl citovat Beneše z r. 1946... (:-).

   Zdr.
   JiB

   Smazat
  4. Chlapíkoj to pálí a má naprostej recht s tím bohatstvím tzv. Západu! Však také jeho převažující obyvatel - konzumní maloměšťák bez obzoru je výsledek kolonialismu, jenž jeho stěžejní apologet, jinak také pacholek diamantových králů židovské rodiny DeBeersů, jistý Cecil Rhodes, zdůvodnil jako nutnost, "pokud se chceme vyhnout občanské válce". Tehdy každému bílému byl přidělem pomyslný tým negrů, Indů či čínských kuliů v jejich rodné zemi, který dělal jen a pouze na něho a jeho rodinu a zbylí nevyužití barevní se nechávali pochcípat hladem a na běžné nemoci, aby se ušetřily zdroje pro nás. Výsledkem bylo, že sice židáčtí páni a majitelé žili v honosných palácích, ale i bílá rasa si přišla "na své" tím, že nemusela bydlet v chatrčích! Cenou za to byla ztráta ostražitosti! Ztratili jsem ostražitost a nechali si Žida přerůst přes hlavu a výsledkem je současná mizerie, kdy bezprostředně hrozí zánik bílé rasy jako takové!

   Smazat
 2. již brzy dostaneme ultimátum. buď kvóty nebo bratrská vojenská pomoc nato.

  OdpovědětSmazat
 3. A proc je tak tezke rici zapadu NEEE !
  Male deti v Americe se uci rikat kouzelne slovick NEE, od 5 let sveho veku. Je uplne normalni, ze manipulaci se snazi ziskat prevahu kazdy podraznik. Denne dostanu 4-5 dopisu s pokusem o manipulaci v muj neprospech.

  Proc Vase autority lezou do zadku pomatene Merkerove, ktera se chova jako diktator ? Proc vase autority si vymysli OBJEKTIVNI duvody cistit nocniky kratkozrakym egoistickym oslum v Bruselu a v Berline.

  Proz nerozehrajete mocnosti proti sobe vzajemne. Proc nereknete Polakum , ze jsou bezpaterni stetky a , ze na ne povalate Cinany a Putina z jihu.

  Proc vase autority jsou tak vzacne neschopne a prisleple ?
  Proc nebudujete obranu ?

  PROTOZE se neumite domluvit a volit na pozice vlvu schopne lidi. Vas jde opit rohlikem. Porad jenom becite nad rozlitym mlekem a mate na tom zasluhu take.
  honolulu - svedomity pozorovatel

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A vy Američané, pane honolulu, si vybrat politiky dovedete? Podívejte se na tu sbírku gaunerů, lhářů a podvodníků, která vám vládla od konce II. sv. války. To je právě ta slabina hry zvané demokracie. Čestný a schopný člověk, čest vyjímkám, se do nejvyšších pater politiky nemá ani šanci dostat. Každý člověk je znám pouze úzkému okruhu lidí. Bez podpory médií nemá šanci být zvolen. A kdo vlastní, resp. ovládá média? Ti, co ohýbají politiku a politiky. Bez jejich souhlasu a peněz nemá ani ten nejlepší z nejlepších šanci vystoupit z anonymity davu. A podle toho to v demokracii také vypadá. A podle toho také skončíme.

   Smazat
  2. Presne tak 5:23 honolulu zi zde honi triko nad Trumpem a rozdava rozumy co bychom meli delat a pritom jako sveta znaly ani nevi ze us presidenti jsou nikoli voleni,ale dosazovani zidovskou bandou ktera americe vladne. Viz zvoleni cerne opice o ktere par dni pred volbama nikdo nevede krome gay klubu a najednou miliony od zida Sorose. A pavian z Afriky je presidentem.

   Smazat
  3. POZOR! Je třeba brát tu vše s rezervou, páč tady panuje rudej židáckej zkurvenej xindl jménem IVAN DAVID! Zasran chazarskej škaredej s chlupama na tom mokvajícím vředu co mu vyrašil mezi ramínkama tam co naši lidé hrdě nosí hlavu s lidskými vlasy! Tady jsi zavítal milý návštěvníku do rudýho rusáckýho skanzenu, kde se hrstka komoušskejch zmrdů navzájem poplácává po ramínkách a utěšuje jako "jsou dobří" že ještě nechcípli! Ale brzy se stane :)

   Smazat
  4. Zase mi to místní cenzor smazal,tak to napíšu znova.Honolulu je bajkař a chytrosti moc nepobral je to pravý vypláchlý američan a ve znalosti světa nesahá Atapanovi p.Zelenému ani pod kotník.Vaše ego honoluu je pravé americké.

   Smazat
  5. Koukám, že pan honílulu nevidí ani na vlastní špičku nosu. To se pak velmi snadno poučuje a moralizuje, když má v hlavě vymeteno :D

   Smazat
 4. Nevyčítal bych nikomu nic, kdyby... Kdyby zejména v poslední době spousta křiklounů nevyčítalo Rusům rok 1968. Právě na Jaltu tito křiklouni rádi "zapomínají". Právě tam a na dalších setkáních hlav vítězných mocností, došlo k rozdělení sfér zájmů. A právě tam nás Britové a Američané nechali napospas Stalinovi. Nikdy jsem neslyšel, že by dohody vítězných mocností před koncem a po skončení II. sv. války byly jakkoliv časově omezené.Tak že i když se mi události roku 1968 nelíbí, musíme je vnímat pouze jako úklid dvorku, který na těchto schůzkách pomáhal západ Stalinovi "vykolíkovat". Pokud chci mít vztahy s kýmkoliv férové, nesmím se vracet do minulosti. Pokud se vrátím o rok, partner půjde o deset let. Já pak můžu jít v čase o sto roků a nakonec skončíme někde u neandrtálců. A při cestě časem nejdeme vždy nějaký moment, kdy jeden národ na druhém spáchal nějakou křivdu. "Zapomínání" vnímám jako propagandistickou masáž, jejíž součástí jsou snahy o přepis historie a podsouvání nových "skutečností". Je mi 52 a musím se přiznat, že nevěřím na světlou budoucnost. Už neočekávám od života nic pozitivního. Na změnu trendu by evropská společnost musela projít názorovou proměnou a té není už schopná bez značného otřesu. Tak že budeme čekat na válku, nebo hospodářskou krizi apokaliptických rozměrů, která nás vrátí nohama zpět na zem. Potom, pokud Evropa přežije, se vrátí k reálnému pohledu na svět a kupeckým počtům.

  OdpovědětSmazat
 5. Anonym (5:23)
  Vnitropoliticky boj v Americe je daleko intenzivnejsi, nez v Cesku.
  To zarucuje, ze se do Washingtonu nekdy dostanou lide vysokych kvalit a idealismu.

  Za ta dlouha leta v Americe si pamatuji mnohe. Tito lide casto zamezi zhorsovani udelu pracujicim Americanum z ulice.

  Kdyz nekdy vyhra jejich opozice, (napr. globalizatori.) tak je lidem hure,
  ale boj pokracuje.

  Nejvetsim problem nejsou ti idealisticti, dobri ci zli, ale ti kteri jsou hloupy. Ti nadelaji obrovsky zmatek.

  Nejhlopejsi lide jsou tradicne na State departmentu. Oni destabilizuji svet, casto v dobrem umyslu , ale nic nedomysli.

  Hillary nadelala takove chyby, ze v dnesnich dnech nektere autority ji chteji dat pred soud.

  At je to, jak je to, tak boj o zlepseni, ci orietaci zeme pokracuje. (U vas NE, protoze volite stale stejne.)

  Cesi napiste pristi rok presidentu, Trumpovi co se vam nelibi. POZOR vsak na jednu vec ! Budte direktni, zadne predreci a omacky a krasorecneni. V Americe to nikdo nema rad. (Priklad direktni vety : - Premier sobotka se klani Merkerova, ktera zahnojila Evropu islamem a my Cesi protesujem.) To je direktni veta.

  V 80-tych letech jsem psal presidentu Ronaldu Reaganovi ohledne Jizni Afriky (kterou jsem dobre znal) a bylo to oceneno !
  Ohledne Ceska psat nemohu s jistotou jako o JAR ! Nekterych vecech malo rozumim. Vy jim rozumite vice, tak piste. Budte Tribuny lidu, jako byl Tiberius Gracchus.
  honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já si počkám na výsledky vašich prezidentských voleb. Trumpa nepovažuji za nejdokonalejšího, ale v dané situaci bych jeho zvolení bral, jako důkaz, že demokracie alespoň trochu funguje. Pokud zvítězí Clintonová, je to pro mne důkaz, že demokracie je jenom šidítko. Hra, jejíž pravidla určují mocní tohoto světa. Bez jejichž souhlasu a peněz se nikdo do vedení nemůže dostat. A všimněte si, že úmyslně vynechávám "detail" peněz, které Trump do kampaně musel nelít a kterými většina normálních lidí nedisponuje.

   Smazat
  2. Hovnolulu, jste uzasnej chytrolin, psal jste si s Reaganem, vite uplne vsechno, jste nejchytrejsi, radite cechum co maji delat. Vy jste asi nejlepsi kandidat na potuse. Ovsem nejste rodilej amerikan, coz by nemel byt problem kdyz je prezident nejakej usatej pavian z Keni. Jdete do haje s vasima moudrostma.

   Smazat
 6. Když jsem si vyslechla celý rozhovor pana Zeleného, tak na mne především spadl splín z té pravdy, kterou řekl o vývoji společnosti pro budoucnost. Je to velmi chytrý pán a má především jasno nejen o minulosti a přítomnosti, ale bohužel pro nás i o budoucnosti. Jen neřekl jedno, že tento národ jde jako ovce na porážku a toho podle něj nejsou schopní indiáni u kterých přechodně pobývá a studuje jejich život a myšlení. Bohužel pro tento rádoby civilizovaný národ - indiáni jsou na tom morálně lépe než my a to nemusejí znát počítače, tablety a mobily. Vyznají se v daleko důležitějších hodnotách, ty evropské jim mohou být ukradeny,. protože to nejsou skutečné životní hodnoty, ale bláboly pomatených dobroserů.
  Sims.

  OdpovědětSmazat
 7. Jak to fouká od západu stojí to vždy za HOVNO pro naší vlast.

  OdpovědětSmazat
 8. Ano, psal jsem Reaganovi o Jizni Africe a dostal jsem odpoved, kterou jsem ani necekal, a mam ji dodnes schovanou.

  Trumpovi budu psat take o smysleni lidi ve stredni Evrope.
  Protoze mu fandim. Chci aby byl informovan, hlavne o jedech prazske kavarny.

  Vas monopol na predzvykane informace a dominovani nazoru beznych obcanu je u konce !

  A jednou bude u konce i vas monopol na TV media ! Protoze jsen nekvalifikovani bridilove, kteri si upravuji realitu podle svych potreb na ujmu vsech druhych obcanu.

  Dostanete pastelky pro deti a toaletni papir na vyjadreni svych certovskych zameru.

  To, ze vubec pisete a mate pozice v mediich je zapricineno NEPOTISMEM a nebo tim, ze vase maminka pozice pro vas vytelila s panem editorem. (Ze ano
  Cimcaro/"plukovniku" ?)

  Navadet proti vam ceske obcany, kteri ziji pod vlivem vasich manipulativnich lzi mi prinasi radost a mam z toho zarivy usmev.

  Brodsteine, jak to, ze stale nadavas na Zidy a pritom mas zidovske jmeno bezne mezi zidovskou emigraci z Ruska ?
  Oni se Te zrekli a zapreli Te, protoze jim delas hanbu svoji mentalni povyzivou. Ze je to tak ?
  Zacni zrat vitaminy clovece, vzdyt jsi karikatura.

  Kdyby jste meli otevrene oci , tak by jste vedeli, ze polovina Zidu je na nasi strane a volili Donalda Trumpa.

  Ohledne toho, co se v americe deje pise pouze pan Jan Marenka a ja honolulu. (On to umi lepe.)

  Jelikoz jste HLOUPEJSI nez dreveni houpaci kone na kolotoci, tak mi podekujte, ze vas informuji z nastavuji zrcadlo dulezite pro vas vyvoj - coz je dukaz , ze verim v zazraky.
  nick HONOLULU - svetlonos.
  At zije Donald Trump, president Zeman a president Orban.  OdpovědětSmazat
 9. Pane Zeleny, kvuli vasi profesy jsem chtel s Vami zavest vedecky pohovor o UFOunech v Praze...

  Bylo to vsak smazano, coz je sabotaz namirena proti Vam, nebot jsem studnice "kontraverznich" informaci.

  Prisel jsem prave k zaveru, ze Jiri Brotstein by mohl byt chybejici clanek mezi opicemi (primaty) a nami lidmi.

  Takze kvuli cezorum se nedokazeme vzajeme obobatit.
  nick HONOLULU - svetlonos.

  OdpovědětSmazat
 10. Omlouvam se za preklepy a chyby, ale nekteri z vas stejne nerozumi casky, takze omluva je zbytecna.
  honolulu

  OdpovědětSmazat
 11. Omlouvam se za preklepy a chyby, ale nekteri z vas stejne nerozumi casky, takze omluva je zbytecna.
  honolulu

  OdpovědětSmazat
 12. Cesi ! Jelikoz vase "univerzity" silne pokulhavaji za moji pomocnou skolu, tak mi nezbyva nic jineho nez vas occasionaly poucit o necem z vasich bohatych dejin.

  Knize METTERNICH (1773-1859) se mnohokrat vyjadril na vasi adresu touto kouzelnou charakteristikou.
  On rikaval : "Co Cech to PRDOLIZEK a nebo zly pan" !

  Vy nedokazete zit bez idealizovani - nekoho - (kazdych 14 jineho.)
  Frantiska Josefa II., taticka Masarycka, Hitlera, Stalina,
  Havla, Ameriku, Merkerovou, a ted jste zpet na vychode.

  Ani Hispanci, ci Eskymaci to nedelaji a v Zululandu by vas za to hodily krokodilum. Vy akorat docilite toho, ze kazdy narod z vas ma neprijemny, nervozni pocit.
  At uz je to Washington , Moskva , nebo Berlin.

  Tak budte radi, ze vam mavam pred vasimi ucpanymi frnaky pochodni svetla, nebot jsem se omylem ozralych sudicek narodil do kolebky pod Vysehradem a bylo mi to prikazano.
  nick HONOLULU - SVETLONOS !

  OdpovědětSmazat
 13. Jiri Berstaine, (16:20)
  Vy pruhledny agente provokatere, nelzete nam zde.
  Kdyby to bylo jak pisete, tak by jste nepouzil jmeno JIRI..

  Ohledne dejin Sovetskeho svazu v letech 1918 - 1938..
  O povrazdeni 20 millionu Slovanu nikdo nepochybuje, ale nepletete si nahodou Zidy s Chazary ?

  Ono je v tom velky rozdil, mel by se o nem zminit atropolog
  Zeleny. Nadavate mi, kdyz jsem psal o Jizni Africe, kde jsem dlouho zil.
  Napadate mi, kdyz pisi o Trumpovi, (chytrolin, honit triko, bajkar)...

  Nejsem vinnen Vasi omezenou neiformovanosti a komplexem menecennost.
  A jsem mazan, tak casto jako vy.
  honolulu

  OdpovědětSmazat
 14. Brotsteine, agente !
  At uz jsou to Chazarske valky proti Slovanum 618-940, nebo 1918-1938, tak nas Cechu se to netyka. To si musi vyresit Rusko, jako jejich vnitrni problem. Stejne jako Amerika bude resit jeji problemy....

  Zminovat se o techto thematech je na KAKANEC, protoze krupani se citi dotceni, kdyz nekdo o tom vubec neco vi a oni NE !

  Proto to napadani, ze si "HONIM TRIKO", kdyz pisi o Hillary a Trumpovi.
  Slibuji, ze vam v listopadu napisi hovno !

  Jste omezeni krupani a je lepsi vam NADAVAT, nez o necem vaznem, co se tyka vasi budoucnosti informovat.

  Vase vrchnost vam vzdy nakadi na makuvky, protoze jste se za tim ucelem narodili.
  (Nadavej mi az vecer, jdu z domu.)
  nick HONOLULU "lucifer" - (natvrdliku jsem andel, lestim mec archandela Michaela.)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Běž do prdele s tou amerikou. Nebo nerozumíš česky? Celý svět má ameriky plné zuby.

   Smazat
 15. Pan Zelený má pravdu, k nám něco přiteče na dotacích, ale mnohem víc odteče na ziscích západních korporací: http://www.paratdnes.cz/2014/05/Dotuje-Brusel-Ceskou-republiku-nebo-je-to-naopak.html

  OdpovědětSmazat
 16. Vazeni , to že Honolulu zije v Americe neznamená , že je padlý na hlavu, myslím že není a v mnohém s nim souhlasim. . Vecne někomu poklonkujeme / Cesi - národ / , cizakum a dalsim jako ovce, máme málo hrdosti. ... honolulu to pise po svem a Vam se zdá , že si dela legraci , jen s tim Trumpem si nejsem jista, co se dá od něj vlastně čekat , ale volby jsou vždycky velke DIVADLO , asi tak. " Světa znalý " , nemá zvláštní a pomocnou školu , on jen mlzi ;-) z ČSSR je pryc skoro 50 let , jestli jsem to dobře počítala a přehled v historii taky má. . To , že nám napíše a nastini svoje myšlenky , není přece na závadu , aspoň myslím . On nám se situací v Česku a Evropě nepomůže , musíme to udělat my !

  Když vidim, jak v Polsku stávkuje 200 000 tisíc lidi a v Česku tak 10 000 tisíc , tak se moc nedivim, že tu málo co funguje, ale třeba to něco zmeni.

  Hanka

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.