Reklama

neděle 8. května 2016

Barack OBAMA: Spojené státy budou i nadále určovat pravidla hry ve světě

- mp -
8.5.2016  Rodon

Barack Obama učinil další prohlášení týkající se Spojených států jako garanta „pořádku“ v dnešním světě. Podle Obamy jsou to Spojené státy, které by měly v globální ekonomice stanovovat „pravidla hry“. Tento názor vyjádřil šéf Bílého domu v článku pro noviny The Washington Post.V asijsko-tichomořském regionu Čína minulý týden diskutovala s dalšími zeměmi o regionálním hospodářském partnerství, které nebude bránit nekalé konkurenci... Naštěstí má Amerika svůj vlastní plán,“ napsal Obama ve svém článku.

Právě Spojené státy by měly stanovit tón a napsat pravidla. Právě USA musí učinit rozhodnutí. A zbývající země by měly hrát podle pravidel, která stanoví Spojené státy a její partneři, a ne naopak...“ zdůraznil Obama s náznakem, že Čína do seznamu partnerů nepatří.

Jedná se zde především o smlouvu o Transpacifické spolupráci (TTP), která zahrnuje 12 zemí asijsko-tichomořského regionu. O podobnou smlouvu usilují Spojené státy s Evropskou unií (TTIP), která však vyvolává nejen pochybnosti, ale i odpor mnoha Evropanů. Nejen, že je vyjednávaná tajně, ale, jak zveřejnil deník Süddeutsche Zeitung, obsahuje pro Evropu radikální snížení spotřebitelské ochrany. Navíc se tak děje na základě praktického vydírání – Spojenými státy například hrozí omezením dovozu evropských automobilů, pokud se na Starém kontinentě neuplatní americké geneticky modifikované potraviny nebo hormonálně upravené maso atd. Jestli toto jsou ona Obamova americká „pravidla“, kterými hodlá imperiálním tlakem přepsat evropské právo, pak je na místě více než zdrženlivost: musíme vznášet znepokojivé dotazy a tlačit na blazeované evropské lídry.

Na slova o tom, kdo má „psát pravidla obchodu“, odpověděla Čína Obamovi poměrně razantně.

Pravidla mezinárodního obchodu musejí vznikat ve spolupráci všech zemí světa společně, nikoliv tak, že budou diktovány jednou stranou“, řekl oficiální představitel Ministerstva zahraničí Číny Chung Lej. „Spojené státy jsou velmi ambiciózní, když vydávají taková prohlášení. Obávám se však, že neberou v potaz dlouhodobou perspektivu,“ dodal Chung Lej.

Podle Leje je Čína otevřená k jednání o TTP. Vychází ale z toho, že se TTP a regionální všestranné ekonomické partnerství, které Obama ve svém článku kritizoval, mohou navzájem v procesu vytváření zóny svobodného obchodu v asijsko-tichooceánském prostoru doplňovat.

Prezident Obama informoval o dosažení dohody o TTP v říjnu roku 2015. Týká se 12 zemí asijsko-tichooceánského prostoru s celkovým počtem obyvatel okolo jedné miliardy. V únoru roku 2016 ministři obchodu 12 zemí tuto dohodu, v jejímž rámci bude vytvořena zóna svobodného obchodu v asijsko-tichooceánském prostoru, podepsali.

Mnozí experti zdůrazňují, že tato dohoda může přinést škody čínským obchodním zájmům.

Zdroj: wp.com a internetové servery

16 komentářů :

 1. Agresivní velkohubý čmoud si nevidí do huby a veškeré sympatie pro USA permanentně pohřbívá.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A sympatie k ruským slovanským bratrům rostou.

   Smazat
  2. No ty jsi ale blbej 19.58 - co tady pořád píšeš ty samý magoriády? Koho bys pořád chtěl vyhubit ty pablbe? Dříve hubili tamti tyhle, dnes hubí tihle tamty, a pořád je to nějak zdůvodnitelné? Nemohlo by se už doprdele dát každýmu pokoj, ať si vyznává co chce, ať si žije jak chce, když neubližuje druhým, ať se třeba posere? Pořád plný držky demokracie, ale pořád ta samá hnusná demagogie a totalita. Kdo je jinej, toho vyhubíme ... bla bla .. sráči pitomí. Heslo normálních lidí je žít a nechat žít, heslo sráčů a magorů je pořád něco rozesírat, pořád hledat oběti - jděte už do prdele. Takovou blbou větičku, cos slyšel "jako kluci" těžko říkali tví rodiče, kecáš sračky. Svět už je zase o hodně dál -ne? Strč si hlavu do kýble a vydrž -zahub sám sebe a máš po trápení a žvástání sraček na diskuzích.

   Smazat
  3. 21:05 to řekl drsně, ale jinak se mu nedá nic vytknout. Ano vývoz americký demokracie a kecy o svobodě používají odjakživa psychopati a maniaci kteří chtějí ovládat a decimovat lidstvo. Abych nezapomněl, každopádně jde o prachy a moc. Kdyby si každý dělal co chce, to by nemohli drancovat, tu ropu, tu zlato, tu diamanty, prostě cokoliv co potřebují. A k oblbnutí lidí slouží ty cinty o demokracii a svobodě. A kdo nedokáže poznat kdo to myslí vážně a kdo jenom oblbuje, tak má prostě smůlu a zase bude volit lumpy a grázly.

   Smazat
  4. .. hlavně že, jak píšeš "rodiče jim říkali"! Jejich komoušští rodiče, co se tady na nás léta pásli, měli spíš držet ty svý rudý tlamy! Tak je to, máš recht!

   Smazat
  5. Chce snad někdo průkaznější důkaz o tom, že Amíkům jsou ostatní(spojenci i ostatní) "v zádeli".Muslimové mají stejnou filozofii vůči "nevěřícím". Není on muslim ?

   Smazat
 2. No nevím, jestli náhodou v nedaleké budoucnosti nebude přání otcem myšlenky. Tak nějak stále více zemí ve světě začíná USA obcházet, dělat si svou vlastní hospodářskou a ostatní politiku(proto dle mého názoru ten nárůst Majdanů ve světě). To samozřejmě neplatí o EU, tu mají Američani dobře zaháčkovanou skrze profláklé politiky , které netřeba do nekonečna jmenovat.

  OdpovědětSmazat
 3. Barák je magor, stejně jako většina nevzdělaných amíků!!!

  OdpovědětSmazat
 4. Za prvé si nejsem vědom, že by někdy vyhlásili začátek od kdy určují pravidla. Spíš se vědělo o USA, že pravidla dodržují jenom kdy se jim hodí, ale nikdo si nedovolil nic říci, protože nepřekračovali míru a při soupeření dvou bloku si přeci jenom trošku tvář hlídali a nebyli jak utržený ze řetězu jako teď.

  Za druhé, když už to musí vyhlašovat, tak se něco změnilo, už je na to vidět. To znamená zločincův konec. Už nemůže předstírat, že je to v zájmu všech. Už viditelně přistupuje k silovým řešením, vezmu si co chci protože jsem silnější. To ale v lidské společnosti nemůže dlouhodobě fungovat, protože to všechny ostatní postupně nasere, což se děje.

  Poznámka:
  Zločinci hrají hru letadlo, kdy ty šťastnější, kteří při revoluci přijdou k majetku nebo nějakým příležitostem s nimi zůstávají, protože je to pro ně výhodné. Ty poctivější si nebudou chtít připustit, že začali sloužit zlu a budou si všelijak obhajovat a tvrdit jak je vše skvělé (sytý hladovému nevěří). Ale nelze s nimi nic dělat, pokud jim nevadí "humanitární bombardování" a mohou klidně spát a svědomí je netrápí, pak si to bůh vyřeší jinak například islamizací Evropy, kterou lze zastavit pouze pravdou, kdy uznáme svoje zločiny a začneme je napravovat. Protože když zločiny neuznáme tak lidé, kteří ty zločiny nařídili zůstanou ve vedení a stejné zločiny provedou i nám.

  Připomínám: Války jsou akce zločinných elit proti vlastnímu obyvatelstvu.

  OdpovědětSmazat
 5. Neděje se nic,co by historie neznala.Stačí se podívat do dějin lidstva a máte odpovědi na všechny otázky.Dopadne to stejně jako vždy.Zničené země,ztracené říše,úpadek civilizace.

  OdpovědětSmazat
 6. A kromě toho tohle brebtají pořád -pořád někdo on nich brebtá o kontrole pořádku ve světě -anebo to tak třeba není, jen o tom brebtají media s cílem nasrat lidi? Pokud to tak sleduji, už přes sto let je u nich podobná politika, podobný hesla - proč se o tom neustále někde píše? Už aby byl prezidentem USA Trump. Ten bude brebtat třeba něco jinýho, alespoň nějaká změna a změna je život. Furt stejný žvásty jak články, tak i diskuze - hrůza. Jak ve cvokárně.

  OdpovědětSmazat
 7. Obamo, víme, že hraješ cinknutejma kartama! Tady ti nevěří už ani hloupej Honza. Nepočítej s máma!

  OdpovědětSmazat
 8. Každá Obamova věta je jako vystřižená z učebnice psychiatrie, z kapitoly o psychopatii.

  OdpovědětSmazat
 9. Lidičky co můžete očekávat rozumného od černého Makaka z bílé jedové pastoušky, ty jeho psychopatické keci kterým už ano on sám neěří i když nevím blbej je na to dost.

  OdpovědětSmazat
 10. Tento pablb bude určovat pravidla hry pro kozi v Keni kam patři a možná ho nechají dožít pod stanem! Jinak pochybuji že by jsi dovolil žit na Hawai tam mu půjde spousta lidi po krku a hlavu ven nebude moc vystrčit jediné může lést kanalama!

  OdpovědětSmazat
 11. Příklad krystalického šovinismu.
  A těmto ýbrmenčům se dnes naši vládní klaní! ...

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.