Reklama

.

.

středa 18. května 2016

„Bez práce nejsou koláče“ už neplatí. Stačí napsat „Výroba koláčů zdarma“ a peníze se jen hrnou.


Jiří Baťa
18. 5. 2016   
Že se vám to zdá nelogické? No samozřejmě, že je to hloupost na entou, ale realita nasvědčuje tomu, že i takové věci se v našem demokratickém, státoprávním Česku dějí. Ale konkrétně, oč jde. V ČR existují desítky, ne-li stovky organizací tzv. „neziskovek“. V podstatě jsou to organizace, které „údajně“ vytváří dobročinnou, společnosti, případně jistým skupinám nebo do společnosti těžce se přizpůsobujícím se občanům a jiným „nešťastníků“ humanitární a jinou činnost, kde jejich zaměstnanci dřou do úmoru, až se z nich kouří.


Pravdou bude jen asi to, že se z nich kouří, ne však proto, že tak usilovně pracují, ale že svou činnost naplňují mj. i časem na kouření, dávajíc si tzv. „dlouhý dým“ , neboť z podmínek, které mají, resp. které dostávají od státu a jiných dobrosrdečných spolků a institucí se jim to přímo nabízí. Ponechme však stranou konkrétní náplň činnosti, případně z toho plynoucí výsledky (ty jsou hóóódně problematické), zabývejme se výše zmíněnou podstatou charakteru těchto organizací, která by měla být „nezisková“.
     Není známo, kdo tento pojem či charakter činnosti vymyslel a ve velkém rozšířil, ale pokud měl dobré úmysly,  lze se domnívat, že měl na mysli činnost podobnou „Armádě spásy“. To by mohla být sama o sobě činnost velmi chvályhodná, protože je zpravidla dostatečně transparentní, když si činnost lze promítnout do výsledků, které jsou patrny na spokojenosti a stavu těch, kterým je péče věnována. Jenže to je jen zmíněná „Armáda spásy“, nikoliv řada dalších, Armádu spásy  napodobujících organizací. Rozdíl mezi nimi je ten, že zatím co Armáda spásy má zcela nezpochybnitelné, tedy evidentní výsledky, celá řada ostatních vykazují svou činnost jen formálně, tedy cestou nějakých byrokratických výkazů, kterými dostatečně přikryjí jak svou činnost, tak především čerpání milodarů, tj. finančních prostředků, kterými jsou bohatě (bohatými) obdarováváni. Ovšem kromě bohatých dárců, říkejme jim sponzoři, jsou také bohatě obdarováváni zas ne až tak bohatým státem (ve smyslu možnosti dávat peníze bez toho, že někdo upeče koláče). Přesto se tak děje ve velkém. Pokud jde o ty peníze od sponzorů, může nám to být jedno, horší je to s penězi, které dostávají od státu. Dovolím si zde uvést jeden (z nepotvrzených) případů, který lze považovat za věrohodný a pokud ne, pak je zde řada dalších, o kterých nebude žádných pochybností.
    Existuje jistá skupina, nesoucí název „Sdružení pro integraci a migraci“. Protože je řeč o neziskových organizacích i toto sdružení nese přídomek"neziskovka". Jak už bylo výše zmíněno, takových je v ČR desítky, ne-li sta. Tato „neziskovka“ je však zajímavá tím, že  v jejím čele je profláknutý Jan Ruml, kamarád Václava Havla, bývalý disident a signatář Charty 77, v 90 letech ministr vnitra, absolvent Právnické fakulty v Plzni, člen ODS, Unie Svobody a od března 2010 člen Strany zelených.

     Když se podíváme na závěrečnou zprávu tohoto sdružení vedeného Janem Rumlem, tak zjistíme, že za rok 2014 má příjmy z veřejných zdrojů něco přes osm milionů korun. Za veřejné zdroje jsou považovány evropské fondy, hlavní město Praha, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo vnitra, Visegrádský fond, Norské fondy atd. Vesměs, kromě Sorosovy nadace, jsou to veřejné zdroje a z nich dostává sdružení kolem osmi milionů korun.  Když se podíváme na kolonku výdajů, tak zjistíme, že z těch osmi milionů jich celých šest a čtvrt jde na osobní náklady, na mzdy plus sociální a zdravotní pojištění. Tedy více než šest milionů z osmi oni utratí za své bytí (existenci) v tomto sdružení, což je úžasné!  Tomu se říká byznys, alias nezisková organizace.  A jsme u těch koláčů, neboť tato organizace přesto, že  sama nevytváří žádný zisk, naprostá většina příjmů z výše deklarovaných  veřejných prostředků jde na platy těch, co tam, padajíc na hubu, "pracují".
     Další významnou položkou jsou tzv. ostatní služby, kde není definováno, co je tím myšleno. Můžeme si třeba představit či jen domyslet, že to jsou honoráře za brožury a podobné záležitosti, čili zase ty peníze mohou být nějakou formou přesunuty do správných kapes. To ale nelze objektivně (po)tvrdit, protože to závěrečná zpráva neobsahuje. To ovšem nikterak nebrání kontrolním orgánům v tom, aby závěrečnou zprávu Sdružení pro integraci a migraci“ uznalo. Stačí, že tato „neziskovka“ má jednak velmi impozantní název, vyjadřující humánní, lidské a sociální cítění a postoje a že v jeho čele stojí ta správná persona, o jejíž „kvalitách“ nemůže být pochyb.
     To je jeden z markantních případů, kdy se ve společnosti angažují „dobráci od kosti“, kteří by pro dobro druhých (strádajících) udělali to poslední. A oni skutečně pro ně dělají až to úplně poslední a to v případě, pokud jim z těch milodarů něco zbude.  Na tyto „neziskovky“ stát ve svém rozpočtu pamatuje několika stovkami milionů korun, ale vůbec se nezajímá o výsledky a efektu, které by za tyto peníze  (a další miliony) měli vykázat. Je známé, že výsledky jsou přímo tristní, nicméně těmto organizacím jdou peníze (ze všech stran) i nadále.  Nikoho ze státních orgánů nezajímá, že jde o podvody, zneužívání důvěry, o neoprávněné zisky a obohacování se. Sponzorům je to šuma fuk, oni si to dají do odpočtů, je z toho hlava nebolí. A stát? Co je pro něj pár milionů? Že se nedostává peněz na zdravotnictví, které hrozí kolapsem, že se nedostávají peníze na léčení vážně nemocných občanů, zvláště dětí, že se nedostává …, ale to je zbytečné vyjmenovávat, protože kam oko dohlédne, tam jsou potřeba peníze.
     „Neziskovky“, to je dokonalý podvodný byznys, kterému není rovno. Cestu k tomuto druhu podnikání otevřel Václav Klaus svou liberalizací pracovního trhu, kde z vlastních zkušeností dává i jiným lidem šanci se napakovat bez práce a jakékoli námahy. Stačí dát své činnosti správný název, správně formulovanou činnost, postavit do čela nějaké havloida nebo pravdoláskaře a je vymalováno. Nejen že za „málo muziky mají hodně peněz“, ale oni mají „hromadu koláčů naprosto, ale opravdu naprosto bez jakékoli práce!“ A to už je nejen k zamyšlení, ale také k nejen morálnímu odsouzení. A že takových "neziskovek" máme, že? Co vy na to, občané?

Jiří  B a ť a , 18. května 2016

16 komentářů :

 1. zrušit všechny dotace tzv. "ne-ziskovkám" od státu a stát. organizací. Okamžitě. A bude klid. (jak to říkali na http://svobodne-radio.cz/)

  OdpovědětVymazat
 2. Víte jestliže Topolánek v rozhlase řekne, že jsme pro Ameriku pouze banánová republika a i tak se k nám chovají, něco na tom bude. Jak se říká máme takovou vládu jakou si zasloužíme. Ne takovou která bude něco dělat pro lidi a ne jenom krást. Pokud si většina lidí bude myslet, to se nás netýká, to není můj problém, co mně je po tom a bude strkat hlavu do písku a jenom nadávat, tak si opět šlápneme na ty stejné hrábě a ti nahoře se budou chechtat jak jsou ty plebejci dole blbí. A o tom to je.

  OdpovědětVymazat
 3. Nic se rušit nebude. Část těch peněz jde na politiky a jejich strany, takže kam bychom došli, kdyby už nebylo kam chodit? TnT

  OdpovědětVymazat
 4. KDOPAK DALŠÍ,
  MYSLÍM Z POLITIKŮ, AKADEMIKŮ, VYSOKOŠKOLSKÝCH PROFESORŮ i TZV. NOVINÁŘŮ, OBČANŮ ČESKÉ REPUBLIKY, JE ANGAŽOVÁN V SOROSOVÝCH NADACÍCH A PRACUJE TAK NA "MALÉ DOMŮ", RESP. PROTI ZÁJMŮM ČESKÉ REPUBLIKY?
  KDO JE ZNÁ?

  OdpovědětVymazat
 5. Ruml je žid a Sorosova agentura je židovská, potud je to v pořádku. ale já nejsem žid, tak proč mám přispívat na tuto židovksou organaizaci? Jen proto, že Svobotka je také žid?

  OdpovědětVymazat
 6. Peníze, které jdou na ty parazity od státu musí někdo dávat do rozpočtu a schvalovat. Pokud vím, strážce národních financí je Babiš, nebo ne? Tak volte zase ANO, pitomci. Já jsem volil poprvé a volil jsem jeho, já idiot!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 6:21 tak to už jsme dva , kteří se k této zhovadilosti přiznali . Jen je potřeba aby nás bylo víc a poučili se z toho !

   Vymazat
  2. a zase tam půjdete jako ta boží hovádka a tentokrát zvolíte zase jinýho šmejda. jediné řešení je nevolit

   Vymazat
 7. Já bych chtěla otevřít trochu jiný problém, nad kterým už dlouho přemítám. Jedná se však o ještě závažnější fenomén, který má na státní rozpočet nebetyčně větší vliv než financování neziskovek (jinak souhlas s autorem). Co říkáte na fakt, že část mzdy se dnes v mnoha - možná většině - podniků realizuje formou různých poukázek a kuponů? Mám za to, že tyto hrdě nazývané tzv. "firemní benefity" jsou tunelem na státní kasu a okrádáním zaměstnanců. Mám za to, že jsou to částky, které nejdou do mzdových nákladů na zaměstnance, a nejdou ani do výpočtu důchodu. Navíc z tohoto systému parazituje dlouhá řada "firem", které mají procenta z realizovaných svých poukázek, tak jako banky mají procenta z plateb kartou ( na úkor obchodníka). Tyto firmy neudělaly nic většího, než natiskly papírky a vnutily je zaměstnavatelům. A už můžou, stejně jako banky, sedět, vrtět palcem mlýnek, a penízky se sypou. Zaměstnanec si myslí, že je to něco navíc, jde do obchodů, kde tyto papírky akceptují a utratí je hlava nehlava za zboží, které třeba ani nepotřebuje a za peníze by si je nekoupil. Přitom realizace některých těchto benefitů je na pokladně tak obtížná, že znamená velké zdržení(spojit se přes internet, zadat různé kódy, čekat, až klientovi přijde SMS apod.)Myslím, že by se nárůst těchto tiskařů papírků měl omezit a zaměstnavatel by měl raději zvýšit plat, on na tom však vydělává tím, že částky nejdou do mzdových nákladů, tudíž se z nich neodvádí daně. Co na to říkáte? Kdyby totiž tato částka tvořila jen jedno procento platů, pak při hromadné aplikaci tohoto systému bychom se dostali na sumu, která, myslím, převyšuje sumu, kterou stát vynakládá na neziskové organizace. Ráda bych věděla, co si o tom čtenáři i přispěvatelé NR myslí, ale taky co si myslí třeba ministr financí. Ten mi ale asi neodpoví.... Zdravím Pavla

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já si o tom myslím to, že byste to měla napsat Babišovi, ať se na to podívá. Čtenáři můžou změnit jen tak velké kulové. Čest.

   Vymazat
  2. Součást hospodaření v českém hampejzu - co by to bylo jiného? Měla by nastoupit vláda tvrdé ruky, která v první řadě okamžitě sníží příjem všech státních parazitů (ministři,poslanecká sněmovna, senát, justice apod.) na úroveň současného průměrného platu, okamžitě zruší všechny pračky na špinavé peníze (realitky,pracovní agentury, reklamní agentury, neziskovky, takzvaně humanitární spolky apod.) a propere přes nějaké síto všechny pozice státních byrokratů, jejichž počet se proti minulému režimu asi zdesetinásobil Žádné firmě neposkytne ani korunu dotace, dokud nevyházejí ze svých řad všechny protekční manažery, a ti, co zůstanou, budou pracovat za průměrnou mzdu - ne za více. Na dlažbě zůstanou opět tisíce šupáků, ale mají kliku, protože v současné době je zase dost pracovních příležitostí, můžou se tudíž zapojit do nějaké montovny nebo skladu, případně šoferovat apod. Tam všude lidi chybějí. A pokud nová vláda bude něco dotovat, bude to jen reálná a prokazatelná práce ( obchodovatelná, výsledky) a důchody těm, které už šestadvacet let drží na hranici bídy, ačkoliv jedině oni pro společnost skutečně pracovali. Ani korunu na nějakých sociálních dávkách - nikomu! A když se ještě k tomu zabaví nakradený majetek všem šmejdům a vyhryzům, bude prvních deset let po takové reformě český stát obrovsky bohatý - pak dojde na splnění slibů, že se budeme mít všichni dobře, a další léta budou na prosperitu, která skokově nastane, navazovat. Samozřejmě ruku v ruce s reformou okamžitě utnout činnost lichvářů, snížit ceny plynu a el.energie na normální úroveň a zakázat různé ty "paušály" a další druhy vykrádání peněženek občanů, a pochopitelně v první řadě nájemné. Dle skutečné hodnoty bytů! A pokud se šmejdoví domácí a různí restituentští darebáci, kteří se bezpracně pakují na příjmech nájemníků, budou štětit, obsadit nájemníky prázdné hotely a penziony (pračky na špinavé peníze) a fofrem vystavět tolik bytů na státní náklady, aby lidi mohli vyklidit předražené byty a odevzdat je šmejd domácím prázdné. Měl by nastat konec jakýmkoliv podvodům, vytěžování jedněch druhými, a okrádání. Aby zas platilo, že bez práce nejsou koláče - a pro všechny!!!

   Vymazat
  3. pro: Pavla
   No, to je další věc, jak se pseudoelity chovají ke většinové populaci. Vrátím se raději ještě k článku. Stačila by hypotetická neposlušnost vůči Bruselu ze strany politiků. Co by EU zmohla ? To, že nemohou nesouhlasit je obyčejná LEŽ !!! Pokud by šlo o celou politickou reprezentaci, tak by proti naší zemi nikdo nic nezmohl NIC. Jáchym

   Vymazat
  4. Celá ČR je jakési OKD - rozfofrovaná, rozkradená, zadlužená, už není kde brát, přesto zde statisíce šmejdů, šupáků, elit, VIP, celebrit a dalších vyhryzů berou obrovské, nemravné peníze. Zatím se ještě nezmiňujeme o státním bankrotu ( jako je Řecko) ale brzy už budou muset s barvou ven. A celou ČR někomu prodají, aby bylo možno "zaplatit věřitelům". Národu řeknou "sorry" - vyřiďte si to s těmi, kterým jste umožnili vydrancování veškerého majetku státu. Budem kolonií už navždy. Těm, co si nakradli, to ale bude jedno. Mají dost pro sebe, své potomky a ještě i prapotomky, mají dost na to, aby si vybrali nějakou jinou enklávu, kde se dá romanticky žít, a přesunou se tam. Přesunou se téměř všichni a bude se hovořit o "české nenšině" jako se o nich hovoří v Americe. A nás občany, kteří jsme jim k tomu dopomohli, bez výčitek svědomí nechají v potopeném "Titaniku" u dna. Bezvadné vyhlídky.

   Vymazat
  5. benefit ve formě poukázek na jídlo, tzv. stravenky firma SODEXO přestává vydávat v papírové formě a zavádí "Sodexo Gastro Pass CARD"
   Restaurace ve kterých Sodexo stravenky uplatňujeme bohužel neakceptují Sodexo karty. Jsme nuceni zajet na úřadovnu Sodexo, tam vystát frontu a u pokladny vyměnit kredit na kartě za stravenky, ale pozor - max 500,- denně !
   Takže je třeba až 4krát měsíčně tento výlet absolvovat, jinak jsou peníze na kartě na účtu Sodexa. Na stravenky přispívá 55% zaměstnavatel, 45% jsou moje peníze.
   Jakým právem mi Sodexo zadržuje moje peníze ?!

   Vymazat
 8. 6:50 Proto budu volit Okamuru. Jeho program je jasný, www.spd.cz, ale nebezpečný pro současné vládnoucí bruselské a natovské řiťolezce, takže už po něm jdou. Doufám, že to ustojí i přes Operaci čistý stůl.
  http://aeronet.cz/news/bartosove-narodni-demokracii-a-okamurove-spd-hrozi-pozastaveni-cinnosti-pred-podzimnimi-volbami-rezimni-strany-maji-obavy-z-pegidizace-vysledku-voleb-operace-cisty-stul-byla-spustena/

  OdpovědětVymazat
 9. Podobné firmy a sdružení zakládají téměř všichni pracháči, kteří tam zaměstnávají celé své rodiny a příbuzné. Tím přeperou v humanitárních firmách špinavé peníze, a neplatí státu daně - sponzorské dary se rovněž odčítají od daňových základů. Proto - i když se lidi dnes k sobě navzájem chovají v reálu jak prasata, na druhou stranu tady operují tisíce humanitárních společností, které za dobré peníze, o které okrádají stát, konají jakési dobro. Český hampejz, plný špíny. Doufám, že už tomu zvoní hrana.

  OdpovědětVymazat