Reklama

čtvrtek 12. května 2016

Čím je NATO, a čím už nemůže být

- redakce - 
12.5.2016  E-republika

Trump je kritický jak k současné roli NATO, tak k roli USA v této organizaci. Tím se vysvětluje negativní kampaň našich i washingtonských jestřábů, kteří žijí z lokálních válek, zvyšování napětí a zvyšovaných zbrojních zakázek.


Výročí Druhé světové války a probíhající studená válka celkem přirozeně vedou k zamyšlení o roli NATO a Ruska ohledně vojenské strategie a případných konfliktů. Proto jsme věnovali tematické číslo nazvané NATO, jdeme na to rozborům globální vojenské situace ve světě. Toto číslo navazuje na předchozí Analýzu e-republiky 2015 (PDF) danou v první a druhé kapitole. 

Dlouhodobá strategie USA v Evropě

Vzhledem k Evropě, je strategie NATO celkem jasná. Spojenci jsou pacifikováni, hlavně poražené Německo, které tvoří ekonomickou a politickou páteř EU. EU poslouchá na zvednutí telefonu, politikové jsou plně pod kontrolou odposlechů a vedení NATO patří Američanům. Z těchto důvodů je další zvyšování US-kontingentů nežádoucí, jde spíše o taktické přeskupení a nové vyzbrojení již stávajících sil. US-ministerstvo obrany bude snižovat vojenskou přítomnost v Evropě od roku 2018. V EU je teď kolem 67 tisíc amerických vojáků, většina V Německu, dalších 10 tisíc Američanů je v Itálii a 8 tisíc ve Velké Británii. Celkem se má uzavřít asi 15 vojenských základen, většina z nich ztratila svůj význam dávno po první studené válce v 50. letech. Pentagon ale zdůrazňuje, že Evropu v žádném případě nehodlá vyklidit. Ale tento krok souvisí s novou strategií USA danou od roce 2012, která se soustředí na ticho-oceánský region.

 

Asie a Tichomořská oblast

Tady je situace celkem jednoduchá. Bojuje se znovu o kontrolu nad hlavními obchodními cestami. USA jako odcházející ekonomická velmoc chce alespoň vojensky kontrolovat hlavní přístupy k čínské Hedvábné stezce. Hlavní historicky dané cesty jsou vidět na této mapě, včetně důležité oblasti v Jihočínském moři.Klíčový spor se vede o tzv. Paracel Islands, kde Čína volí stejnou strategii jako proamerická Jižní Korea, o které se u nás nemluví. Neobývané ostrůvky se zaberou, rozšíří se tak, aby se zde daly postavit přistávací dráhy pro letadla. Tím se zabere i okolní pobřežní vody těchto ostrovů jako součást výsostných vod dané země. Okolní státy jako Vietnam a Indonésie na tyto a další skupiny ostrovů vznášejí stejný nárok jako Čína. Proto je v tomto sporu USA podporují proti Číně, stejně jako mlčí k záboru ostrovů Jižní Koreje u jejich hranic.

Přidejme k tomuto bodu stanovisko Ruska, i když je dáno v samostatném článku tohoto tematického čísla (Rusko jako globální geopolitický hráč). Lavrov jasně řekl, že Rusko odmítá "jakékoliv zásahy třetí strany", rozuměj USA. Samo Rusko se nepovažuje za stranu v konfliktu. Lavrov přímo nepodpořil ani čínské nároky a jasně řekl, že ruské stanovisko podporuje Ženevskou konvenci Law of the Sea (UNCLOS), kterou považuje za zásadní dokument. Kladně hodnotil zejména Declaration on the Conduct of Parties in the South China Sea (DOC) z roku 2002, která stanovila soubor pravidel pro průjezd Jihočínským mořem, tzv. Code of Conduct in the South China Sea (COC), jehož projednávání se zadrhlo. Závěr: Rusové přímo nepodpořili nároky Číny a nevystupují jako třetí strana konfliktu. Chtějí, aby si to dané státy urovnaly samy a nechtějí, aby si v tomto žhavém teritoriu USA přihřívalo svou militaristickou polívčičku.

 

Nová hospodářská a politická situace v USA

Kandidát na prezidenta USA, republikán Donald Trump prohlásil, že pokládá Severoatlantickou alianci za zastaralou organizaci, informuje The New York Times. Na mítinku ve městě Milwaukee ve státě Wisconsin, kde promluvil ke svým voličům, podrobil excentrický miliardář kritice spojence z vojenského bloku s prohlášením, že nehradí výdaje aliance na té úrovni, jako USA.

Donald Trump prohlásil:
My je chráníme a oni nás okrádají. Víte, co s nimi uděláme? Nic! Buď zaplatí to, co nezaplatili, nebo budou muset z aliance vystoupit. (...) A bude-li to mít za následek rozpad NATO, ať se tak stane. (...) My platíme příliš mnoho a všichni nás klamou. Podráží nás všech 28 zemí.


Otázka NATO se stala jedním ze sporných momentů v předvolebních debatách Trumpa a jeho soupeře Teda Cruze. Texaský senátor prohlásil, že USA musí podporovat vojenský blok, aby bylo možné čelit terorismu a zadržovat Rusko. Trump odpověděl, že aliance se vytvářela jako "protiváha SSSR, který už neexistuje, a o terorismu se tehdy vůbec nemluvilo". Trumpova pozice se nezměnila a je kritický jak k současné roli NATO, tak k roli USA v této organizaci. Tím se vysvětluje negativní kampaň našich i washingtonských jestřábů, kteří žijí z lokálních válek, zvyšování napětí a zvyšovaných zbrojních zakázek. Trump tvrdí, že Pantagon má před očima Sovětský svaz, ten ale už neexistuje. NATO vzniklo před šedesáti lety a od té doby se neměnilo, zatímco SSSR už přešlo na dnešní Rusko.


Trump požaduje od členů aliance, aby zaplatili své vojenské "dluhy" dané vyššími náklady na zbrojení. Miliardář rovněž připustil rozpad NATO. Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg odmítl politikovo prohlášení komentovat.

 - - -


Zdroje článku

Článek vyšel v tematickém čísle NATO, jdeme na to(2016-2). Toto tematické vydání bylo financováno díky Vašim darům na rozvoj webu. Děkujeme! Redakce a spolek e-republiky.

Související články:

28 komentářů :

 1. Nesmí dovolit , aby Trump se stal prezidentem.Pokud se stane ,hned druhý den už nebude.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mnoho předešlých amerických presidentů mluvilo o uvolnění vztahů ve volbách - po volbách se chovali hůř naž te předchozí. Pokud Trump po volbách nezmění názor nebude dlouho živ. Amíci mají praxi v likvidaci svých presidentů
   Václav

   Smazat
 2. Donald Trump je nadeje sveta.
  V pripade, ze vyhra Hillary, tak je silna moznost valky s Ruskem ! Tak to vidim, a to je muj nazor.

  Analyzovat jeho vztah s Israelem ci Zidy v Americe je sice jednouche thema, ale kvuli fanaticke cenzure to nejde.
  (Takze si zase nekdo nakadil do vlastniho obyvaku.)
  NEVITE NIC a nikdy vedet nebudete, krome svych "theorii" a ty NEjsou hodnotne.
  At zije Donald Trump !
  honolulu, jeho supporter

  OdpovědětSmazat
 3. Panove, nikdy v dejinach Ameriky, nikdo nevyhral tolik volicu jako ON, Donald Trump !
  To neni proto, ze je uspesny stavitel luxusnich domu, ale je to kvuli tomu, co mluvi a co chce...

  Nikdy na nikoho v dejinach Ameriky nebylo lopatovano tolik negativni propagandy (doslova SPINY a HNOJE), jako na neho a ma to OPACNY ucinek. Lide ho podporuji po millionech, a to v kazdem state !

  On je ve sve mluve podobny americkemu technickemu ENGINEERU ! Je vzdy logicky a direktni.

  Establisment, a to co vy nemate na Americe radi je z neho ve vrtuli a jsou z neho podelani strachem.

  Jeho nepujde zastavit, stejne jako nepujde znicit, movement, ktery vznikl z jeho nazoru. On je vlastne REFORMATOR, to je daleko vice nez politik !
  honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. zastaví ho osvědcčená demokratická praxe US
   V R A Ž A !!!!!!!

   Smazat
  2. Nicku, sdílím tvé nadšení pro Trumpa, ale mám obavy. Jednak je už rozhodnuto. Kdo řekl to známé?: The world is governed by different personages than is imagined by those who are not behind the scenes? Takže Bilderberg už rozhodl. Prezidentkou bude Hitlary. Trump možná vyhraje, ale volby se zneplatní, z nějakého důvodu, a proběhnou znovu. Pak vyhraje Hitlary těsnou většinou. Druhá možnost je, že vyhraje přece jenom Trump, ale pak bude mít na vybranou: Buď bude šlapat jak švýcarské hodinky podle not Bilderbergu, anebo ho nějaký "šílenec" oddělá.

   Smazat
  3. 14:19. Jeho byznys byl zpočátku neprůhledný a záhadný a dosud není objasněn, takže,stejně jako mají nyní na Obamu fakt,že se třeba nenarodil v USA a tedy je prezidentem neústavně,tak stejně už mohou,třeba,mít něco na Trumpa v jeho počátcích podnikání. Obrovská praxe mocných a myslím,že není náhodou,že má Trump úspěch. Oni neriskují,vybírají si předem, pokud by byl pro ně nebezpečný,proč čekat až do doby kdy ho lid zvolí.

   Smazat
 4. O Donalda Trumpa vůbec nemám strach. A prezidentem USA bude! A světová politika se konečně pohne někam jinam! Už je na čase! Proč nemám strach? Protože už se tam profláklo všechno, co se profláknout mohlo. Myslíte, že se Donald nechá zabít tak blbě, jako J.F.Kennedy? Ten důvěřivej trouba? Trump zná všechny špičky té jejich státní smradlavé politické mafie, a má dost prachů na to, aby si financoval mafii svou vlastní. Všechny ty jejich kamery, štěnice, odposlechy, slídění, díky té fiktivní blbině, kdy si účelově vymysleli"terorizmus" aby ho následně mohli opravdu po celém světě rozpoutat, teď začne padat na hlavy jejich vlastních politických a zbohatlických špiček. Odposlouchává a špízluje každý každého. Trump bude vždycky informačně vepředu, vždycky bude vědět o všech špinavostech dřív, a podle toho bude jednat. Leda kdyby si zaplatili nějakého špínu z jeho dvorních opic, ale to se jim nepovede, sám je bohatej tak, že každou opici snadno přeplatí. Všechna - všechna špína, kterou nachystali světu, teď bude padat na jejich hlavy, jak už to v životních zákonech bývá. Nemají kam se zdekovat, budou bulit. A hodně budou bulit.Ať žije Trump! Modlím se za něho, "aby nám ho pánbů zachovati ráčil".

  OdpovědětSmazat
 5. Hilary Clintonová je krvavá lady,bezmozek a strašná svině.Stejně jako ta odporná babizna Ólbrajtová...

  OdpovědětSmazat
 6. (18:39) Kdepak pane ! Jeho byznys je velmi prehledny !
  Pochazi z Queens ! (Cast New Yorku oddelana od Manhattanu Vychodni rekou.)

  Jeho otec vyuzil navratu americkych vojaku z bojite v letech 45-46 a stavel pro ne lacine bydleni, a v tom byl hlavni zaklad uspechu jeho rodiny.

  Tenkrat byl New York rozdelen na teritoria mezi velkymi "rybami". Prestoze otec ho varoval pred Manhattanem, tak Trump se tam prosadil, po uspechu na 42 ulici.

  To vse vsak neni podstatne . Podstatne je, s jakou filozofii sel do politiky a jak nadchnul Ameriku.
  honolulu

  P.S. V Queens bydlel i Stefan Pagac, autor knihy "Svedek z cely cis. 13" o Lausmanovi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Netvrďte něco,co nemůžete vědět,Nicholasi. Je to jen rada ale zároveň i výtka. Mé informace jsou diametrálně odlišné od těch Vašich,v této věci. Do firmy svého otce vstoupil v roce okupace Československa 1968 a potom si vzal Češku. Nic vás nenapadá?

   Smazat
 7. (19:46) Me "napada", ze dostal 40 millionu v dobe, kdy pekny dum stal $ 80 OOO a Cadillac de Ville stal
  $ 12 000..
  To mi rekli kluci New Yorku..
  Ty penize byli legalni a z jeho rodiny.
  Ty penize byly z Queens, CI NE ?

  Nevim co mi naznacujete.

  Ja mit tolik penez v te dobe, tak jdu do penze od roku 1979 ? (Pokud si pamatuji dobre datum.)
  V pripade, ze vite vice nez New Yorkcane, tak to predlozte.

  Co s tim ma spolecneho ceska emigrantka ? Nevim.
  Kdo je Nikolas (Mikulas) take nevim.
  honolulu


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale ,no tak,Nicholasi, přece to už víte,znamená to to Vaše Nick Honolulu (Nick Nolte se jmenuje Nicholas a tedy je to logické a stejné). Ale k věci. Sdělím Vám nyní informace,které já mám,Vy sám posuďte jejich věrohodnost,samozřejmě: Donald Trump byl těsně po okupaci Československa 1968 osobně v Praze a dohodl se s Čechy na záchraně obrovského množství československých peněz před okupanty. Jeho otec zrovna bankrotoval a byla to tedy pro jeho rodinu jediná možnost jak "přežít". Bylo domluveno,že nějaké peníze na základě v tom smyslu v Praze podepsané smlouvy,dostane okamžitě a další a nesrovnatelně větší obnos až když se ožení s Češkou Ivanou Zelníčkovou,která byla na základě tohoto cíle poté vybrána jako náhradnice do československého olympijského týmu,aby mohla cestovat mimo komunistický blok a stýkat se s ním. Ona měla v budoucnu zaručit jejich vrácení Čechům (Trump se k tomu ale zavázal také!)! Zároveň byl realizován sňatek Jacqueline Kennedyové s řeckým multimiliardářem a rejdařem Aristotelesem Onassisem u kterého byly ty peníze "deponovány" především, protože byla československou agentkou a provedla po jeho smrti a zároveň po sňatku Trumpa se Zelníčkovou předání dohodnuté částky Trumpovi. Trump v Kennedyové viděl záruku této dohody a ona sama samozřejmě měla zájem ji vlastenecky dodržet. Nakonec s nimi všemi byly problémy ale tajné služby měly dost informací k jejich násilnému donucení vše splnit. Tak už to chodí a největším nepřítelem vždy je naivita. Češi nebyli naivní. Především jim ale nebylo dovoleno jednat jinak ,ale to už je o něčem jiném.

   Smazat
 8. Hillary ma velkou neprijemnost. Kazdy jiny byrokrat by sel za to do vezeni. Ji vsechno projde.

  Vladni korespondence musi byt posilana vyhrazenou cestou.
  Duvod je v tom, aby se dala registrovat a kontrolovat.
  Ona to posilala beznou cestou po e-mail a skody jsou obrovske. (Napr. Bengazi)
  Potom se polekala a vsechno smazala.
  Kdyby nad ni Neocons nedrzeli ochranou ruku, tak ji policie zatkne.
  Nevim jak to pujde ututlat, kdyz cela Amerika o tom mluvi.
  honolulu

  OdpovědětSmazat
 9. (11:59)
  Nick Nolte je herec z Nebrasky.
  Ujistuji Vas , ze vypadam lepe.
  Jsem nick honolulu, ktery se rozhodl psat ve meste HONOLULU, po setkani s jihoafricany, kteri mi rekli, ze kdyz mlcim, tak nesu spoluvinu.

  Jak to, ze si Cesi vybrali prave Trumpa, v te dobe mladicka ? Jak to, ze o nem vubec vedeli ?

  T.j. nejaka krkolomna theorie, ktera je dnes stejne lhostejna.
  Jeho dnesni sila je v tom co mluvi. VOLIL jsem ho kvuli tomu.
  Na zaklade ceho a kym byla vybrana prave
  Ceska Zelnickova ?
  V te dobe (1968) se mladym lidem nesverovali takove veci, pro nedostatek zkusenosti.

  Kde ty penize byly, ze je bylo potreba zachranit ? U reckeho Onasise, ktery zemrel 1975 ?
  honolulu  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To jsou ale hloupé otázky,Nicholasi, toho Trumpa si vybrala československá vojenská tajná služba asi protože jeho otec bankrotoval a neušlo to její pozornosti, Češka Zelníčková byla při jeho návštěvě Prahy 1968,na které podepsal už výše zmíněnou smlouvu ,a ona překládala,asi,dělala mu společnost,byla každopádně přítomna přímo a Trump souhlasil s jejím angažováním v té věci,asi se mu prostě líbila dostatečně, byli to mladí lidé,protože dnes už tak moc mladí nejsou ale stále ještě žijí a mohou ty československé peníze vrátit osobně, svatba Aristotela Onassise s Jacqueline Kennedyovou proběhla záměrně přesně v den okupace Československa 1968 ale o měsíc později,tedy 20.9.1968 pro důkaz jejího záměru a ty peníze rejdař Onassis,pokud vím,získal nějakým odstoupením československých lodí i s jejich nákladem,tím především. Že 1975 zemřel, bylo všem jasné a proto byl oženěn s mladší Kennedyovou,hlupáku. Na co si to hrajete? A není to dnes lhostejné, protože ta jeho dlužná částka nedávno překročila dvě miliardy dolarů a jak už jsem sdělil výše,Češi nebyli naivní,dostanou je z něho a nezachrání ho ani případná jeho funkce prezidenta USA. Naopak,pokud se jím stane,je tu právo na jeho ovládání někým,kdo na to má. I proto o tom nyní informuji,také nejsem naivní,Nicholasi.

   Smazat
 10. (11:59) Ja a Nebraska ? Kdepak pane, nemam s tim statem farmaru nic spolecneho a nikdy me nicim nezaujal.
  Mel jsem vzdy radej vychodni staty, ale nedokazi vysvetlit proc.
  Citove zemepisne inklinace nejdou vysvetlit logikou.
  Takze nick Nolte a ja honolulu jsme se uplne minuli.
  honolulu

  OdpovědětSmazat
 11. Takze ceska vojenska rozvedka udelala smlouvu s 22 rocnim klukem... Onassisovi byli odstoupeny ceske lode, a on je zapomel vratit a nebo proplatit. On mel 200 lodi, ale 2 ceske lode neproplatil. (Pirat jeden !)

  A potom se kvuli tomu ozenil s vdovou po JFK.
  Ano jsem hlupak, nebot to nema ani hlavu a ani patu.

  Lide, kteri se budou snazit s Trumpem manipulovat jsou vseobecne znami. Dnesni levobocci Vaclavika a Lomskeho to urcite nejsou. Jste pohadkar.
  honolulu

  OdpovědětSmazat
 12. Pres 100 lodi je momentalne ukotveno v ruznych castech sveta a nikdo je nechce a nepotrebuje, protoze stagnuje byznyz.

  Proc mu to nenapisete ? Kdyz mate pozadavek ?
  T.j. 48 let ! Lode jsou dnes urcite uz ve srotu. Dostanete zachovalejsi.
  honolulu

  OdpovědětSmazat
 13. Proc me obvinujete, ze si na neco hraji a nadavate mi do hlupaku, kdyz to, co si vymyslete nikdo nikdy neslysel ?
  Nemate nejake lepsi story ?
  honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hmm,Nicholasi, díky,že ještě reagujete,je to nesporně zajímavé téma. Onassis si ty peníze nechal pro Donalda Trumpa a byly mu předány,což už jsem výše popsal. Nikdo to nikdy neslyšel,protože Československo bylo okupováno především Sovětskými vojsky a následně už nemělo možnost jednat samostatně-nezávisle. Nic už nebylo možno utajit,protože Sovětský svaz v Československu vládl. Takže nejen ,že jste například Vy o tom nikdy neslyšel ale neslyšely o tom ani tajné služby Československa. Doslova tak. Proč? Protože tato operace,jakož i několik dalších podobně významných,ještě, byla provedena svobodnými Čechy,kteří nikdy nebyli poraženi a to ani v roce 1968 okupanty Československa. Vojenská letecká základna Kbely u Prahy se okupantům ubránila a zrovna v ní sídlily rozhodující vojenské síly,protože to nikdy nebyla jen vojenská letecká základna. Tyto věci jsou dodnes utajeny a já proto o nich nyní mluvit více nebudu. Není to k věci potřeba. Ale už i historici,už konečně dostatečně svobodně, i v TV sdělují informace,které popírají oficiální historii dodnes vyučovanou ve školách nyní Česka: 1) Plánovaný výsadek sovětských výsadkářů na vojenské letiště Kbely u Prahy musel být proveden na firemní letiště Vodochody u Prahy,protože se na jeho ploše objevily stavební stroje a další těžká technika. 2) První sovětští vojáci a byli to jen generálové,se objevili na základně Kbely až několik týdnů po okupaci, do té doby byla tato základna slovy historiků "z nějakého nepochopitelného důvodu okupanty opomíjena", a byla dojednána smlouva o vzájemné vojenské neutralitě,která trvala ještě několik let poté,než plynule přešla pod novou vládu Československa. 3) Historici sdělují největší záhadu okupace Československa 1968,totiž ,že záhadně zmizely tisíce sovětských výsadkářů a nikdo je nikdy už nikde nenašel,přičemž ani do Sovětského svazu se nevrátili. Byli usmrceni přímou obranou základny Kbely v jejím podzemí,kam se následně snažili proniknout podzemními chodbami a to tak,že větracími šachtami do prostor jimi už ovládanými byl pod tlakem z cisteren nastříkán letecký petrolej a zapálen. Většinou se udusili,značná část jich tam tehdy uhořela. Tato vojenská letecká základna byla prioritně určena k obraně hlavního města Prahy a proto vybavena,tehdy,všemi a nejmodernějšími druhy zbraní včetně tech nejtěžších a děl. Vzletových drah bylo také více,protože tak je základna vytvořena preventivně a nechci o tom zrovna mluvit,jakož i o jejím podzemí. Okupanti si mezinárodně nemohli dovolit regulérní válečný střet,který by popřel jejich "snahu osvobodit československý lid od kontrarevoluce",protože ten už v ulicích také bojoval. Vše tedy muselo být utajeno i před vlastními tajnými službami Československa a to na desítky let. Za tu dobu ale už tehdejší velitelé nežijí a zůstali jen nějaké jejich děti,obecně. Ale to není vše,protože byla podepsána ještě jedna obrovsky významná smlouva se spojencem,o kterém nyní asi mluvit není vhodné a ten začal být už aktivní. Víte,Nicholasi, podívejte jak neochotně a nevěřícně reagujete Vy,já se nedivím ale zároveň nejsem natolik naivní,abych "zbytečně" pokračoval v informacích. Vždyť a my všichni,v budoucnu uvidíme. Nedá se to zastavit. Nyní ,je ta vhodná a odpočátku plánovaná doba ke vrácení těch peněz nejen Trumpem. Nyní jsou potřeba k něčemu,co bylo dojednáno v roce 1968. Pokud tak neučiní,někdo má legální právo donutit ho k tomu nebo použít ho nějak k jejich náhradě. Pokud bude prezidentem USA,snadno nahradí a bude se to týkat i sankce za jeho neochotu. Vše bylo dohodnuto smluvně. To právo tu prostě objektivně je a klobouk dolů před moudrostí a odvahou tehdejších Čechů.

   Smazat
 14. JFK vdova nemela v hlave nic jineho nez SATNIK, modu a glamour a byla "ceska agentka" ?
  Uz rozumim, proc se to Husakovi posralo pod rukami.
  Pane Vy jste exentricky chlap, zijici v konspiracnich theoriich. (Ja zase verim v UFOuny.)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To už proběhlo oficiálně i médii,že byla československou agentkou,asi vám to v USA tají a nedivím se,Nicholasi. A že nešlo o lásku? Jo,nešlo,šlo o úkol.

   Smazat
 15. 13:09 napsal honolulu. (Zapomel jsem se podepsat - PARDON.)
  honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Stačí to Světa znalý !,lze z toho poznat,že Vy,směji se.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.