Reklama

středa 18. května 2016

Čína je prý hrozbou pro největší americkou základnu v Tichém oceánu (video)


18. 5.  2016   Eurasia 24

Překlad: mbi
Čína zvyšuje počty svých balistických a křídlatých raket středního doletu a vytváří tak hrozbu pro ostrov Guam v Tichém oceánu, který má pro Pentagon strategickou důležitost. Uvádí se to v nedávno zveřejněné zprávě Kongresu USA.


Šest různých typů raket schopných zasáhnout z Číny ostrov Guam je buď již rozvinuto ve střeleckých pozicích, nebo je jejich vývoj těsně před dokončením, hovoří se v dokumentu zvláštní komise Kongresu pro vztahy s Čínou. Úryvky ze zprávy zveřejnil americký konzervativní web The Washington Free Beacon.

Konkrétně jsou již ve službě rakety středního doletu DF-26, které Peking představil během nedávné vojenské přehlídky (viz video níže). V tisku už raketa dostala jméno „zabiják Guamu“. Nést může tato raketa jak konvenční, tak i jaderné hlavice.

DF-26 je první čínskou balistickou raketou středního doletu s konvenční hlavicí a první raketou schopnou zasáhnout Guam, uvádí zpráva.

Přesto je však riziko útoku Číny na Guam ve zprávě označeno jako nízké.

Zpráva byla zveřejněna na pozadí rostoucího napětí ve vztazích mezi USA a Čínou v souvislosti se situací v Jihočínském moři. V minulých dnech se americká raketová minonoska William P. Lawrence přiblížila k jednomu ze sporných ostrovů kontrolovaných Čínou až na vzdálenost 12 mil.

Guam je ostrov v západní části Tichého oceánu a má statut tzv. „nezačleněného území“ USA (tj. není přímou součástí USA, které ho však spravují). Spojené státy zde mají svou největší strategickou vojenskou základnu v celé oblasti Tichého oceánu.
video zde
Zdroj: k-politika.ru


10 komentářů :

 1. Jo, pro USA už to není, co bývávalo.
  A to je to, co je značně znervózňuje. I proto se snaží svými provokacemi Čínu zatlačit zpět.
  Čína však ke konfrontaci nemá důvod. Dál a dál se rozvíjí tempem, o kterém si v USA mohou nechat leda zdát. A souběžně (spolu s Ruskem) buduje i obranu.
  Pokud se tak již nestalo, stane se tak v budoucnu, že Čína překročí pomyslnou čáru, za kterou ji USA nebudou moci vážně ohrozit ani vojensky, aniž by přitom nezničily samy sebe.
  A to bude záčátek konce jedné hegemonie. Hegemonie US ýbrmenčů, co se ještě i dnes mají za vyvolené k řízení a ovládání světa. A také konec jimi vysněného NWO ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jen mě u toho napadá,že USáci vědí,jak nechají delší dobu Čínu prosperovat,zbrojit,nebude to pro výhodné.I když se snaží USA silně předzásobit zbraněmi všechny základny,ale budou chybět vojáci,posily,týlové zabezpečení,na takovou dálky,je všechno zranitelné více.

   Smazat
  2. Anonymní (14:26):
   Ano, oni nejsou hloupí a vidí. Víc než my.
   A mj. i proto se snaží nacpat do konfliktu s Ruskem či toto Čínou i všechny, kteří se dají zneužít ..
   A tak se na stůl tu vytáhne Ukrajina, tu Spratley ... světu jsou předhazovány pokrytecké floskule o svobodách a demokraciích či svobodných plavbách ...
   Ti US huni jsou národem vskutku odhodlaným. Nad jiné. Ti totiž budou klidně bojovat, až do posledního Ukrajince či Filipínce či Vietnamce.

   Smazat
 2. Ono to je asi tak:
  Jakmile sedíš na hranici JEN SE SAMOPALEM, tak USA sice pondá, ale nedělá prakticky nic, protože taková armáda je bezzubá.
  Jo, když si ale pořídíš raketu, která je schopna zasáhnout cíl vzdálenější, než je dostřel samopalu, Tak už USA řve do světa, že zvyšuješ napětí a BEZPROSTŘEDNĚ OHROŽUJEŠ ZÁJMY USA!
  Jenom taková otázečka:
  Proč na tebe s tím samopalem, čumí voják US Army, když HRANICE USA od tvého státu jsou tisíce km vzdálené?

  OdpovědětSmazat
 3. Podíval jsem se do mapy a fascinuje mě ta troufalost číňanů mít ten svůj stát jen 1500km od USzákladny!Je to skoro stejná drzost jako když Rusko má společné hranice s pobaltskými státy,kde teď probíhá USA"cvičení"!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to fakt průšvih, protože oni si nadto ten stát vybudovali, aniž se na to v USA optali (i to své jihočínské moře pojmenovali velice nepřípadně, správně mělo být blízko-americké).
   A neomlouvá je, že před 5 tis. lety nebylo ani Washingtonu, ani té arogantní politické nádivky v jeho Bílém domku.

   Smazat
  2. Vy jst mi dnes rozesmál,pane Opluštile.Svatá pravda.

   Smazat
 4. Co nemá pro pentagon strategickou důležitost?

  OdpovědětSmazat
 5. Největší nebezpečí pro modrou planetu není Američan nebo RUs či Číňan , ale majitelé zeměkoule.9669

  OdpovědětSmazat
 6. Guam je okupované území. Stejně jako všechny tichomořské ostrovy v područí USA. Otázkou tedy je, co tam Amíci pohledávají.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.