Reklama

.

.

pátek 20. května 2016

Cohen: Tolik nepřátelských sil nebylo okolo Ruska od druhé světové

Stephen Cohen
20. 5. 2016   První zprávy
Takové soustředění nepřátelských sil v blízkosti ruských hranic nebylo od doby invaze nacistického Německa v roce 1941, uvedl americký politolog, profesor Stephen Cohen v pořadu Johna Batchelora.
Jeho komentář se týkal nedávných akcí NATO posílit svou pozici ve východní Evropě, zejména s uvedením do provozu protiraketové základny v Rumunsku.
Mluvčí Vladimira Putina Dmitrij Peskov už poznamenal, že Rusko oplatí aktivity NATO nasadit svou protiraketovou obranu.

„Mám jednu otázku pro Washington, protože Washington kontroluje NATO – jestli jsme si uvědomili, že přecházíme ke skutečné válce s Ruskem, anebo je to plán vyprovokovat Rusko k vojenské akci?" uvedl profesor.

Pokud se jedná o první případ, pak to znamená, že Spojené státy si vlastně neuvědomují možné důsledky svých činů, a potom by se měly, podle Cohena, „probudit".

V případě, že platí druhá varianta, znamená, to, že Spojené státy „nejsou proti" válce s Ruskem, a „zbláznily se", vysvětluje profesor. Podle něj vojenský konflikt tohoto druhu nakonec musí skončí použitím jaderné zbraně jednou ze stran v té či oné podobě.

Cohen poukazuje na to, že za měsíc sleduje konstantní nahromadění sil NATO podél ruských hranic - na souši, na moři i na obloze. Podle analytika se takové množství nepřátelské síly nepřiblížilo k Moskvě od počátku Velké vlastenecké války. Rusové nezapomněli válku, takže akce NATO berou velmi vážně, podotkl.

Americký profesor také upozornil na vymýšlení důvodů, podle nichž USA a NATO upevňují pozici v Evropě. Cituje šéfa Pentagonu Ashtona Cartera, který hovořil o ruské agresi ve východní Evropě. Cohenovi není jasné, co má Carter na mysli pod pojmem „agrese". Nemohou za tím stát ruská vítězství nad Islámským státem v Sýrii, říká profesor.

„Co přesně udělal Putin? Říkají nám, že je nějakým způsobem agresivní nebo o to usiluje - to není odpověď, která může ospravedlnit americkou ochotu vstoupit do války s Ruskem," zdůraznil.

Cohen poukázal na to, že Rusko reaguje pouze na akce NATO, a má plné právo.Připomíná, že Putin přestal chodit kolem horké kaše a řekl bez obalu: akce NATO jsou hrozbou pro jeho zemi.

Putin se naštval: Ať netvrdí, že protiraketová obrana je proti Íránu!

Aliance má tu drzost si stěžovat na skutečnost, že Rusko „přemísťuje vojska blíže k NATO". „Samozřejmě, že ano, protože NATO je nyní v ruských hranic," vyhlásil Cohen.

Podle něj má Rusko plné právo nasadit síly na svém území kdykoli a kdekoli - včetně Krymu a v Kaliningradu.

Současnou krizi mezi Ruskem a NATO srovnává s kubánskou krizí v roce 1962. Ale určité náznaky ukazují, že nyní je situace ještě nebezpečnější, než tehdy. Přičemž, jestli se sovětské rakety v roce 1962 nacházely „90 mil od Ameriky", nyní se rakety NATO se nachází mnohem blíže - doslova na dva kroky.
Kromě toho, krize v roce 1962 měla pouze jeden bod geopolitické konfrontace. Nyní jich je najednou hned několik: Pobaltí, Ukrajina, Turecko a Sýrie.

Jiří Kouda,První zprávy

10 komentářů :

 1. Toto pravdivé zhodnocení současné situace nepotřebuje žádné doplnění Kdybych byl mladý a bez závazků, utekl bych ze z.urvené a degenerované Evropy co nejdál, protože tady to bude stát už jen za kulový. NATO, Rusko, islamisti, to zrovna nejsou růžové vyhlídky do budoucnosti. Válka proto muší bejt, jak pravil klasik.

  OdpovědětVymazat
 2. Kudla do trollích řad z lůna jejich zbožnění. To nedaj, chudáci, duševní.

  OdpovědětVymazat
 3. Z toho má také obavu a Putin to ví moc dobře,to soustředění takové síly NATO,kolem Ruských hranic,nedává šanci na vítězství v pozemním boji.Proto to i Putin řekl,když bude potřeba udeřím první.

  OdpovědětVymazat
 4. Jestli to Fašingtoni rozehrají,tak je po imigrantech(i s námi)a po Fašingtonu též.

  OdpovědětVymazat
 5. Já bych se až tak nebál. Putin je rozumný, včas udělal opatření a dokázal, že v případě nutnosti nezaváhá. USA na to nemá, takže to bude zkoušet v zastoupení - tu Ukry, tu Rumuny, tu Litevci,Estonci ... Prostě - ani ti amíci nejsou až takoví pitomci, aby si to neuvědomovali. Nakonec se nějak dmluví jako v Sýrii - vždyť, bez emocí, jim to oběma vyhovuje - jak RF, tak USA. V čem? Snižuje se produkce ropy, tím poroste její cena a hlavně, proč honit islamisty po světě, když si mohou sami naběhnout na jednom místě a tam dostat po hubě. Chromá kachna nobelista válěčník Bílý černý otec z bílé chaloupky se do ničeho nepustí, jen bude popichovat a plnit pokladny zbrojařům. Pokud bude v Evropě válka, tak občanská. Té se obávám daleko víc, ta je dle mne reálně hrozící.

  OdpovědětVymazat
 6. Preco si USA a Nato upevnuju pozicie okolo Ruska.Napadlo mi prirovnanie,ktore je sice nezmyselne,ale nikdy nevieme,co nam zivot vyparati.Kedysi povedala slavna francuzska herecka Brigit Bardot,,svet je velmi maly,raz sa vsetci stretneme v posteli,,Ja poviem,vychadzajuc z dnesnej situacie,,Svet je velmi maly,raz sa vsetci stretneme v Rusku,,My europani budeme uchodit pred Afrikou,ich narastajucim obyvatelstvom,Americani budu musiet uchodit zo svojho uzemia,lebo si ich cast maticky zeme rozvrtali,napustili chemikalimi,vdaka comu im hrozi zvysenne mnozstvo otrasov pödy,otravena voda,atd.Pre nas vyzera situacia ozaj zle.pozriem mapu,velkost Europy,yyzera ako maly pluvanec, oproti statom,ktorych obyvatelia sa ku nam valia.M.

  OdpovědětVymazat
 7. Celou dobu tzv. studené války se světu předváděla podobná šaškárna. Teď sice není studená válka, ale šaškárny a politická špína se předvádí v tvrdším kalibru,a mnohem dražší. No -peníze se tisknou falešný, a svět je přelidněnej.

  OdpovědětVymazat
 8. Nerozumiem trolom tu a na inych strankach. Ide predsa aj o ich zivoty a rodiny. Alebo si naozaj myslia, ze USA a NATO mozu beztrestne stupnovat tlak a agresiu? Ludia by sa mali zomknut proti tomuto sialenstvu. Zajtra moze byt neskoro.

  OdpovědětVymazat
 9. Kdyby si USA byly jisty výsledkem po vojenském útoku na Rusko, tak už dávno zaůtočily. Jenže mají plnou prdel strachu, tak se snaží, nutno dodat, že celkem úspěšně, dostat pod svoje velení nejen všechny státy sousedící s Ruskem, ale i všechny ostatní ostatní státy Evropy i Asie. Vedení USA je banda posraných zbabělců, kteří umí pouze rozeštvávat lidi a státy mezi sebou.

  OdpovědětVymazat
 10. Rusové pomalu začínají chápat, co se děje a proto předpokládám, že nebudou stále jen přihlížet jak USA kolem nich neustále hromadí zbraně a budou schopni včas odhadnout mez, kdy už nebudou k dispozici adekvátní opatření, ale bude nutno tvrdě preventivně zaútočit.

  OdpovědětVymazat