Reklama

.

.

úterý 24. května 2016

Děsivá zpráva z Radiožurnálu: V případě odchodu Spojeného království z EU by tam čeští fotbalisté nedostali pracovní povolení. Brankář Čech by tak byl nucen vyniknout jinde.


Ivan David
24. 5. 2016
Radiožurnál posluchačům slíbil (nebo jim vyhrožuje?), že se bude v následujících dnech pravidelně věnovat předpokládaným důsledkům brexitu, tedy odchodu Spojeného království z EU. Pro začátek si vybral pro posluchače zvlášť hrůznou vizi. Pracovní povolení v zahraničí pro profesionální fotbalisty - to je problém hýbající společností v ČR. Aspoň podle představ redaktorů rozhlasu. Co z toho lze vyvodit?


Jako silná hypotéza se nabízí představa, že autorem rozhlasového komentáře je nějaký trotl. Takovou verzi nemůže pravidelný posluchač snadno odmítnout. Další možností je ta, kterou lze nejlépe vyjádřit parafrází výroku Jana Wericha – jde o optimismus redaktorů, že co posluchač, to blbec. Tedy, že jednoduší lidé mají rádi pohádky. Tradiční pohádky s králem, princi a princeznami nejsou už či stále ještě aktuální. Proto vyprávějí domněle či skutečně prostoduchému obyvatelstvu pohádky nové, řečeno opět s Werichem: „Přísně o dnešku!“ Jde jednak o televizní seriály, jednak legendy o žijících osobách z „veřejného prostoru“ – hercích, sportovcích či politicích, které by se mohly jmenovat například „Jak filmový princ do čela armády přišel“ či „O hodném Schwarzenbergovi a zlém Zemanovi“. V tomto případě byl použit legendární brankář Čech.

Třetí hypotézou, která předchozí dvě nevylučuje, je možnost, že se redaktorům nepodařilo najít žádný hrůznější důsledek brexitu. Tedy že následky by se podobaly důsledkům popravy boha Peruna, jak ho popisuje K.H. Borovský v Křtu svatého Vladimíra: „Počali se všichni báti strašlivých následků, neb žádný nic takového neslyšel od předků!“, jenže následky byly jiné: .... „Kdo zaplatil, měl u pánů všudy dobrou přízeň, hlad si zaháněli jídlem, ale pitím žízeň. Všecky řeky byly mokré a kamení tvrdé: Chalupnice hubovaly, že jsou selky hrdé...“

Jak sdělil spolehlivý zdroj – ČT, podle kvalifikovaných odhadů by v případě brexitu klesl hrubý domácí produkt Spojeného království o 2,2%, tedy jako v případě jedno až dvouleté stagnace.

To, čeho se panstvo skutečně bojí, je odhalení vlastní škodlivosti či alespoň nadbytečnosti.

Bezradnost akademická i politická

Česká televize večer opět politicky školila mužstvo. Pozvala si na to dva profesory účastnící se konference na téma „Populismus v Evropě“, sociologa z Německa, politologa z Oxfordu. Vždy jsem znovu překvapen, jakým žvaněním se také lze uživit. Od německého sociologa jsem se dozvěděl, že v politice nejsou důležité zájmy, ale emoce. Staré tradiční strany mají prý staré emoce, kdežto nové populistické strany mají nové emoce. Od oxfordského profesora jsem se poučil, že ve Francii je hodně nenávisti, kdežto v Británii je spíše úzkost... Podobné moudrosti moje venkovská babička komentovala výrokem „To by němej neřek, kdyby mu hubu rozplácal.“

Dozvěděl jsem se, že populisty jsou přinejmenším všichni, které významná část veřejnosti podporuje, zatímcco Evropská komise jim spílá. Označení „populista“ je tedy nálepka pro nepřátele Bruselem zavedeného režimu, kteří získávají podporu veřejnosti. Občané ztrácejí důvěru a naslouchají těm, kteří vyjadřují jejich obavy a slibují jim přijatelná řešení. Loutkovodiči hlavního proudu sdělovacích prostředků možná věří, že to zastaví. Jenže se svou mocí skončí stejně jako „strany se starými emocemi“, ztratí autoritu a tím moc.

Příznivci nového zeleného rakouského prezidenta Van der Bellena možná věří tomu, že zvítězili. Jenže pouze odsunuli porážku. Nechybějí jim „nové emoce“, ale schopnost nalézat nová řešení nových problémů. Z toho nevyplývá, že řešení nabízená jejich politickými rivaly jsou bezvýhradně dobrá. „Rozdělení národů“ se stěží podaří překonat propagandou nebo pokusy o odvádění pozornosti. Van der Bellenovi v řešení problémů asi moc nepomůže, že jeho zvolení podle Českého rozhlasu „uvítaly evropské země“, konkrétně Francie, Německo a Lubomír Zaorálek.

33 komentářů :

 1. Komedie v Rakousku skončila, pokračuje komedie s Brexitem. Žádný Brexit se konat nebude. Dopadne to stejně jako volby presidenta v Rakousku. Jenom nevím, jestli se k jejich zfalšování použije také metoda korespondenčních hlasů (počítaných den po řádných volbách) nebo nějaká jiná metoda. Británie je trojský kůň SSA v EU a ti ji v EU potřebují. Opakuji znovu, žádný Brexit se konat nebude, i kdyby to vyhráli odpůrci EU. O tom, jak dopadnou takovéto volby nerozhodujou ovčani.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sohlasím,jenom z nás dělají v..y!!!!!!!!

   Vymazat
  2. Souhlasím. Také jsem přesvědčen o tom, že žádný brexit nebude. Předvolební propaganda jede na plný pecky a jestli voliči "selžou", tak administrativa to napraví.

   Vymazat
  3. Vypadá to, že brexit pouhá je hra, která má unavit a do budoucna zbavit naděje Brity, kteří jsou nespokojeni se zdegenerovanou EU.

   Články pana Davida vždy oceňuji.
   PB

   Vymazat
 2. On ten závěr voleb v Rakousku byl dost podivný. Může mi někdo vysvětlit, jak u tzv. korespondenčního hlasování je garantována anonymita a současně nemožnost dodání falešných hlasů? Vylepšit by se to dalo snad tím, že by se korespondenční hlasy sečetly dříve (samozřejmě bez zveřejnění výsledků), než by začaly ty "normální volby". Při tom současném způsobu je evidentní, že při poměrně těsném výsledku lze bez problémů dodat potřebný počet hlasů, aby výsledek byl podle přání.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mne trochu zaráží to, že se Hofer vzdal tak snadno. Rychlost, s jakou uznal porážku .Podle mne to naznačuje, že svobodní o tu prezidentskou židli až tak moc zase nestáli. Ze strany svobodných to možná bylo jenom jakési vypuštění pokusného balónku. Přípravou na ovládnutí parlamentu a křeslo kancléře. Brusel není schopen reagovat s takovou rychlostí, aby dokázal zásadním způsobem změnit přistěhovaleckou politiku do termínu parlamentních voleb ve stěžejních zemích unie. A jejich voliči si se zástupci, jak naznačují i výsledky voleb rakouských, hodlají vyřídit účty.

   Vymazat
  2. Korespondenční volba je asi velmi dobrý a ověřený trik k ovlivnění voleb, že u nás ho slibují zavést zrovna ti prohnaní šíbři z TOP09.

   Vymazat
  3. Přesně to mě napadlo, že je pro Svobodné výhodnější, aby zmobilizovali voliče před parlamentními volbami, pokud Zelený prezident řekl, že ani kdyby Svobodní vyhráli, tak je nejmenuje premiérem, tak to bude ještě hodně zajímavé. Čas pracuje jednoznačně pro ně. A co se týče korespondenční volby, tak TOP prosazuje dokonce volbu přes počítač, to už je vyšší level. Tam budou moci mladiství volit za celé rozětvené rodiny.

   Vymazat
  4. Vladimíre Hricáku (24. května 2016 6:26):
   A co by měl Hofer ještě dělat?
   Lístky sečetli, výsledek podtrhli, vyhlásili.
   Zbylo mu jen to uznat a gratulovat. A poučit se z nezdaru.
   Jestli to nebude tím, že on ten Hofer - holt - není jako náš kalous-schwarzenberg, který svou porážku naopak neuznal dodnes.
   A místy se chová, že prezidentem je tu on.

   Vymazat
  5. Pan Hofer není dnešní, ví jak to dnes chodí v politice. Věřím, že příště vyhraje absolutně nezpochybnitelně

   Vymazat
  6. Tu volbu přes počítače prosazují také lidovci.To jsou Ti, kteří jezdí do USA pro rozumy. Ona ta volba přes volitele v USA je taky dost podivná, nemyslíte? Zvlášť co se pak děje s přepočítáváním.
   Sims.

   Vymazat
  7. My, Češi, nemusíme chodit až do Rakouska. Stačí si vzpomenout, jakým způsobem probíhaly parlamentní volby v roce 2006. Hlasy z ambasád ČR po celém světě rozhodly o tom, že Paroubek přišel o 101.hlas (ČSSD + KSČM). Je zajímavé, že nikdo v ČR ani teď v Rakousku nepožádal o zkontrolování přepočtu hlasů. Je-li něco takového ve volebním zákoně vůbec přípustné.

   Vymazat
  8. Už je organizována petice za opakování voleb,jen za jeden 1.den se podepsalo 7.000 osob.Takže,humbuk tam z těch voleb a hlavně podezřelých výsledků určitě bude...
   Jde nejspíš o obdobu finty osvědčené při volbě Bush vs. All Gore,ten prohrál právě v korespondenčním hlasování o pár set hlasů....

   Vymazat
 3. Osobně si přeji, aby Britové unii řekli NE. Brusel již ztratil schopnost nějaké vlastní nápravy a v současné podobě je víc ke škodě, než užitku. A protože my malí v sobě nikdy nenajdeme sílu tento totalitní spolek opustit, zbývá nám jediná možnost. Že ho rozpustí ti velcí. A jediná šance, že to celé neskončí katastrofou je to, že se tak stane ještě před nástupem vládců s jednoduchým řešením na složité problémy. Neznám Hofera. Ale rychlý vzestup jeho popularity a jemu podobným v jiných zemích Evropy jasně naznačuje, jaký směr Evropa nabrala. On totiž problém migrace může být rychle vyřešen a na stůl se můžou dostat další. A ty už se nám tolik líbit nemusejí. A nezapomeňme na jedno. Jak Hitler v Německu, tak komunisté v Československu, se dostali k moci demokratickou cestou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vždy je dobré řešit jeden problém po druhém. Co by kdyby ......to si strčte za klobouk.

   Vymazat
 4. Vlastenka


  Musím souhlasit s článkem.
  Včerejší Události jsem viděla a chtělo se mi vrhnout. Proti fanatickému neomarxistovi Stropnickému posadili konjunkturalistu Komárka - dříve bolševika, poté havloida a dnes příznivce stbáka a bolševika, který mění názory jako slušní lidé ponožky.
  Ten britský levičácký žvanil jen prokázal, jak velký je ve skutečnosti úpadek univerzit a vzdělání. Být univerzitně vzdělán a nechápat, že se země bývalé Evropy staví proti diktátu unie, protože za sebou mají desítky let totality a jsou schopny bezpečně rozpoznat její první známky, je důkazem vlastní tuposti nebo pokrytectví.

  A tvrdit Britům, že se bez ojrosvazu neobejdou, je už ryzí blbost.
  Dotyční zapomínají, že je Británie čistým plátcem výpalného do Bruselu, takže si maximálně dost finančně pomůže. O stupidních omezeních bruselských byrokratů nemluvě.


  Vítězství Zelených v Rakousku je Pyrrhovým vítězstvím. A kdoví, zda se nakonec neprokáže, že ty volby byly ještě ke všemu cinknuté. Všechno tomu nasvědčeuje.

  Dnešní pseudoelity jsou všehoschopné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mně by jen zajímalo, jestli ti zmrdi skutečně věří tomu co říkají, nebo to jen hrají. Já si myslím, to hrají, ale třicet stříbrných je třicet stříbrných.

   Vymazat
  2. taky máte ten dojem, že Komár na něčem jede?
   on chudák než skončí zapomene kde začal a o čem je řeč.

   Vymazat
 5. Británie z EU nevystoupí. Pamatujte si to. Dnes je 24.5.2016, 7:07. A to i kdyby většina řekla NE! Vzpomeňte si na včerejší rakouské volby.

  OdpovědětVymazat
 6. lidi se musi něčeho bat pomatencu co věři v boha kterym se strašilo v pravěku je stale meně a meně jinak by ta svolč snad chtěla dělat to co se ji libi aniž by se ptala panstva a snad ani povinne vypalne by neplatila a proto i čete či čro za naše vypalne musi harašit zbraněmi nejtěžšiho kalibru použivajic metod pepi geblse

  OdpovědětVymazat
 7. Stačí si vzpomenout na nedávné volby ve Skotsku, to byl ten samý problém.

  OdpovědětVymazat
 8. Fakt je mi tedy líto pana Čecha dalších českých elit, které se tak špatně živí v klubech na ostrovech. Co chudáci budou dělat, když přijdou o tu svou lukrativní práci na zeleném, trávníku. To jim fakt britové nemohou udělat, přeci.
  Sims.

  OdpovědětVymazat
 9. Pokorného čuráci jsou prostí debilové a snadno ovladatelné bytosti,které neumí nic jiného než kokrhat jak jim hlavní debil Pokorný nebo jiný gauner přikáže .
  Jsou rádi za peníz,který dostanou za své lhaní.

  OdpovědětVymazat
 10. Kam bychom došli, kdyby si o své budoucnosti rozhodovala většina obyvatel země To se jim nebude trpět a všechno dopadne, jak jsme nalinkovali. Jedině my víme, co je pro prostý lid to správné!! Ach jo,to by člověk blil nebo střílel nebo obojí.

  OdpovědětVymazat
 11. uvedení toho zmetka je zlatou tečkou za vaším článkem

  OdpovědětVymazat
 12. Británie v referendu řekne NE vystoupení z EU, dokonce si tipnu, že to bude velmi těsným rozdílem asi 31 000 hlasů (jako v Rakousku). Vystoupením z EU by přece Británie vypověděla poslušnost samotným USA (které jsou podle nedávného článku iniciátorem založení EU pro snadnější ovládání Evropy), to by byl přece konec smlouvy TTIP, která má zachránit dolar a Ameriku. To by jí její nejvěrnější spojenec v Evropě rozhodně neudělal. A neudělá! I když už si mezitím Británie plácnula s Čínou, bude ještě muset trochu (pár let) posečkat :-)

  OdpovědětVymazat
 13. Ti, co nás straší odchodem kohokoliv z EU ví, že největší průser bude, až lidi uvidí, že se žádný průser nekoná !
  A ještě k rakouským volbám. Včera jsem se z TV NOVA dozvěděl, že po zveřejnění výsledků si celá Evropa oddechla. No, asi měli na mysli nějakou úplně jinou Evropu z úplně jiné planety.

  OdpovědětVymazat
 14. Vy tu politiku nějak moc prožíváte. Raděj jděte s dětma ven, udělejte doma nějakou práci, navštivte známý, příbuzný, kupte holce kytku. Jeďte na výlet. Žijte. Lidi museli nějak žít i za horšíách časů, než jsou dnes.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Trefený sluníčkář nám jak debilům bude říkat co máme dělat. Horší časy teprve přijdou, to budeš mít teprve protaženou pusinku. Škoda, že tě neuvidím,sluníčko s křivou hubou:o)

   Vymazat
  2. ty jsi ale trumbelín.:-)

   Vymazat
 15. Jo, jen at anglie vystoupí - bude to krok od anglo-americkýho impéria- který je jak zasraná pijavice přisátý na Evropě ! takže.. přesně na tohle čekáme. Brzy budeme jasně usilovat o Czexit, páč od vstupu do NATO a podepsání Lisabonu sou jenom problémy ! Já to taky Anglii nevěřim, že by fakt jako chtěly vystoupit. Leda, že by byly donuceni - páč ve skutečnosti kapitulovaly nedávno. Řízení předaly a tím spíše klesl jejich vliv. Tím spíš sou závislý na EU ! Anglie je odjakživa mistr v klamání, mistr na loutkový vlády a skrytý procesy. Byly.

  OdpovědětVymazat
 16. Ale no tak, pane Davide, to jste mi neměl dělat. Já teď hrůzou o pana Čecha neusnu. 8-)

  OdpovědětVymazat