Reklama

.

.

středa 25. května 2016

Díky pane Teličko, Vaše vysvětlení nemohlo být lepší!

Jiří Baťa
25. 5. 2016    (zasláno autorem)
Potrefená husa se vždy ozve, říká jedno přísloví. Stejně tak se ozval dotčený, dnes už europoslanec, pan Telička, svého času člen správní rady NWR, potažmo OKD, který (kteří) se dostal (dostali) do mlýna kritiky díky enormně vysokým, nepřiměřeným odměnám které, jistě za těžkou, náročnou, velmi odpovědnou práci od společnosti pobíral. Pan Telička se ve svém článku „Nemorální odměny od NWR? Je to trochu jinak“ snaží ospravedlnit a očistit od tohoto „ne zrovna férového“nařčení. 

Podle něj je všechno úplně jinak a jeho odměny jsou, jak tvrdí zasloužené a oprávněné. Zde je několik „(i)relevantních“ názorů či důvodů, proč si myslí, že odměny dostával zaslouženě.

Jako správný politik se v první řadě ohání názorem, že tyto útoky považuje za politicky motivované, což prý podtrhuje i formulace použitá ministrem Mládkem, který hovoří o „moralizování s láskou“. Pan Telička by mohl blíže vysvětlit, v čem je tento výrok „politicky“ obsažný, protože jako důvod pro politicky motivovanou kritiku je jako takový hodně mimo mísu. Nicméně, je to jeho názor, což od člověka jeho typu nikterak nepřekvapuje. Pan Telička s hrdostí konstatuje, že za dobu sedmi let, kdy v NWR působil, byla tato společnost pět let zisková a ztrátu přes veškeré úsilí poprvé vykázala až v roce 2013. Svým způsobem by mu to mohlo být ke cti, jenže už nezmiňuje, že od r. 2007, kdy byl do funkce ustanoven, NWR šlo pomalu, ale jistě do ztráty, až do kritického roku 2013, kdy vykázala výsledky v červených číslech. Pokud by byl pan Telička tak skutečně výkonný a úspěšný, jak v úvodu konstatuje, jistě by mohl učinit víc, aby se NWR rok od roku ve výsledcích pomalu ale jistě propadala. Neučinil a to i přesto, že odměny pobíral.

Pan Telička velmi skromně a možná i nerad podotýká, že výše odměn členů správní rady může někomu připadat vysoká. To má naprostou pravdu, ovšem jeho zdůvodnění, že jde o naprosto standardní odměny pečlivě dozorované soukromé firmy, je anachronismus. Podle něj pro firmu odváděl vysoce kvalifikovanou práci související s jeho znalostmi a zkušenostmi především z oblasti evropských agend, je jen jeho subjektivní názor na hodnocení své práce, která však nemusí být (a také zpravidla nebývá) relevantní. Nejsem politik, v evropských agendách se nevyznám, činnost pana Teličky nesleduji a neznám, nicméně se domnívám, že takovéto zdůvodnění je ryze účelové, aby prokázal, že jeho působení v mnoha, upřímně řečeno často i zbytečných funkcích (viz funkce v EU), mělo nějaké opodstatnění. Obecně to však či lze chápat či posuzovat, že ve správnou dobu byl na správném místě, že chytil správný vítr do plachet, který jej již dlouhou dobu nesou na vlně osobní, soudím snadno nabyté, osobní prosperity.

Je celkem logické, že se panu Teličkovi nelíbí vyjádření jak ministra Mládka, tak jiných subjektů, protože zpravidla nikdy nikdo není natolik čestný, aby přiznal svůj podíl na, v tomto případě krachu NWR-OKD. Pan Telička není výjimkou, že se proti konstatování faktů snaží vymanit. Totéž lze zřejmě očekávat i od dalších aktérů z NWR, pak se ale nabízí otázka, kdo tedy tento stav zapříčinil? Samo od sebe se to jistě nestalo a kdyby už vůbec nic, pak jsou zde právě ty nehorázné odměny z dob, kdy prosperita NWR zcela evidentně klesala, což i pan Telička přiznává. Přesto však pánové s NWR nejen své odměny nekorigovali a už vůbec ne zrušili a to přesto, že těžba vzhledem k poklesu cen uhlí evidentně ztrácela na efektivitě a firma šla prokazatelně ke dnu. Tuto skutečnost pan Telička nerespektuje a naivně se snaží prokázat, že ON si svou práci odpovědně odvedl a proto byly odměny zasloužené a už vůbec nebyly nemorální.

Obhajovat svou angažovanost a pochybnou úspěšnost své práce, jak to činí pan Telička, je výsměch lidem, kteří opravdu pracují a mají za sebou jasné, hmatatelné výsledky. Lidé, kteří jsou zaměstnáni 8 hod. denně v plném nasazení, mnohdy ve velmi rizikových podmínkách (viz samotní horníci), lidé, kteří vytváří hodnotu, ale kteří z ní mají jako zisk směšný zlomek. Pan Telička zcela jistě „do práce“, kterou vykonával ad.1 nechodil denně, ad.2 zcela jistě usilovně v plném nepracoval 8 hod., ad.3 už vůbec ne v podmínkách, jako zmínění havíři firmy, která jej tak štědře, bůh ví za co, odměňovala. A o tom to je, že jednorázové statisícové odměny nemohou mít opodstatnění v takto zdůvedněné vykonané práci notabene v podmínkách, kdy firma NWR zcela prokazatelně šla rok od roku v těžbě, výkonech, tržbách a zisku od deseti k pěti. Jenže v podmínkách (nejen) NWR nejsou rozhodující výsledky, ale faktický stav na kontě firmy. Mezi těmito lidmi existuje nepsaná loajalita, že dokud je z čeho brát, dává se „po hrstech“, přičemž loajálně kryjí nedostatky a jiné negativní skutečnosti, které by jim za regulérních podmínek neumožnili takové finanční transakce realizace.

Upřímnost a otevřenost pana Teličky je opravdu neobyčejná. Jako důkaze své aktivity a zájem o výsledky NWR poukazuje na to, že spolupracoval s odboráři v OKD ve snaze napomoci jejich strategii dalšího postupu a byl s nimi údajně v kontaktu i poté, co z NWR odešel. Co jej vedlo k takové zainteresovanosti, když už za to nebyl placen? A dá se tomu vůbec věřit a proč by to, bez odměny, dělal? Opatrnosti není nikdy dost, říkal si zřejmě pan Telička, a tak po svém nástupu do Evropského parlamentu se „uvědoměle“ vyvaroval jakýchkoliv věcných jednání s představiteli společnosti i vlády, aby se, nedej bože, nedostal do střetu zájmů.

Nakonec pan Telička sděluje svá moudra když říká, že ministr Mládek je ve funkci už dva roky a že tedy na řešení této krizové situace měl dost času. Aby celé kauze nějak odlehčil konstatuje, že hledání obětních beránků a „viníků“, resp. vyřizování si politických účtů je možná před volbami u veřejnosti populární, avšak k nalezení takového řešení určitě nepovede. Nezbývá, než panu Teličkovi nabídnout, aby se v kauze NWR znovu osobně angažoval, maje značné zkušenosti „hlavně“ z oblasti evropských agend! Ministr Mládek by jistě přivítal, kdyby přispěl relevantní radou a svými zkušenostmi pomohl vytáhnout NWR ze situace, kdy (nejen) horníkům hrozí propuštění, nezaměstnanost a sociální nejistoty. Pokud má pan Telička takové kvalifikační a morální předpoklady, bylo by škoda je nevyužít. Nemám pravdu?

42 komentářů :

 1. možná by nám všem prospělo, kdybychom měli vládu, která nemá potřebu zasedat v Tel Avivu a bude se dlouhodobě věnovat čemu má.
  Současná vláda ze všeho nejvíce připomíná partu dobrovolných hasič, kteří běhají od hořící chalupy k chalupě, nevěda co dělat.
  Tu musí přidat zdravotníkům, tu je málo na platy ve školství, pak zase nechce nikdo pracovat v průmyslu za šedesát korun na hodinu.
  Kdyby Sobotka nebyl S vině s s velký S, tak by vrátil daně pro monopoly na 23% a bylo by na výplaty důchody a školy.
  Minimální mzdu slíbil zvýšit už před volbama dva roky zpátky. Zeď nám zase maže med kolem huby, že nám napřesrok zvedne žebračenku na jedenáct tisíc hrubého, protože budou volby. Nevěřte mu! Sami berou sto tisíc měsíčně a nás kádrujou za každou blbost.
  Pokud nezvednou minimální mzdu do voleb ne 11000 a od 1. 1. na 14000, netřeba je volit! Jsou nám k ničemu. A tem zlodějům ze svazu průmyslu je třeba vzkázat, že pokud se jim nelíbí minimální mzda 14000, tak ji snížíme na 1000 Eur. Zatím
  A Telička, to je lump a asociál. On taky ví soudr. Bureš proč si ho vybral

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud bereš v dnešní době minimální mzdu tak se nad sebou zamysli. Asi toho moc neumíš a výkonnost také nebude kdoví jaká.
   Ale nadávat ti jde, to zase jo. Škoda že za zrovna za toto nikdo neplatí.

   Vymazat
  2. 1:20-zajímavá úvaha! Vždy jsem měl dojem, že stát stanovuje minimální mzdu jako maximální okrádání, možná asociály jako jste Vy.

   Vymazat
  3. for Anonymní25. května 2016 1:20
   kdybych dělal za minimální mzdu, asi bych sem nepsal
   dělat z lidí otroky, to se ti líbí
   ale máš smůlu. takoví jako ty, Sobotka Otto Novotný nebo Telička končí. už vás máme po krk.

   Vymazat
  4. No co se týče minimální mzdy, tak ji máme smutně neevropsky nízkou.

   HODINOVÁ MINIMÁLNÍ MZDA
   > Lucembursko 8,69 €
   > Německo 8,50 €
   > Francie&nb sp; 8,03 €
   > Nizozemsko 7,96 €
   > Irsko 7,65 €
   > Belgie &n bsp; 7,48 €
   > Velká Británie 7,36€
   > Řecko 3,86 €
   > Španělsko 3,78 €
   > Malta 3,35 €
   > Slovinsko 3,03 €
   > Portugalsko 2,62 €
   > Česká republika 1,58 € !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Vymazat
  5. 2:36 a 3:10

   A proč vy dva hlupáci nezaměstnáváte nikoho třeba za 50.000? Proč nikoho nezaměstnávají vaši přihlouplí guruové, Švihlíková, Skála, Bartoš, Dvořák, David, Man,...? Proč jsem nikdy o žádném komoušovi, který má vždy plnou hubu nadávek na zaměstnavatele, podnikatele, kapitalisty,... který by někoho za nadstandardní plat zaměstnal nikdy neslyšel?
   A proč vy pitomečci ze sebe necháte dělat otroky nejdete dělat sami na sebe? Není nic jednoduššího, stačí něco umět. To ale vy netáhla zřejmě není váš případ.

   Vymazat
  6. Kdo jiným nadává hlupáků, sám je největší hlupák. To je stará pravda. A považovat všechny, kdo mají jiný názor než on za komouše, svědčí o jeho případu duševního mrzáčka.

   Vymazat
  7. 7:29.....mzda smutně neevropské nízká?Jóóó,každýmu podle zásluh soudruzi,nedivte se.Za každou blbost se platí,budovat také ve vyjmenovaných zemích ráj na zemi,tak hold by vaše tabulka vypadala jinak.Buďme rádi za 1,58€ ,např v RF měsični min.mzda = 24€.Tzn.za hodinu práce by vám možná zaměstnavatel poděkoval.

   Vymazat
  8. 1:20, 7:38, 9:59
   Jasně Pepku, a teď táhni za tvým stbáckým fotrem, ten ti poradí, kde co dalšího ukrást, ty neobolševickej dobytku. Vysavač už jsi dnes nějaký tý babičce prodal, tak máš vyděláno, ty komoušskej imbecile, že?

   Vymazat
  9. 9:59 - nevymlouvej se tu blbe na věci starý čtvrt století! Švihlíková a jiní co na rozdíl od tebe maj funkční mozek jasně dokázali, že jsme polokolonie! V tom je ten celej problém! Ti tvý hajzlové co "nebudovali ráj" zas drancovali kolonie, blbe! Britský imperialista Cecil Rhodes v roce 1895 navštívil schůzi nezaměstnaných v londýnském East Endu. Cestou domů si v hlavě srovnal sociální moment moderního imperialismu: "Vyslechl jsem také divoké řeči, které byly nepřetržitým voláním po chlebu, a když jsem pak šel domů, byl jsem více než kdy jindy přesvědčen o důležitosti imperialismu. Mým největším přáním je vyřešení sociální otázky. To znamená: chceme-li, my koloniální politikové, zachránit 40 milionů obyvatel Spojeného království před vražednou občanskou válkou, musíme zabrat nová území, která by pojala nadbytek obyvatelstva, a vytvořit nová odbytiště pro zboží vyráběné v našich továrnách a dolech. Vždy jsem tvrdil, že imperialismus je otázka žaludku. Nechcete-li občanskou válku, musíte se stát imperialisty." Asi tak! To e pak platí dělníkovi vysokej plat, když za každou vyplacenou libru či frnak hladoví jeden negrouš, Ind či čínský kuli (nebo kuliana?).

   Vymazat
  10. Nebavte se prosím s tím hlupákem (7:38), co nám tu neustále tapetuje diskusi blbinami. Slyšeli jste někdy, že by důchodce, novinář, spisovatel či vysokoškolský kantor někoho zaměstnával. To je přece úvaha hodná imbecila, kterým onen nebožák (7:38) dozajista je.

   Vymazat
 2. Čtu, že NWR dluží cca 600 milionů eur a struktura dluhu je:

  352 milionů eur zajištěné dluhopisy, 162 milionů eur konvertabilní dluhopisy, 50 milionů eur půjčky na koupi strojů a 35 milionů eur půjčky, které NWR získala při restrukturalizaci v roce 2014.

  Ať je pan Bakala třeba bilionář, ale nerozumím tomu, komu vlastně dluží NWR peníze, kdo to je? Například mám fabriku, někdo, nějaká organizace, nebo banka, mně půjčí peníze na provoz.Já si udělám ze sebe miliardáře, zadlužený podnik prodám "bílemu koňovi" a ten co mně půjčil peníze, nedostane nic a mě zajímá , komu vlastně dluží peníze, kdo to je. Třeba je to jinak a špatně chápu podnikatelské záměry, to se omlouvám, ale rád bych to pochopil, že bych vydal nějaký zajištěný dluhopis a k tomu nějaký konvertibilní :)))

  OdpovědětVymazat
 3. Ať už hospodaření firmy je dobré či vlivem nepříznivých okolností (pokles cen uhlí) na trhu špatné, mzdy by měly alespoň vzdáleně kopírovat tento vývoj. Je otázkou, co by mohlo vedení ovlivnit za nepříznivých okolností, i kdyby pracovalo tak těžce jako zaměstnanci. Vyplácení vysokých odměn vrcholným manažerům v době krize je příznačným jevem naší doby. Statistická čísla uvádí Ilona Švihlíková ve své knize "Přelom". V některých zemích je tento rozdíl, tedy plat manažera a dělníka, až 500x vyšší. Že by manažer pracoval 500x intenzivněji než třeba horník, je zcela iluzorní, i když samozřejmě jeho vliv na výsledky firmy může být o hodně vyšší, např. vytvářením nových obchodních možností, dobrou práci na smlouvách apod. Já to vidím tak: když jde firma ke dnu vlivem nepříznivých okolností, které nemůže ovlivnit (cena uhlí), je morální povinností všech se uskrovnit. Ovšem tady přistupuje nový rys této fáze kapitalizmu: není zde zájem zachovat stávající podniky, protože vytváření virtuálních peněz a jejich drtivá převaha vedou k tomu, že čachry s penězi přinášejí větší zisky než skutečná práce. Takový manažer se pak chová stylem "po nás potopa", protože po pohřbení jedné firmy klidně půjde se svým neumětelstvím pohřbívat firmu jinou, obor nerozhoduje, znalosti a odbornost taky ne.Všichni přece cítíme, jak nesmyslné jsou dnešní ceny - tamhle spravují chodník nebo budují dětské hřiště - a ono to bude stát 200, 500 milionů! Tedy peníze, za které by se v minulosti dalo postavit sídliště. Přece musíme zaplatit všechny nahoře, kteří na tom parazitují! Chamtivost nezná mezí a skutečná práce je postavena do role chudého blbečka. Když slyším, že pan Tykač chce se svou ženou vést nadaci pro chudé děti, které nemají na oběd ve školní jídelně, pan Ruml organizuje neziskovku na pomoc imigrantům, vidím, odkud vítr fouká: podniky, které této generaci hrobníků našeho průmyslu přinášely zisky při rozkrádání, pomalu "docházejí" a je třeba se zaměřit na jiný obor: dojení státu.Je to rychlejší, nemusíte se babrat se zaměstnanci, protože ke své nulové činnosti žádné nepotřebujete, a stát je nakonec poslední instance, ze které se dá páčit renta.Výroba tak rychlé zisky negeneruje, a tito pánové, rotující na různých vysokých postech, chtějí čím dál víc. Víte co, pánové? Dospěla jsem k závěru: není pravda, že stát je nejhorší vlastník. Vy sami to svým chováním a útěkem ke státnímu cecku dokazujete. Tím pádem mi už kapitalizmus nemá co říct. Měli jste šanci mi dokázat, že je lepší než to, co tu bylo předtím. Neudělali jste to, udělali jste pravý opak: o příštích volbách volím komunisty. Zdravím Pavla

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pozdě. Za prvé, ti co dnešním komunistům šéfují (Filip, Dolejš,...), nejsou o moc lepší, než ti co nám od roku 89 vládli. A za druhé, co si myslíte, že by jsme zvolením komunistů získali?

   Vymazat
  2. Samozřejmě za 26 let se ničím neprokázali,je to jen strana mírného pokroku v mezích zákona a na vymření.

   Vymazat
  3. doktor prosím vynechat slovo "pokrok"

   Vymazat
 4. nevim čemu se kdo divi když celou dobu sedi na zadku žere hamurkery a ani si nefšiml že takto byla rozkradena celička posrana republika podle hesla vyřvavaneho na svatym vaclavaku fšechno je naše hovno je vaše

  OdpovědětVymazat
 5. no čo už - spoločne - tak nám Havel pomáhal - amen

  OdpovědětVymazat
 6. Pan Telička je štěnice, která se přisála na vše co nese. Údajně vyjednával s EU o našich kvótách, které jen tak mimochodem nestály za nic. Z oboru, který znám, vím, že kvóty na dovoz plechů z oblastí mimo EU, např Ruska a Ukrajiny, pro ČR stačily tak pro jednu menší továrnu, ale naopak němeké kvóty na dovoz stačily k tomu aby Němeko zásobovalo plechy nejen sebe, ale i nás. Samozřejmě se ziskem. Pan Teličky je, jak se domnívám, kůň pro odsávání zisků politiků z privatizace. To ovšem neznamená, že pan Mládek je lepší.

  OdpovědětVymazat
 7. Ono na tom všem není moc k logické diskusi. Logika říká, že odměnit se mohu z toho, co vydělám. Pokud by OKD byl ziskovým podnikem, nemáme se o čem bavit. Pokud jde do ztráty, logicky musejí i odměny dolů. Tohle pravidlo zná v Čechách každý živnostník. A ti, kteří se tímto pravidlem neřídili, dnes rozmnožili řady nemajetných zkrachovanců, mnohdy dokonce řady sebevrahů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nemáme se bavit o čem ani v tomto případě. Soukromý majitel v soukromém podniku si může platit nad limit nadý zákonem koho chce, jak chce a za podmínek, které si sám vymyslí, protože to je jeho firma a ne Vaše ani autora článku

   Vymazat
  2. A: 7:40 Logicky jsi nic nepochopil. VH měl na mysli jen poctivé živnostníky, zatímco ty obhajuješ spodní linii kapitalistů bez morálky. Obyčejná soukromá pijavice, co se přisála k správnému konci provazu.

   Vymazat
 8. Z dosavadního působení pana Teličky v politice vyplývá, že je angažován hlavně pro svoji kapsu.
  Gándí to teda určitě není.

  OdpovědětVymazat
 9. Dobrý den, nesouhlasím s autorem článku asi v ničem. Pan telička, je pro mě stejně jako svazáci typu Prouzy, představitelem politických pijavic, za kterými ani po dlouhých letech není vidět nic užitečného. Podobní lidé sami sebe vždy přeceňují a skutečně upřímně věří, že si za svoje lobování, drby, intrikaření a poziční nebo silové hry zaslouží obdiv a uznání. Navíc mají pocit, že si to zaslouží už za to, že stáli na té správné straně! Tihle lidé to mají v povaze jako DNA a v podstatě nemohou za to, že je nedokážeme z politiky vyřadit. Na druhou stranu jsou odměny výsadní věcí majitele firmy a vůbec nikomu do nich nic není. Ani odborům, ani jiným zaměstnancům a už vůbec novinářům nebo politikům. Bludy o vytváření hodnot v potu tváře jsou marxistický nesmysl, používaný komunisty všech barev. Nic takového neexistuje, ale tady není prostor se o to hádat. Faktem je, že cena schopného manažera se rovná tisícinásobkům až desetitisícnásobkům snadno nahraditelného dělníka nebo havíře. A to tvrdím jako člověk, který část svého života pracoval v OKD, zná podrobně 4 šachty a lopatou nebo krompáčem si vydělával na chleba pěkně dlouho. Jinou věcí je současný stav OKD, který když se oprostí od účelové politické a třídní hysterie, se může objektivně snadno přirovnat k situaci, že prostě v dolech došlo uhlí. Nikdo si snad nemyslí, že doly jsou bezedné a těžit se v nich bude do nekonečna. Vyčítat majiteli, že platí královsky manažery, když dochází uhlí je pak blbost naprosto zjevná. Problém dluhů je problém mezi věřiteli a dlužníkem. Jestli se mezi sebou perou soukromé banky a soukromé firmy, to může být havířovi, důchodci i běžnému občanovi nebo blogerovi totálně u zadečku. Ať si to lump s lumpem vyřídí mezi sebou. Když dojde uhlí, je povinnost původních majitelů platit horníkům dále a udržovat prázdné doly v chodu? To nikdo rozumný nemůže myslet vážně. Když odložíte třídní nenávist vůči "odporným pracháčům", zůstane povinnost státu se o ty horníky postarat. A proč státu a ne majitele? Majitel vyplatí odstupné podle zákona a tím jeho odpovědnost končí. To je naprosto v pořádku a tak to má být, ale stát dlouhé roky a desetiletí od horníků i od majitele firmy(!!!) vybíral bohaté sociální pojištění právě na takovou situaci, tak ať se stará. Na to to sociální je a snad nikdo nepochybuje, že si to ti horníci bohatě předplatili a hlavně přeplatili v každé výplatě! Takže o čem se tady bavíme? O neoddiskutovatelné povinnosti státu? O léta platných zákonech? Nebo se snažíme s gaunerem Marxem měřit efektivitu a produktivitu počtem kapek potu a tvrdosti mozolů a apelovat na hloupou závist? Když dlouhé roky vydělávali havíři a spolupracující externí firmy slušné peníze, byl Bakala OK a když dojde uhlí (nebo se pod rentabilitu sníží jeho cena, což je prakticky stejné) je najednou lump a nepřítel státu? Havloidního Bakalu opravdu nemusím, ale v tomto případě si nemyslím, že je fér na něho plivat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní7:34
   Vy jste v životě nefáral a už vůbec nic nevíte o řízení firmy.A vůbec mám pochybnosti,že by byl Bakala majitelem OKD,natož ještě rozuměl řízení firmy.

   Vymazat
  2. Víte pane, rád přiznám, že s jasnovidcem vašeho formátu nemám pražádnou šanci vyhrát. Když se vám nelíbí něčí názor, tak jej bezdůvodně a bez jakýchkoli argumentů prohlásíte za lháře a máte po starosti. Nač argumentovat, nač rozporovat, nač slušně diskutovat? A navíc se hluboce pletete. V OKD mám odpracováno přes 15 let, manuálně jsem pracoval 7 let a ve vedení 5 let. 10 let řídím vlastní firmu a nyní v důchodu. Chápu, že zkušení lidé jako já vám kalí váš krystalický pohled na svět, ale s tím se už budete muset nějak vyrovnat. Jestli chcete diskutovat, tak prosím slušně a nad tématem. Děkuji! Petr Vichura

   Vymazat
  3. Aninymní8:42
   Nejsem jasnovidec,stačí sledovat události.
   Naprosto schodné financování v OKD,jak bankovní domy,také namyslí na zadní kolečka.Když se daří,vycucat co jde,když se nedaří,máme tady stát.Já se pohybuji ve stavebnictví a nejsem nadšen,co tam děje.

   Vymazat
  4. No tak stavebnictví to je agenda sama pro sebe, a to hlavně v oblasti státem placených staveb, jako jsou dálnice nebo z EU dotované zbytečnosti typu aquaparky v každé vesnici, drahokamy posázené cyklostesky atd. Na zadní kolečka myslí majitelé firem hlavně na sebe, a to povětšinou dělají dobře, ale v lidských silách není možné myslet na zaměstnance. Ti si prostě musí poradit sami. O otroky se musel vždy postarat jejich majitel, ale o svobodné lidi není proč. Žádný mejdan netrvá věčně a zaměstnanec není majitelem svého pracovního místa a také nemá nárok na nic, co nemá ve smlouvě nebo není přikázáno zákonem. Trochu vylepšené odstupné je už tak samo od sebe morální plus pro majitele firmy, ale nikdo nemůže čekat, že rozprodá svůj majetek a bude živit zaměstnance jen proto, že pro něj kdysi pracovali (a dostali za to již jednou zaplaceno). Mám hromadu kamarádů, co ještě v OKD pracují. Někteří by ještě rádi splnili limit odpracovaných let, ale hodně z nich si už pomalu hledá práci jinde a překvapivě jsou na Bakalu méně vysazení než někteří novináři. Za pokles cen uhlí nikdo nemůže a loňské odměny a výplaty jsou většině šumafuk. Problém mají profesionální odboráři a podobné pijavice, kteří takové džoby už nikde neseženou s tím co umí a ČSSD už taky není nafukovací, aby je pobrala.

   Vymazat
 10. Paní Pavlo (5:39), skvělá analýza "naší" kapitalistické současnosti!! Díky a hezký den všem, kteří ještě neztratili zdravý úsudek a jsou schopni věci posuzovat realisticky.

  OdpovědětVymazat
 11. Paní Pavlo (5:39), skvělá analýza "naší" kapitalistické současnosti!! Díky a hezký den všem, kteří ještě neztratili zdravý úsudek a jsou schopni věci posuzovat realisticky.

  OdpovědětVymazat
 12. Telička od roku 1986, kdy dostudoval pracoval ve státních službách, v roce 2004 si založil svoji soukromou lobbistickou firmu a v roce 2007 už zaparkoval u Bakaly, takže jeho znalosti, kterými se holedbá, byly získány prací pro stát a za státní peníze. Těžko za necelé tři roky soukromníka získal informace, které by Bakala dobře zaplatil.

  OdpovědětVymazat
 13. Aj jaj...
  Co vy nato, komouši?

  http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/castrova-cesta-k-trzni-ekonomice-pokracuje-kuba-zlegalizuje/r~8389f282224611e68afb002590604f2e/


  http://ekonomika.idnes.cz/venezuele-dosel-cukr-0ry-/eko-zahranicni.aspx?c=A160521_071927_zahranicni_zt


  http://www.novinky.cz/ekonomika/404404-rusko-nema-penize-na-valorizace-duchodu-priznal-premier-medvedev.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. I když nekomouš, rád odpovím. Vyhledejte si laskavě výši amerického dluhu, který drží Čína ve formě dolarových dluhopisů a informujte se o zdravotním pojištění běžných Američanů. Pokud raději chcete Evropu, pak prosím věnujte svoji laskavou pozornost ekonomické situaci Španělska, Itálie, Švédska a také Francie. Přejí dobrou zábavu!

   Vymazat
  2. 9:27

   Čína drží US dluhopisy za cca 1.2 bilionu dolarů, což je cca 6% jeho celkové výše. No a?
   Ale nevím proč bych si měl cokoli vyhledávat. Lidé totiž hlasují jednoznačně nohama. Utíkají z Kuby, Venezuely, Ruska,... do USA a Evropy. Opačným směrem nikdo. Stejně jako před rokem 89 od nás.

   A ani jste se nepokusil vysvětlit, proč ortodoxní komouši na Kubě najednou povolují soukromé podnikání malých a středních podniků a proč Venezuela po 17 letech vlády revolučních socialistů totálně kolabuje.

   Vymazat
  3. Anonymní 9:14
   Jestli chcete hledat problémy,Kuby,Venezuely a dalších,musel byste zabít Kobru škrtiče v USA.

   Vymazat
  4. Já se nehádám o tom, že socialismus je rozumný nebo životaschopný. Není sporu o tom, že není a nikdy nebyl, ale není to tak, že USA jsou super-hyper vzor, který musíme následovat až do úplného sebezničení, což si myslí zelený mozek s generálskými frčkami Pavel, šapirovci z TOP09, Zelených a části ČSSD a bohužel i části ODS + Abdula Merkelová. Docela věřím tomu, že další roky se budou voliči tvrdě vymezovat proti EURVHP a euro-kolaborantům z výše uvedených stran. Komunisti pro tuto chvíli představují menší nebezpečí než arogantní hipster z ANO, který od pasu střílí jeden totalitní zákon za druhým

   Vymazat
  5. Tak nějak mi přijde trochu jednoduché svalovat problémy všech států na USA.
   A kromě toho - co je to "Kobra škrtič"?

   Vymazat
  6. Anonymní 10:54
   No to je had,který Vás nejdřív uspí dolary a pak Vás škrtí,aby ty dolary dostal zpět.

   Vymazat
  7. Anonym 11:07 - no já jsem ze školy už nějakej pátek, ale pokud si dobře pamatuju, tak kobra není škrtič.

   Vymazat
 14. Pan Telička se opět otelil.

  OdpovědětVymazat
 15. Proč mám zase divný pocit, že se mnou někdo manipuluje. Pan Keller a všichni europosranci za ČSSD při obou hlasováních o imigrantských kvotách byl pro kvoty a celá ANO, včetně pana Teličky byla proti. Už v tom svinčiku kašlu na to, co kde kdo napíše, ale co dělá!

  OdpovědětVymazat
 16. EURO - POSLANCI
  ...jestli že měsíční příjem je minimálně půl miliónu a sem tam se vyskytne i melouch ( viz. soudruh Ransdorf)
  Nejedná se o mzdu za vykonanou práci,
  nýbrž jde o úplatek !!!
  :)) samo sebou moudrý člověk nebude škodit vlasti,
  jenže peníze již od Bílé Hory produkují ďourové teličky*

  OdpovědětVymazat