Reklama

.

.

středa 4. května 2016

Dohoda o volném obchodu s USA pustoší Kolumbii

4.5.2016     SvobodneNoviny a původní zdroj
Scénář toho, co očekává EU v případě uzavření TTIP a CETA, v současnosti poskytuje aktuální dění v jihoamerickém státě Kolumbie. Kolumbie už takovou dohodu o volném obchodu uzavřela s USA a Kanadou a nyní se ocitla před texaským soudem. 19. února podaly na tomto soudu žalobu jeden americký a jeden kanadský koncern, Tobie Mining Energy a Cosigo Resources. Stejně jako v případě připravované TTIP jim dohoda umožňuje zažalovat státy před soukromými soudy, pokud ochrana životního prostředí a ochrana zaměstnanců dotčených států stojí v cestě jejich zisku.


Předmětem sporu je národní park Yaigojé Apaporis, v blízkosti hranice s Brazílií. Tento deštný prales charakterizuje nejen velká druhová rozmanitost zvířat a rostlin, žije zde i sedm původních domorodých národů. Na základě jejich podnětu byla oblast v roce 2009 vyhlášena za národní park. Bohužel jmenované dvě firmy vlastní licence na těžbu zlata v této oblasti. Proti prvnímu odporu podali žaloby zprvu před kolumbijskými soudy. I když šli přes soudy všech stupňů, všude byla jejich žaloba smetena ze stolu. Loni prohlásil (kolumbijský) Ústavní soud, že ochrana národního parku má ve srovnání s těžbou zlata vyšší prioritu.

Protože však existuje smlouva o volném obchodu, národní ústavní soud vůbec nemusí mít v případě poslední slovo: „Nyní chtějí důlní společnosti obejít spravedlnost a svébytnost jihoamerické země prostřednictvím soukromého soudu v Texasu – bez možnosti odvolání. Hospodářský tribunál má rozhodnout o neuvěřitelné částce v přepočtu 14,5 miliard eur – jako náhradě škody za údajnou hodnotu výskytu zlata, které tyto firmy plánovaly vytěžit „, informuje (německá) iniciativa“ rettet den Regenwald e. V. „(Zachraňte deštný prales). Už v minulé zprávě poukázala tato organizace na to, že dohoda o volném obchodu dává USA a Kanadě zelenou na drancování Kolumbie. Kolumbijská právnička Maria del Pilar Silva konstatuje: „Z dohody o volném obchodu profitují zejména nadnárodní společnosti. Provozují své doly bez ohledu na životní prostředí a přírodu „. Informuje o měsíčních zemích, které vznikly těžbou v Andách na stovkách čtverečních kilometrů. S cílem zachránit Národní park vypsala organizace „rettet den Regenwald e. V. „petici určenou hlavám států USA a Kolumbie.

Doporučujeme podepsat. To však bohužel nestačí. Kromě toho je třeba bezpodmínečně zabránit dohodám TTIP a CETA. Příklad Kolumbie ukázal, že když začne platit taková smlouva, národní zákony nedokážou ochránit lidi, živočišný ani rostlinný svět.

15 komentářů :

 1. Kdyby, nedej bože! vstoupila smlouva TTIP do praxe, tak si změřte, za jak dlouho se ozve Phillip Moris o náhradu škod za zmařené investice! V Austrálii musí určitou část krabičky zakrývat odpuzující obrázky. Tím klesá (prý) prodej cigaret.

  Za náš stát mohu říct jen toto: Pět takových (jistě) prohraných arbitráží za rok, tak do dalších pěti let bude stát bez koruny, a nebo se tak zvednou daně, že to bude pro občany NEÚNOSNÉ.

  Vidím to v tmavších barvách, a to jsem optimista.

  OdpovědětVymazat
 2. Nebo - druhá varianta - těm vyžraným prasatům ve vládě, parlamentu a senátu se budou muset zkrátit příjmy o dvě třetiny, a všem na státní cecek napojeným vyhryzům taky. Těch vyhryzů jsou ve státních trafikách statisíce. Úřady budou muset zeštíhlet -na dlažbu nepoletí dělníci a další druhy makáčů jako v devadesátém, ale úřednická, manažerská a vyhryz pakáž. Mediální pakáž, kdy na každý čtvereční kilometr je jeden novinář a televizní moderátor zpráv, poletí také, a třeba se budou muset zrušit všechny komerční televizní stanice. Zruší se reklamní agentury - pračky na špinavé peníze. Do televizních reklam tečou miliardy - za obtěžování, otravování a řev z TV přijimačů se platí hodně. Spousta zbohatlických čurýků bude pobíhat po ulicích a hledat práci přidavačů na stavbách a kopáčů? Daně se zvednou jen zbohatlickým šmejdům a milionářům. Všechno zlé je vždycky pro něco dobré.

  OdpovědětVymazat
 3. Našeho oranžového ministra zahr. věcí už hodně dávno upozorňovala na rizika plynoucí z TTIP i doc. I. Švihlíková.
  Odbyl ji s poukazem na to, že přece musíme sdílet ty euro-atlantské hodnoty.
  A řekněmě si narovinu, kdo mu u nás ještě tak zabrání sdílet přece(!!) ty hodnoty??
  Bude to B. Sobotka?, Babiš???
  Leda tak ulice s milionem lidí. Nebo má přijít až na ty přesvědčivější prostředky, co štěkají v dávkách?

  OdpovědětVymazat
 4. Po druhém komunistickém puči v 89, jak si jistě mnozí pamatují, západní kooperace nám chtěly rozvrtat celou Šumavu kvůli zlatu. Když je místní vlastenci vyhnali, vrhli se na Moravu, kde dopadli stejně. Když bude podepsána smlouva TTIP, dopadneme stejně jako Kolumbie, a ty firmy co jsme vyhnaly, tak těm budeme muset zaplatit ušlý zisk od doby co u nás hrábly do země po 89. U amerických soudů přímo pracují právníci placeni kooperacemi, takže nás čeká vyrabování všeho co již proskoumali a co uran. V Peru se Indiani proti nim postavili a dokonce i načas své území primitivními zbraněmi proti žoldákům ubránili, než na ně nalítli s helikoptérama a všechny je postříleli. Tak aby jsme nedopadli jako ty Indiáni. Jsme pro ně stejní podlidi, jak je to v Protokolech sionských mudrců. Jiří Plzen.

  OdpovědětVymazat
 5. čekají nás světlé zítřka kdyz bude asociační dohoda TIP a TAP a četa :-) :-) :-)

  OdpovědětVymazat
 6. Rozhodnutí soudu někde v Texasu prostě ignorovat. Respektovat soud jen své země. At si nějaký soud na druhém konci světa rozhoduje jak chce.

  OdpovědětVymazat
 7. Zaráží mně, že většina komentatorů píše jako kdyby TTIP již bylo schváleno.

  OdpovědětVymazat
 8. Tak hlavně jí už třicet let pustoší komouští teráči z FARCu, že ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A stejnou měrou i vládní armáda a náckovská "domobrana", která páchá zločin za zločinem. Takže si mohou klidně podat ruce.Květa

   Vymazat
  2. Armáda je nástroj státu, takže je to její povinnost, stejně jako pomocných sborů doborovlníků. U nás v 60. letech bydlel (u mé babičky) jako zahraniční student jeden komouš z FARCu. Jistý William Martínez z Bogoty. A ten byl velice chytrej! Strejdu kterej propadal ze špániny vytáh na trojku v pololetí! Matika mu šla sama - rovnice dělal za něho levou zadní:) Ale pak se u nás v hospodě popral a zlomil ruku estébakoj a byl vyhoštěn. Ovšem předtím ještě na mý babičce vymámil 18 tisíc! To byl tehdá balík! Zbyl nám po něm jen dluží úpis - typický bolševický dobrodruh a revolucionář. Táta ale na něj vzpomínal rád, to je fakt ...

   Vymazat
 9. Žádný národ na světě není možné porazit, pokut se neporazí sám, zevnitř. Tyto slova řekl Fidel, který se svým národem v počtu obyvatel 15 milionů lidí odolává skoro 60 let americké agresi, blokádě, atentátům, provokacím a všemu co taková americká demokracie dokáže vymyslet a co předvádí po celém světě. Jinými slovy, v případě, že budeme volit zrádce a kolaboranty jsme odsouzení k zániku. Zatím jako ČR jsme předvedli jenom neskutečnou servilnost a patolizačství vůči USA a můžeme si být jisti, že USA nebude mít slitování ve vykořisťování ČR ve všech oblastech. Zradili jsme i naše sousedy v boji proti migrantům neboli kobylkám které pod vedením USA zaplavují celou Evropu.

  OdpovědětVymazat
 10. Kolumbii ničej už třicet let leda komouští teráči z FARCu! To zdejší vymaštěný rudý sebrance ale moc nevadí:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. vlast tě (9:59) potřebuje: "A Pepku, kdyby někdo povídal, že Obama je dobytek anebo, že tu válku nevyhrajeme, tak přijdeš a řekneš nám, kdo to povídal. Rozuměls? Teď zameč a vyskoč!"

   Vymazat
  2. Co budeš kvákat, rudá nulo, až ti pana Obamu vymění za paní Hillary Clinotn?:)) pak budeš sám vyskakovat. Ale vztekem!:)))

   Vymazat
  3. oprava: Clinton - pardon ...

   Vymazat