Reklama

.

.

pátek 6. května 2016

Dvě legendy, dvě ideologické manipulace, dvojí pravda na svět

Václav Umlauf
6.5.2016  E-republika

Porovnejme mediální produkci legend kolem padlých hrdinů, jak u Rusů tak u Američanů. Rozdílné story ukazují na zásadně odlišnou povahu vojenského angažmá Rusů a Američanů v Sýrii.


V Sýrii zahynuli za zcela rozdílných okolností dva vojáci. Ruský a americký voják padl při plnění bojových úkolů mimo vlastní zem. To je vždy sporná věc. Proto je třeba smrt těchto padlých "hrdinů" ideologicky zdůvodnit, přitom vytvořit patřičnou legendu pro ty či ony korporátky. Rusové a Američané to provedli, každý po svém. Porovnejme jejich výsledky, které ukazují na rozdílnou povahu vojenského angažmá Rusů a Američanů v Sýrii.

Alexandr Prochorenko


Alexandr Prochorenko (25 let), důstojník jednotek speciálního určení, zahynul při osvobozování města Palmyra. Při navádění palby na teroristické cíle se dostal do obklíčení, odmítl se vzdát a nechal shodit bomby na svoji pozici, čímž zlikvidoval i skupinu teroristů. Rusové jeho smrt oficiálně uznali, zveřejnili jeho poslední slova, je hrdinou boje proti terorismu. Francouzské rodiny poslaly Prochorenkově rodině v Rostově na Donu vyznamenání jejich syna padlého v boji proti nacistům. Prochorenko dostal nejvyšší vojenské vyznamenání in memoriam. Příjezd jeho pozůstatků do Ruska vypadal takto.

Šéf obrany Šojgu a vysocí vojenští představitelé vítali rakev, armáda má dalšího hrdinu, zvýšila se její hrdost a bojová morálka. Rusové ukázali celému světu, jak se bojuje s terorismem. Mediální spinning je založen s velkou pravděpodobností na pravdivém výkladu faktů. Rusové jsou v Sýrii legálně na požádání legální vlády. Jejich boj proti zdejším islamistům a teroristům je posvěcen Radou bezpečnosti OSN, ergo samotnými Američany. Pak nic nebrání v cestě tvoření legendy.

Chuck Ritter (???) 

Je to on? Snímek je z facebookové stránky vojáka Chucka Rittera.

O padlém americkém vojákovi z US-Special Forces nevíme prakticky vůbec nic. Všechno jsem dal do otazníků protože jediný zdroj je vcelku nespolehlivý článek zde a pak zde. Pentagon řekl, že padl v akci na bojové linii. Kurdské jednotky, kde bojoval, se při nečekaném útoku stáhly zpět, a on údajně zůstal na místě jako hrdina. Zajímavé. Ale umřel legendární smrtí hrdiny, jak jinak. Na rozdíl od výše uvedeného hrdiny neznáme oficiálně jeho jméno.

Jeho vojenské angažmá u Kurdů bylo a je protizákonné, protože Asadova vláda opakovaně prohlásila, že činnost amerických bojových jednotek na jejím území je ilegální. Koordináty US-specnazu nejsou dávány Rusům a Syřanům k dispozici. Ti mohou omylem či úmyslně tyto agenty bombardovat, či jinak zabít. Proto o nich také Američané oficiálně nemluví. Jejich speciální jednotky v Sýrii jsou a nejsou, protože Obama odmítl vojáky do Sýrie oficiálně poslat. Nemůže, protože k tomu nemá mandát oficiální vlády. Ale zato poslal do Sýrie speciální jednotky údajně v počtu 250 vojáků, o nichž mlčí. A o jejich smrti pochopitelně také, protože jsou v zemi nelegálně a pomáhají Kurdům v záboru území, které má rozbít celistvost Sýrie. Jistě jsou tam i kvůli boji proti terorismu, to aby veřejnost věděla.

Závěr

Studená válka se dostala do další fáze. Americké speciální jednotky jsou od roku 2015 činné v neuvěřitelných 133 zemích, což odpovídá 70 % planety. Docela drahá paranoia, řekl bych. Pokud působí u nás za mé daně v rámci NATO, tak asi na kokos nedostanou. Problém je, že tajně a nelegálně působí v zemích, kde je zdejší vláda oficiálně nechce a kde běží mezinárodně (tedy skrze RB OSN) sankcionovaná válka proti terorismu. Jak USA bojovalo s ISILem, o tom jsme psali dost a dost. A nebojovali jen s ISILem, ale s ostatními teroristy, také dost a dost, a navíc v různých zemích. Viz heslo "fakta o Sýrii" a "dirty wars". Zapletení US-žoldnéřů do těchto problematických hrátek je zásadně odlišného charakteru, než zapletení ruských žoldnéřů. Ti jsou v zemi dvojnásobně oficiálně, a bojují tak, že jejich mrtví hrdinové vytvářejí vojenské legendy. Američané bojují tak, aby jejich tajní mrtví posloužili jako záminka pro případný "casus belli". Třeba tehdy, když bude potřeba změnit studenou válku proti Rusku na horkou, nebo když bude třeba danou mediální a militantní polívčičku ještě více ochladit. Dva mrtví, dvě legendy, ale dvě úplně rozdílné velmocenské strategie.Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč. Pokud chcete na provoz webu E-republika přispět, klikněte zde. Děkujeme!

Související články:

25 komentářů :

 1. Já tyto články většinou ignoruji,protože bych musel ten článek napsat celý znovu a naprosto jinak. Ale padla mi do oka hned ta první věta některého odstavce a prostě musím: Stále ta samá RUSKÁ chyba,respektive lež, lež jeho mrvením mezinárodního práva,kterým se snaží ignorovat skutečnost. Sýrie už neexistuje,protože trvale a v regulérní válce ztratila naprostou většinu svého původního území, protože i válčí proti vlastnímu lidu a za přímé válečné podpory jiných suverénních států,které podle mezinárodního práva nesmí zasahovat do vnitřních záležitostí státu-národa,kterou občanská válka v Sýrii bezesporu je, jakož i protože Kurdové si vlastní území vyválčili stejně regulérně a mají na něm vlastní mezinárodně uznaný národ Kurdů a svou-jeho,Vládu "Kurdistánu,který,mimochodem,v historii už jako vlastní suverénní stát asi tak dva roky existoval. Syrský prezident Asad tedy nemá žádné právo zakazovat a obecně rozhodovat,zda USA smějí mít nějaké vojáky na území Kurdů a dokonce s jejich přímým svolením. Tyto perverzity Ruska,které vydává za platné mezinárodní právo,mne už fakt štvou a myslím,že jsou i značně trapné. Především Rusko lže celému světu a spoléhá zase jen na svou hrubou sílu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 18:07. Já se tu jen bavím diskusí a nevyžaduji nemazat mé příspěvky za každou cenu. Ačkoliv chápu,proč jste to napsal.

   Vymazat
  2. 17:51- Vy jste "fakt" blb. V Sýrii se angažují: USA, Saudi, Izrael, Turecko. Na pozvání je tam Rusko. "Uznávaný"? národ Kurdů je na území tří států. S Vaší debilitou chcete vyhrát? Vždyť pomáháte Rusům!

   Vymazat
  3. 17:51, 18:07, 18:01

   Obvykle imbecily, kteří blábolí z cesty ignoruji, ale tady mi to nedalo. A v zástupu hned další imbecil blekotá něco o mazačích. Já bych tyhle bláboly prostoduchých retardovaných bývalých stbáků hned smazal, je zbytečné plevelit diskusi prskáním neobolševických politruků.

   Ale oni jsou za to placení, takže ze sebe politrucká hovada alespoň nedělají zadarmo.

   Vymazat
  4. 18:38. Možná je rozdíl v jejich boji proti nepříteli,který je přímo ohrožuje a dokonce proti nim provádí i přímé válečné akce na jejich státních územích a mezi "bratrskou" pomocí,která rozlišuje mezi Asadam a jeho lidem,který likviduje nejen válečnými nálety. Rusko i Írán prolévají vlastní krev a používají vlastní válečnou techniku proti takzvaným teroristům,kterými jsou podle Asada všichni,kteří stojí proti němu. Ale znovu k věci: Sýrie už fakticky neexistuje a Rusko tvrdí neprávem a nesprávně opak. To je ten problém,ze kterého pramení ostatní problémy. Rusko je zase jen a jen problém a úmyslně.

   Vymazat
  5. 18:48
   Ty máš v tý kebuli úplně nasráno, zrovna jak ten tvůj stbáckej fotr, Pepku! :D Pozdravuj na ústředí ostatní stbáky.

   Vymazat
  6. Funguje vám hlava? Asi nic moc

   Vymazat
  7. „Je to pořád totéž, nuda, nuda, nuda. Neděje se nic, nic, nic. Kdyby se tak někdy chtělo něco stát, co by nemělo tu fádní příchuť všednosti … Kdyby se tak zas jednou začaly stavět barikády. Byl bych první, kdo by se na ně postavil, ještě s kulkou v srdci bych chtěl prožívat to opojné nadšení. Tento mír je tak hnilobný, slizký a mazlavý jako politura na starém nábytku.“

   Georg Heym

   Aneb jak by napsal starej Zederblum-Blank: "Što děěěělať?":)

   Vymazat
  8. Funguje vám hlava? Asi nic moc

   Vymazat
  9. 18:59. No,tak to nevím ale už jsem ji nahmatal. V podstatě nevím ani,jestli je moje.

   Vymazat
  10. No a proč Sýrie neexistuje...
   Protože naši američtí bratři vykrmili a vyzbrojili ISIL aby jí zničili a pak tu pár Pepků Vyskočů začne dokola omílat že Sýrie není. Myslím si že ten americkej svrab už na světě zlikvidoval hodně států, je ale zajímavé, že takové státy jako Saúdská Arábie jim nevadí, Katar, Bahrajn, jako třeba lidská práva apod. Tam to není v nepořádku...
   Jinak mi připadá diskuze okolo tohoto, že takhle začínali nascisti v Německu, takovými výlevy... Podívejte se třeba na film Děti swingu
   A všichi pokyvují, morálka není žádná, svědomí už vůbec ne, hodně těch co tu píší proti Asadovi si dokážu představit jak dokážou okrást slepého a pokud existuje reinkarnace, tak si je představuju jak osobně v minulém životě pouštějí cyklon B do plynové komory....
   Mia

   Vymazat
  11. 19:12
   Tvůj fotr tu úřaduje?

   Vymazat
  12. 19:10. Je to prostě složitější.

   Vymazat
  13. Taky tohle znáte volové - tu pranostiku: "Únor bílý - pole sílí, Únor rudý - pole chudý!" - za to nás jako kluky ve škole souška učitelka peskovala!:)

   Vymazat
  14. Dnešní realitou je, že Irák a Sýrie, jak jsme je znali, jsou pryč. … Místo aby se snažil opětovně vytvořit mapu po první světové válce, měl by Washington uznat novou geopolitiku. Nejlepší alternativou Islámskému státu v severovýchodní Sýrii a západním Iráku je nový nezávislý sunitský stát…

   Tento návrh na sunitský stát se silně liší od vize rusko-íránské osy a jejích figurek (Hizballahu, pana Assada a Teheránem podporovaného Bagdádu). Jejich cíl obnovit iráckou a syrskou vládu v původních hranicích je cílem fundamentálně opačným vůči americkým, izraelským zájmům a zájmům přátelských arabských států…

   Nový „Sunistán“ možná nebude Švýcarskem. Nejde o demokratickou iniciativu, ale o chladnou mocenskou politiku. Je to konzistentní se strategickým cílem vyhladit Islámský stát, který sdílíme s našimi spojenci a je dosažitelný

   Vymazat
  15. Verše? Tyjo........tak já přidám taky nějaké o dnešním bohatství a prosperitě:::::::
   ...a co dnes zbude?
   ......to neví nikdo?
   .....ach ty můj blude!
   .....dluh není jídlo!
   .....2 bilóny stát
   .....vzatý je na hůl!
   .....Baky se může smát
   .......jdi k němu na důl!
   ......další dva bil
   ....kde se to tu vzalo?
   .....živnostníko debil
   .....si napůjčovalo
   .....přihoď tam osly
   .....obyčejné lidi
   ......taky se kously
   .....za dva-bio-pidi
   ..... teď vezmi součAt
   ......když ses v USA vzhlédlo
   .....včetně tvých vnoučat
   .....není tvé ni stéblo
   (tak a jen pro nechápavé trolánky.....co tím chtěl autor vyjádřit?......no přeci, že v součtu celá kotlina od Šumavy po Krkonoše - od Beskyd po Krušné hory, dlužíme tolik, že jsme doslova okupováni pomocí naší vlastní propisky! .......a kdo chce, ať si v té iluzi bohatsví a prosperity trolí dál, já mu jeho omezenost nemám za zlé.........a pokud sám nedluží a myslí si, že se ho to netýká, tak lituji jeho naivitu, pokud si myslí, že ho dluhy jeho okolí nikdy nedohoní......! auau.....ach ty má prostoto!) (a nakonec omluva za slovo součAt.....je to má autorská licence v zájmu rýmu s trolíkovými vnoučátky...:)

   Vymazat
  16. 19:03
   No nějaký dekl na tom krku mít musíš, jen pochybuji o funkci vyšší, než ten dekl

   Vymazat
  17. 19:03
   No nějaký dekl na tom krku mít musíš, jen pochybuji o funkci vyšší, než ten dekl

   Vymazat
  18. Pro (17:51)
   Dle Vaší logiky je zloděj pouze ten, který Vám ukradne z peněženky méně než polovinu peněz. Čmajzne-li ji celou, není to krádež a Vaše peněženka už není Vaše.
   Pokud mají Rusové, Číňané a další takové oponenty, resp. USA takové příznivce, jako Jste Vy, tak to tedy jsou na tom USA už hodně bídně a chraň je pámbů před útokem na Rusko, Čínu, Indii, Jihoameričany, Afričany a jiné, kteří jim nejsou vazaly. Ostatně debakly daleko nejdražší armády na světě ve Vietnamu, Afghánistánu, Iráku, Somálsku a jen hubeňoučké vítězství na Grenadě ukazují, jakou skutečnou intelektuální a morální silou disponují vládcové USA.
   Jen bych připomenul, že ČLR trvalo desítky let, než v RB OSN nahradila Tchaj-van, který se vydává za nástupce Čínské republiky a přitom zaujímal jen zlomek původní republiky. Vaši argumentaci o neexistenci Sýrie, pokud by ji USA použily, by jim daly ostatní státy náležitě sežrat nejen s poukazem na Tchaj-van. Žádný z politiků u moci se nehodlá vystavit nebezpečí, že mu někdo na chvíli uzme nadpoloviční území a vymete ho z politické mapy.
   Podtrženo a sečteno: Jste naprostý právní, politický a diplomatický idiot, nedouk, který vůbec netuší, co nějaký právní termín a politická situace obnáší.
   Chápu nervozitu šéfů USA, EU a jejich pomahačů, když vidí, že nemají jiný mančaft vazalů, než představujete Vy a další ubohoučtí, pitomoučtí a nemorální, prodejní tro(t)lové. Vy a Vám podobní jsou větší zárukou kolapsu USA a EU, než finanční spekulace s dolarem a eurem či další vojenská dobrodružství USA a NATO. Mrzuté je, že to jakoobvykle odskáčou miliony neviných ať již v Evropě, USA či jinde na světě.
   KR

   Vymazat
 2. 18.03 ty debile jeden duchem chudý

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tímto srovnáním urážíte debily :-).

   Vymazat
  2. 18:10. "Ty debile duchem,chudý jeden". Tak to zní básnicky,snažte se a nemyslím,že souhlasím.

   Vymazat
 3. Nerozumím jednomu: Proč pražská všivárna nasazuje na Novou repuliku jen okresní trollí přebor. Trochu nás, rozumné čtenáře Nové repuliky asi podceňují. Takovejhle póvl, to jim asi pěkně teče do bot. Ona přijde chvíle, kdy bude sčteno, změřeno, zváženo a národ na ty vši vezme pořádný Diffusil.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to pravda, mohli by nasadit někoho, kdo nebude blábolit úplně z cesty a bude mít IQ vyšší než IQ tykve. Nicméně je to vtipné sledovat tyhle obřezané neobolševiky, jak se snaží. A to je prý "vyvolený" národ plný inteligentů. No, nevypadá to tak. Spíše naopak.

   Vymazat
 4. Autor velmi správně píše, že USA v regionu, který mimochodem chtějí mocensky ovládnout, bojují s terorismem.
  Souhlasím, jen dodávám, že ruku v ruce. Jsou totiž největším světovým teroristou, takže, jak by ne? Po pravdě řečeno, oni si jej tam štědře napěstovali, a s péčí sadaře! A to tak, že jej odtud mohou exportovat.
  To narozdíl od Ruska, které tam vede válku proti terorismu ...
  (vele)jemný rozdíl v popisu obou angažmá, neskutečně velký na bojišti, stejně jako i ty výsledky.

  OdpovědětVymazat