Reklama

.

.

čtvrtek 5. května 2016

Foreign Policy: Ukrajinský vědec přepisuje historii se souhlasem Porošenka

5. 5. 2016    zdroj
Hlava ukrajinského Ústavu paměti národa Vladimír Vjatrovič se stává důležitou politickou postavou. Interpretuje historické události tak, jak to potřebuje současná vláda, a vyzbrojil se souhlasem prezidenta Petra Porošenka. O tom, jak a proč se tak děje, píše americký časopis Foreign Policy.


Před rokem byly na Ukrajině přijaty zákony, které zakazují nacistickou propagandu. Slouží však zcela jinému účelu a umožňují zamlčování zločinů spáchaných ukrajinskými kolaboranty v době boje proti Sovětskému svazu, píše Foreign Policy. Jde o pogromy a etnické čistky na území západní Ukrajiny nacionalistickou OUN-UPA (se stejným balíkem zákonů byli její členové uznáni bojovníky za nezávislost země), které zasáhly polské a židovské obyvatelstvo. V průběhu těchto událostí byl podle některých odhadů počet obětí jen mezi Poláky ne méně než 100 tisíc osob. Kromě toho bylo během poválečného ilegálního boje OUN-UPA se sovětskou mocí zabito nejméně dalších 20 tisíc osob.

V čele kampaně za zlepšení názoru na Ukrajince, kteří spolupracovali s nacisty, je ředitel ukrajinského Ústavu paměti - kromě polské obdoby to je jediná instituce takového druhu na světě - Vladimír Vjatrovič. Působí se souhlasem prezidenta Petra Porošenka, který dříve přijal zákon o předání archivních dokumentů státní bezpečnosti do kompetence ústavu, konstatuje novinář Foreign Policy Josh Cohen.

Cohen není jediný, kdo kritizuje tento přístup ukrajinských orgánů. Vůči Vjatrovičovi, který je vědeckým pracovníkem v oboru historie a autorem několika knih, se kriticky staví mnozí z jeho kolegů. Jeho práce byly kritizovány ze strany amerických, polských, kanadských, ukrajinských vědců jako nevěrohodné a zcela propagační.

Cohen také poukazuje na to, že vedoucí Ústavu paměti jednou vystoupil na obranu ukrajinské divize SS. Podle novináře se pod vedením Vjatroviče formuje předpojatý a jednostranný pohled na historii Ukrajiny.

Poznamenejme, že dříve Vjatrovič pracoval ve Lvově v centru studií osvobozeneckého hnutí a během prezidentování Viktora Juščenka vedl archiv SBU. Vystupoval také za přejmenování Moskevského prospektu v Kyjevě na prospekt Stěpana Bandery.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová 

7 komentářů :

 1. Omlouvám se Adminovi, ale nevím, jak se jinak spojit. Komentář k tomuto článku nemám, tady není co komentovat. Chtěl bych se zeptat, pokud to není tajné, KOLIK vám (myslím majiteli webu) přinese PPC reklama od Seznamu.cz? Osobně si myslím, že NULA, nic moc. Přitom to má dva aspekty:

  1) Značně to zpomaluje načtení stránky. Opravdu značně. Mám kabel s rychlosti připojení 250 MBps, což je vysoká rychlost. Tyto stránky + NWOO se načítají nejpomaleji.
  2) Je kouzelné, když se na webu, kde se na knížetepána Kchárla vylévají kýble špíny, zobrazí nahoře v reklamě obrázek - Vítejte v destinaci Schwarzenberg - Hotely Schwarzenberg. Viz www.desitka.org/images/reklama-schwarzenberg.jpg
  Stojí Vám nějaký mini příjem za to?  OdpovědětVymazat
 2. Víš co mi tyhle cynty připomínaj? Já navštěvuju semtam prosudeťáckej blog Náš směr a tam zase vycházej články který stejným způsobem vykřikují: "Češi zase už oslavovali válečného zločince Beneše!" Asi tak.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ed. Beneše tak označovala ještě v roce 2002,tehdy již 103leta Zita,vdova po posledním císaři Rakouska-Uherska, který zemřel v r. 1919 v internaci na ostrově Madeira.
   A před poslední volbou českého prezidenta Zemana stejně nařkl stejně E. Beneše v ČT i K. Schwarzenberg.

   Inu, Habsburkové po r. 1918, K. Schwarzenberg ještė v r.2012, Sudeťáci stále nemohou překousnout, že E. Beneš se přićinil o vznik ČESKOSLOVENSKA v r.1918 i o jeho obnovu v r. 1945.
   S kým vlastně K. Schwarzenberg " hraje"?

   Vymazat
  2. S kým hraje?
   No s těmi, kteří ještě v r. 2016 litují,že se Rakousko_Uhersko rozpadlo. Jakou že jsme mohli mít životní úroveň.
   Nejsou schopni připustit,že po "anšlusu" by naše dědy a otce Hitler poslal na východni frontu nebo jako dozorce do koncentráků.

   To i proto, že Pražaci, kteří volili K. Schwarzenbergra by rádi viděli Prahu jako předměstí Vídně.

   Vymazat
  3. Ajej,potrat Lahváče Veškrny a Kchárla Debila Blekoty se probral v pangejtu?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Vymazat
  4. Matka kurva,fotr kretén= Chujmer debilovič po lobotomii!!!!!!!!!!!!!!!

   Vymazat
  5. 9:26 - Těší mě. Rossolini. Nač tolik sebekritiky, rudý noku už během představování? To vás učil soudruh Stalin? To krapet přeháníte, on to až zas tolik nehrotil:)

   Vymazat