Reklama

.

.

pondělí 16. května 2016

Fotbalový újezd Marka Pilného a zvláštní morální kritéria prohřešků v českém fotbalu


Luděk Prokop
17. 5. 2016
Nemám sympatie k moralistům, ať již se přehnané moralizování týká čehokoli. Mé životní zkušenosti mne přesvědčily, že ti nejzarputilejší moralisté mívají vadný charakter a jejich morálka bývá často hodně amorální. Marka Pilného znám pouze sporadicky od vidění. Působí dojmem slušného člověka, kterým nejspíš ve skutečnosti i je. První pohled na jeho extempore v roli čtvrtého rozhodčího, (dlužno dodat, který neřídí zápas), vzbudil můj smích. Vzápětí mi zatrnulo při představě, co s takovou prkotinou, (dle mého soudu prkotinou - při porovnání se skutečnostmi z časů již minulých, nebo i současných, viz výsledek 0:0 v Jablonci, při jedné střele na branku za celý zápas), provedou média. S prkotinou, přikrývající skutečné problémy v našem fotbalu, tolik viditelné v posledním kole naší ligy.

Konec konců, s prkotinami zakrývajícími podstatu věci, se zabývají naše média hlavně a především.

Marek Pilný se vyjadřuje ke svému “prohřešku“ decentně, aby si ještě více nepohoršil, sype si popel na hlavu a celkem obstojně vysvětluje i polehčující okolnosti, kterým lze věřit. V každém případě má pravdu, když tvrdí – „to, co se událo, bylo v danou chvíli moje osobní selhání, není to problém českého fotbalu“. Dovoluji si k tomu dodat, že problém našeho fotbalu je zcela jinde a to, co se událo, to selhání je víceméně o ničem, kdežto problém českého fotbalu, jak vidno nejen z výsledků posledního kola ligy a jak naznačuje hodně i vypovídající idylické foto Pelty, Horníka, Starky a Rogoze z Jablonce, je o tom podstatném.

S jistými výhradami vstřebávám pokorné vyjádření Marka Pilného ke slovům Miroslava Pelty „Škoda, že nemáme paragraf na trest smrti, ale jen doživotí,“ ve znění - „Rozumím jim z pozice, že byl pod velkým tlakem. Ale byla to, myslím, přehnaná formulace. Pravděpodobně vycházející z toho, že je nesmírně naštvaný. Ani v nejmenším se mu nedivím.“ Ano, rozumné vyjádření muže, který věnoval svému koníčku, fotbalu, mnoho volného času i úsilí a nemíní to všechno smazat pro ojedinělý újezd, jaký mnozí z nás již v životě překonali a mnozí jiní ani nezažili.
Málo platné ale v dané souvislosti nelze nepřipomenout vedle slov „Škoda, že nemáme paragraf na trest smrti, ale jen doživotí,“ jiná slova M. Pelty, a sice v podstatně skandálnějším případě, takřka v jiné dimenzi, než je prkotina kolem M. Pilného, a sice v případě, kterým se „bavila“ fotbalová veřejnost ČR, dokonce i při divadelním představení. K záležitosti „právo na druhou šanci“ povídá Pelta - A Horníkova minulost? „Udělal průšvih, za který byl potrestán. Každý člověk má právo na novou šanci a já ji Ivanovi dávám. Doba, kdy jeho jméno rozdělovalo fotbalový národ a kdy jeho vyslovení vzbuzovalo negativní reakce, je pryč," odmítal Pelta, že by snad jeho krok mohl vzbudit v Jablonci a českém fotbale nevoli. Tato slova by rozhodně měla dávat šanci i Marku Pilnému, jehož prohřešek je v porovnání s jinými prakticky o ničem.

12 komentářů :

 1. Pelta,Starka - gauneři první kategorie + k nim Ivánek Horníků a je vymalováno...

  OdpovědětVymazat
 2. doktor ligový fotbal je podvod pro krmení mas...Chléb a hry..Kdo neskáče s námi, skáče proti nám... atd.Je to banda zlodějů a vyžírků, tyjících z veřejných prostředků.

  OdpovědětVymazat
 3. fotbal a jiné "velké" sporty jsou jen prostředky jak odvést pozornost mas od závažných problémů ve společnosti. Srocují se a vyřvou na stadionech a nemají pak vůli se srocovat proti režimu. bylo, je bude.

  Slávek

  OdpovědětVymazat
 4. A co vlastně ten Pilný provedl???

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nic moc. Nezvládl kombinaci tabletek proti bolesti a pár panáků, plus následný vliv jarního slunce, což bylo očividné. Nicméně fotbalový zápas co by čtvrtý rozhodčí neřídil. K zasmání to jeho lavírování, se zarputilou snahou překonat indispozici skutečně bylo. Média vyrobila z komára velblouda a vzor ctnosti - předseda ČAFR - Pelta, vyslovil politování, že nemají paragraf na trest smrti.

   Vymazat
 5. Prosím, nemylte se. U nás žádný ligový fotbal není. Je to zprofanované svinstvo,které nestojí ani za řeč. Českou ligu prostě nemusím.

  OdpovědětVymazat
 6. Ryba (FAČR) smrdí od hlavy, až po ocas. Týká se to nejen ligy, ale i o krajské a okresní svazy. Za 60 let ve fotbale aktivním, až po současný funkcionářský, vím o čem mluvím. Sportu zdar a penězům zdar!
  V.J.Horák

  OdpovědětVymazat
 7. já si nedovedu představit že by na př. herec renomované divadelní scény přišel na plac zlitej jak doga, padal a lezl po čtyřech na jevišti.Pokud by to inspicient zjistil, opona, omluva divákům a vrácení vstupného. Jenže fotbal je aréna kde se může vše, od unfair zákroků, lámání údů, píchání do očí aj. herní projevy zcela běžné až po indisponované sudí, kteří to mají držet v rámci pravidel. pilný nebyl jediný opilec, prý jich bylo cxelkem pět a to znamená že v kabině rozhodčích byla před utkáním flaška tvrdého. Premiér League, sakra jde to jsme?

  Slávek

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud si pamatuji, tak Menšík (a jiní) se vrcholovým chlastáním chlubili ...a o žádném vracení vstupného nikdy nebyla řeč...

   Vymazat
  2. Tak tohle se moc nepovedlo Slávku.

   Vymazat
 8. no chlubili se , ale na plac nikdy nepřišli tak zlití že by je museli vyvést jako Pilného. Jsou lidi, kteří si na fotbálek nedají sáhnout ať se děje co se děje. Většinou jsou to hospodští štamgasti, kteří zkrátka "mají pochopení" . Stojím si za tím co jsem napsal.
  S.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mé životní zkušenosti mne přesvědčily, že ti nejzarputilejší moralisté mívají vadný charakter a jejich morálka bývá často hodně amorální.

   Vymazat