Reklama

pondělí 9. května 2016

Jihlavský seminář 2016: Budoucnost je nosné témaIvan David
9. 5. 2016
7. května pořádala Nová republika, o.s. seminář v „Dělnickém domě“ v Jihlavě. Stále více se rýsuje nutnost najít alternativu ze současné cesty slepou ulicí. Ne náhodou se na pódiu sešli bývalí i současní členové parlamentních stran s bývalými i současnými disidenty. Dnes totiž nejde jen o demokracii nebo sociální spravedlnost, jde přežití společnosti, národní komunity, evropské kultury. Vedle obrany hodnot těchto hodnot je nutné hledat program (plán) východisek pro budoucnost.


Seminář byl úmyslně koncipován jako jarní analogie podzimního Vratimovského semináře. Jihlava byla zvolena jako krajské město nejblíže geografickému těžišti republiky. Je samozřejmé, že daleko více posluchačů než v Dělnickém době zažije seminář na videozáznamech, které budou na Nové republice postupně publikovány. Organizátoři si ale přáli, aby příznivci myšlenky alternativní cesty měli možnost se akce osobně zúčastnit. Nikdo z oslovených účast na semináři neodmítl, jen Ilona Švihlíková se ho nemohla zúčastnit, byla dlouhodobě vázána účastí na jiné akci. Velmi příznivé počasí pro „outdoorové“ aktivity bylo zdatným konkurentem semináře. Ti kteří se zúčastnili odcházeli (aspoň podle mnoha reakcí, s nimiž jsem se setkal) spokojeni.

Bylo pro mne radostí seminář moderovat. Naši čtenáři se tak mohou těšit na videozáznam z vystoupení historika a diplomata Jaroslava Bašty, ekonoma Martina Kunšteka, vojenského analytika Martina Kollera, bezpečnostního experta, hudebníka a milovníka filosofie Jana Schneidera, mediálního analytika Petra Žantovského, filosofujícího matematika a ekonoma Radima Valenčíka, historika Josefa Skály a politologa Oskara Krejčího. Sám jsem kromě úvodních tezí naznačil i obrysy lepšího fungování pro komunitu přijatelnějšího zdravotnictví.

Historik a religionista žijící v Hannoveru Petr Schnur přijet nemohl, ale poslal svůj referát v písemné formě tak, jak byl dnes na Nové republice publikován.

Většině řečníků předem vymezený čas 20 minut nestačil, některé referáty byly až třicetiminutové. Po polední přestávce ale zůstala příležitost pro zodpovězení písemných dotazů, diskuze obohatila program tím, co ještě chtěli vědět pozorní posluchači v sále. I záznam diskuze bude příležitost vidět na videozáznamech pořízených a zpracovaných zkušeným dokumentaristou Václavem Dvořákem.

Příští Jihlavský seminář se podle sdělení Františka Jonáše, který akci v Jihlavě organizačně zajišťoval, bude konat na stejném místě 15. dubna. 2017.

21 komentářů :

 1. Tak co,už jste se vykecali,Pepkové?

  OdpovědětSmazat
 2. Pro spravve Webu; Nejaky odkaz na videa s prispevky by nebyl?

  OdpovědětSmazat
 3. Skoda, ze tam zase skoro nikdo neprisel. Kdybyste soudruzi podavali pivo, koralku a klobasky, prisli by aspon komunisticti duchodci. Ale kdo ma po nich ty blijance uklizet, zejo?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Sál byl téměř plný, hlupče. Tak co kafráš. Videa uvidí celý svět, bude-li chtít.

   Smazat
 4. Cenzore dekuji Vam, ze se snazite svym mazanim drzet ceske obcany ve tme !

  Misto SOKOLU z nich budou ZAMPIONY. Porostou ve tme a budou krmeny hovinkami, tak jako vsechny hribecky..

  Nebude je proto mozne pouzit jako zaklad pro budovani lepsi a jemejsi svetove spolecnosti zv. NWO.

  (Zase jsi to podrbal Cimcaro, copak nevis kam az muzes zajit Ty drevko vesnicke - nespolecensky, bez jakeho koliv etiketniho citu.
  Pan Cenzor se urazil a nikdo z Cechu ted nevi nic o Hannoveru.)
  honolulu osvetlovac.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. MAZÁNÍ,JE V ČR KAMARÁDE HONOLULU, NORMA.

   no jak ta lumpenkavárna popisovala doktora v těch zmizelých přispěvcich jak utíká s rancem párků,které na semináři chyběly, asi bylo na doktorovy nervy koncovka.To jim nařidil TEN VELVYSLANEC usa,kterého naš pan TRAMP po zvolení pošle do kytek,že ANO plukovníku h.c..No,nedej bože,aby ještě napsali,že doktor to převzeti moci nedovede zorganizovat a nenavrhuje ani JAK NATO.Ale zas přednášky by to mohly napravit nebot mají silu.Co myšlíte HONOLULU.

   Smazat
 5. Přichází čas proměnit iniciativu v politickou sílu. Spojit se s Okamurou, Obrtelem, čs. vojáky v záloze s Úsvitem a neparlamentními stranami, které sledují stejné či podobné cíle. Odhodit osobní výhrady a spojit se kdosažení primárního cíle:
  Odstavit od moci všechny profláknuté současné politické strany, které si mezi sebe rozdělily pašalíky. Odborníků pro všechny rezorty je dost, jen je oslovit a nabídnout jim program, podmínky, práci a odpovědnost. Manifest je připraven, volební program ve výrobě, parlamentní volby se blíží.
  Ukázka z Manifestu:
  My, občané České republiky,

  kteří odmítáme bezbřehý neoliberalismus, multikulturalismus, europeismus a další -ismy všeho druhu,
  kteří odmítáme politickou pseudokorektnost, pozitivní diskriminaci, nepřirozené svazky, inkluzi a další direktivy a výmysly nevolených nadnárodních a nadstátních struktur a jejich domácích pomahačů,
  kteří jsme proto z jejich strany pohrdáni a nazýváni
  rasisty, extremisty, xenofoby, nacionalisty, populisty, povaleči, plebsem a lůzou,
  my všichni,
  kteří odmítáme povyšovat se nad jiné lidi z důvodu pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického či jiného smýšlení, národního nebo sociálního původu, příslušnosti k národnostní nebo etnické menšině, majetku, rodu, společenského nebo jiného postavení,

  vydáváme toto provolání:

  1) Jsme lidé, kteří ctí přirozené svobody a práva jiných lidí a dodržují své přirozené povinnosti, morálku a tradice, převzaté od svých předků. Totéž vyžadujeme od ostatních lidí.
  2) Jsme lidé, kteří ctí svobodu myšlení, vyznání, víru a názory ostatních lidí. Ale nedáme si cizí víru a cizí názory vnutit.
  3) Jsme lidé, kteří se řídí právem, dodržují zákony a ctí a vyžadují spravedlnost. Totéž vyžadujeme od ostatních lidí.

  6) Jsme lidé, kteří jsou hrdí na svůj původ a historii a jsou odhodláni bránit svou vlast a svou rodinu před nebezpečím. Nikdy se jich nevzdáme a nikdy se nikomu nepoddáme.
  7) Jsme lidé, kteří odmítají lež, podvod, násilí a další nelidské metody a způsoby k dosažení svých zájmů a potřeb. Použití takových metod je trestáno.
  8) Jsme lidé, kteří rozvíjejí své znalosti, schopnosti a své vzdělání a zvyšují tak duchovní a kulturní úroveň celé společnosti.

  14) Jsme lidé, kteří si nenechají diktovat cizí vůli a společně s ostatními lidmi stejného nebo podobného smýšlení jsou odhodláni bojovat proti silám zla. Ale nenecháme se zradit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak právě s takovými, jako je Obrtel a Krejča, Okamura a Konvička se spojit. To je politický hřbitov a zaručený průšvih!

   Smazat
 6. Pane Davide,nebylo na semináři v Jihlavě více panelistů jak posluchačů ? Řada dalších otázek se nabízí ?
  Nemáte dojem,že vaše politická iniciativa Nová republika přichází s něčím,co zde už máme.
  Komentář v diskuzi: 10. května 2016 17:56 to sdělil přesně.
  Jaký je rozdíl mezi tím,co hlásá NR od Strany práv občanů,Okamurovců,Konvičkovců a Bartošovců ?
  Odpovím za vás: Žádný.
  Se svojí xenofobní a radikálně národoveckou rétorikou si i Vy sám pod sebou podřezáváte větev.
  Komentář v diskuzi:Anonymní10. května 2016 13:25

  Nemám problém číst či poslouchat komentáře a analýzy politologa Oskara Krejčího.Nerozumím dobře tomu,co ho tak spojuje s vámi a NR ?
  Krejčí na jednou semináři NR na téma moderní politická levice tvrdil,že musí být především humanistická.Je NR humanistická levicová politická iniciativa ?
  Otázku si rovněž kladu nad dalšími jmény,které vystupovali na semináři.
  Historik,marxistický teoretik a funkcionář KSČM J.Skála.
  J.Fučík,J.Šverma se musí obracet v hrobě,když vidí s kým se někteří dnešní český komunisté spolčují a co v médiích a na veřejnosti tvrdí.
  J.Bašta(ČSSD) nemá dodnes jasno jestli být autentický sociálním demokrat nebo raději národní socialista.
  Předlistopadový milicionář,člen KSČ a od roku 1990 politický turista R.Valenčík(Levý blok,ČSSD).Co bude tento ,,soudruh" tvrdit za rok nebo během příštích pár let ?
  Klausovec Petr Žantovský je také kapitola sama o sobě.
  Další jména panelistů raději už nebudu zmiňovat.

  Web Nová republika a Vy sám osobně jste velký příznivce spikleneckých teorií.Bez důkazů rád obviňujete své politické odpůrce,neziskovky a některá alternativní média,že jsou pouze loutky někoho mocného vzadu,který to účelově financuje a snažíte se zpochybňovat jejich věrohodnost a nezištnost.
  Kdo financuje zpravodajský web a politickou iniciativu NR a co tím sleduje... ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Víc blbostí na jednu hromadu tu dlouho nikdo nesnesl. Raději si, vážený, poslechněte příspěvky jednotlivých panelistů na Jihlavském semináři a méně kádrujte. Ostatně, proč jste se svými chytrostmi nevystoupil? Jistě byste oživil diskusi :-D))

   Smazat
  2. Co sem taháš Fučíka a Švermu? Co je to za stalinistické cancy bývalého StBáka? Kdo to sem leze? Na tyhle lůidi dojel minulý režim - blbci, kteří šlapali po tvořivých lidech se samostatným myšlením. Jdi už do p...ele!

   Smazat
 7. Anonymní10. května 2016 21:34
  Příspěvky panelistů jsem si poslechl.Svými vystoupeními mě nezklamali ani neoslovili.
  Rozhodně jsem neměl v úmyslu někoho kádrovat.
  Ideově nekonzistentní politik,funkcionář politické strany,aktivista s pochybným chováním v minulosti moji důvěru mimo jiné zkrátka mít nemůže.Co je na tom nepochopitelného ? Nerozlišuji o koho se zrovna jedná.Měřím všem stejným metrem.
  Mohu vám upřimně sdělit,že doby kdy jsem vkládal určité naděje do politické iniciativy Nová republika jsou dávno pryč.Proměna webu NR svými články a zpravodajstvím zhruba za poslední rok mluví za vše.Nevidím důvod,proč bych měl chodit klást otázky na seminář pořádaný NR.
  Politologa O. Krejčího,kterého považuji za nejvíce fundovaného na mezinárodní vztahy si můžu přečíst někde v médiích.

  Anonymní10. května 2016 21:43
  David Rath ve svém vystoupení připomněl fakt,že řada lidí trpí zásadní neznalostí historie.Na vině je bezpochyby český školský vzdělávací systém, společnost.
  Český komunisté Julius Fučík a Jan Šverma patřili mezi výrazné bojovníky proti fašismu během druhé světové války za který oba zaplatili svými životy.
  S budováním kultu osobnosti a vykonstruovaných procesů po roce 1945 v Československu nemají nic společného.
  Panelista Josef Skála(Ideový teoretik KSČM) na semináři v Jihlavě na odkaz protifašistických bojovníků z řad předválečné KSČ by vám dokázal jistě kvalifikovaně odpovědět.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na semináři jste zjevně nebyl, všechny příspěvky ještě nebyly uveřejněny a vy už tu vytrubujete, že vás na tom nic nezaujalo. I takhle se chová troll. Pomlouvat lidi, to ano, napsat něco konkrétního, to ne. Co vám vadí na NR - ale konkrétně, bez obecných keců - jste-li ovšem toho schopen. A ještě púoznámka - Fučík i Šverma jsou národní hrdinové, ale stín na jejich práci přece jen je - navštívili několikrát SSSR a nikdy ani slovem se nezmínili o gulazích. To napsal jen Záviš Kalandra, a toho to pak stálo život utracený ve vykonstruovaných procesech. Jaroslav F.

   Smazat
 8. Anonymní11. května 2016 21:30
  Záviš Kalandra na rozdíl od jiných předválečných členů KSČ se skutečně nebál pojmenovat věci pravými jmény a označit zradu revoluce za zradu revoluce, byrokracii za byrokracii a justiční vraždu za justiční vraždu. To je fakt.Byl rovněž velkým marxistickým myslitelem, pro nějž marxismus neznamenal záminku k pravověrnému papouškování několika pouček, ale východisko pro originální myšlení, inspirativní i pro mnohé nemarxisty.
  Hrdinství a statečnost Fučíka a Švermy v boji proti fašismu to tím nějak nesnižuje.Vy jste zřejmě špatně pochopil jakou souvislost zmiňovaných hrdinů od panelisty semináře a významného funkcionáře KSČM Josefa Skály jsem měl na mysli.
  Věřte tomu,že k osobnosti české předválečné a poválečné levice jako byl ZK se rozhodně Josef Skála ani Ivan David nehlásí. Ethosem Fučíka a Švermy nemají také nic společného.
  Na politickou iniciativu Nová republika mám vyhraněný názor.Nemám žádný racionální důvod ho měnit.
  Kdo nesdílí hodnoty a vidění světa příznivců NR nemusí být nutně troll.
  Já jsem pouze vyslovil v diskuzi názor s kterým můžete a nemusíte souhlasit.Je to vaše svobodné právo nesouhlasit. Stejně právo na názor má každý jiný.To by jste měl respektovat.Nebo na relevantních faktech a věcných argumentech se to snažit názorovému oponentu v diskuzi vyvrátit. To jste neudělal.Nesmyslně hystericky okřikujete a lacině známkujete názorové odpůrce za trolli.
  Jako levicový socialista před semináři pořádané NR dám raději přednost např.přednáškám a debatám Dnům antikapitalismu 2016:http://dak2016.socsol.cz/


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. K čemu se hlásí David a Skála je možno shlédnout na videozáznamu z Jihlavského semináře Nové republiky. Redakce NR slíbila, že záznamy videa zveřejní. Jak jsem pochopil, zveřejňuje je postupně (zatím každý den jeden příspěvek). Tak se snad dočkáte. Od dob Kalandry, Švermy a Fučíka se přece jen doba změnila. Ethos vystřídalo racionální vystřízlivění z naivity a zkušenost z "reálného socialismu" a jeho konce. Nezapomeňte, že ona doba byla diluviem revoluční levice s mnoha naivními představami a mnoha předsudky, o chybách ani nemluvit. Možná proto jsou pro vás Skála a David bez půvabu. A nezapomeňte, na léčbě krize naší společnosti se musí podílet každý, komu to leží na srdci - a to jsou aktivisté od leva do prava, celé velká škála politických postojů a názorů. Mají jedno společné - jsou to demokraté a vlastenci, jdou z dobrých důvodů proti NATO a EU, proti oligarchii a chtějí víc demokracie. Jestli toto se vám nelíbí, pak si neporozumíme. Jaroslav F.

   Smazat
 9. Mám takový dojem,že spoustu vyjádření a postojů,které na veřejnosti a v médiích pan David a Skála přednesli během zhruba posledních 10-let známe lépe než Vy.
  Samozřejmě,že máme dnes jiné socioekonomické prostředí než za života Fučíka a Švermy. Stejně jako před více jak 7O-lety můžeme v Evropě i v ČR pozorovat vzestup populistické krajní pravice a fašizujících nebezpečných nálad ve společnosti.Nezdá se vám,že se současná Evropa začíná podobat Výmarské republice a má podobné symptomy krize třicátých let dvacátého století ? Má to samozřejmě své příčiny.Kde se tehdy a dnes na krizi hledalo a hledá odpověď ?
  Fučík,Šverma ani Kalandra ji rozhodně nehledali ve fašismu,sociálním nacionalismu, rasismu a xenofobii.Přesto,že měli každý odlišný teoretický výklad Marxe a jiné představy o socialismu jednotně se postavili demokraticky a socialisticky smýšlející části společnosti fašistické hrozbě a dáli jasně najevo, že rasismus a xenofobie do československé společnosti nepatří. Nebo si snad myslíte,že by dnes Fučík,Šverma a Kalandra sympatizovali s politickou iniciativou Nová republika ? Já si to rozhodně nemyslím.
  Na jaké názorové straně barikádě ,,socialistu" Davida a ,,komunistu" Skálu vidíme ?
  Mám takové obavy,že se o tom,jak má dnešní politická levice vypadat neshodnem.
  Bývala doba, kdy rovnost-volnost-bratrství bylo heslem levice.Pokud vám rovnost-volnost-bratrství nesedí, je tu ještě jiné heslo, také francouzského původu: Práce-rodina-vlast. Heslo Pétainovy kolaborantské vlády z Vichy (1940-1944). Ale toto heslo nevnucujte levici. Maršál Pétain žádný levičák nebyl. Pokud vám imponuje, je to v pořádku, ostatně byl hrdinou od Verdunu, ale levici ho, prosím, za příklad nedávejte...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Promiňte, ale vy stále nechápete o co dnes jde. Nejde o levici, ale o zachránění demokracie. Jestli se budete vymezovat proti ostatním demokratickým proudům, všelijak je nálepkovat a stavět proti sobě, tak se dostanete tam, kde skončila německá levice za Hitlera. Dělala stejné chyby. S vaším teoretizováním se nedostaneme nikam. Žijte si svůj svět. Ten náš je hodně jinde. Dávat do úvozovek zařazení Davida a Skály je trapné. Jestli patříte k SocSol, tak patříte k "vítačům", není-liž pravda?! A vítači dnešním mocným dělají ony "užitečné idioty", stejně jako štěpením a kastováním demokratických sil. Jaroslav F.

   Smazat
 10. Anonymní12. května 2016 22:28
  Vážený pane Jaroslave F,argumentujete zcela nesmyslně a zmateně.Jaké demokratické proudy máte konkrétně na mysli ?
  Já si žádný svůj svět nežiji.Mimo jiné každý den sleduji různá média a zpravodajství o dění v Evropě a ČR.V diskuzi pod jiným článkem na NR ke stejnému tématu jsem uvedl:
  Nová evropská populistická pravice je na vzestupu. Dveře jí otevřela poslední světová ekonomická krize a neschopnost evropské levice vyplnit uvolněný politický prostor a adekvátně reagovat na rozklad státu.Konec citátu.
  Prosím dokažte mi na nezvratných faktech,že se tak neděje.
  Největší nebezpečí pro demokracii a svobodu představuje právě krajní populistická pravice a různí autoritáři zprava či zleva.
  Ať se vám to líbí nebo ne,Ivan David představuje nacionálně socialistický(nacistický) proud v české sociálně demokratické straně a Josef Skála je zase představitel konzervativně neostalinistického křídla uvnitř KSČM.Jinými slovy,u české krajní levice je zásadní rozkol,jako je např. téma uprchlická krize atp.Máte pravdu,že jsou mi ideově a politicky blízké levicové či socialistické organizace a skupiny,jako je např SocSol,platforma Zleva proti xenofobii.
  Konzervativní část krajní levice(Skála,David,Veleba)zastávají protimigrantské postoje spolu s krajní populistickou pravicí se nad řadou témat shodují.
  Viz např.články na webu NR od Václava Klause,Jiřího Hájka,Okamurovců,Konvičkovců včetně adorování Alternative fuer Deutschland,Lepénovců apod.
  Spolu s ultrapravicí na základě dezinformací islamofobní hoaxů,apokalyptických scénářů podněcují ve společnosti iracionální strach, nenávist,rasismus a fašizaci.Destabilizační vlivy, západoevropské ultrapravice i systematické podvracení kvazidemokratického statu quo ve střední Evropě z Ruska, jsou nebezpečné.
  "Užitečný idiot" je zde někdo jiný.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, máte pravdu. Jedině vy jste ta pravá nefalšovaná ničím nezkalená levice. Ostatní jsou nacisté, fašisté, stalinisté ... Zdravím vás. Jaroslav F.

   Smazat
  2. Dr.David soc.dem. opustil, protože se na ten marasmus už nemohl dívat.

   Smazat
  3. Takovým mudrlantům, jako je ten 20:22 se říkávalo "UBNN" - "Úplně Blbý Není Naděje" (na vyléčení). Nechápe, že jsou jevy a procesy a také jejich lidští představitelé, kteří ohrožují demokracii, funkční spravedlivý stát, mezinárodní právo a další důležité všelidské hodnoty. Proto se česká autentická levice s autentickou pravicí v mnohém shodnou. Proto hledají spojence i v zahraničí. To co tu píše anonym je jen kádrování, škatulkování, nálepkování, fráze a nepochopení.Všimněte si, prosím, jak se vyhýbá konkrtnostem a jejich řešení. Jen kecy a fráze, kecy a fráze. A.A.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.