Reklama

.

.

čtvrtek 19. května 2016

Návrat rezidentů: jak se klienti zvláštních služeb USA dostávali k moci


19. 5. 2016    zdroj
Portál WikiLeaks zveřejnil dokumenty, které dokládají, že dočasný prezident Brazílie Michel Temer v minulosti spolupracoval s rozvědkou a armádou USA a jednal se zástupci Washingtonu o politické situaci v zemi. Ačkoli není důvod předpokládat, že Temerův příchod k moci je s tím nějak spojen, publikace nutí zmínit se o dalších příkladech, kdy politici buď byli usvědčeni ze spolupráce se CIA, nebo přišli k moci s přímou či nepřímou podporou zpravodajské služby. Írán

Poté, co 15. března 1951 íránský parlament schválil zákon o znárodnění veškerého ropného průmyslu v zemi a pokusy o řešení problému prostřednictvím jednání selhaly, ministr zahraničí USA John Dulles a exšéf CIA Walter Smith vytvořili plán na svržení premiéra země Mohammeda Mossadegha a přivedení k moci bývalého ministra vnitra Fazlollah Zahedi. Operace byla nazvána "Ajax." Avšak Mossadeghovi se o ní dověděl a rozhodl se působit v předstihu. Měl v úmyslu zbavit šacha Pahlaví moci. Podařilo se mu to, ale vypukly masové nepokoje, jejichž organizace se podle některých zdrojů účastnili agenti CIA. Na straně demonstrantů byli i vojáci, kteří zachovali loajalitu šachovi. Ve výsledku byla rezidence Mossadegha ostřelována tanky, což přimělo premiéra, aby se vzdal. O několik dní později se šach Pahlaví vrátil do Íránu. Podařilo se mu udržet se u moci ještě téměř 25 let. V roce 1979 byl vladař svržen islámskou revolucí.
 
Guatemala

V roce 1944 se v Guatemale v důsledku revoluce dostala k moci vláda, která usilovala o na Washingtonu méně závislou politiku. Mimo jiné byla povolena činnost Guatemalské dělnické strany, což v USA vyvolalo obavy z posílení komunistických nálad v Latinské Americe. Byla tam také znárodněna zemědělská půda, přičemž jedním z největších vlastníků tehdy byla americká United Fruit Company. To také vyvolalo nespokojenost Washingtonu. Po pokusech vyvinout tlak na novou vládu připravila CIA v roce 1952 plán na vojenský převrat v zemi; zodpovídal za to zástupce ředitele vedení Frank Wisner. V souladu s plánem byla v Hondurasu zformována "antikomunistická vládní junta", v níž mimo jiné byl A. Salazar a budoucí prezident Castillo Armas. Na území sousedního Hondurasu byly vytvořeny ozbrojené oddíly, jejichž přípravou se zabývala jak CIA, tak příslušníci armády USA. Silová fáze operace začala v roce 1954. Podporu povstalcům poskytly americké námořní lodě, jež blokovaly pobřeží Guatemaly. Neoznačená letadla shazovala propagandistické letáky. 18. června ozbrojené skupiny překročily guatemalsko-honduraské hranice. Povstalci rozvinuli úspěšný útok. V důsledku bojů přišel začátkem srpna k moci v Guatemale Armas, který v zemi zahájil represe proti socialistům a komunistům.
 
Kongo

V roce 1960 v důsledku první voleb po vyhlášení nezávislosti se premiérem Konga stal Patrice Lumumba, který začal rozvíjet vztahy se socialistickým blokem. To vyvolalo ve Washingtonu nespokojenost. Podle některých údajů začala plány na odstranění Lumumby připravovat CIA. V září zorganizoval plukovník Mobutu státní převrat, při němž byl Lumumba sesazen a později zabit. Okolnosti jeho smrti zůstávají neznámé a rovněž to, zda se CIA podařilo realizovat svůj plán. V roce 2013 opublikoval britský Telegraph informace, podle nichž Lumumbovu vraždu organizovala pracovnice britské rozvědky Daphne Park.
 
Panama

Mimochodem, ne vždy se jednalo jenom o podporu ozbrojených převratů. Někteří vůdci jednoduše dodávali CIA potřebné informace. Například de facto vůdce Panamy od roku 1983 do roku 1989, Manuel Noriega, od konce roku 1950 aktivně spolupracoval s americkou rozvědkou. Tak aktivně, že ve druhé polovině 60-tých let dokonce začal dostávat plat od zpravodajské služby. Mimochodem, ve Washingtonu bylo v roce 1988 zjištěno, že Noriega je spojen s obchodováním s drogami. Ve výsledku byl svržen v důsledku operace Just Cause, kterou ironií osudu uskutečnil Washington.
 
Libérie
Spoluprací s americkou rozvědkou se může pochlubit i exhlava Libérie Charlese Taylor. V roce 2012 list Boston Globe publikoval článek, založený na rozhovoru s experty a bývalými špiony s tím, že od začátku roku 1980 rozvědka Pentagonu a agenti CIA spolupracovali s Taylorem. Podle nich je v uzavřených archivech uchováváno nejméně 48 dokumentů, jež jsou tak či onak spojeny s liberijským prezidentem. Lze předpokládat, že Taylor poskytoval Washingtonu také informace o Muammaru Kaddáfím.
 
Brazílie

A nyní se objevily informace, že ze spojení s americkou rozvědkou může být usvědčen i nový prezident Brazílie v zastoupení Michel Temer. První e-mail, který byl zveřejněn na WikiLeaks, byl Temerem odeslán z brazilského města Sao Paulo do Miami do štábu velení Ozbrojených sil USA v oblasti Střední a Jižní Ameriky. V tomto dopisu Temer popisuje politickou situaci v Brazílii k roku 2006, v době prezidentování Lula da Silva. Dopis zmiňuje setkání Temera se zástupci amerického velvyslanectví, během něhož se s nimi podělil o svou vizi politické situace v zemi v té době. Druhý dopis je z 21.června 2006. Je v něm o dalším setkání Temera s americkými diplomaty, které se konalo na americkém velvyslanectví v brazilském hlavním městě. Při setkání byla znovu posuzována politická situace v zemi.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

14 komentářů :

 1. Tolik krve na rukách jednoho národa?To nedali ani němčouři. A že se snažili.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Žádná podlost jim není cizí, životy lidí jsou pro ně ničím.

   Vymazat
 2. A co Zeman? Taky se dostal k moci pomoci CIA? A Orbán? Fico? Duda? Hofer? atd atd? Jsou to všichni US agenti? Co Castrové, Kimčongové, Chavezové, Madurové???

  Pro rudohnědé primitivní idioty je svět děsně jednoduchý. Každého kdo jim nezapadá do jejich zvráceného vidění světa označí za US agenta a mají vyřešeno.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pepo, už zase tu nadáváš slušným lidem do rudohnědých idiotů, ty zapčklé, zlostné, zamindrákované, poznamenané poslední ho.no u plotu? Že tě to pořád baví dělat ze sebe ultra pi.use za pár stříbrných. Přemýšlel jsi už, jak dopadne tvůj degenerátský frňák, až se provalí kdo jsi, ty zoufalý chytrolíne? Přemýšlej a už teď utíkej. LOSER!

   Vymazat
  2. 19:46

   Jakým slušným lidem? Napsal jsem jasně "rudohnědí idioti".
   Řadíš se zřejmě mezi tuto "vybranou" společnost. Gratuluji.

   Vymazat
  3. Anonymní19. května 2016 19:49
   Každému tu nadáváš, přitom blahem uchcáváš.
   Kdo tě platí blbý čmoude, nebo si jen velký moudě!

   Vymazat
  4. Pepku, zameč a vyskoč!

   Vymazat
  5. Matka kurva,fotr gumídek a výsledkem toho křížení dvou pomatenců je havloidní debil Chujmer!!!!!!!!!!!!!!!

   Vymazat
  6. Ty jsi na tom hodně blbě 19.41. Jsi jednoduchej,primitivní, evidentně zvrácenej, používáš jen sprostý nadávky a urážky, a nezapadáš vůbec nikam. A přestože na NR nezapadáš,dokonce jsi tady vnímán jako odpornější než šváb, a i krysa nebo tchoř jsou proti tobě roztomilí tvorové, dnes a denně, neúnavně se sem sereš. Dokážeš vysvětlit, proč se neúnavně a pořád sereš mezi lidi, kterým nadáváš a urážíš je? To fakt je nepochopitelný. Jsi nemocnej psychopat.

   Vymazat
 3. Situace není vůbec dobrá ....Kdyby rusové cvičili u hranic USA v Mexicu pak by jste viděli co by Úsáci dělali.....

  Rusové se díky bohu nenechají tak jednoduše vyprovokovat .... obdivuhodné .....

  Uvidíme jaké trumfy s Čínou na anglo-americké nacisty vytasí....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. neboj, budou. sice ne na své základně ale, pár raket Club K si tam taky vyzkouší. a možná ne u hranic, ale někde Ohiu nebo v Nebrasce nebo na předměstí Chicaga
   Je jiná doba, někdo staví letadlové lodě za pár miliard dolarů a jiní raketu za jeden milion rublů. Když se střetnou, tak letadlová loď nedokáže zničit raketu CH - 61, ale CH - 61 dokáže zničit letadlovou loď.
   Ví to Husejn Obama, ví to s. gen. Šedivý vyškolený ve Westpointu, ví to A. Vondra, vyškolený Langley a ví to T. Halík, vyškolený ve Vatikánu. A Bůh to vidí.
   i my máme své rezidenty

   https://www.youtube.com/watch?v=mbUU_9bOcnM

   Vymazat
 4. Nesmíme zapomínat že noty na operace dostává CIA od Mosadu. To je fakt.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jiří brontstein
   To by se příslušníci CIA mohli urazit,že je někdo chytřejší než oni.Spíš napíši,vesměs všechny zpravodajské služby sátu přátel USA,pracují pro CIA.

   Vymazat