Reklama

.

.

pondělí 2. května 2016

Nenávist v přímém přenosu


Zdeněk Hrabica
2. 5. 2016
Když se po roce 1970 rozdávaly karty z normalizačního kalendáře za přečiny proti 21.srpnu 1968, prožil jsem jednu z nejsmutnějších událostí. V pražském Obecním domě jsme na zasedání ústředního výboru Svazu československo-sovětského přátelství byli spolu s mnohými dalšími z tohoto orgánu vyhoštěni. Nechovali jsme se tak, jak jsme se měli chovat, když se nám dostalo bratrské internacionální pomoci vojsky pěti zemí Varšavské smlouvy.


Dávno bych to již vymazal ze své paměti, kdyby to nebylo tak moc poučné - nejenom pro včerejšek. Avšak i pro náš nejčerstvější dnešek.

Jednací sál musela tehdy opustit národní umělkyně Jarmila Glazarová (1901 – 1977), autorka nesmrtelného díla Roky v kruhu (1936) a románu Vlčí jáma (1938).

V roce 1968 napsala jako někdejší poslankyně Národního shromáždění a komunistka do Rudého práva o svém rozčarování z okupace Československa. Musela pykat. Co bylo nejsmutnější, že nemohla za svůj hřích figurovat ani v dávném spolku s datem narození ve třicátých letech XX.století, propagujícím lásku a přátelství se zemí, kterou měla nesmírně ráda. Zvláště milovala Leningrad. Nakonec života se obrátila k bohu, věnovala své nastřádané koruny na památnou Křížovou cestu a nalezla místo posledního odpočinku na zámeckém hřbitůvku na Malé Skále u Turnova.

Ve smutném roce 1969 napsala při pohledu na již počínající zvrácené náhrobky, a na roztlučená křídla sošek, na jeho adresu: „Hřbitůvku, co ti to udělali, kdo a proč?“

Svým rozhodnutím o posmrtné přítomnosti, ocitnout se tu po své smrti, hřbitůvek nakonec zachránila. Dnes ji připomíná kámen s podpisem Jarmila Glazarová.

Druhým v řadě, pro nepochopení událostí spojených s 21.srpnem 1968, musel opustit sál Obecního domu při zasedání ÚV SČSP významný kulturní činitel, architekt a sochař prof. Jiří Kroha (1893 – 1974) . Ve své pověstné čepičce na hlavě, kterou nikdy nesundal, pozval Jarmilu Glazarovou a mně, stejně provinilého, na kávu a šířil humorem, i když nám do zpěvu příliš nebylo. Tenkrát jsme si společně slíbili, že zemi, jejíž vojáci Rudé armády nám přinesli svobodu, nikdy nezradíme, i kdyby na chleba nebylo.

Často na obě dobré duše, na Jarmilu Galzarovou a na Jiřího Krohu, dneska vzpomínám, měli jsme se dohromady moc rádi a mělo to své hluboké opodstatnění.

Někdy se ptám, co by asi tihle dva duchové říkali dnešku, v němž tomu přátelství, zejména s velkou ruskou kulturou, stavěli základy? Co by asi říkali tomu, že se už i do hlav nejmenších a to již i oficiálně vtlouká, jak je třeba opovržlivě a často s hnusem pohlížet na všechno ruské, tedy na vyhlášenou říši zla?

Konečně nic nového pod sluncem.

Psáno pro Novou republiku, Nové slovo a LUK

35 komentářů :

 1. Pane Hrabice, jsem Moravan, Slovan, Rusofil, levičák. S čím mám problém, je vyrovnat se s "blbostí" komunistů ať před, či po 68. Kupodivu toleruji ty těsně po 48., učili se. Uzavřené hranice byl váš velký omyl. Lidem bez vzdělání až do SŠ umožnit volný pohyb, VŠ po zaplacení "školného". Mohli jste vládnout dosud a naopak "systém" by expandoval již dříve na "západ"-sorry.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Povolny, není vše tak jednoduché, jak to vypadá... Komunisté z pochopitelných důvodů neměli v té době zájem o odliv populace. A o to zvláště, pokud se jednalo o studované lidi. Přesto byla ta možnost vyrovnat se se státem, zbavit se občanství a odejít. Jeden z mála příkladů je i jistý člověk na Přerovsku, který naléhal na úřady, aby mohl natrvalo vycestovat do NSR. Učinil všechny patřičné kroky, státu za vzdělání zaplatil něco kolem 16-ti tisíc, stát jej zbavil občanství a... ejhle, Němci o něj neměli zájem. Byl to jeden z mála bezdomovců žijících v ČSSR. Později ho přijali ve Švýcarsku.

   Vymazat
  2. Ja si tiež myslím, že uzavretie hraníc bola chyba,ľudia by boli videli západ a snáď by boli pochopili,že kapitalizmus pravú tvár schováva len za pozlátko tzv.blahobytu, paradoxne tie zavreté hranice viac služili západu, aby tam ľudia nevideli ako sa v socializme žije,inak by ten 89-ty dopadol asi inak

   Vymazat
  3. Ale bože - vždyť stačilo jen požádat o devizový příslib a jet s Čedokem do Jugošky. Nazpátek už do autobusu nenastoupit, a zůstat tam. Tyto naše "utečence" pak přidělovali do lágrů v Rakousku, a pak se dostávali do Kapského města nebo do Austrálie,Kanady a tak. Fůra jich tam pak bečela a chtěli nazpět domů - nešlo to. Komouši byli tvrdí. Teď jde o to, jestli ono to nemělo něco do sebe. Pokladní potáhla tři stovky na kase a měla tvrdý problémy když přišlo skontro pokladny a ona nestihla to tam z výplaty vrátit, neexistovalo někoho podvést, ochcat, využít, zneužít a vydírat, neexistovali zasraní mobilní operátoři, zloději z RWE a ČEZ se svými "sazbami" jejichž kouzlo spočívá v tom, že i kdo šetří, nesvítí a mrzne, zaplatí stejně jako kdo vysvěcuje a vytápí rodinný dům. Zkrátka a dobře neexistovaly fůry té chlévské mrvy, pod kterou se dusí obyčejňáci v celým světě. Kdyby se lidi dokázali domluvit, a prostě jednoho krásnýho dne by nikdo, ale vůbec nikdo nenastoupil nikam do práce, nejezdily by vlaky, autobusy, MHD -nic, nechodili by pošťáci, zavřený by byly obchoďáky - prostě lidi by si řekli tak a šmitec! Od teď nebudeme pracovat na žádnýho zbohatlickýho hajzla - během několika dnů by byli hajzlové v prdeli, a nemusela by být ani revoluce ani umělej převrat - svět by se převrátil sám.

   Vymazat
  4. 23:03- chtěl jsem reagovat až zítra ale na Vás musím již dnes. Nešlo o opuštění republiky ale o možnost návratu bez trestu! Celý systém perfektně využil "západ" na strašení komunizmem(nesvobodou). Já jsem neutekl ve 20ti jen pro vazbu na přátele, rodinu a onu nemožnost návratu, to byly mé hranice, ne devizový příslib. Teď to hlavní! Lidé "práce" byli svobodnější v socializmu než teď, ač tu svobodu zneužívali. PS. nemáte pravdu v šetření energiemi, vodou. Dříve na šetřivém vydělal hýřil, dnes na šetřivém vydělává poskytovatel(služby) zdražením.

   Vymazat
  5. Pohyb přes hranice byl omezen, a to i do Polska (asi tři denní platy za překročení státní hranice na Sněžce v době stávkové vlny) v ČSSR pak byla zavedena ,,socialistická vymoženost" - trestný čin opuštění republiky. Ten měli možná ještě v SSSR (možná), jinde ne. Ovšem česká nenažranost také stojí za zmínku: co si myslet o člověku (jedná se o konkrétní osobu), který požádá o politický asyl a po několika dnech, když utratí kapesné, které mu poskytla SRN se vrátí domů s nákupem ? Před lidmi, stíhanými pro opuštění republiky, pokud nebyli rychle odsouzeni a chodili na svobodě, jste se museli mít na pozoru, byli vydíráni pod pohrůžkou pokračování trestního řízení.

   Vymazat
  6. 1:34- souhlas,převratu jsme se účastnili i my "užiteční idioti", bez kterých by nevyhráli. Přesto si dovolím tvrdit, že ty "užitečné idioty z nás udělali "Ti u komunistů" ať vědomě či nevědomě.

   Vymazat
  7. Pane Povolný asi si to představujete tak, že by tenkrát ještě Československo bylo povolné vůči západu jak píšete expandovalo by, no možná by to bylo dobré neboť by občané této země dříve prokoukli co je tzv západ zač a nebo by už žádné Česko a možná ani Slovensko neexistovalo, například já (a věřím že nejsem sám) jsem rád že to bylo tak jak bylo neboť jsem mohl dalších 21 let žít v klidu a pohodě, bez stresu z nezaměstnanosti nemusel jsem se bát bezdomovectví nemusel jsem žrát takový odpad z tzv západu atd atd dnes už je mi to jedno život mám pomalu za sebou, až budete podřezáváni jak ovce to bude ten pravý západ že?

   Vymazat
 2. https://www.youtube.com/watch?v=DoKS_d-cW_M

  OdpovědětVymazat
 3. HUuu, ha, ha, ha - nekdo becel v Kapskem meste ? 1970 ?
  Ja to urcite nebyl !

  Ja jsem BECEL smichem v Durbanu v tom roce 1970..Cernosi mi nosili pochoutky na plaz z hotelu a jeden mi prinesl dopis od matky :

  " - Hned jsem vedela , ze jsi ty rostaku udelal zas nejaky prestupek, kdyz tu byli soudruzi policajti ! OKAMZITE SE VRAT !
  Popros soudruha Husaka o odpusteni ! Jdu se pomodlit ke Sv. Antonickovi, aby jsi vubec trefil domu. Nafackuji ti pozdej"...
  Panove, to jsem se nasmal..

  (23:03) Kde jste vzala milnou predstavu, ze kazdy mohl mit devizovy prislib, nebo dokonce cestovni PAS ?
  nick HONOLULU - sel pres kopecky !

  P.S. A Vas to nenapadlo pane Hrabica, ze jste mohl byt dnes davno zabydlen treba v Torontu, ktere je zajimavejsi nez Troubelice na Hane. Rusove tam ziji take !
  Zadejte do comp. TORONTO IMAGES

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ja som bol v Jugoške cca 15x na devizák. Z toho cca 7x s rodičmi a potom s manželkou. Aj keď sa nám Jugoška moc páčila a vôbec nebol problém odtiaľ zdúchnuť do Talianska, nedokázali sme to urobiť. Rodné Trnavsko nás nechcelo "pustiť". Skrátka príliš sme mali radi domovinu a prachy alebo debaty o slobode a komunistoch s tým nemajú nič spoločné.

   Vymazat
  2. Tak to jste měl asi nějaké styky, protože já jsme si o devizový příslib žádala jen jednou, ale protože moje sestřenice zdrhla do Francie v roce 1968 (resp. zůstala tam) , tak mi žádný nedali.
   Sims.

   Vymazat
 4. Tak se nám zase podělal jeden ministr. Strachy. Jmenovat ho nebudu. Abych mu nepodělal jeho image. On si na to stačí sám. Že prý sou lidi čím dál nas ranější. A že bratr ministr ani ostatní ve vládě vedení ozubenou pleší nevidí důvod.
  Musím konstatovat, že bratr ministr u mne zabodoval, neboť poprvé, co je ve funkci, projevil zájem o lidská práva dolních deseti milionu Čechů.
  Tedy abych neurazil, bratr ministr se hodlá zabývat tím, zda máme dost policistů na řešení této situace a jestli snad dokonce někteří policisté s radikály z řad lůzy nesouhlasí.
  Bratr ministr prý cítí, napětí ve společnosti – asi jako ve svých trenkách – ale zároveň nechápe, že by k nasra nosti národa, tedy toho Českého, byly důvody. Vždyť ekonomika roste a bankovní oligarchii, zelinářům a justiční mafii se daří. Tak proč těch deset milionů žebráků má strach, z oslabení svého sociálního postavení. To už přeci oslabit nejde!
  Jak mohou ještě klesnout na stupnici bídy, když mají dva a dvacátou nejnižší mzdu v RVHP. Tedy pardon v EU. V RVHP jsme byli na prvním místě!
  Tomu nerozumím bratře ministře, proč když mohou až do smrti dřít šestnáct hodin denně a téměř zadarmo. Tedy za otrockou mzdu až do smrti, protože důchodu se nedožijí. A důchody, ty maj poloviční, než měli za Husáka. A to jim tehdy patřila celá, celičká jejich zem.
  Bratr ministr dává za pravdu osobní přítelkyni a ředitelce organizace In Iustitia, Kláře Kalibové, jež důvěrně zná jistého Andrewa Schapira, a vyzná se. Tedy v ochraně práv pedofilů buziků a ku rev. A myslí, že by média měla dávat prostor jen těm politickým hnutím, která ctí liberální principy.
  A pokud se dolních deset milionů bojí muslimských teroristů, tak jim musí věc vysvětlit bratři politici. Tak jak to dělají při provokacích kolem Kliniky, demonstrací a útoků fašistických bojůvek proti majoritnímu obyvatelstvu, aby mohli zavést zákony potlačující svobodu slova a věznit lidi bezdůvodně. O stanném právu nemluvě.
  Pořád si kladu otázku, proč v téhle svobodné době začali lidé chodit na demonstrace, nosíce si sebou hole v ruce a šibenice?
  Všem těm ochráncům demokracie chci připomenout, že i když pošlou do ulic všechny policajty, bude jich málo!!! Na každej pendrek pět set slušných lidí. A ti kluci v uniformách půjdou s náma. Protože maj doma mámu a tátu, kteří žijou v bídě jako my.

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/K-rustu-napeti-neni-duvod-rekl-v-CT-Dienstbier-Tim-duvodem-jste-vy-kontroval-Cernoch-433759  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 1:44- ano ,viděl a slyšel jsem stejné, mám i stejný závěr s Vámi.

   Vymazat
  2. ČT opět nezklamala a pozvala dva vyvážené hosty, ale bohužel jen na jednu stranu. Ministr a ta vyznamenaná reprezentantka Kalibová (dokonce od Shapira),mleli takové blbosti, že člověk jen kroutil krkem. Jestliže nás tohle reprezentuje navenek názory na migraci a spravedlnost, tak si musí mnozí myslící lidé plácat dlaní na čelo. Jméno toho ministra nesmí být v budoucnu zapomenuto jen proto, aby se učinily všechny kroky k tom, aby propadl na smetiště dějin.
   Sims.

   Vymazat
  3. A víte že -anonyme 1.44 - já se nebojím islamistů, pořád se o nich někde píše a blekotá, ukazují se ukázky, ale zatím jsem žádného tady nezahlíd. Já se strašně bojím teroru státních byrokratů. Když se představíte - jestli to vůbec jde - že moje sedmdesátiletá máma chudinka bydlí v městském bytě (mnohem horším než přemalovaný kravín) špatně vytápěném podpůďáku sto let starého mokrého činžáku, ve čtvrtém patře bez výtahu, dostala výzvu od zástupců magistrátu ke kontrole užívání bytu, a tam bylo že MUSÍ!! být doma ve 13.30! hod. Volala tam, že v tu dobu doma být nemůže, a navrhla termín ráno do 9.00 hodin nebo odpoledne ve 14.30, ale nějaký hulvát jí řekl, že v devět on chodí do práce, a odpoledne tam kvůli ní nikdo nepojede. Abych to zkrátil - Náš bohulibý magistrát je plný velkomožných pánů, a má řadu odborů včetně bytového, ale svoji práci nedělají - na správu zbylých bytů, které se těm šaškům nepodařilo prodat, si najímají jednu a.s. ( kdopak ji asi založil a vede?) plnou úřednických blech, a ty si zase najímají nějaké důchodce na kontroly "užívání" bytů. Nějaký dědek vtrhl k mámě do jednopokojáku, kde lze vidět "užívání" hned od dveří, přesto tam vlezl a čuměl do spižírny a do záchodu. Máma pochopitelně brečela, protože jí to ponižuje. O tom, jak kontrolují tito hajzlové zbabělí "užívání" městských bytů cikány, svědčí v každém městě řada zruinovaných sídlišť, zničených jako od bomb, odkud cikány přestěhovávají do nových bytů, a máma, která naopak svoji špeluňku upravila vlastním nákladem na přijatelné bydlení a vzorně o ni pečuje, si musí nechat líbit takové zhovadilosti. Nájem jí zvedli během tří let na pětinásobek původního. Tak teď mají kurvy z magistrátu co dělat se mnou - a napíšu to úřadu Ombudsmana, ministru pro lidská práva, ministru spravedlnosti - jaká práva má tady stará paní? Dřela se pětatřicet let, důchod jí na bydlení nestačí - a ještě toto? Má právo alespoň na soukromí? NE! To si snad myslí ty hovada, že si v bytě zařídí pěstírnu konopí nebo tam bude chovat lvy? Sedmdesátiletá ženská, která je ráda, že vyleze do schodů? Opakuju - islámců se nebojím, bojím se byrokratických zhovadilců a státního teroru. Jak se ukazuje 26 let - ti můžou všecko! A staří lidé, kteří se tady sedřeli, mají právo jen umřít -a pokud možno co nejrychleji. Ty vydírá, podvádí a okrádá každej lotr, kterej má díru do prdele, a stát k tomu dělá mrtvýho brouka. A kde se o tom píše a informuje namísto věčného žvanění o uřezaných hlavách a znásilňování?

   Vymazat
  4. 12.34plný souhlas.Jsem na penzi, bydlím po bakalovském daru od zubaté pleši. Vím o čem píšete.

   Vymazat
 5. Vazeni panove doktori psychiatrie !

  Na zaklade presidential primaries v Indiane, je treba predepsat memu zbloudilemu katolickemu bratru v Kristu HALIKOVI
  tranquilizers (uklidnovac) pro kone...

  Cela Indiana, vcetne Halikova mesta SOUTH BEND i s katolickou universitou NOTRE DAME, (take Halikova), spadla do naruce Donalda Trumpa. Vyhral tam vse, co se vyhrat dalo !

  Tim se tento stat prihlasil k TRADICNIM HODNOTAM a pro Tebe muj zbloudily bratre v Kristu - Haliku, t.zn.,
  zatraceni nebezkou prozretelnosti a SPANKING na holy zadek od naseho velebneho pana, hned jak se vratis do Ameriky.
  Katolik HONOLULU - osvien pravdou nebeskou.

  Panove, s volbami je KONEC ! Nic uz nemuze ovlivnit Trumpovu nominaci ! Posledni bitva s Hillary rozhodne na podzim o vsem !
  honolulu  OdpovědětVymazat
 6. T R A P A S .... Carly Fionrina, (pravdepodobne budouci vice-presidentka) pri ohlaseni prichodu Teda Cruze a jeho pani spadle z podia. (Lafayete, Indiana.)

  Whuuup.. A byla pryc.. Ted Cruz na to reagoval, jako na vec prirozenou i kdyz to byla vec prekvapive neprirozena.

  Hned jsem si vzpomel na New Age.
  To je signal , ale neumim ho prelozit.
  honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nicku, světa znalý, stejně mám za to, že to nakonec bude Hitlary, kdo bude prezidentem. A pak je s námi všemi konec. Jen se podívej na toto, jaké propagandou jsou vystaveni tvoji spoluobčané již tak rozumu mdlého. Proti tomu byli komunisti dobrovolníci červeného kříže a Goebbles ubohý diletant. Všimni si ten nadpis, hned tu první větu "Rusové se chovají jako ožralí assholes ohrožující více než jen životy posádky letadel" a ta podtržená slova. To je protiruská štvanice k válce par excelence. Takto ty bezmozky u vás masírují každý den. Ta podstata, že usáci měli vypnutý transponder je tam zase podána tak, že si to rusáci vymysleli. Jsou to Rusové, kdo provokují a riskují světovou válku. Síla. Ti pologramoti jim to ale sežerou i s chlupama (ostatně jako i mnoho vzdělaných lidí tady, vypucovaných protiruskou propagandou z nečeských medií). Tak to je.
   http://observer.com/2016/05/kremlin-provocations-and-war-games-risk-real-war/

   Vymazat
  2. Jen na okraj, do podzimu se ještě semele moc věcí a Hitlery má přiliš mnoho odpůrců a něco na ní mohou vytáhnout. Na Trumpa asi už jen značku barvy na vlasy, začal být takový upravený a již mu papacha nezáří zlatou barvou slunce. T změna image něco znamená.
   Sims.

   Vymazat
  3. Polib nám prdel s celou amerikou.

   Vymazat
 7. Oprava : - spadla z podia. (4:48)
  Omlouvam se za chyby a preklepy.
  honolulu

  OdpovědětVymazat
 8. Každému, kdo by trpěl nostalgií po socíku a tom, jak tehdy bylo "jednoduché" vycestovat (mnohdy bez návratu), doporučuji toto čtení. Dobře se čte, místy i humorné.
  https://www.alza.cz/media/sbohem-rude-zitrky-d470644.htm?o=1

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hm, vskutku nostalgické... tak leda pro smradlavého Havla a další vygumovance. Normální člověk neměl zapotřebí utíkat. Jenže to již dnes některým nevysvětlíte.

   Vymazat
  2. Viděl jsem ty rozjásané tvářičky, co vycestovaly po pokusu o převrat v osm a šedesátém. V listopadu 1989 stáli frontu na Rozvadově a jediné o co jim šlo, byla snaha dostat se za dráty. Tentokráte na tu východní stranu. Domů do vlasti.
   Nakonec je vidět, kolik jich tady je doposud. Mají té demokracie západního typu plné zuby.
   Dokonce i ti největší štváči z RSE a Hlasu Ameriky,nepohrdli bídou a "nezdravou" stravou z rukou svých úhlavních nepřátel a téměř z Čech nevytáhnou paty. Jen prosťáčkům už čtvrt století vyprávějí pohádky o tom zázračném světě za oponou.
   Je k smíchu, když se vracejí ti maloměšťáci z vysněného západu a unisono prohlašují, že tam by rozhodně žít nechtěli.

   Vymazat
 9. netrpím nostalgiou za socíkom, nie, ale nostalgiou za možnosťou pracovať a realizovať sa v odbore, možnosťou najesť sa bez strachu z následkov, byť doma a byť spokojný, netúžiť po veciach ale po vedomostiach, po ľudskom privítaní kdekoľvek a nemať strach spať pod širákom ...

  OdpovědětVymazat
 10. Díky posledním 26 letům budování demokratického vývoje Havlovské, kavárenské, kapitalistické společnosti u nás, se události 21. srpna 1968 změnily s okupace ve skutečnou internacionální pomoc. Dnes je vidět, že kdyby se opravdu západu podařilo již toho 21. srpna 1968 provést u nás politický puč, který se povedl 17. listopadu 1989, byli by jsme již od roku 1968 kolonii západu se všemi vymoženostmi hnusného kapitalistického systému jako nezaměstnanost, války, bezdomovectví, plné koncentráky zvané v demokracii ubytovny. Můžeme být rádi, že jsme zažili svobodnou společnost, kde lidí žili v dostatku, neměli strach z vyhazovu z práce, kvalitního bydlení, vzdělání, lékařské péče a jistého kvalitního života v důchodu. Dnes každým rokem od 17. listopadu 1989 je jasnější, že tato krásná doba se už nidky nevrátí a kdyby jsme o to usilovali dopadneme jako Ukrajinci na Majdanu nebo v Oděse. Dobře už bylo. Tuto větu říká coraz více lidí, kteří zažili socialismus a dnes mají možnost zjistit, že vše co nám na školeních, které jsme všichni nenáviděli, komunisté říkali, byla pravda, ale my jsme si mysleli, že ráj je na západě. Nyní ten ráj máme tady, ale ráj pro zloděje, vexláky, podvodníky, vrahy. Pro člověka který se živí poctivě prací je tento nynější zločinceký režim to nejhorší co svět splodil.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 8:27 jednoduchá pravda

   Vymazat
 11. Anonym 9:29
  I kdyby na Hitlary vytáhli cokoliv, stejně bude prezidentkou. Bylo rozhodnuto Bilderbergem. Takže Trump to možná vyhraje, ale pak se najde chyba v počítání hlasů a po přepočítání bude vítězství (o chlup) na straně Hitlary. To už tu jednou bylo. A pak Pán Bůh s námi. A nebo bude mít Trump nehodu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jenomže Trump je taky ve špinavé politice ostřílenej matador, a má k dispozici miliardy - to je u těch šaškovskejch kampaní základ. A má dost na svojí vlastní mafii. Jako dříve - středověk! Král měl svoje žoldáky, ale každej jeho levoboček prahnoucí po trůnu, měl taky moc, peníze a svoje žoldáky, a každej velmož měl hrad, svoje pozemky s vesnicema a svoje vojáky, které verbovali a chytali po vesnicích. A proto se pořád rvali mezi sebou jak vzteklí psi o kost. Jen tím tolik netrpěli civilisti. Vším tím oslepováním a vyklešťováním a podobnými zhovadilostmi šlechticů. Ti si navzájem rozbili čumáky, krále svrhli, dosadili jinýho, toho zase svrhli jiní - a tak dokola. Teď je to navlas stejný, po světě mašírujou stovky žoldáků najímaných velmožema proti sobě navzájem,a každá vláda má svoje mafiány - ale dnes jsou ti skunkové tak zbabělí, že si berou civilisty jako rukojmí. Zabíjí a mučí ženy, děti, pouští na ně plyn a bombardujou jejich města, a pak to filmujou a v mediích se ta sebranka navzájem obviňuje, ve snaze o získání sympatizantů. Svět jednadvacátého století už je plný degenerátů, zbohatlických úchylů, a perverzních psychopatů. O majetek jim jít nemůže - tak o co - o moc? Ale k čemu jim bude moc bez lidí, které zbídačí a pozabíjí? Když to shrnu - oni asi ani nevědí, oč jim jde. Prostě vyhazují prachy za kratochvíle - za blbý čmáranice na zdi, za prezervativy hvězd... a pro řadu z nich je kratochvíle zabíjení lidí. Zhovadilci, potřebujou vyhubit do jednoho, a bez slitování, a všechny peníze, které se kde vyhrabou a najdou - spálit! Do posledního papírku. A byl by našup všude mír. Takže - o Trumpa se nebojím.

   Vymazat
 12. Pane Hlavico, jak jste to mohl s těmi chameleony v té mladé frontě vydržet.
  V.J.Horák

  OdpovědětVymazat
 13. Pane Hrabico - oprva- omlouvám se
  V:J.Horák

  OdpovědětVymazat
 14. Pane Hrabico - oprava- omlouvám se.
  V.J.Horák

  OdpovědětVymazat