Reklama

pátek 13. května 2016

Není nad to, poukazovat na jiné a sám se jak se patří odkopat.


Jiří Baťa
13. 5. 2016
Politolog Jiří Pehe je dostatečně známá persona, která upřímně řečeno, u většiny občanů nemá zrovna příliš velkou oblíbenost. Kdo jej zná, ví o čem je řeč. Nicméně, pan Pehe ve svém článku „Setkání se slušným Čechem“ na Aktuálně.cz, decentní kritikou demonstruje povahu českého „slušného“ občana, alias malého českého obyčejného člověka.


Pan Pehe formou ironického, poněkud vysmívajícího se vyprávění ukazuje na malost současného „slušného“ Čecha. Proč jen Čecha a ne také Moravana nebo Slezana je otázka, protože názorově si jsou všichni, coby občané ČR ,velmi blízcí. Je

proto jedno, zda je to občan z Čech, Moravy nebo Slezska který o panu Pehe říká, jak sám přiznává, že je rozeštvávač, pravdoláskař, nevyléčený havlista, sluníčkář nebo člověk jenž neví, která bije a kdo že jej platí? Jedno je to však i samotnému panu Pehe, protože on (a mnozí jiní) si už na takové „přízviska“ zvykli a vůbec jim nejsou překážkou v jejich osobních názorech. Možno s klidem říct, že panu Pehe to činí i potěšení, že se o něm lidé baví, že je středem zájmu. S pobavením cituje své různé zážitky s překvapivě častými setkání s lidmi, kteří mu o něm do očí řekli své mínění a přesto, že je až na výjimky jsou vždy kritické, pan Pehe se baví. Ani náhodou mu nepřijde se třeba jen trochu málo zamyslet nad tím, jestli ti „slušní“ jímopovrhovaní Češi snad nemají také v něčem pravdu.

Ve svém článku na svou obhajobu vyslovil konstatováním, že říká jen to, co si myslí. Pravda, nelze nikomu přikazovat, aby si myslel to a to a naopak nemyslel zase něco jiného, nicméně vyslovením názoru také odhaluje své nitro, tedy názory, postoje, hodnocení, smýšlení a ideologickou, nebo osobní přízeň politickému subjektu nebo osobě apod. Svou jistotou, že na všechno své konání má právo (což samozřejmě má) však podceňuje občany, kteří si o jeho osobě vytváří svůj, vesměs negativní obraz. Pan Pehe, aby něčím odůvodnil své právo na názor a postoj, který se stal předmětem kritiky „slušného“ člověka, kterého tímto pojímáním mj. má za nějaké ubožáčka, neopomíjí sdělit, kdo je, tedy, že není žádné „vořezávátko“! Takže nám v článku sděluje, že pracuje na americké univerzitě, na živobytí si tudíž vydělává tam. K tomu se sluší připomenout, že pan Pehe má dvojí občanství, tedy kromě českého i americké, když v r. 1988 emigroval do USA, kde také vystudoval. Také jeho další životní dráha zcela jasně jednak napovídá, jaké má politické názory a postoje , ale rovněž nedává pochybnosti o tom, pro koho tluče jeho srdce a čí chleba jí a píseň zpívá.

S jistotou a ironií sobě vlastní pan Pehe oponuje všem výpadům nejen na jeho osobu, ale na vše, co „slušný“ občan považuje za špatnost. Prostě, „slušný“ člověk u něj nemá šanci, protože jednak jej za slušného nepovažuje z principu, když dokáže tak omezeně uvažovat, ale také proto, že i když jej nepřesvědčí o jeho omylech a chybách, které (slušný občan) vidí na druhých, jeho jediný úsudek je, že je to debil a nemá cenu se s ním dále vybovovat. Že to dělá pan Pehe řekněme džentlemanským způsobem, s noblesou, tedy bez silných a sprostých slov, bez výpadů, urážek apod., však neznamená, že je KING. Proto nepřekvapuje, že na výtku „slušného Čecha: „Když se vám naskytne možnost mluvit s obyčejným slušným člověkem, nejste ochotní poslouchat jiné názory než ty vaše pravdy. Jenom rozeštváváte společnost, aniž byste poslouchali, co chce národ“ odpovídá, že memá pravdu. Na druhé straně si však prý uvědomil, že není nad to slyšet občas hlas vlastního lidu a že začínám konečně rozumět svému českému prezidentovi.

Jak vidět, pan Pehe si všechno umí demagogicky vysvětlit a zdůvodnit po svém, dokonce si dovolí celou svou introvertní činnost posměšně obrátit v dvojsmyslné zhodnocení hlasu veřejnosti, nebo jak ironicky říká vlastního lidu ( který lid má na mysli? je přece více Američan než Čech) a prezidentu Miloši Zemanovi výsměšně (dvojsmyslně) naznačit, že i jemu už začíná rozumět. Dříve se takovému člověku říkalo, že je „politický grázl“, mezi lidem pak „prase inteligent“. Jak se tomu říká dnes, není známo, ale jako víc americký než český občan by pan Pehe mohl vědět, že lidem jako on, případně Dienstbier a další, kteří káží (už ani ne českou) vodu a pijí kalifornské víno, tem malý český občan nevěří. Ovšem uvádět důvody nemá smysl, pan Pehe by je stejně nepochopil když ne zrovna odmítnul zvláště, pokud by je zase řekl jen obyčejný „slušný“ Čech!

21 komentářů :

 1. Dnes jsem jel darovat krev . V autě jsem si po dlouhé době pustil frekvenci 1 , čas 8.30 hod. zrovna si dělali legraci z prezidenta republiky , hnus . To samé Pehe , poňižije našé občany . Kde bere tu drzost on a Halík s katolickou buznou . Kdo platí takové nefachčenka ? Asi my .

  OdpovědětSmazat
 2. Hehe - názory na počkání, cena smluvní.

  OdpovědětSmazat
 3. Jsem Katolik a jsem pysny ,
  ze patrim ke Katolikum t.j. k nejuslechtilejsi vetvi v krestanskem svete. To, ze nas papez Francis je zbloudily pomatenec, nic neubira na nasi slave.

  To, ze Halik se knam hlasi take, je dukaz, ze se nas snazi cas od casu INFILTROVT certi.

  Kdyz jsem se poprve dozvedel v New Yorku, ze existuji Zednari, tak jsem byl zachvacen zvedavosti a vypravil se na pruzkum !

  A vite co jsem nasel ?
  Partu skaredych, starych NAHYCH dedku, ktera se honila vzajeme kolem bazenu...

  Zachvatilo me zdeseni a dal jsem se na utek !

  Kdykoliv mam strach, tak umim utikat jako Zatopek. Uhajil jsem svoje rektalni pannestvi svoji rychlosti a zasahem meho andela strasneho, protoze jeden z pronasledovatelu spadl na frnak.

  Na thema o kterem pise pan Ebenezer se neda napsat NIC, protoze bude vse okamzite smazano.
  Ke skode tech o kterych se pise.
  Nevadi, nas se to netyka.
  Pochvalen bud nas spasitel.
  honolulu  OdpovědětSmazat
 4. Pane Pehe, nedelal jste nahodou cisnika u Vasaty,
  na East-75 v N. Y. ?
  Byl jsem tam nekolikrat na obede, kdyz jsem pracoval v N.Y.
  Neco se mi plete ve vzpominkach.

  (Moje nejoblibenejsi restaurace vsak byla Argentinska.
  Kam jste chodil Vy ? To je velmi prelidneny blazinec to mesto.)
  honolulu

  OdpovědětSmazat
 5. Panove politologove v Cesku !
  Hlavni politickou inklinaci Ameriky, NEREPREZENTUJE skupina lidi, ktera hlas Ameriky ukradla, ale ta ktera voli Donalda Trumpa, ktery zatim nema hlas , kterym by mohl oslovit svet. Takze nedelejte predcasne zavery, ohledne niceho.
  Prazska kavarna, ktera se neustale Ameriky dovolava ignoruje milliony volicu, kteri tim, ze jdou s Trumpem kavarnu odsoudi k zaniku.

  Nejproziravejsi a nejinteligentnejsi statnik v Cesku je president Zeman, ktery mistrne rozpoznal inklinaci Ameriky.

  Mimo toho, jak cesky president Zeman, tak Donald Trump maji stejne nazory na dnesni dobu.

  To, co pan Pehe uci decka ve skole v Praze nikoho v Americe netankuje. At si veri v co chce.
  Ja VERIM zase V UFOuny !
  honolulu


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jeste jsi hovnolulu zapomnel na Putina. On, Zeman a Trump jsou stejni polomozci jako ty.
   Zaostali burani kteri maji nasrano v hlavach, ktere muze volit jen naprosty odpad.
   VB Rusku a Cesku je toho odpadu spousta, v America nastesti ne.

   Smazat
  2. To jsou mi ale "úvahy". Většina, která v demokracii rozhoduje, je podle tebe odpad. A nadáváš diskutujícím. Prostě jsi duševní velikán a demograt, který se demokracie bojí a štítí a duševně jsi dorostl jen velkosti trpaslíka.

   Smazat
  3. Nazdar to:Nicku !!!
   Zde tě jeden UFOun zdraví přímo z Orionu (Costalance;-)
   PS: PaprsekSmrti na všechny Tvé nepřátele !!!

   Smazat
  4. 4.19

   jsi duševní mrzák a nepatris mezi většinu českého národa, maximálně do řezačky použitého papíru. Máma te málo rezala , nebo tak moc, že ti vymlatila mozek z hlavy ? Bude to asi za B ! Jdi se léčit deviante, nebo se odstehuj na Mars , tam si škodit nebudes .

   Smazat
 6. (4:19), neexistuje stat, kde by Trump nezvitezil !
  Vaseho kandidata voli pouze paraziticke hemoroidi na tele zeme.

  Chirurgickym zakrokem v budoucnosi budou odstraneni a v ramci integrace prideleni k naprave genetickeho fondu k mnozeni s Baboony.

  Jste pyramidalni hlupak, kdyz popirate uspech Donalda Trumpa.
  At zije president Donald Trump a at zije cesky president Zeman.
  To rikam ja, prozretelnosti osviceny HONOLULU - Vase pitominy Cimcaro jsou neplatne.

  OdpovědětSmazat
 7. (4:19), nezna a nerozumi demokratickemu pocessu voleb presidentu. Proto pred nima nema respekt.

  Duvod je v tom, ze zije v jedovatem roztoku orientalniho despotismu - spisovnou cestinou zvanou v mentalnich srackach.
  (Je to kozomrd, ktery se snazi poucovat NAS, kteri ho PREVYSUJEME po vsech stranach.)
  To rikam ja, superiorni honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nicku, don't argue with that moron 4:19. He ain't nothing but a troll - loser. No a jinak, Nicku, já myslím, že the "hot issue", které vyhraje tu volbu mezi Hitlary a Donaldem, budou "transgender toilets!!!".

   Smazat
 8. Pehe, jako mnozí jiní jemu rovní, Menzel apod., plivou na a špiní národ, který jim dal domov. Bylo, je a bude.

  OdpovědětSmazat
 9. Pane Ebenezer,
  mate to vsechno smazano !
  Provinil jste se SEZNAMEM , coz svedci o tom, ze jste saxofonista - OH PARDON - xenofobista.

  Vite o tom, ze v JAR blizko Tzaneena v Dracich horach je prehrada, ktera se jmenuje Ebenezer.

  Nepostavil to nahodou Vas deda, ktery se provinil tim, ze byl u kolonizatoru ?

  Ja byl u kolonizatoru take a ti mi daili medaili. Nesu ji k zubarovi pristi mesic, dam si z ni udelat zuby.
  V Praze bych byl bez zubu a bez pera, jako jste Vy.
  honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Honolulu- ty jsi ROBOT !
   A mam tě . .
   MM

   Smazat
 10. (7:17) to nebude mozne, nebot chlapi to poserou az do stropu a devcata by nemela kam chodit.

  To neni sranda, tak vypadaji odpocivadla na dalnici I-71 kolem Columbusu v Ohiu, coz je rajon kandidata KASICHE.

  Uz kvuli tem WC na dalnici, jsem rad , ze Kasich odpadl.

  Kdyby byly nazlobene Americanky ? Tak i policajti pred nema utecou.
  Oni se nevzdaji svych zachodu, kterym rikaji POWDER ROOM.
  (naguglujte POWER ROOM image)
  [Nas zachod se jmenuje SHITER, (srac). Ja bych se bal jit do Powder room.]
  honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 751 tzv. SvětelSnalý !
   Vy si zajděte do SERVICE ROOM na výměnu OIL.
   Svítí vám kontrolka !
   nepodepsáno

   Smazat
 11. Hezky a srozumitelně napsáno, pane Baťo. Zde nejspíš nebudeme ve sporu.
  Zdraví Vás
  JiB

  OdpovědětSmazat
 12. Lágry byly pod správou CIA, to je známá věc.
  Ze správy Stb vzhůru dolů do JAR ??
  (to byl jen vtip ;-)

  OdpovědětSmazat
 13. Pehe je škodílek - podlý škůdce ze samé podstaty jeho opovrženíhodné "osobnosti". Vypadá a tváří se jako prototyp podlého živočicha a je skutečně podlý tvor, jemuž dělá potěšení škodit v naší společnosti. Navíc to je i jeho obživa. Nechutně odporný nýmand bez jakéhokoli
  pozitivního přínosu pro naši společnost. L.P.

  OdpovědětSmazat
 14. On Pehe není škodílek -alespoň ne vědomě spontánní škodílek, on je prostě psychopat a magor. Můj kolega lékař na psychiatr. klinice v Dobřanech se marně snaží přesvědčit jednoho magora, že se v podobných léčebnách nejedí kojenci a malé děti. Ten pořád tvrdí opak, dokonce prý má řadu důkazů pro svá tvrzení, a tváří se u toho velice vážně. Prostě magor v pravém smyslu toho slova. Na jiného magora zas z vodovodního kohoutku kape krev, a bojí se toho, a tak dále a tak dále. Schizofrenik nemůže za schizofrenii, a je strašně nebezpečný lidské společnosti. Každý magor je nebezpečný, nikdy nikdo nemůže předpokládat, kdy co vyvede, ale očekávat se to musí. Proto musí být hlídáni a léčeni. Pehe je verbální magor, bohužel získal nějaké postavení a možnosti psát a zveřejňovat svoje názory a vize. A ty jsou psychopatické. Jinak není agresivní, ale takových magorů je mezi námi dnes spousta. Zblbli z mediálního hnusu, který denně útočí na lidské mozkové závity, a není prostředek, jak se tomu bránit. Jedná se o zprostředkovanou schizofrenii, paranodidní záchvaty, nervové zhroucení apod. Lidé spolu dnes vzájemně nekomunikují ani na pracovištích ani v rodinách, komunikují jen s počítačem nebo se psem - proto se z toho nemohou hovorem dostat. Točí se v bludném kruhu, a pak vznikají excesy - někoho zastřelí, ubodá, zajede apod. a pak teprve se zabije sám, v momentě, kdy už neunesou současnou realitu, a svůj vlastní život. Pehe se z toho dostává verbálně - psaním těch společenských třaskavin. A nejen on.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.