Reklama

.

.

pátek 6. května 2016

Není to fata morgána! Je to ruský koncert v římském amfiteátru v Palmýře


Alexej Ovčinnikov
6. 5. 2016    zdroj a zdroj
Tato událost světového významu se konala ve čtvrtek v polorozbořené syrské Palmýře. Uprostřed starověké antiky, kterou teroristé nestihli vyhodit do vzduchu, najednou hrál opravdový orchestr. A ještě k tomu ne ledajaký! Vedoucí symfonického orchestru Mariinského divadla Valerij Gergijev přibyl do legendárního města, aby morálně podpořil jeho osvoboditele a uctil památku těch, kteří zemřeli v bojích o Palmýru. Koncert byl nazván - "S modlitbou za Palmýru. Hudba oživuje starobylé zdi."


Za rok pobytu v Palmýře teroristé zničili mnoho památek světové kultury. ... A z antického amfiteátru vůbec udělali místo poprav. Brutalitu a násilí spáchali i na 82-letém hlavním správci komplexu, archeologovi Asaadu Khalidovi. Do posledního ikamžiku se snažil teroristy přesvědčit , aby nebojovali s památkami. Jeho fotografie je nyní na jevišti amfiteátru.


V tento den přicestovalo do Palmýry hned 14 expertů UNESCO z celého světa. Než začali obdivovat hudbu Gergijeva, jednali mezinárodní teoretici umění s představiteli ruské Ermitáže a jednomyslně rozhodli - pod záštitou UNESCO musí být památky obnoveny.

Někteří odborníci říkají, že to bude trvat 5-7 let, řekla zástupkyně Ruska při UNESCU Eleonora Mitrofanova ...

...Mezitím již bylo v amfiteátru vše připraveno na koncert Gergijeva. Přímo na kamenných schodech, jako před téměř dvěma tisíci lety, se usazovali diváci, mezi nimiž bylo mnoho místních obyvatel, syrských a ruských důstojníků. Na tento zázrak se přijel podívat i ministr kultury Ruska Vladimír Medinskij, ředitel Ermitáže Michail Piotrovskij.

Mistr Gergijev vyvolal potlesk, jen se ukázal obecenstvu. Hudba se rozezvučela. Mezi zničenými městy zní úplně jinak než v konzervatořích. Jiné myšlenky a pocity. Vojáci Syrské armády seděli s otevřenými ústy a když se na obrazovce za orchestrem začaly objevovat záběry zničených syrských měst, někteří z nich si začali utírat slzy.

Byl to první koncert v antickém amfiteátru po osvobození Palmýry. I proto ruským hudebníkům tleskali ze srdce. I velkému mistrovi Gergijevovi, i vynikajícímu violoncellistovi Sergeji Rolduginovi, i všem ostatním umělcům, kteří se nebáli přijet v těchto neklidných dnech do Sýrie a podpořit ji.

V amfiteátru přitom nebyl ani jeden ozbrojený člověk. Někteří v tom spatřovali určitou symboliku: je na čase obnovovat zničené. Během jedné hodiny tohoto neobvyklého koncertu zazněla tři nesmrtelná, stejně jako samotná Palmýra, hudební díla - 1. symfonie Prokofjeva, "Chaconne" od Bacha a "Čtverylka" Ščedrina. Na tvářích se začaly objevovat úsměvy - zdá se, že lidé si poprvé odpočinuli od války.

Hudba se linula, odrážela se od stěn antického amfiteátru, ale za branami měli službu ozbrojení muži. Někde poblíž visel bojový vrtulník. Válka zde přece jen ještě neskončila...

Děkuji vám všem za dnešní obdivuhodnou humanitární akci. Považuji to za znamení vděčnosti, památky a naděje, řekl Vladimír Putin, když se ze své rezidence v Soči spojil s osvobozenou Palmýrou, kde ve slavném amfiteátru s třítisíciletou historií čekali hudebníci Mariinského divadla na svůj koncert.

Neúnavný Valerij Gergijev vymyslel jedinečnou akci - přivedl do Sýrie jeden z nejlepších orchestrů na světě, aby tam zahrál koncert plný symboliky.

Tato akce je poděkování všem, kteří bojují proti terorismu, kteří nelitují kvůli tomu ani svých životů, řekl Putin.

Vím, že dnešní akce je pro mnoho jejích aktérů spojena s velkými nepříjemnostmi a nebezpečím pobytu v bojující zemi, a ještě k tomu v bezprostřední blízkosti pokračujícího boje. To vše vyžaduje velké úsilí a samozřejmě osobní odvahu. Všem vám patří za to velké poděkování.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

22 komentářů :

 1. Takový koncert naše Česká televize ani nevzpomenula ve svém zpravodajství, ale samozřejmě ani nevysílala. Česká televize vysílala
  rozhovor s Haškem, který byl jenom programové zastrašování dalších politiků všech stran, aby počítali s tím, že když půjdou klást věnce na hroby Světských vojáků, nejspíš je potká grilování v České televizi, věrné spojenkyně USA. Taky je nutné připomenout bezprostřední reakci ministra zahraničních věcí a člena ČSSD Zaorálka, který se před kamerou a tlakem redaktora České televize, skoro podělal strachy a tvrdil do kamery, že Hašek udělal chybu za kterou se omluvil. Zástupce ODS pak spustil, že Hašek se úplně pomátl, když šel klást věnce k památníků vojáků, kteří kdyby nebyli, tak dnes my by jsme tady taky nebyli, protože Němci by naše rodiče poslali do kremačních pecí a USA by ty kremační pece ještě vítězným Němcům ještě posílala protože zisk je zisk. Dnes se přepisují dějiny a naše děti se vracejí ze školy a rodičům říkají, že největší zločinci byli Sovietští vojáci, protože nás neosvobodili, ale nás před Němci přepadli a pod fašistickým Německem nám by bylo lépe. Rodiče se bojí tyto lži svým dětem vyvracet protože se bojí, že kdyby dítě řeko ve škole pravdu, mělo by potíže a učitelský sbor by se už postaral, že takové dítě by bylo hodnoceno ve všem nejhůř.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lejna prohrávají, lži jim už žerou jenom přiblbla, už nezvládají emoce a strach z blížícího se konce jejich okupace našeho státu a národa.

   Vymazat
  2. Ve zprávách ČT o této akci mluvili. Ale osvícená demokratická redaktorka mluvila v duchu "Palmýru Rusové dobili" neosvobodili. Byla to prý šaškárna. To slovo použito nebylo, ale stejný smysl zpravodajství??? mělo.

   Vymazat
  3. Davide, kde je velbloud? Já chci videt velblouda!

   Vymazat
  4. Kapely můžou hrát, i na Titanicu jedna hrála skoro do konce, nicméně dnešní realitou je, že Irák a Sýrie, jak jsme je znali, jsou pryč. … Místo aby se snažil opětovně vytvořit mapu po první světové válce, měl by Washington uznat novou geopolitiku. Nejlepší alternativou Islámskému státu v severovýchodní Sýrii a západním Iráku je nový nezávislý sunitský stát…

   Tento návrh na sunitský stát se silně liší od vize rusko-íránské osy a jejích figurek (Hizballahu, pana Assada a Teheránem podporovaného Bagdádu). Jejich cíl obnovit iráckou a syrskou vládu v původních hranicích je cílem fundamentálně opačným vůči americkým, izraelským zájmům a zájmům přátelských arabských států…

   Nový „Sunistán“ možná nebude Švýcarskem. Nejde o demokratickou iniciativu, ale o chladnou mocenskou politiku. Je to konzistentní se strategickým cílem vyhladit Islámský stát, který sdílíme s našimi spojenci a je dosažitelný.

   Vymazat
  5. Pro 7:05 - s ttvými spojenci si plánuj co chceš. Klidně i ty blůbiny, co tu popisuješ. Mými posjenci jsou Ruisové, Assad, Hizballáh a někteří Kurdi. Jasné, brouku?! Květa

   Vymazat
 2. To se zase pražští všiváci zeserou, trollí lejna budou zvracet svou nenávist. To je tak krásná věc, po tom vraždění, podporovaném Západem se v Palmýře rozeznívají skvostné tóny krásné hudby. Do Palmýry se vrací krása a tvořivost. Přeji občanům Sýrie úspěch v boji proti teroristům, ubránění jejich státu a mír. A zachování paměti.

  OdpovědětVymazat
 3. Zajímavé překvapení. ČT a rozhlas nám koncert dokonale utajili. Je to Putinův dar Sýrii? Na PL nebo NR se vyjadřují zdánlivě levicově smýšlející lidé, že Putina nemusejí, naposledy jsem si všimnul Syrůčka. Nejsem od toho, aby chválil. Kdo je kdo se ukáže v budoucnosti. Proto doporučuji mlčet. Například havloid se stalo sprosté slovo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Levice nebo pravice? To jsou jen nálepky, bezobsažné pojmy sloužící k oklamání "davu", zastírající tu skutečnost, že se jen střídají lotři. Na ten Augiášův chlév bude třeba řádných vidlí.

   Vymazat
  2. Levice, pravice nejsou jen nálepky. SocDem také levicová není to ani náhodou. Ano, střídají se tam jen lotři.

   Vymazat
  3. Není to pravda, včera - asi po půl roce - jsem si náhodou na chalupě pustil ČT24 a tam to ukazovali. Spíš jsem byl překvapen. Ale ten koncert ukazuje na to, že Rus má na rozdíl od Američanů duši (jak se vyjádřila moje sousedka, jejíž dva strejdové bojovali ve wehrmachtu a poznali je). Američani a koncert? 99% by ani nevědělo, co to slovo znamená. Jo Spiderman nebo Superman, to je jiná.

   Vymazat
  4. Tady je zajímavý rozhovor s Jožo Rážem z Elánu, kde říká, že projel Rusko a USA křížem krážem a že jedině v Rusku si třeba i v autobuse popovídal o vážné hudbě , kdežto v USA tak jedině o caca-cole a hamburgrech:-)
   http://video.aktualne.cz/dvtv/kapitalismus-je-cesta-do-pekla-komunismus-byl-lepsi-ale-lidi/r~90cbebac0d7011e69d46002590604f2e/

   Vymazat
 4. Po ovoci poznáte je! Jedni bojují proti uřezávačům hlav a druzí podřezávače podporují; jedni kradou a druzí v potu tváře vydělávají sotva na přžití;, jedni chrastí zbraněmi a druzí se připravují na obranu své vlasti; s hubou plnou svobody a demokracie chystají kriminalizování názorů dolišných od jejich .... Dobytek by se právem cítil dotčen, zovali bychom ta lejna dobytkem.

  OdpovědětVymazat
 5. Nejlepší na tom je to, že se všecko obrací k lepšímu. Všimněte si trollové už nestíhají, už nestačí vysírat. Protože dolar jde do pr. není dost podplacených blbů, a to je velice dobře. Jasně že teď se nějakej ozve, aby zasmrděl, ale to už nic neřeší. Už je pro něj pozdě. Je čas převlíkat mantl, nezmeškejte!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Neřekl bych, že to nestíhají, ale dochází jim, že co je moc je příliš. Například známý Loser Pepa iPhone IMB Vyskoč si uvědomil, že jeho čas jednou taky přijde a až ta válka vypukne, pokud se tedy ještě předtím nezjistí o koho jde, tak nakládačka za ty jeho sprosté urážky ho nemine. Jedině, že by mu BIS (stejně si myslím, že je to nastrčená, provokativní filcka - normální člověk se nemůže shazovat jen tak) dala novou identitu.

   Vymazat
  2. Novou identitu pro trolly jo? :-D :-D :-D
   Jejich iniciály vč. fotografií už jsou připraveny ke zveřejnění !
   "ůnik informací", předhodit davu a mi nic, my muzikanti...
   vaše BIS

   Vymazat
  3. My muzikanti... opr. BIS.

   Vymazat
 6. Palmýra měla být totálně zničena podle plánu GP, který má zájem na vymazání dějin lidstva. Lidstvo bez minulosti bude jen vlastním zombím, hotovým otrokem. Putin šokoval západ když prohlásil, že Palmýra bude celá zrekonstruovaná.

  OdpovědětVymazat
 7. Koncert v Palmýře byl vynikající nápad, ukazuje světlo na konci tunelu.
  UNESCO by se mělo co nejrychleji pustit do rekonstrukce, stejně jako zbytek Sýrie.
  Nám, obyčejným lidem, je úplně jedno, kdo v Sýrii vládne, hlavní je spokojenost domorodců.
  A spokojený Syřan bude možná cestovat, ale nebude mít důvod emigrovat.

  OdpovědětVymazat
 8. Putin bude šokovat západ ještě mnohokrát položí USA a pošle na smetiště dějin položí společně s Čínou papírový dolar a začne s Japonskem novou éru ekonomiky kterou jsi včera v Soči společně před určili ! A my všichni kdo mu věříme budem držet palce aby se vše opravdu splnilo a USA jsi šli hrát konečně sami na svůj píseček !!

  OdpovědětVymazat
 9. Víte, já mám rád nejen Čechy a Moravany, ale i Rusy, Američany, Francouze, Srby, Řeky .... Nemám rád hlupáky, nemám rád agresory, vychcany, zloděje, vrahy, příživníky, podvodníky ..... No a to si myslím je ten hlavní problém sluníčkářů, pravdoláskařů a pražských všiváků. Ne to, koho mám, nebo nemám rád já, ale to, že takhle obdobně vnímá svět zdrcující většina lidí a proto si zdrcující většina o těchto švábech dokáže, byť někteří po zaváhání, utvořit svůj vlastní názor. Názor nikolivěk příznivý. Ono prostě nejde pořád dávat slovům (pojmům) jiné významy, než ty, které mají od přirozenosti lidské. Slušní lidé mají prostě svou morálku, lidsky pozitivní, oproti tomu ta sebranka je je jen placená klaka zločinců proti míru, proti lidskosti, proti přirozenému řádu lidských práv. Pro uvedené podporuji v Sýrii Asada a Putina. Alavité, jejichž je Asad představitelem, jsou pro mne, jako pro Evropana nejpřijatelnější, nemám s nimi kulturní problém. Že jeho otec vymlátil Muslimské bratrstvo? Dobře udělal, prokazatelně. Nedůslednost ostatních v tomto konání a podpora tohoto svinského bratrstva ze strany některých západních států vedla k milionům lidských oběti. Dovedu rozličit, kdo se ke komu přibližuje - je to NATO k RUsku a proto rozumím tomu, co Rusové podnikají. Vím, kde je Balt a kde leží USA a jsem rád, že Rusové cizí vetřelce jen obtěžují a nesestřelují. Vím, že EU není svéprávným společnesnstvím svobodných národů, ale jen kolonií ovládanou nedemokratickými postupy místodržícími dosazenými zvenčí a nikoli občany EU. Takto by se dalo pokračovat snad donekonečna. Dokud nepopoženeme válečné evropské válečné zločince před lidový soud Evropanů, bude se Evropa jen posouvat do bezvýznamnosti a otroctví, do totality a válek. Válek na jejím území, z nichž bude týt jen Velký bratr, jeho zbrojovky a jeho bohatci.

  OdpovědětVymazat
 10. Jó, kdyby to byl orchestr ze Západu, to by byla jiná, ale od Rusů to je jiná. Na druhé straně, přece jen se mi to zdá trochu předčasné, kdoví jak ten boj s IS bude dál pokračovat.

  OdpovědětVymazat