Reklama

.

.

pondělí 30. května 2016

Od „dočasného pobytu“ k „dragounskému jančení“


Zdeněk Hrabica
30. 5. 2016
Ač již nemáme téměř dvě desetiletí jakoukoliv bojeschopnou armádu, přesto ji v místech nahrazují, zvláště při slavnostech či pohřbech, dobrovolné i stálé hasičské sbory v čele s generalitou. Před očima se šikují nejrůznější seskupení aktivních vojenských záloh. Máme bezpočet nejrůznějších militar klubů z protichůdných stran - v průsečíku století. Ke cti k naším předkům uchováváme skvělou vojenskou techniku nebo již dokonce konáme početné rytířské souboje (ve všední dny i o víkendu za vstupné), a to již i na blízké louce, hraničící s pražskou Thomayerovou nemocnicí.


Poslední sovětskou soldatesku – dočasně umístěnou na našem území – jsme vyprovodili s Kocábovým Pražským výběrem z Milovic a z okolí. Ač na tom tento umělec neměl zhola žádnou zásluhu. Žili jsme v blahé naději, že stejně s námi, se stejnou vervou s mírotvorci světa - po jednání G. Bush a M. Gorbačov na Maltě, se pustí do díla i s americkou soldateskou, stejně jakož i my, mírumilovný západní svět. A hle, bulíky, bulíky, houbelec - bum bác.

Nic takového se nestalo a asi brzy se nestane - přes území mé rodné vlasti znovu projíždějí – tentokrát hodně hlasitě - vojenské kolony, tentokrát trvale usazené v Německu. A co je nejpotupnější skutečností, že se takové přemísťování příslušníků 2. jízdního pluku armády USA děje s rukou třesením dvou českých nevojáků, kteří jeden v ruzyňských kasárnách v doprovodu profesionálního armádního generála povídá o nutnosti, že si musíme kvůli hrozbě na spadnutí pomáhat. A druhý se zase omlouvá u vyškovského garnizónu, že silnice České republiky – Tschechie nejsou naší silnou stránkou. Aby oběma potentátům příštích možných válek, tentokrát na evropském kolbišti a válčišti, každému i dohromady, huba neupadla. A od plukovníka armády USA Derecka Holbrooka se všem dostává českého zadostiučení: „ Naším cvičením chceme především odradit všechny nepřátele Severoatlantické aliance, ať jsou už odkukoliv.“

Všichni se od nás – z Česka – ne z Německa - odpíchli na cestu do Pobaltí, ve směru na Estonsko, na velké manévry, kde se spojí s dalšími útvary třinácti armád NATO. Úkol je jasný, odstrašit především Rusko, zajistit prý bezpečí střední a východní Evropy.

Málokdo již uvažuje, že to vše se přece koná v hlubokém rozporu nebo na hraně zákona č. 310/190 Sb, který rigorózně hovoří o pobytu cizích vojsk na našem území.

Bezpečnostní expert Jaroslav Štefec tuto aktuální událost na našem území nazval příhodně, „klanění tří králů“, když poznamenal: „ Nevím, jak na většinu společnosti působí fakt, že po příjezdu konvoje do Prahy se jde představit veliteli konvoje osobně ministr Stropnický v doprovodu náčelníka generálního štábu. Do Vyškova se přijede veliteli konvoje poklonit dokonce sám premiér (česky předseda vlády – pozn. ZH). Tato vazalská scéna, jak vystřižená z historie indického kontinentu v období britské nadvlády – když přijel do do domorodé vesnice oblastní náčelník policajtů nebo nějaký představitel okresní moci, všichni náčelníci a nejproslulejší bojovníci se mu spěchali poklonit.“

Kdo byl v Indii, jistě přizná, že tento zvyk poklon tam v mnoha ohledech trvá dodneška. Samozřejmě – již ve zcela jiných situacích. Indie už dávno není "banánovou" republikou.

Psáno pro Novou republiku, Nové slovo a LUK

20 komentářů :

 1. Vystrčit zadek? Jde o to, na koho!

  http://mrazekondrej.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=524869

  OdpovědětVymazat
 2. Bezprostřední nepřítel neleží na východě, ale na jihu, pánové generálové. Dnes máme moderní tanky, atomový ponorky, nadzvukové stíhače, a jiné vymoženosti, ale zapomněli jsme se ohánět klackem. A nepřítel si toho je plně vědom.

  OdpovědětVymazat
 3. Sobotka je v podstatě novodobej Hácha.
  Pimprle, loutka, asi největší zoufalost na politické scéně za posledních sto let.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. I když jsem si to před jeho nástupem do úřadu nemyslel, dnes jsem téhož názoru. Opravdu tragická figurka.

   Vymazat
  2. "Doktor Emil Hácha,co Hitlerův byl brácha",byl proti Sobotkovi státník s velkým "S" a Vlastenec....tahle onuce z Lihového domu je stejně tragikomická blboučká kurvicka,jako k tomu amíkovi ta přitulená poběhlice,jejíž babka se takhle šmajchlovala s nacisty a matka s ruskými oficíry....

   Vymazat
 4. Velice pěkně napsaný komentář!

  OdpovědětVymazat
 5. Kdepak, novodobý Hácha byl Václav Letiště Veškrna.
  Jen si vzpomeňte, klaněl se Kohlovi i Bushovi.
  Omlouval se Němcům, vzýval Američany a jejich "chigugicky pchesné bombagdování" Jugoslávie.
  A sám rozhodl o vstupu do NATO.
  Největší zločinec zdejších krajin od WWII.
  Sobotka je jen malý odvárek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No hlavně cpal lidem do hlav "Nejsme jako oni!". Neměli jsme ho tenkrát poslouchat a vás, komouše, za vaše prasárny rozvěšet po kandelábrech

   Vymazat
  2. Presne tak. Kdybychom tehdy Havla neposlechli a stejne jako v Norimberku par desitek tech zrud povesili, chovali by se dnes David, Doubalik a Dvorak asi mnohem slusneji.

   Vymazat
  3. Není daleko doba kdy budou viset postbolševické zrůdy jako jste vy dva.

   Vymazat
  4. Vidím, že novodobé žumpě stříká pěna od huby. 1:09 přidej jim, třeba vystrčí hlavu a vyřešíme to.

   Vymazat
 6. "Tato vazalská scéna, jak vystřižená z historie indického kontinentu v období britské nadvlády..."
  Větší ukázku řiťolezectví jsem ještě neviděl. Sobotka a jeho komplicové se tak ponížili na úroveň potetovaných obézních holohlavců a jejich stejně odpudivých lídlujících Mařen, při tom vítání těch amerických hamburgerových buranů. Plešatý připosranec Sobotka tomu nasadil korunu.

  OdpovědětVymazat
 7. hlavně mě uklidnuje že sralbotka by se klaněl i kdyby přijeli činani i šikme oči by si nechal zdokonalit ačkoliv křivak je už dokonaly ten by ministroval i kdyby přijel ada s pepi geblsem o bolševicke herce stropnickem a nedoktorovi prav chovancovi jen že vrana k vraně seda

  OdpovědětVymazat
 8. Podle mě začal Sobotka soutěžit s Merkelovou o titul nejodpornější biomasa ve známém vesmíru!

  OdpovědětVymazat
 9. Zde Bohoušek ukázal jaké je jeho postavení v mazinárodních politických kruzích. Ano je to tak, na úrovni velitele roty armády USA. Takové je postavení premiéra ČR. Bohužel tento chudák politické scény to neni ani schopen domyslet, že takto jedná. Dále kdyby konvoj směřoval do Rumunska nebo do tohoto prostoru, tak můžeme říci, že cvičení je zaměřeno na současnou situaci zde. Jelikož, ale směřuje směr Lotyšsko, Litva, Estonsko, tak je jednoznačně zaměřen proti Rusku.

  OdpovědětVymazat
 10. Jak působí poklonkování našeho kašpara války americkému obergruppenfürerovi? No přeci tak jak má. Co nejvíc lidí nasrat a tu proradnou kolaborantskou pakáž plně zdiskreditovat.

  OdpovědětVymazat
 11. Pro 1:12. Jen tak moc nehoruj pro věšení, aby jsi se jej ještě nedočkal. I když v Čechách se tradičně hází z oken a do Vltavy. Už za Francouzské revoluce jistý pán Roberspier požadoval tisíce hlav na gilotinu až sám na gilotině pochcanej skončil a další šmejd Marat zapíchnutej ve vaně. To opravdu chceš?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdo chce kam, pomožme mu tam. Toho dementa 1:12 je třeba oddělit od slušných lidí a ne ho přesvědčovat.

   Vymazat
 12. taky čumíte?
  jak plytké může být rádoby věcné žvanění
  někteří, kdykoliv otevřou hubu, splodí paskvil nebo provokační článek
  né, že bych nemohl tvrdit cosi o chorobě mozku

  OdpovědětVymazat
 13. Ze strany Srabotky je to jasná nadpráce. Dělá něco, co nemusí. Stařec Emil Hácha byl vystaven zejména v březnu 1939 mnohonásobně většímu nátlaku včetně hrozby přímého okamžitého napadení obyvatelstva okleštěné republiky, navíc v situaci, kdy funkcí prakticky nemohl položit, někdo musel s Hitlerem jednat. Pozdější, protektorátní léta již nebyla tak hektická jako osudný březen, Hácha už byl zlomen a republika obsazena. Lehčí verzi zažili "muži ledna 1969" a G. Husák v srpnu 1968 a po něm, nikoli ale s otevřeným nepřítelem, ale s dosavdními přáteli. Situaci Emila Háchy a Gustáva Husáka však není Sralbotka vystaven ani zdaleka. U Stropnického lze říci taktéž.
  Pamětníci by mohli povzpomínat, kdo se z představitelů státu setkával s velitelem Střední skupiny sovětských vojsk. Mám dojem, že to byl především ministr národní obrany, že to nebyl program prezidenta, resp. generálního tajemníka ÚV KSČ. Navíc šlo o velitele armády o desítkách tisíc vojáků plus tisíců civilů s významným dopadem nejen na bezpečnostní situaci, ale také ekonomickou a dopravní. Teď však Sralbotka šel tajtrdlíkovat před velitele úrovně spíš menšího útvaru, pluku, před velitele jednotlivé akce, nikoli stálé jednotky. Takovéto přesuny Husáka, Svobodu či Dzúra vůbec nezajímali, krom Dzúra je ani neregistrovali. Proč také? Sralbotka tam však přičinlivě přikluše a chybějí jen korálky, které by od velitele konvoje dostal před 150 lety africký polonahý náčelník. Sralbotka je z představitelů ČSR/ČSSR mravním trpaslíkem na úrovni poválečného K. Gottwalda či polistopadového V. Havla. První na rozdíl od J.-B. Tita podlehl tlaku JVS a nechal nejen soudit, ale i popravit i své kamarády, které léta znal, a to i obtížných okamžiků, kdy se ukazují charaktery (Pravdou je, že za Tita také byly pořádány procesy, ale ne z vůle JVS, ale Titovy skupiny). Druhý podpořil všechny války, které během jeho prezidentování byly USA vedeny, ač ČR se vůbec netýkaly. Sice se může spekulovat o nějakém možném tlaku USA a EK na Sralbotku, ale Sralbotka není nucen premiérskou funkci vykonávat. Nedostal se na ni v nějakém kritickém okamžiku dějin, kdy nelze být bez nejvyššího reprezentanta. Jeho panáčkování před konvojem je jeho svobodná volba, kterou ovšem sráží i občany ČR na úroveň posledních vazalů. Je to hanba, ale i poučení pro voliče, že férové a statečné osobnosti jsou třeba i v míru. Aby se nemuseli hledat až v době krizí a naopak, aby už za klidu pomáhaly formovat a posilovat charakter občanů, kteří tak do krizí vstupují silnější.
  Toto Slávkovi nesmíme zapomenout. A kéž to skončí jen tím, že jednou půjde do Plzně ne na tři dny, ale na pár let - a může z oken jedné vhodně situované budovy vyhlížet na jihozápad, kdože všechno odtud přijíždí...
  KR


  OdpovědětVymazat