Reklama

.

.

sobota 28. května 2016

Odcizení levicových politiků od voličů – mnoho titulů, málo porozumění!Politik by měl být především člověk empatický, který se na věc dokáže podívat z více hledisek, dokáže kvalitně komunikovat jak s dělníkem u pásu, tak se svým odborným poradcem s ekonomickým, právním či třeba matematickým vzděláním.

Adam Mikulášek
28.5. 2016 Rukojmí
Tak si říkám, jestli odtržení tradiční levice od obyčejných lidí, které má tato reprezentovat, není do velké míry zaviněno tím, že jsou „nahoru“ stále více tlačeni lidé ověnčení mnoha tituly, ať už „odkudkoli“. 

Lidé až příliš hrdí na své vzdělání, kteří si často myslí, i když to třeba neřeknou „nahlas“, že jsou tak trochu „něco víc“, než dejme tomu zedník nebo uklízečka. Na první pohled to vypadá hezky – rozhodovat přece mají ti nejchytřejší a nejschopnější –, jenže ouha, tito lidé si pak často žijí ve své vlastní „kastě“ a ve svém vlastním světě, výsledky jsou zjevné – pohrdání voliči, neschopnost empatie (vcítit se do uvažování a potřeb obyčejných lidí), což se kompenzuje vymýšlením různých „přemoudřelých“ a „revolučních“ nápadů míjejících se s realitou, které nemá kdo „krotit“.

Proto si myslím, že politická a odborná rovina by se měla více oddělit. Každé ministerstvo má svůj odborný aparát, od náměstků po řadové úředníky, existuje spousta odborných komisí, poradců, atd., atd. Tam je místo pro skutečné profesionály a odborníky na danou oblast. Naproti tomu úkolem politika by mělo být na prvním místě zastupovat své voliče. A má-li politik tento úkol správně plnit, musí být schopen se maximálně vžít do rolí hlavních skupin voličů své strany. V případě levice to nejsou jen kupř. vzdělaní úředníci, ale také dělníci, prodavači, zedníci, řemeslníci, senioři (často spíš ta jejich chudší část…), a tomu by měla odpovídat i skladba kandidátek do zastupitelstev či do Poslanecké sněmovny.

Kolik „nabušených“ a ambiciózních třicátníků a čtyřicátníků s vysokoškolským vzděláním, mnoha zkušenostmi ze zahraničí, kteří často k „obyčejné“ práci ani „nepřičichli“, nebo jen nakrátko jako študáci na brigádě, má reálnou schopnost se vcítit např. do role matky - samoživitelky -, která pracuje jako pokladní v supermarketu? Nebo do role 70ti-letého seniora, který celý život makal u soustruhu někde na maloměstě, umí pár slov Rusky či Německy a nejdál se „podíval“ dejme tomu do Maďarska či Chorvatska? Nebo do role čerstvě vyučeného kuchaře či stoláře?

Stačí si jen všimnout jazyka, který mnoho, bohužel i levicových, politiků používá ve svých veřejných projevech – spousta termínů, kterým „normální“ člověk často ani pořádně nerozumí…, a neobtěžují se tyto termíny a odborné výrazy ani „přeložit do Češtiny“, aby jim běžní posluchači mohli porozumět, dokonce ani moderátoři/novináři je k tomu netlačí…, už to samo vypovídá o jistém odcizení (ne jen) politiků, zvláště těch „nalevo“, vůči jejich voličům, z čehož logicky plyne voličská poptávka po takových politicích, kteří mluví normálnímu člověku srozumitelným jazykem, nebojí se říci „nahlas“, co si obyčejní lidé myslí…, a „elity“ mohou milionkrát opakovat své fráze, že „narůstá vliv populistů“…, ale už nemají schopnost se zamyslet samy nad sebou, co by tedy měly dělat jinak, aby ukázaly, že když už si myslí něco jiného než „hloupá a nevzdělaná“ většina, že jí aspoň dokážou porozumět, naladit se na tu „jejich vlnu“ a prostým a srozumitelným jazykem se snažit své voliče/čtenáře/posluchače přesvědčit o správnosti svého názoru/“pravdy“, a to nikoli arogantním stylem – vy jste nevzdělaní, vy raději mlčte, protože o tom víte „kulový“ –, ale skutečně si dát tu práci lidem předložit logicky podložené a smysluplné důvody, proč je podle jejich přesvědčení správné/pravdivé tohle, a nikoli něco jiného. A řečnické triky, jako je uhýbání od tématu, stočení rozhovoru do osobní roviny, „zabíjení“ diskuze účelovými otázkami typu – „co je to teda ten islám“ –, vytváření zástupných „problémů“ za účelem odvedení pozornosti od problému původního, tohle všechno by mělo být dotyčnému politikovi přičteno k tíži jako demagogické praktiky, nikoli k dobru – ten je „frajer“, že toho „naproti sobě“ dokázal tak „nádherně sejmout“, a ještě lépe, když ten „naproti němu“ je „obyčejný“ člověk, který se chce dobrat pravdy, ale „nabušený“ politik na něj „vystřílí veškerou munici“ svého řečnického „umění“, aby nemusel nic podstatného sdělit.

Řešení je jednoduché – více „obyčejných“ lidí do politiky. Vždyť návrhy zákonů a vyhlášek nepíšou např. sami ministři, ale jim podřízení odborníci. Navíc, ani sebevzdělanější politik nesvede svou odborností obsáhnout celou šíři svého rezortu. Vezměme si za příklad třeba Ministerstvo práce a sociálních věcí: bude-li ministrem skvělý a erudovaný odborník na pracovní právo, patrně již nebude tak skvělý odborník na oblast sociálních služeb pro zdravotně postižené nebo na sociálně-právní ochranu dětí a naopak. A když to bude člověk s kvalitním sociálně-právním vzděláním, tak možná těch rezortních odvětví obsáhne více, ale zase jen z jednoho jediného pohledu – toho právního –, ale zase nebude rozumět potřebám různých skupin zdravotně postižených, pečovatelek o seniory a nebude odborníkem např. na dětskou psychologii.

Proto si myslím, že politik by měl být především člověk empatický, který se na věc dokáže podívat z více hledisek, dokáže kvalitně komunikovat jak s dělníkem u pásu, tak se svým odborným poradcem s ekonomickým, právním či třeba matematickým vzděláním. A také to musí být člověk, který je kvalitně schopen vést tým lidí, které má „pod sebou“. Jenže tyto kvality mu nezajistí ani deset titulů z čehokoli, tohle je otázka jeho psychologických předpokladů. Samozřejmě existují všemožné kurzy komunikace, managementu, týmové spolupráce a řízení…, které mohou tyto přirozené schopnosti vytříbit, zdokonalit a dát jim určitý řád, ale podstata celého problému je jasná – méně titulů, ale více empatie/porozumění, což se prostě a jednoduše „vystudovat“ nedá.

23 komentářů :

 1. Autor si nechce přiznat, že lidi se vzděláním, kteří jsou schopni empatie, najde jen v členské základně komunistů. Ostatní elity jsou pravičácké a je třeba jimi pohrdat. Jen uvažte, jaké= idioty táhnou socani nahuru. Jeden větší blbec než druhý. Jakého vola dosadili na post ministra školství? Oni nevybírají podle odbornosti, ale pořádají loterii. Pro socany se označení levicová strana vůbec nehodí. Pravice to je sešlost hlupáků, kteří se k titulům dostali s odřenýma ušima.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano jistě máte pravdu. Tak například ministerstva školství a zdravotnictví jsou 26 let obsazena vysokoškolsky vzdělanými lumeny, nejlépe právníky. Výsledkem jejich neuvěřitelně kvalifikované činnosti je permanentní reforma trvající 26 let. Na aktuálním konci reforem je školství a zdravotnictví v rozkladu. Za 26 let jsme z úst vládnoucích es neslyšeli žádnou vizi. Nikdy jsem neslyšel jakou představu mají o budoucnosti země a o pozici v jaké by měla být za 50 let. Plán má iten poslední živnostník s výučákem, jen ten převzdělanej soubor pořád nic nevypotí. Samozřejmě! S vizí za 4 roky urvat co se dá nelze vylézt na světlo boží. Proto se hodí do krámu, že plánovali komunisti a nejsme stejní jako oni. Ale co Němci? Ti jsou přeci v plánování velmistry! Parametry současné republiky tu 26 let nastavují odborně erudovaní vysokoškoláci jako myšlenkový trust národa. Kurva, to je ale výsledek intelektuální prozíravosti. Jen jestli jim nebyl těmi prachy a žvásty vymyt selský rozum a empatie!

   Vymazat
  2. Vážený a víte proč jediní komunisté jsou schopni jakési empatie? Ono totiž za jejich vlády platilo, že co poslanec, to pracující. A když "poslancoval", tak mu byla mzdatzv. refundována. Takže za prvé , ti co se v parlamentu sešli,tak moc dobře věděli,jak to "dole" vypadá. Za druhé státu odpadly mikulášské platy a náhrady se vyplácely nikoliv paušálně, ale dle skutečnosti. Osobně jsem zažil situaci, kdy komunisté zdražili uhlí a na dílně , která se honosila tím, že jedna z pracovnic byla poslankyní, došlo k tomu, že milá poslankyně, pochopitelně komunistka za to, že zvedla ruku pro zmíněné zdražení, dostala pár facek od komunistických spolupracovníků.My,nestraníci jsme z toho měli prču, protože jsme jim říkali, že fackovat se mají na stranickém výboru a na veřejnosti mají držet jednotu.
   Tak toto se dnes nemůže stát. Poslanec je v podstatě nadčlověk, který rozhoduje o tom o čem nemá ani ánung, jako např. Mareček Bendů, či Bohuš Sobotků, který se do normálního života zapojil velmi krátse tím, že na brněnské radnici vybíral pokuty za psí hovínka.

   Vymazat
  3. TÉMA K NEZAPLACENÍ
   podstata současného stavu absolutního odcizení vládnoucí oligarchie od lidí všech věkových i vzdělanostních skupin je zřejmá již více jak dvacet roků. Když sledujete jak se jakýsi blbeček ze střední Moravy dal v roce 1993 k socanům jako aktivista, kamarád z vesnice jej přivedl na kraj do stranického výboru, pak potřebovali poskoka, co pojede dvakrát měsíčně tu do Plzně, tu do Prahy vždy na deset dní dělat křoví partajní smetánce, co se jezdí do Práglu ožrat a kurvit, kde na ně jejich manželky nedohlédnou. I mezi obyčejnými lidmi z řad živnostníků je běžné, že kámoš z Budějic či Ostravy má větší přehled o barech a nevěstincích v Praze, než leckterý rodilý Pražan.
   Politická oligarchie ovládající t=měř všechny partajní sekrtariáty se s námi obyčejnými lidmi nikdy špinit nebude. A čím mladší osazenstvo, tím víc zpanštělo. Vydělovat z nich komunisty je myslím zbytečné. Vedení partaje je zkostnatělé, z část obsazené věky unavenými starci a pak jsou tam tací exoti, co si získávají přízeň dělnické třídy hraním golfu, o čemž s úsměvem referují ve stranickém tisku. Zeptat se můžete součsného předsedy. Ani ostatní členové nemají přehled o tom co se děje pod okny. Čím žije ulice!
   Nikdy jsem nebyl politicky organizován. Když jsem před 1989 rokem mluvil s funkcionáři KSČ a říkal jim, že hlavní chybou je, že si do strany vybírají kariéristy, kteří stranu použijí, jako výtah nahoru k moci a pak ji rozvrátí. Smáli se mi. Když jsem po 20-ti letech v jednom zaměstnání vrátil služební byt a odešel na ulici v únoru 1989 kroutili hlavou. V lednu 1990 byli vyděšení a chodili se ptát, jak jsem to mohl vědět, kde beru informace. Všechno je vidět, leží to před vámi.
   právě na té ulici. Jakmile se tzv elity odtrhnou od reality, česky od SKUTEČNOSTI, jsou určeny k sebezničení. Na výprask, který dostali modrý ptáci, ODA, Unie svobody, KDU ČSL nebo poslední v řadě Kalouskova banda, starosty to čeká, nikdo z nich nezapomene. KSČM žije jen z nostalgie některých voličů.
   Ožebračenému národu, který se po opakované loupeži dostal na životní úroveň první poloviny šedesátých let, nemá nikdo z nich co nabídnout.
   Partaje nemají koncepci, program, zajímají se jen koryta svých členů a jejich kamarádů a stali se vlastně legalizovanými mafiánskými strukturami. To stejné platí o policii, advokátech vysokých školách zájmových skupinách v oblasti průmyslu, zemědělství farmacie, ale i třeba tzv. umělců. Všichni kořistí a parazitují na nejchudších skupinách společnosti. Samostatnou kriminální strukturou se stala Justice!
   Justiční mafie se snaží upevnit si vliv v oblasti politických stran už od počátku devadesátých let. Zločinci, kteří ji ovládají, si neustále vytvářejí nové pohádkově placené trafiky, nedbaje na právo a jeho vymahatelnost. Rozklad struktur společnosti začíná dosahovat měřítek, které už nelze zakrýt mlčením, či lhaním. Proto v posledním roce nastupují útoky proti svobodě projevu. Přitom nepřicházejí od potrefených miliardářů bank zelinářů krejčích lahůdkářů farmaceutických monopolů. Přicházejí od špiček zákonodárné a výkonné moci. Úspěšně jim v tom sekundují nejvyšší představitelé justice, ombudsman nebo ministr- "ochránce lidských práv".
   Ano, na demokracii v ČR útočí nejvíce volení zástupci lidu a jimi jmenovaní státní úředníci!
   Jediný, kdo se zatím dokáže postavit před lid na náměstí a říci mu pravdu je dnes jen Okamura.

   Vymazat
 2. Jak právě čtu na Novinkách, mezi pražskými celebritami se rozšířily pohlavní choroby. Valí se jako lavina syfilis. Oni lepší lidé o sobě myslí, že jsou svědomím národa a vyvolení. Fandí pražské kavárně, podporovali Karla s čírem a jsou oporou současného režimu. Jejich srdcovou stranou je TOP 09 a ODS.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A co si myslíte , že si tito pseudoumělci zaslouží jiného za svůj styl života ? Příroda se vždy dokázala s takovou havětí vypořádat a zlikvidovat to , co se přemnožilo . V Česku se přemnožili blbci tak jsou na řadě . Jen doufám , že Matka příroda nezapomene ani na politiky !

   Vymazat
 3. Jesitni OSLI jste, vy vsichni kteri se vencite vasimi tituly jako degenerovana slechta ve Vidni v 19-tem stojeti.

  Jste destruktivni, omezeni, sebeduleziti a nedokazali jste v zivote nic jineho, nez vymyslet utopisticke theorie.
  (Vitani Islamistu.)

  My v Americe mama tituly take, ale puzivame je daleko mene nez vy, a to pouze kdyz musime. Ve vzajemnem pracovnim vztahu se oslovujeme krestnim jmenem. Pracujeme jako team,
  a v nasem teamu, je pani uklizecka, tak cennena jako kazdy jiny clen.

  Jste PANACI ! Srandovni PANACI, ktere prozretelnost vyrezala z duboveho dreva.
  Mate 22 akademickych titulu.
  Mate 7 vedeckych titulu.
  Mate 4 pedagogicke tituly.
  Mate 2 neakademicke tituly.
  4 cestne hodnosti.
  6 universitnich hodnosti.
  9 cirkevnich hodnosti a kazda z nich je zradce Krista.

  Ale duchod pro starou pani po 35 letech prace
  mate 7100 Kc. Zakusek a kafe ve Vidni stoji 7 Euro, coz je asi 195 Kc.

  IGNORUJETE realitu a zakony prirody a michate Afriku s Evropou...Jste abnormane poplatni "autoritam" bez schopnosti kritickeho mysleni.
  Vy figurky smesne mate dokonce popletene priority.
  Jste s ostudou a hanbou jedna ruka.
  honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ruku na srdce honolulu, na vině jste i vy, když jste zabrzdili v Plzni, Rokycanech a Budějicích generála Pattona. Ti, kteří to řídí zastavili i masového vrahouna Čurčila a Ajsnhaura, ano válka je zábava mocných v zákulisí a práce pro pitomce a nevolníky. Eigentlich byla to u Pattona opravdu jenom autonehoda?

   Vymazat
  2. Nebyla. Běžná US praxe.

   Vymazat
 4. Panove, byl jsem jednou na vilete ve Vidni a setkal se v restauraci s velmi hezkou pani.

  NEUSPEL jsem ! Ona chtela aristokrata. Ona byla hrabenka.

  Tak diky konekci v nejnissi socialni tride, jsem si koupil na Gurtlu (u popelnic) aristokraticky titul. Stal jsem se "princem" a dvoril jsem se hrabence dal.
  Hrabenka se sice stala kamaradkou , ale zlodeji na Gurtlu me osidili. Titul byl totiz spanelsky a nikdo mi to nerekl. (Nemluvim spanelsky.)

  Po nekolika spolecenskych trapasech jsem utekl do Londyna.
  Tam byly ale skaredy zensky, tak jsem titul zahodil (odepsal jako ztratu), a vratil se domu.
  V Americe je to lepsi a hrabenky zde neziji.
  Titul nikdo nepotrebuje a prosadit se v Americe neni brzdeno tituli.
  honolulu

  OdpovědětVymazat
 5. ano, kdo čím zachází, tím také schází....
  politici mají jediné štěstí,... Že si jedou sami pro sebe a lid mají jako dojnou krávu.
  A tak si lidi ze státu a jeho idiokracie dělají čím dál méně a je jim ukradené, co a jak stát. Vznikají dva tábory , kteří o sebe více méně nestojí....

  OdpovědětVymazat
 6. Je to tak,ako pise autor.Mnohym ludom/aj politikom/nepomöze ani 10 titulov.Mnohokrat bolo neuveritelne,ako uvazovali aj robotnici za pasom vo fabrike.mnohi nemali sancu dostat sa na skolu,vystudovat,ale z ust im vysli rozumnejsie nazory,ako mnohym studovanym.Samozrejme by sa patrilo,aby ti hore ovonali,co to je zarobit si na zivobytie krompacom.aspon take 2-3 roky,az potom postup.Fabrika fungovala dobre,ked vo veducich poziciach boli ludia,ktori presli vyrobou,pri masinach,poznali problemy ,,v terene,,M

  OdpovědětVymazat
 7. Ta myšlenka má něco do sebe. Když jsou kvóty na ženy ve správních radách, mohlo by být také obsazení parlamentu, dle složení obyvatel. Ale realizace by přinesla více škody než užitku, zkuste si to představit.
  Správnou cestou by však byla větší politická aktivita občanů a to je ten problém. Lidi nezajímají demonstrace, lidi nezajímají schůze politických stran. Natož aby věnovali nějaký svůj čas také na vzdělávání se, v záležitostech fungování státu.
  Je třeba zvýšit aktivizaci lidí, ale měli zájem o věci veřejné. Mělo by to začínat již ve školách, v Občanské výchově. Dále by stát měl organizovat vzdělávací kursy pro dospělé, kteří mají o tuto tématiku zájem. Ale to není v zájmu „politické třídy“, která si přeje zachovat svou výlučnost.
  A lidé jim to trpí, tak jako vše. Tak jako třeba současné pravděpodobné zfalšování rakouských prezidentských voleb. Na tom je možno vidět, že ta apatie není speciální česká vlastnost. Podílí se na ní politika EU, omezování občanských práv. P.K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Heleďte PK, to není až tak blbej nápad s témi kvótami. Co prosadit inkluzi do parlamentu, senátu a vlády? Když demokracie a právo tak pro všechny, ne? Možná by se v parlamentu při těch úděsnejch kecech ani nepoznalo kdo je retardovaný a kdo "normální". V některých případech ani vizuálně. Měl bych pár adeptů :))

   Vymazat
  2. Karel Straka29. května 2016 14:38
   Se pozná, že Vám to myslí. S tou inkluzí mi to přijde humánní, ale asi by nastal problém, jak platit jejich asistenty. Také jako politiky, nebo podle tabulek zákoníku práce? Nakonec, by s tím možná bylo ještě více problémů, než s kvótami.:-) P.K.

   Vymazat
 8. Hezká teorie, jenže v realitě se vracíme do komunistických dob. Ta sbírka hnusáren od politiků způsobila, že většina obyvatel, hlavně mladších, kašle na všechno a zajímá se o sebe- jednak o zábavičky, jednak o prachy, Tenkrát aspoň lidi měli prakticky zaměřené koníčky, dnes nemají smysl, protože se velkovýrobě nedá konkurovat. Informace jsou zamořené nesmysly, svoboda totiž znamená také svobodu lhát a šťourů, co se namáhavě prodírají k realitě moc není. Obávám se, že k ozdravení myšlení může dojít až po pořádném průseru.

  OdpovědětVymazat
 9. volič je odtoho aby si partaje a jejich vudci měli skym vytřit anal a to je cele

  OdpovědětVymazat
 10. ten vy dobytek šmirklove revoluce je vlastně na dvě věci stejně jako ta tolik opěvovana demokracie prejže spasitel lidstva kdy podoba s černoprdelni propagandou je opravdu čistě nahodna stejně jako jsou čistě nahodne stada vovci tahnouci za nikdy neviditenym cilem až jednou vyrosteme dohonime předhonime sami sebe

  OdpovědětVymazat
 11. Ne,že by to nebylo prospěšné,aby stranická levice měla na svých kandidátkách do voleb větší zastoupení kandidátů,kteří přichází z dělnického prostředí apod.
  Klíčový problém stranické levice vidím stejně,jako např.Petr Uhl(Česká sociální demokracie je stále trochu socialistická):http://a2larm.cz/2016/04/ceska-socialni-demokracie-je-stale-trochu-socialisticka/
  nebo Milan Mundier(Nemoc české politiky a jak ji léčit)http://blisty.cz/art/78322.html

  OdpovědětVymazat
 12. Ten článek, jistě psaný v dobré víře, je v zásadě hovadina. Lze souhlasit v tom, že titul před jménem a za jménem neudělá, sám o sobě, z nikoho ani odborníka, natož slušného člověka. Ale tvrzení, že na vzdělání v zásadě nezáleží, je prostě špatně. Nejednou jsou v diskusích zmiňováni výlupci, jako milovnice kradených rohlíků Němcová (khihkupkyně, traktoristka), či ministři vnitra, např Kubice(taxikář)či současný (zelinář) a další a další. Aféry s podvodným získáním tzv. vysokoškolského vzdělání(rozuměj titulu) netřeba znovu opakovat.
  Problém není v úrovni vzdělání, ale v drzosti a schopnosti podvést kohokoliv a kdykoliv, voliče pak zvláště. Žádná špinavost pak nemůže být (a také není) na překážku politické kariery. Odborných předpokladů netřeba, stačí se držet správné party a kmotra. Stupeň vzdělání nic neřekne. Odbornost zvládat problém snad. Pokud nebudou v našem právním řádu prvky přímé demokracie, přímá volba a odvolatelnost politiků, systém se nikdy nezmění. Jakmile se prokáže, že politik lže, krade, podvádí a nedrží slovo, měl by existovat mechanismus, jak ho volič může zbavit mandátu. Zatím může prokazatelný kriminálník svým hlasem stvrdit největší zlodějnu v dějinách naší země, jako jsou církevní restituce( a pak nastoupit výkon trestu). A ti, kteří to připustili, se nám budou smát, a kandidovat a kandidovat.
  Ne , vzdělání, poctivé a kvalitní, není překážka. Opravdu vzdělaný národohospodář může být hodně prospěšný. Této zemi škodí ambiciozní, nemorální a bezskrupulózní svině. Bez rozdílu stupně vzdělání a stranické příslušnosti. J.B.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Autor článku si plete vzdělání s charakterem či morálkou. Asi se musíme smířit, že takové zmatení v každé generaci někoho postihne, je mi ovšem záhadou, proč dostává toto zmatení prostor na NR jako samostatný článek a ne jako předmět rozboru k tomu odborně povolaného Ivana Davida.
   Férové lidi a darebáky najdeme jak mezi vzdělanci, tak nevzdělanci. Chcete-li analyzovat problém, poznat příčínu, formulovat řešení, a zvláště to platí pro složité, mnoho vrstevnaté společenské problémy, tak potřebujete znalosti, pořádný myšlenkový fundament, schopnost zpracovávat informace. Stačí si vzpomenout, kdo byli tvůrci levicové ideologie 19. s 20. stol. a jaké vzdělání měl kupř. A. Hitler... Vzdělání ale není vše, viz někdejší britský premiér John Major, dnešní předseda EP Schulz atd.
   KR

   Vymazat
 13. Snad se nebudeme vracet k době kdy např. ministrině obrany přiznala, že nezná ani hodnosti u vojska, ale má mandát k rozhodování. Vzdělání v mojí generaci také znamenalo, že absolvent vysoké školy měl určitou úroveň schopností vědecké práce, schopnost studovat a porozumět textu a aplikovat jej. Také jsem poznal dělníky v politických funkcích, kterým jsme museli psát projevy. Ti byli ale tvární a o to asi jde. Politik, který má možnost rozhodovat a není odborník v daném oboru, je velké neštěstí pro občany. Charakter a empatie s lidem obecným se rozhodně nevylučují s dosaženým vyšším vzděláním. Je prostě dávno pryč ta doba, kdy mezi dělníky bylo mnoho přirozeně inteligentních a schopných lidí, ale neměli příležitost studovat.

  OdpovědětVymazat