Reklama

středa 11. května 2016

Otázka nevěrohodnosti České televize

Vlastimil Podracký 
11.5.2016  České národní listy

V poslední době se objevují v České televizi pořady, které mají vyvrátit její pověst nevěrohodného media. Už nedávný pořad Fokus VM se zabýval mediální problematikou a nastolil otázku nevěrohodnosti. Pořad Horizont 24 3.4.2016 otevřel tuto otázku znovu. Aby se ovšem nevěrohodnost vyvrátila, je zapotřebí do pořadu pozvat lidi, kteří věrohodnost popírají, diskutovat s nimi a jejich názory vyvrátit. To se ovšem v žádném z pořadů nestalo. Vždy tam byli jen přitakávači, kteří obhajovali věrohodnost ČT jako sjednaní.Media a svoboda


Pořadu Horizont Media a svoboda se zúčastnili někdejší pracovníci RFE- (viz Svobodná Evropa) Eliška Wagnerová a Petr Brod. Petr Brod vysvětlil současný mediální svět plný informací a dezinformací z nichž si těžko vybírat. Na otázku, zda je dnes cenzura, odpověděl, že tzv. kamenná (velká) media dělají tzv. segmentizaci, tedy vybírají některé informace, protože prostě celé toto množství vysílat nelze. To se potom může jevit některým posluchačům jako cenzura, protože tam neobjeví to, co by si přáli. Zde by byla na pana Broda příhodná otázka, co tedy s tím, když se do segmentizace nikdy nedostanou informace jednoho okruhu a jsou tam vždy jen ty, které jsou zřejmě povolené? Jaký je rozdíl oproti cenzuře? Není segmantizace vlastně jen jiný název pro cenzuru? Takovou otázku ovšem nikdo nepoloží.

Další diskuse, které se zúčastnil i Dr. Jaromír Volek (Reportéři bez hranic), byla, proč lidé nevěří novinářům? Prý je to proto, že význační politici na novináře nadávají a novináři jsou nositeli špatných zpráv. Prý hlavně v době hospodářské krize novináři podporovali nepopulární politická opatření vlády. To je velmi zajímavý názor jasně říkající, že lidé věří spíše politikům než novinářům, což je samozřejmě úsměvné.

Novináři jsou prý považováni za sluhy mocných, a proto se jim nevěří. Toto tvrzení popírá shora uvedené (politici na novináře nadávají) a navíc neodpovídá našim zkušenostem: lidé nejsou vyloženě proti mocným.

Marek Wollner (Reportéři ČT) na svém webu neovlivni.cz vydal seznam tzv. ruských webů. Proč se domnívá, že jsou ruské, neřekl. Netvrdím, že Rusové nemají zájem u nás provozovat weby, ale jak se zjistí, který je ruský? Jen proto, že třeba řekne něco příznivého o Putinovi? Nebo, že si dovolí zveřejnit něco kritického o USA? Není celá tato kampaň jen předzvěst zavedení cenzury internetu? Vždyť všechna tato vyjádření jsou hluboce relativní. Kdo bude určovat míru „ruskosti“ webu? Nevíme ani konkrétně, co se panu Wollnerovi na těchto webech nelíbí. Je možno vůbec jen tak vydat nějaký seznam a označit tyto weby za ruské a tím pádem špatné? Není to snad už samo o sobě pomluva alespoň pro některé z nich? Také konkurenční web se takto může zpochybnit. Domnívám se, že jsou to totalitní praktiky (označování nepohodlných osob bez důkazu). Tady už je vidět arogance moci. Proti takovému nařčení se nelze bránit na stejné mediální úrovni.

Další otázkou je, zda je proruský web automaticky lživý? Je takový Sputnik nepřípustný, když informuje o Rusku? To se nesmí? Vždyť dělá totéž, co kdysi BBC za komunistů, vnáší do mediálního prostoru jiné pohledy, ale hlavně informuje o událostech, které hlavní média „vysegmentovala“.

Uvedený pořad byl nějak zvláštní i technicky. Obvyklá metoda prezentace otázek diváků běžícím pásem nad obrazem nebyla použita. Dotazy byly na tabuli a celkově nebyly čitelné (vždy jen ten, který byl odpovídán). Jsou snad obavy z toho, že by nepatřičné otázky byly prezentovány divákům a zároveň se dokázalo, že na ně pořad neodpovídá?

Přece však byla zveřejněna kritická otázka diváka Waltera Wolnera (jediná kritická otázka v celém pořadu): „Pane Brode, co může většina národa dělat proti jednostranně zaměřenému vysílání ČT. Myslím si, že se nejedná o nezávislé medium (lži o Ukrajině, migrační krizi a neustálé napadání prezidenta Zemana). Je to obdobné jako za komunistů?“ Pan Brod odpověděl jen na poslední větu asi ve smyslu, že to v žádném případě není shodné jako za komunistů. Ostatní otázky zůstaly bez odpovědi. Moderátor to ani nevyžadoval. Já bych osobně odpověděl alespoň na tu první otázku: „Nevěřil bych nějakému vysílání, které považuji za jednostranně zaměřené a hledal bych nezávislé informace na internetu“. Když není důvěra v ČT, tak lidé samozřejmě hledají informace na ruských webech, to znamená, že se potom dozví i něco ne zrovna zcela seriosního. Ruské weby jsou přitažlivější o to více, čím více budou pomlouvány a dehonestovány.


Trolling a jiné metody

Na internetu se prý rozmáhá trolling, tedy znevěrohodňování zpráv lživými informacemi. To prý ČT nedělá. Samozřejmě, neřekl jsem, že ČT je neseriosní a lživé medium. Pochybuji, že má zapotřebí vytvářet vyloženě lživé konstrukce. Orgány řídící ČT mají jiné možnosti než vyloženě lhát a dovolil bych si je nějak shrnout do následujících bodů:

1/ Autocenzura. Reportéři jsou vedeni k určitému smýšlení. Pokud by reportér smýšlel jinak, neposlouchal, brzy by asi musel odejít. Stačí, když jsou takové případy v okolí a člověk se už přizpůsobí.

2/ Tlaky zvenčí. ČT uvedla rozhovor s prezidentem Asadem a už byla kritizována, že nemá politickou zodpovědnost. Proč by měli mít reportéři něco společného s politikou? Mají přece informovat. Ať tedy nějaký politický odpůrce řekne, co bylo na rozhovoru s Asadem špatné, ať vyjádří svůj oponentní názor!

Další jsou metody, které zavádí politickou jednostrannost technicky:

3/ Vynechání a upozaďování kritických zpráv (třeba v pozdních nočních hodinách). Potom lze říci: „Ale vždyť my jsme to uveřejnili!“ Případně se zpráva úplně vynechá. To je případ vynechání (možná upozadění) řádné informace ohledně protestů obyvatel Oděsy, že se dosud nevyšetřil dva roky starý incident upálení asi 30 odpůrců Majdanu. Vysvětlí se to segmentizací?

4/ Nevyrovnaná diskuse. Přelet ruského letadla v blízkosti amerického křižníku je jistě provokace a ČT si pozve do studia odborníky, kteří to potvrdí. Ale není daleko větší provokací cvičení NATO v dohledu ruských přístavů? Nemají Rusové snad právo být nervosní z takového cvičení? Ale to by tam musel být nějaký diskutující, který to řekne. Takový se tam nepozve. To se samozřejmě stávalo v případě kosovské a ukrajinské krize pravidelně.

5/ Řízená diskuse a efekt posledního slova. Předstírání vyrovnanosti může mít mnoho metod. Uvedl bych některé: Do pořadu se pozve osoba mající kritické názory, ale nedá se jí slovo v oblasti, která není přijatelná – tuto metodu ovšem zkušená osoba překoná a určitě svůj názor uplatní. Proto se použije metoda osoby s nízkou úrovní. Obvykle je to nějaký fanatik, který mele dokola svůj názor a snadno se diskredituje sám, nebo je to člověk s nedostatečnou mediální znalostí. Osoba s úrovní se nepozve. Další metodou, při které už jsou použity osoby opravdu vyrovnané, je metoda posledního slova. Zatímco kritik může mluvit a říci svoje názory, velice sofistikovaný obhájce konformních názorů (obvykle se zvučnými tituly) dostane poslední slovo, kde kritika třeba i nepravdivě napadne, dehonestuje, řekne vylhané argumenty, ale na vyvrácení toho už kritik nedostane prostor. Tato metoda se velmi rafinovaně používá v tištěných mediích předstírajících vyrovnanost.

Závěr:

Ze všeho nejhorší je ovšem tlak, který je na média vykonáván z pozic mocných subjektů a kampaní různých fanatiků. Zde bych se zastal ČT, že tomu nepodléhá zcela, nestala se hlásnou troubou ideologických a aktivistických kampaní. Informace o ukrajinské pilotce Ševčenkové byly sice protiputinovsky zaměřené, ale zatím jsem nezaznamenal nějak velký prostor pro aktivisty usilující o její propuštění. Přece jen zůstává ještě jakýsi zbytek zdravého rozumu, asi nelze zcela věřit neověřeným zprávám, že je nevinná. Ale i tak je jednostrannost pozorovatelná.

Nevyrovnané chování ČT a jiných hlavních médií v případě uprchlické krize, když jsou tato média zcela na straně příznivců přijímání migrantů a zcela proti vůli většiny obyvatelstva, je varující. Potom se diví, že je mají občané za nevěrohodná. Shora uvedené pořady jsou jen manipulací dokázat nedokazatelné.
 
 

25 komentářů :

 1. Aktivista Pičínský prostor opakovaně dostal. Svěřil se svým nejvlhčím snem, ve kterém v Praze kvetou šeříky, ulice lemují davy mávajících pražanů a (lži)pilotka Savčenková, ano tato éterická bytost, projíždí v odkryté limuzíně. A pak přijde ten moment. Ona mu také zamává...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zajímavé je, že už před zhruba měsícem říkali, že je to tutovka, že Putin ji vymění, Porošenko už to hlásal a ono nic. Rusové řekli, že se jedná a tečka. A tak to bude jako vždycky, Ukrajinci křičí, vyhrožují, pouští různé testovací balónky a pak nadávají a Rusové mlčí. A západ taky mlčí a neprotestuje, takže Pičinský může si s Naděnkou psát dopisy do lapáku a pak to může vydat jako Dopisy Nadě.

   Smazat
 2. Normalizační étos je v ČTV pevně zakořeněn, jen je možná poěnkud rafinovanější, i když....Má teta, někdejší drobná obchodnice z první republiky, říkala - Jak se firma zavede, tak jede. Pokud je to pravda, a zdá se že ano, nezbude než ČTV zprivatizovat. Nebo alespoň zrušit redakci zpravodajství, neboť to je obdoba někdejšího ideologického předvoje strany - propagandisté, politruci, plakátovači, pomlouvači, manipulátoři a znalci jediné správné pravdy.

  OdpovědětSmazat
 3. Č 24 v komentátor Dolanský : od 1:55 min : https://www.youtube.com/watch?v=ATIRIlNOu98

  OdpovědětSmazat
 4. Jak dalece je věrohodná ČT, tak o tom svědčí malý příklad z posledních dnů: (pořad s Haškem).
  Podle ČT: KAŽDÝ MOTORKÁŘ, AŤ TO BYL ČECH, SLOVÁK NEBO RUS, byl komentátorem nazván PŘÍZNIVCEM ruského KlUBU MOTORKÁŘŮ, tedy i pPŘÍZNIVCEM PUTINA!

  Odkud měl reportér informace o jednotlivých motorkářích, když je takto veřejně označil a ječtě k tomu ve veřejnoprávní televizi?

  Jestli to byla jeho domněnka, MĚL MLČET!!

  Bylo-li mu to nařízeno, měl prezentovat i ZDROJ, ZE KTERÉHO BYLA TATO INFORMACE PŘEVZATA!

  jINAK JSOU TO POMLUVY A MAJÍ MANIPULAČNÍ CHARAKTER!!!

  Nevím jak pro koho, ale tohle ve mně důvěryhodnost nevzbuzuje ani náhodou!

  OdpovědětSmazat
 5. Nechápu, proč se stále běduje nad úrovní tzv. ČT. Je nutné tento hnůj odhlásit, k tomu přibrat ještě ČRo a vyhledávat informace na Internetu. Přitom stačí tak málo. Zajít na nejbližší poštu, podepsat vyplněný formulář a je to z krku. Ale proč to většina tohoto národa neudělá a místo toho si stěžuje, to nevím. Lidé jsou líní, posraní nebo se nedokážou od bedny odstřihnout- těžko říct. Udělal jsem tento krok již před lety a jsem maximálně spokojen. Pokud se ovčané zvednou z pohovek od nedopitého půllitru a půjdou s těmito propagandistickými sračkami skoncovat, mohou se oni "novináři" zamknout ve studiích a ty svoje lži hustit do svých "hlav". Duté je mají všichni.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máte pravdu. Poslední dobou to poslední, na co se ještě dalo dívat, byly sportovní přenosy. Ale teď můžete koukat na černou obrazovku, protože si to zaplatil nějaký vykuk. Sice si to lze vyhledat na nějakém zahraničním kanále, pokud máte tu možnost nebo na internetu, ale máte platit 135 Kč měsíčně za lži, za které by se styděl i Karel Lažnovský nebo Rys Rozsévač v dobách Protektorátu Böhmen und Mähren. Škoda, že už nežije generál Eliáš, který onoho Lažnovského pohostil otrávenými chlebíčky. Dnes by jich na ty jidášské zaprodance v tzv. České televizi potřeboval celý vagon.

   Smazat
 6. Jedu a poslouchám rádio, kdy slyším následující zprávu: V ČR republice jsou dvě třetiny obyvatel pro uprchlíky. Následuje dovětek a to ,že pro uprchlíky hlasovali hlavně vysokoškoláci, proti hlasovali, jako vždy, dělníci, příznivci Putina. To jsou výzkumy veřejného mínění. A lži budou pokračovat.

  OdpovědětSmazat
 7. Byla zpráva o Pochodu nesmrtelného pluku v Praze na hradčanském náměstí ve zprávách ČT. Nezaznamenal jsem to. A proto informuji:
  Společným zpěvem písně Sluneční kotouč, kterou střední a starší generace zná jako Pusť vsegda budět solnce, v interpretaci členů jihočeského dětského pěveckého sboru a dětského sboru z ruského Jekatěrinburgu, byla uskutečněná nedělní oslava Dne vítězství v Praze na Hradčanském náměstí. Čím více bude ČT lhát, tím více si lidi budou vyhledávat pravdivé informace.

  OdpovědětSmazat
 8. ...navrhuji demonstraci před ČTtelevizí na Kavčích
  horách...dát řádně na vědomí a určitě se nás sejde
  víc, než minule /jak je to dlouho ..2 roky?/kdy nás tam bylo asi 300 lidí...já určitě přijdu !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nic nenavrhuj! Pořádek by měla udělat vládnoucí strana! Že ho neudělá? TAK PROČ JE VOLÍTE!

   Smazat
  2. ...pro "vládní strany" je vše v pořádku..
   je to spolek kolaborantů

   Smazat
 9. Po shlédnutí rozhovoru Dolanský x Hašek jsem vyjádřila v dopise pro ČT svou nespokojenost s průběhem tohoto představení vůbec s podivným komentováním zpráv, jak je nám již delší dobu předkládáno. No a odpověděli mi, to je v pořádku, ale horší je to, že je vše v pořádku, brambory jsou v řádku, asi tak by to charakterizoval nás zdravý selský rozum.
  Sims.

  OdpovědětSmazat
 10. Poslal jsem také do ČT svůj protest, právě dnes jsem dostal odpověď: "děkujeme za Váš zájem o vysílání České televize. Zrovna dnes si Divácké centrum vyslechlo stížnost na vysílání "ruských propagandistických pořadů". V tomto ohledu skutečně záleží na názorech a samotném hodnocení diváka, protože často jsou divácké názory zcela protichůdné i v této problematice."

  OdpovědětSmazat
 11. Nejprve: ano, neuvěřitelně mě se.e, jak se "naše veřejnoprávní" tv snaží nás manipulovat ve prospěch kohokoliv. Je to absolutní hnůj.

  Jenomže, bude to bez ní lepší? Copak soukromé tv jsou lepší? Vždyť na té veřejnoprávní nás oprávněně štve hlavně to, že dělá propagandu proti nám za naše peníze! U soukromých tv nám to přitom nevadí, jednoduše proto, že to platí někdo jiný.
  Cestou přece nemůže být likvidovat veřejnoprávnost. Ale naopak ji naplnit.
  Stejně například, jako když to, že u nás už nefunguje demokracie neznamená, že ji máme definitivně nahradit, ale musíme ji naplnit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Takže podle vás máme mlčet a platit, vyloženě názor z pražské kavárny, pravda soukromá televize ať si vysílá co chce tu neplatí koncesionář takže je to její věc, nebo snad vy v obchodě platíte za to co vám dají do košíku?

   Smazat
  2. Ne. Této televizi sice dnes vládnou mocní, ale páky na to jak obměnit a umravnit radu pro R a TV vysílání existují, i když jedině ty politické. Takže je třeba si především uvědomit, že až začnou ti srdceryvní vychcánci v ČTV a ČR a pravdoláskaři a červenokartáři a všichni ti další živení mocnými naříkat a burcovat, že se je někdo snaží "proti všem bohumilým demokratickým zvyklostem totalitně" vyměnit, tak vězte, že to konečně začalo. Že konečně mají přijít o koryta a hlásnou troubu svých lží. A nesmíte jim znovu skákat na špek.

   Tomuto ansámblu a všem jejich spřízněným umělcům a politikům, už nesmíte uvěřit ani jedno jediné slovo, protože i kdyby náhodou řekli tisíc slov pravdivých, tak jenom proto, aby v nich skryli to tisící první manipulativní.

   Pokud si toto nebudete chtít uvědomit a budete tady propagovat zesoukromnění ČR a ČTV, tak buď jste hlupák, nebo placený troll nových neoliberálních totalitních pořádků.

   Smazat
 12. Ještě jednou se vrátím k "Nočním vlkům".

  Ze zpráv jsme se dověděli, že ruské motorkáře na území Polska vůbec NEVPUSTILI!

  Už nám "zprávy" jaksi pozapoměly sdělit, že:
  POLSKÉ ORGÁNY ZAKÁZALY VJEZDU VŠEM BEZ OHLEDU NA TO, ŽE TITO LIDÉ M Ě L I P L A T N Á V Í Z A
  O P R A V Ň U J Í CÍ J E K E V S T U P U DO
  SCENGENSKÉHO PROSTORU!!!!!!!!!

  Pro mně to znamená, že Polsko NEDODRŽUJE UNIJNÍ ZÁKONY a že vstup do země je dán pouze libovůlí nějakého "pěšáka" který stojí na hranicích.

  Že se NIKDO z ČT a ani z pisálků o této skutečnosti nezmínil?!??!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Polští horliví poseroutkové dokonce nepustili (v rámci této motorkářské akce) domů do EU ani občany členských zemí EU, kteří se vraceli do EU z Běloruska!

   Smazat
 13. Nechápu, proč pořád řešíte ČT. Vezměte si příklad z kolébky demokracie, kde masmédiím věří naprostý zlomek obyvatelstva, úplné minimum diváků. Procento si už nevzpomenu, ale byl to šokující výsledek jejich vlastního nedávného reprezentativního průzkumu. Až bude ČR zcela zdemokratizovaná, tak budeme mít zcela určitě stejné i procento důvěry (nedůvěry). Zatím se musíte smířit s tím, že to není důvěryhodný zdroj zpravodajských informací, že pracují v cizích službách (Česko je kolonie, má proto i koloniální správu včetně koloniální televize), že si nemusíte nechat vnucovat jeich pohled na svět a že musíte hledat objektivní informace jinde.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A už vůbec nic nevyčítejte Dolanskému. Vždyť právě on národu odhalil pracovní postupy v ČT i to, komu vlastně ČT slouží především a ještě k tomu zesměšnil americkou politiku protiruských sankcí. A já se ptám, kdo jiný (třeba i z politiků)
   něco takového dokázal v několikaminutovém vystoupení v poslední době? Proto jsem přesvědčen, že právě Dolanský je perspektivním Putinovým agentem v ČT.

   Smazat
 14. Naši prarodiče noviny nečetli, o nic politického se nezajímali, internet byl neznámý, TV pouštěli jen občas. Četli romány, bavili se se sousedy, rodiny se scházely, povídalo se, slavily se společné vánoce, velikonoce, narozeniny, svátky, zpívalo se - nikdy se nestresovali, žili v klidu a pohodě i přes málo peněz. Nikdo jim nevnucoval reklamy, pohled na posrané milionáře a jejich sídla, posrané celebrity, různé šašky a parazity, rozhazování peněz vládou, jména ministrů neznali. Proč my to mocí mermo všechno musíme znát, číst kde co, lozit po internetu a v novinách, čučet na zprávy v TV a podobně? Teď všichni už víme, že nás ty sračky ničí - proč to tedy nedokážeme ze života úplně vyškrtnout, vynechat, bavit se se sousedy, rodinami, číst si romány, zpívat si? Proč??? Protože jsme nemocní. Budeme to vyhledávat pořád, i kdyby to bylo nebezpečné jako mor. Není nám pomoci. Společnost onemocněla mediálním morem. Ztracená. Už neumíme žít v pohodě, přestože všem je jasné, že nikdo - ale vůbec nikdo nic nezmění. Vládnout a rozkazovat budou vždycky jen zmetci, počínaje středověkem a konče zánikem světové civilizace.

  OdpovědětSmazat
 15. Má pravdu, pan prezident. ČT je jen hlásná trouba kreatur z TOP09 v čele s odpornou politickou mrtvolou Kalouskem.

  OdpovědětSmazat
 16. Zásadní věc je ta, že pokud bude ČT v rukou páté kolony, štvoucí proti Rusku dle příkazů jejich loutkovodičů, která se skládá z cizího etnika, nic se nezlepší.

  OdpovědětSmazat
 17. první vlaštovka: konečně se Němci probudili a v televizi hovoří o válce vedené Spojenými státy proti Evropě s cílem ji zmasakrovat . Na konci vybízí hlasatelka, ať se lidi zamyslí!!! Naše TV ale stále MLČÍ!
  Záznam není šílený, šílené je, že to co víme všichni neříká naše TV (potomci husitů),ale německá.... je to na 8 minut, ale v první minutě je to hlavní..... QUIBONO?... přeposílám tentokrát bez komentáře: Tak tohle je doopravdy šílené VIDEO! Milí přátelé na NETu, přeji Vám všem dobrý čas a pohodu. Ale jak sami vidíte a slyšíte, tato doba není právě pro pohodu jakoby stvořená.Dnes už se musíme zajímat o dění kolem nás velmi podrobně,abychom byli připraveni čelit všemu příkoří. Jak je patrno, Českou televizi a Český rozhlas ovládly síly, které nedovolí obje ktivní vysílání a nepustí názorové střety.Posílám video, které vám mnohým otevře oči.Bůh buď s námi a s naší zemí.
  https://gloria.tv/media/VyzotcUwWQx

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.