Reklama

úterý 10. května 2016

Po protestech opozice opustila vojenská technika ​​NATO Kišiněv


10. 5. 2016   zdroj
Vojenská technika NATO opustila hlavní náměstí v Kišiněvě na pozadí protestů moldavské opozice, před tím demonstranti rozdávali vojákům aliance georgijevské stužky. Než se vydali do místa svého umístění na vojenském polygonu Negresti, dostali američtí vojáci georgijevské stužky od opozičních stran a hnutí, jež demonstrovaly proti jejich přítomnosti na území neutrální Moldávie. Demonstranti přinesli plakáty "Moldavsko je neutrální stát", "Nepotřebujeme NATO", "Stop základnám NATO", informoval TASS.


"Moldavsko je mírový, neutrální stát. Nejsme členy vojenských bloků a nechceme válku. Viděli jsme, co se stalo v Jugoslávii, Libyi a Sýrii. Pokud do zítřka nezmizíte, budou nás zde tisíce," prohlásil před shromážděnými zástupce opoziční Strany socialistů Moldavské republiky Vladimír Batrynča.

Ráno byla na centrálním náměstí v Kišiněvě uspořádána vojenská expozice, která byla věnována výročí vítězství ve druhé světové válce. Podílely se na ní asi dvě desítky jednotek vojenské techniky, mezi nimi i americká. Byla to bojová vozidla pěchoty, vojenská nákladní vozidla a inženýrské stroje z druhého jízdního pluku USA, který přijely do Moldávie z Evropy, aby se účastnily manévrů. Podle plánu se konají na vojenském polygonu Negresti od 3. do 20. května.

V Kišiněvě uctili američtí vojáci památku padlých v boji proti fašismu, položili květiny u "Věčného ohně" v památníku vojenské slávy "Věčnost".

Podle řady moldavských politologů akce sledovala zcela jiné cíle.

"Organizováním výstavy technického vybavení NATO v centru Kišiněva se moldavští politici vědomě snaží zhoršit vztahy s Ruskem. Je zřejmé, že toto rozhodnutí vede k destabilizaci, protože je známo, že existují politické síly, které budou protestovat na základě statusu o neutralitě Moldavska, a tento postoj se mi zdá být zcela oprávněným," komentoval situaci politolog Jurij Roška.

"Je těžké pochopit politiky, kteří na jedné straně hovoří o potřebě obnovit vztahy s Ruskem, obnovit vývoz moldavských výrobků na trh této země, na druhé straně pořádají takovou akci," řekl. Podle jeho názoru jsou pokusy Kišiněva o přímé zasahování do geopolitické války pro Moldávii nebezpečné a mohly by vést k vážným následkům.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

49 komentářů :

 1. Jen jestli ta "opozice" neni jako vždy ruská pátá kolona.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hlavně, že Vám nevadí kola emerických vozidel všude kolem Ruska.....pět kolon je fakt málo, Putin jich bude muset mít víc :D

   Smazat
  2. Pomlouvači vždy a všude ukazují na Rusko. Jenže my víme, že za všechno zlo světa může touha po bohatství na úkor ostatních.

   Cílem majitelů této nelidské touhy je donutit ostatní k otročení na jejich přání bez ohledu na jakékoliv následky. Jejich přání jsou vždy zvrácená a perverzní jako oni sami. Správná přání nejsou na úkor ostatních, ale naopak ku prospěchu všem.

   Smazat
  3. SS NIKDO NECHCE!!!!

   Buď se napakují do jiného státu silou nebo si nechají svoji "přítomnost" odhlasovat vlastizrádnou vládou, přesněji řečeno parlamentem!!

   Když nás nacpali do chřtánu SA v čele s SS, také se nás neptali!!!!

   J.B.

   Smazat
 2. Včera dne 9.5.2016 v pořadu Události komentáře od 22.00 hodin, vystoupili politici za KDU ČSL a TOP 09 a řvali v televizi jak se Rusko roztahuje a jak ohrožuje celý svět a jak je strašně agresivní. Přitom zločinecké NATO již pozabíjelo po celém světě stovky tisíc nevinných lidí a vše v méně boje za demokracii. Podle ČT 24 jsou největší hrozbou ruští motorkáři, kteří jeli přes Václavské náměstí a tím znesvětili toto náměstí protože na náměstí se upálil Palach. Podle této zkratky by v celé republice mohli zakázat jakékoliv připomínky k osvobození Československa, protože se v této republice upálil Palach. Podle této názorové zkratky, tedy schvalujeme mnichovský diktát a litujeme toho, že nás osvobodila Rudá armáda, která nás vlastně neosvobodila, ale násilím obsadila, protože my jsme chtěli skončit v Německých kremačních pecích.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jediná rada : odhlásit čt . Stejně je americká . Zase musíme získat zprávy z druhé strany tak jak od svobodné evropy za totality .

   Smazat
  2. 11:14 zo Slobodnej európy sme sa toho dozvedeli : ako prenasledujú Havla, alebo sme mohli počúvať rozhlasovú hru podľa predlohy Škoreckého Tankového praporu, pri tej pasáži "k pocte zbraň", keď tasili pohlavné údy sa nám ani nesnívalo, že to je nič proti zvrátenosti západu ktorá nás zaplaví

   Smazat
  3. Ono je to vlastně tak, na území osvobozeném od nacistů zůtala vojska osvobozujících armád. Rudá armáda se po roce 1989 přemístila do Sovětského svazu, ale armáda USA zatím stále zůstává na svých pozicích, obsazených územích a postupně své základny rozšiřuje blíž směrem k Rusku.Proč asi? Téměř všechny konflikty v poválečněm období vyvolaly USA a to pouze z důvodu zisku vykořištování.

   Smazat
  4. Pro 20:15 - Paradoxně se bývalá NDR sjednocením Německa dostala pod okupační správu.

   Smazat
  5. Pavle, pod "jinou" okupační správu byla NDR vyhandlována Gorbačovem. Za co nevím ale do té doby tam byly vojenské jednotky SSSR.

   Smazat
 3. Nejsmutnější skutečnost dnes je, že se ve velkém zamlčuje proradnost naších takzvaných spojenců ze západu, kteří po mnichovské zrádcovské dohodě, kterou velice rádi podepsali proto, aby zachránili v Evropě mír (rozuměj, aby umožnili Německu dostat se bez problému k hranicím SSSR), tuto dohodu s Německem dodržovali tak vehementně, že když E. Beneš přijel s Ameriky do Velké Británie nařídili mu, aby se zdržel veškerých aktivit, které by Němce mohlo rozlobit. Po obsazení Československa Německem v roce 1939, Britové plnili mnichovskou dohodu s Hitlerovským Německem do písmene, takže umožnili Němcům ukrást část našeho zlatého pokladu a z té druhé části zlatého pokladu Československa si pak štědře strhávali částky za každý náboj, který Čechoslováci spotřebovali při boji za Velkou Británii včetně rakví pokud padl Československý voják při obraně Velké Británie. O této skutečnosti píše ve své knize spisovatel a publicista Motl. V současné době jsme v době, kdy se všechno co je ze západu idealizuje a západ se nám vykresluje v růžových barvách. Stejně tomu bylo za První republiky, kdy jsme se bezhlavě řídili tomu co nám Francie a Anglie, tehdy výspy demokracie a humanity, nařídily. Jak to dopadlo víme všichni z průběhu Druhé světové války. Jak to dopadne teď, kdy nám západ nařizuje přijímat uprchlíky, ekonomicky nás nutí odvádět mu dvakrát více než nám s velkým křikem dává na dotacích, to vše uvidíme až nás západ opět prodá, aby sám na tom mohl vydělat. Zda se, že jsme stejně naivní jako za První republiky a zdá se taky, že nás důsledky naší naivity opět budou stát ztrátu suverenity a boj ve třetí světové válce na té nesprávné straně.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naprosto pravdivý článek . Nemá chybu . Naskýtá se otázka proč naši politici po hadráku 89" po všech těchto špatných zkušenostech s proradným Západem nezvolili pro ČSR cestu neutrality ???

   Smazat
  2. Protože to jsou zrádci a agenti Západu a sionistických plutokratů z Wall Streetu....vždyť vám to říkal už Jakeš a Bilak se Štěpánem a vy trotli,to furt nejste schopni pochopit a těm dědkům jste se jen vysmívali a měli jen plnou hubu urážek a pohrdání.
   Snad to pochopíte s 25-ti letým zpožděním,vy retardi retardovaný....

   Smazat
  3. ..dodnes vzpomínám, jak si Jakeš ztěžoval, že si připadá "jako kůl v plotě " ..smali jsme se...až teď, po letech vím, jak to myslel...

   Smazat
 4. Americe nezbývá než donutit Rusko k válce! Proč? Rusko a Čína se dohodly, že nebudou obchodovat s ropou a plynem v dolarech a kromě toho, že veškerý obchod mezi nimi bude probíhat v národních měnách a né v dolarech. Tím, ale vyhlásili světovému četníku USA válku. Každý, kdo obchoduje s plynem a ropou, si musí nejdřív koupit dolary a pak si může koupit ropu, nebo plyn. To samé platilo o obchodech v jiných komoditách. Když v dolarech odmítl obchodovat Husajn byl Irák zničen, Husajn popraven. To samé se stalo Kadáfimu a Lybie byla vybombardovaná. Ekonomika USA jde ke dnu. V USA se toho pramálo vyrábí. USA exportuje drcený kancelářský papír, seno a samozřejmě války. Aby neutěšený stav super zadlužené ekonomiky Američani vyrovnali, tisknou neskutečné množství zelených papírků s názvem dolary. Celému ostatnímu světu je jasné, že to nemůže fungovat do nekonečna a všem státům, které jsou navázáné na dolar, jako například i EU, hrozí s pádem dolaru i jejich pád. Proto, čistě z pragmatických důvodů, se Čína a Rusko a ještě několik dalších států seskupených v organizaci BRICS ( Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jižní Afrika ) rozhodly odpoutat se od dolaru. Jenže tím přímo ohrožují stabilitu USA, protože když se odpoutávají od dolaru, USA ze světového obchodu s ropou, plynem a jinými komoditami, neplynou žádné peníze a deficit začíná narůstat. Z čeho má potom USA udržovat po celém světě více než 200 vojenských základen, které dohlížejí na to, aby světový řád nastolený po Druhé světové válce odváděl USA patřičné obrovské sumy peněz USA. Když to udělal Husaj a Kadáfí USA zasáhly a daly tím jasně najevo, že kdo si dovolí něco podobného, dopadne stejně jako oni. USA, jako nejzadluženější stát na světě chtějí, aby případný krach dolaru financoval celý svět. Čína, Rusko a další, dluh USA financovat nechtějí. Vnitřní pnutí společnosti v samotných USA je obrovské. Město Detroid je od rána do večera v plamenech. Obrovská nezaměstnanost. Do Světa vytrubují, ale úplně jiné ukazatele své ekonomiky. Ale vzpomeňme si na krizi, která vznikla krachem dvou obrovských investičních a hypotečních bank, které neustále vykazovaly obrovské zisky, prodávaly balíčky s nakaženými deriváty po celém světě, až bublina praskla a odnesl to celý svět v podobě obrovské stagnace a krize. USA jenom pokrčily rameny. Teď USA nutí celý Svět financovat jejich krachující ekonomiku a nemají jinou možnost, než vést války a připravovat světový konflikt proti Rusku. Ze dvou velmocí Číny a Ruska si vybrali Rusko, protože Číně je USA zadlužené obrovskou sumou a nebýt výroby Číny dodávané do USA, USA by ze dne na den skončilo. Čína ovšem ví, že pakliže padne Rusko, další na řadě bude Čína oslabená o nerostné zdroje, které po porážce Ruska, padnou do rukou USA a to začne Čínu vydírat, provokovat, vtahovat do války, jako to teď dělá Rusku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. pro 7:18 až na to, že Rusko padlo jednak v 1991 (rozpad SSSR) a vzápětí 1998. Nyní padlo znovu - asi někde soudruzi udělali chybu.
   Myslím si, že pokud nebude v Rusku normální demokratický systém, tak stále zůstane militantním a nevyzpytatelným sousedem Západu.

   Smazat
  2. Pro16:35 - sranduješ, blbě žvaníš? Pokud je v této době někdo militantní a nevyzpytatelný, je to tzv. "Západ". A o dnešní "demokracii" na "západě" si myslím sv(blijící smajlík).

   Smazat
  3. Vy se za své názory stydíte, pánové "anonymní"? Myslím, že nemusíte....a obávat se také nemusíte, zatím máme svobodu ...vaše úvahy a informace by měly větší váhu, kdybyste neskrývali svoji identitu...

   Smazat
  4. Co je to " normální demokratický systém " ? To myslíte něco takového, co je tady v Česku ??? No te bůh, asi ví, proc to tam nechtějí !! PUTINOVI v Rusku spousta zaprodancu USA hází klády pod nohy , ne klacky , ale klády a ja ho obdivuju , že to pořád ústava, že dokáže , že Rusko je porad Rusko a ze není " rozparcelane na NOVE NĚMECKO , FRANCII , BRITÁNII a Ussaky , nebo totalne rozkradene jako Ukrajina ! Jedním slovem - fandim Putinovi a doufám , že nad těmi svými " Štětiny , Bakaly, Sobotky, Kalousky , Schwancenbergy, Gabaly , Rittigy bude vyhrávat pořád .

   Hanka

   Smazat
  5. Oprava: rozparcelovane , chybička se vloudila

   Smazat
 5. Rusko na čele s Gorbačovem udělalo v 80 letech minulého století fatální chybu, že jako vítězná velmoc se stáhlo z východního Německa. Nemuselo to udělat, nikdo Rusko nemohl donutit k tomuto kroku, nebo ho mohlo podmínit rozpuštěním NATO a stažením okupačních vojsk USA ze západního Německa. Naivně uvěřilo, že USA dodrží dané slovo a NATO se nebude rozšiřovat. Jenže obrovské ekonomické problémy USA nedávají Američanům na výběr. Američani buď donutí Svět, aby platil dluhy a existenci USA, nebo zaniknou. Proto také nutí EU uzavřít s USA smlouvu o volném obchodu z USA s pravidly nastolenými USA. EU se stane kolonie USA, které budou EU vysávat pomocí smluv na patenty, pomocí sankcí a podobně. Rozšířením NATO prakticky na celou Evropu má pro USA také velký význam. V momentě, kdy bude připravená válka proti Rusku, všechny státy Evropy dodají kanonfutr pro tažení proti Rusku, to znamená budou dodávat své občany na vojenské tažení proti Rusku. USA bude dodávat zbraně a válčištěm bude Evropa. Vzpomeňme na zákon o branné službě v původním návrhu vlády ČR: výcvik během tří měsíců a jak řekl ministr obrany Stropnický v TV, že linie fronty míru je tam, kde NATO to bude potřebovat, rozuměj, kde USA to bude potřebovat, třeba v Afganistánu, nebo na Ukrajině. Z výše uvedeného vyplývá, že příčina všeho je v tristní ekonomické situaci USA, které nemají na výběr. Musí vést válečné konflikty a připravovat útok na Rusko, které s Čínou a ostatními vypovědělo ekonomický světový systém nastolený po druhé světové válce.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 5:28.Děkuji za Váš názor.Tak to bohužel �� je.

   Smazat
  2. 5:28 Dojde-li k válce, kanonenfutrem budeme skoro všichni. Jaderná válka je rychlá. Žádný stát nebude chtít prohrát konvenční válku, pokud vlastní mocné atomovky. Může spoléhat pouze na překvapivý první úder a svou bezpečnou protiraketovou obranu. Jenomže i protivník může mít esa v rukávu.
   Jenomže události zašly už příliš daleko a neústupnost Ameriky může lehce přerůst ve válku a nikdo se pak nezeptá na viníka. Jak dlouho vydrží "elita" zavrtaná v podzemí těžko hodnotit.

   Smazat
  3. Proc ta skautska lilie a jmeno Jan Zajic, komunisticky uchyle?

   Smazat
  4. Pro 5:28 a Jan Zajic 6:55. Vďaka za Váš názor, je to presne tak. Môj profil Ukrofil.

   Smazat
  5. Pro 7:17
   A proč tak debilní dotaz,úchyle!
   V.J.Horák

   Smazat
  6. NICKÝSTROP je kokot a chci vidět těch pár vymytých mosků ,co půjde bojovat za ty skurvísyny. Bohužel je mám i ve své rodině , ale každý se musí nějak živit. |V tomto případe mi je kurva z bordelu bližší jak ty z mé rodiny.

   Smazat
 6. Umíte si pžedstavit, že by třeba v 80. letech tehdy neutrální Rakousko na svém území uspořádalo společné cvičení s vojáky NATO? Během 48 hodin by byla Vídeň zpátky v sovětské okupační zóně. S Moldávií si ti blbci zahrávaj stejně, Rus nenechá Podněstří napospas, jinak z toho bude druhá Ukrajina. To Rus potřebuje nejmíň ze všeho a určitě něco na oplátku chystá, i když radost z toho určitě v Kremlu nemaj. Přichystejte se na to, Štětinové a spol., budete mít zase důvod řvát o zlých imperialistech z Ruska.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A umíte si představit co by dělaly USA kdyby Rusové prováděli vojenské cvičení např. v Mexiku nebo na Kubě ?

   Smazat
  2. To 6:05 Jo, představit si to umím, už to tu jednou bylo, pamatujete? Rachejtle na se na Kubu už ale nevrátěj, což je škoda, byla by to trvalá připomínka toho, že maj Amíci u zadku sud s prachem, aby si moc nevyskakovali.

   Smazat
 7. Ohrožovat Kubu přítomností Ruských raket nemá Putin v plánu. Bohatě stačí ponorky z Atlantiku a Tichého oceánu, o kterých amíci nemají ani tušení, kde jsou. Každá ponorka má větší palebnou sílu než by měla základny na Kubě.

  OdpovědětSmazat
 8. Místo psaní debilit bys měl jet do Moldávie přesvědčit tamní lid, že jediní mírotvůrci na této planetě jsou USSA-EU-NATO.
  Plkání na těchto stránkách je zbytečná ztráta času a tvého úsilí. To víš oni už za ta léta zapomněli jací jsou Rusové.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To 7:08 Tak sám jdi příkladem a jdi plkat někam jinam. nikdo tě tu nedržkuje. :o))) Hezký po ráně ti přeju.

   Smazat
 9. A to znamená co, že opustili Kišiněv? Nic!!!
  Naše vlády nás zaprodávají, na své občany neberou ohled. Lidových protestů je málo, protože už dlouho víme, že ničeho nedosáhneme.
  Další gaunerská vláda činí rozhodnutí proti lidu této země, a v případě projevů nesouhlasu lidí vždycky reaguje jen takticky, ale své rozhodnutí nemění. A každá další vláda je horší než ta předchozí. Je to likvidace národa. A ani velké bouře mocným neublíží, jenom jejich figurkám.

  OdpovědětSmazat
 10. Malý krůček pro Moldávii, zato velký pro lidstvo!! ...

  OdpovědětSmazat
 11. No jen těm emérickým sviním dali pocítit, jak je mají všude v lásce :o)))

  OdpovědětSmazat
 12. Z článku mám velkou radost !
  doufám ,že bude Kišiněvo příkladem pro další!
  jen houšť!
  jituš

  OdpovědětSmazat
 13. No hlavně aby Moldavie nedopadla jako Ukrajina ! Jakmile jsou neutrální a tím pádem bezbranní, Rusko zahájí ochranu svých ruských spoluobčanů a je zle.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máš pravdu,taky mám obavu o Moldávii,aby tam nepřiletěla ta chazarská píča "Jebavá Viki Nudlman" a nezačala trotlům ,jako jsi ty rozdávat příručky o rozbíjení hlav policajtů,falešný sliby a sušenky máčený v roztoku metanamfetaminu...mohli by se začít navzájem mazat pro židovskou oligarchii, jako na té Ukrajině.

   Smazat
  2. pro 1921: pořád lepší rozdávat příručky, než přijet v neoznačené uniformě na tanku

   Smazat
  3. Je lepší lidi nechat vraždit lidi jako v Oděse, nebo dohlédnout a ochránit na regulérní referendum a odstavit fašisty od vlivu a moci? Uvažuj trollíku pacholíku (jsi-li toho schopen).

   Smazat
 14. I ty "mudrlante" pepku, ty se z té patologické rusofóbie jednou úplně po.....! Tak a teď ještě zameč a vyskoč, dej si nohy do ledu a jdi se vycpat za almaru!!

  OdpovědětSmazat
 15. Je to ještě horší než čtete.Amíci jsou na huntě a válku v Evropě už připravují.
  Věřte

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo,to je jasný,taky to čekám.Před nedávnem jsem se vracel z jihu přes Tarvisio/Villach mimo dálnice po staré hl.silnici a na trati stál vlak o 130-ti vagonech,naložený těmi us.herberky Bradley asi 2/3 vlaku,zbytek Abramsy v pískové barvě,směr severo-východ a chlápek od pumpy,kde jsem bral naftu o 7,-Ká levnější,než na dálnici mi říkal,že to není zdaleka jediný ešalon....netahaj sem ty krámy jen tak pro nic zanic....

   Smazat
  2. 20:08
   příští týden jedu na delší dobu Vámi popsaným směrem až do Abruzie..
   podám potom zprávu ,co jsem viděla...budu jak ostříž!:-)
   vlaštovka j.

   Smazat
  3. Před válkou s Ruskem si ještě s Evropou, potažmo s EU, zašpásují, pomocí loupení s TTIP, po vycucání a vydrancování skvělé EU, nastane útok útočně-obranné NATO na Ruskou federaci.USSA nutně potřebují to ruské nevyčerpatelné nerostné bohatství!!!

   Smazat
  4. Ó,jak Vám závidím!Tak mi od tamtud vemte demijón "mio inamorato Montepulciano d'Abruzzo"....per favore....

   Smazat
  5. 23:28
   :-)!
   díky za další typ do sbírky,jež dlouho nevydrží!

   Smazat
 16. Z tohoto článku jsem se dozvěděl pěkný prd. Píšete nesouvisle a chaoticky. Nejdříve tam uvádíte, že vojáci opustili Kišiněv, přičemž ještě před tím je lidi, kteří proti těm vojákům protestovali, "odměnili" nějakými stuhami. A najednou tam je naprosto nesmyslně umístěn odstavec o nějaké vojenské přehlídce. Prosím vás neberte to jako urážku, ale pochopte, že když píšete článek, tak je třeba psát v nějakých návaznostech. Díky moc

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.