Reklama

sobota 14. května 2016

Podpora paktu s Tureckem se Merkelové drolí


15. 5. 2016    zdroj
Hrozí, že jednání o volnosti víz do EU ztroskotají. Ve Spiegelu se skepticky vyjadřuje šéf CSU Horst Seehofer. Špičkoví politikové SPD varují kancléřku před devótním jednáním s Erdoganem. Ve sporu o uprchlickou smlouvu s Tureckem se nyní spolková kancléřka ocitá ze všech stran pod tlakem. Šéf CSU Horst Seehofer se vůči Merkelové zřetelně vymezuje: „ Byl jsem vždy skeptický, zda bude dohoda fungovat“, řekl SPIEGELu, „ nejnovější vývoj mou skepsi nezmenšil.“ Jeho pochybnosti, dodal „ mají již velmi blízko k superlativu.“


Momentálně zůstává otevřené, zda turečtí občané budou moci v budoucnu přicestovat bez víz do Evropské unie. Volnost víz je část smlouvy o uprchlících, kterou EU s Tureckem uzavřela. Ankara musí k tomu splnit 72 kritérií, aby EU volnost cestování poskytla – mimo jiné EU požaduje reformu zákona proti terorismu. To dosud prezident Recep Tayyip Erdogan odmítá. V současnosti není jasné, kdy má volnost víz vstoupit v platnost. Předpokladem je souhlas Evropského parlamentu, který dosud není a pravděpodobně už k němu nedojde před letní přestávkou.

„ To je věc Merkelové a musí její věcí zůstat“

V turecké otázce se od Merkelové /CDU/distancuje i SPD. „ Musíme od Angely Merkelové vyžadovat, aby se body realizovaly a měli bychom se vyvarovat příliš devótního jednání s Erdoganem“, řekl SPIEGELu předseda frakce SPD ve spolkovém sněmu, Thomas Oppermann.

Expert SPD pro zahraniční politiku Niels Annen poznamenal: „ V sázce je naše důvěryhodnost. Kompromisy k tomu patřily, ale důvěryhodnost neobětujeme“. V současnosti se kancléřka v otázce Turecka na koaličního partnera spolehnout nemůže. V interní diskuzi SPD prý padla věta: „ To je věc Merkelové a musí její věcí zůstat.“

Špičkoví politikové EU zostřují tón vůči Erdoganovi

Vedoucí politikové EU zostřují tón vůči Turecku. Šéf frakce Evropské lidové strany v Evropském parlamentu Manfred Weber zpochybnil privilegovaný přístup Turecka k vnitřnímu trhu EU a již existující úlevy při žádostech o vízum pro obchodníky. „ To není samozřejmostí. Když prezident Erdogan dále vyhrožuje a zaplavuje nás kritikou, pak se dostáváme do slepé uličky“, řekl Weber SPIEGELu. „ Evropa není závislá na Turecku“, říká politik CSU.

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz dal jasně najevo, že u požadavku reformy tureckých protiteroristických zákonů žádné úlevy nebudou. „ Evropský parlament bude trvat na dodržování závazků“, řekl Schulz. „ To platí i pro antiteroristické zákony“, říká sociální demokrat.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila Zdeňka Holešová

Rückhalt für Merkels Türkei – Deal bröckelt , Spiegel online, 14. Mai 2016 

14 komentářů :

 1. Za dva dni zabili kurdové 48 tureckých vojenských kozomrdů...

  OdpovědětSmazat
 2. Ono se jí to jaksi drolí už i doma. Konečně! Dokonce se jí ke kanceláři jaksi přidrolila prasečí hlava.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přidrolila, ale pozdě. Škoda.
   Z žádné prasečí hlavy by totiž tak hloupý a nebezpečný nápad paktovat se s Tureckem bezpochyby nevzešel.
   Děda.

   Smazat
 3. Po staletí jsme s Turky bojovali, a teď by nám chtěli diktovat?

  OdpovědětSmazat
 4. EU je jalový a bezzubý spolek, založený na snaze samozvolených několika lidí, diktovat Evropě svou vizi. Samozřejmě politickou a ekonomickou.
  Takové úrovně, jaká je dnes v "EU", se mohlo dosáhnout i bez EU! Šlo o to, aby se státy domluvily na základě rovnoprávnosti a rovnocennosti, jen chtít a mít vůli to dotáhnout až do konce.

  Ta zmíněná jalovost a bezzubost spočívá ve dvou základních věcech.
  První se týká NATO: V jednom "obranném" spolku jsou dva státy, které jsou ve válečném stavu mezi sebou již přes 40 let!!!

  V druhhém případě chce EU přijmout so svého spolku zemi, která je prakticky muslimská. Podle vyznavačů tohoto náboženství je to cca 97%její populace. Nebude to dlouho trvat, a bude náboženství se vším všudy i zákonem.

  Jak se to bude slučovat, když v EU platí zákony nad vírou, ale v jednom státě bude nad zákony postaveno náboženství?

  Vždyť toto je návod, jak se dostat do nepřekonatelných problémů!
  Jsou sice dvě varianty a soudný člověk na ně přijde hned.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pak si vzpomeňme na vybombardování Srbska od NATO, kde ani nebyl mandát od Rady bezpečnosti OSN, protože tehdy to Rusko a tuším Čína vetovalo, a jsme doma. A pak utlačování místní křesťanské obyvatelstvo v Kosovo, a to i za pomoci NATO, přesněji řečeno za cílově přehlížení NATO, a zase jsme doma. A o tom, co se teď děje v Bulharsko, kde se také začínají dít velice nehezké věci za peníze z Turecka, potažmo i Saudská Arábie, to je kapitola sama za sebe.

   Smazat
 5. Jak už jsem psal jinde,špičky EU pod tlakem USA udělají všechno proto,aby tato smlouva s Tureckem byla podepsána.Erdogan něco slíbí,co nebude později vůbec dodržovat,ale dobře ví co musí udělat,pro přátelé z USA.Kdyby to nevyhovovalo i USA,Erdogana by dokázali umravnit.

  OdpovědětSmazat
 6. Podle té fotky,nejsou náhodou příbuzní.

  OdpovědětSmazat
 7. Stala se malá chybička přeště to bude Merkelky hlavička !!

  OdpovědětSmazat
 8. Turek největší zlo.Po žních TURKOVI.KONEC EU.

  OdpovědětSmazat
 9. To je věc Merkelové a musí její věcí zůstat a taky zůstane . Šílená Makrela dostane další pokyny z Bílé chýše a vše bude pokračovat tak jak si to přeje strýček Sam .

  OdpovědětSmazat
 10. Nemecko-Rakuske hranice:na nemeckej strane kotroluju dvaja pohranicnici.Ppl hodiny,a maju koniec sichty,ked nasli na strome obeseneho chlapa.Rozmyslaju,co urobit,,ked to nahlasime,prideme domovza o 4 hodiny,Zavesme obesenca na rakusku stranu,,povedali,urobili,,Onedlho kontrolovali rakuski pohranicnici svoju stranu hranice,ked jeden zvolal,,docerta,pozri,ten chlap tu znova visi,,Mne ten vtip volako pripomina Merkelovej jednanie,a cely ten deal.V Nemecku uz odmieta jej politiku 2/3 obyvatelstva.Ked citam rakuske fora,tak je 100 percentny odpor voci jej politike.

  OdpovědětSmazat
 11. Ještě více společných fotografií těchto dvou vůdců a Merkelová má volební hlasy jisté - od muslimského obyvatelstva.

  OdpovědětSmazat
 12. Napíši to určitě s chybou, ale na té fotce je: Ata Tyrk a Mama Tyrk.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.