Reklama

.

.

pondělí 23. května 2016

Poučení z privatizačního vývoje aneb V rukou politiků a bankéřů nejsme v bezpečí.

24.5.2016  Tribun

Za bezradného přihlížení pozůstalých horníků a státních úředníků pomalu dodýchává OKD, kdysi pyšné průmyslové srdce republiky a jeden ze symbolů specificky české formy kulturní revoluce zvané privatizace.

Nelze tvrdit, že kdyby OKD zůstala státní, byla by problémů ušetřena, před změnami v ekonomice, energetice i průmyslu by asi nebylo úniku ani tak a jiný vlastník by sám o sobě poptávku po uhlí vykouzlil jen těžko, lze ale spekulovat, že se státním či veřejným vlastníkem by pád nemusel být tak prudký a definitivní a firma i společnost by měli čas počkat, jak se situace vyvine, protože jednou uzavřené šachty už nikdo neotevře a kdo ví, nebudou-li se ještě v budoucnu hodit? Už jenom proto, že by ve firmě zůstaly zdroje, které soukromý vlastník ze své firmy vyvedl.

První poučení z privatizačního vývoje v OKD – a nejenom tam, ale osud této firmy prostě nelze tak snadno ignorovat – zní, že soukromý vlastník firmu nezachránil a jako lepší, než ten státní, se v žádném případě neukázal. V čem je soukromý vlastník nepochybně efektivnější, to je těžba renty, což jak se ovšem ukazuje, není nic, z čeho by stát a společnost měly užitek.

S tím úzce souvisí poučení druhé: cílem soukromého vlastníka nikdy nebylo těžit uhlí nebo zaměstnávat horníky a přispívat tak k prosperitě a sociální stabilitě regionu, ale právě těžit rentu. A když rentu vytěžil, tak hodil teď už vysátou firmu zpět na krk státu a stát, zatímco prodávat nemusel, ji teď zpátky vzít musí. Respektive firmu jako takovou nikoliv, ale náklady spojené s jejím krachem ano, těm utéct nemůže, ať již budou v jakékoliv podobě, od přímé sanace firmy po zvýšené důchody, podpory v nezaměstnanosti, propad lokální ekonomiky, zvýšenou kriminalitu či v neposlední řadě kolaps významné produkční infrastruktury.

Poučení třetí tak bude znít velmi povědomě: zisky privatizoval lze, ale ztráty nikoliv, ty nakonec vždy zůstanou socializované. To je ovšem něco, co nomádský kapitál netrápí, ba právě naopak je to něco, na co spoléhá.

Nebylo by těžké zformulovat řadu dalších poučení, například o tom, že rozhodování založené na monokriteriálních a redukcionistických proměnných typu HDP či EBITDA je krátkozraké a v konečném důsledku škodlivé, nebo tom, že klišé o prokapávání bohatství směrem dolů je právě jen klišé, které nemá s realitou nic společného, stejně jako klišé o dobrém soukromém vlastníku, o kterém již byla řeč.

Je tu ale ještě jedno poučení: veškerá poučení jsou na nic. Žádná z těchto zkušeností s kapitálem není nová, tento vývoj se dal na základě minulých zkušenosti velmi dobře předvídat, jenže víra opět jednou zvítězila nad rozumem a tak draze a krvavě nabyté zkušenosti našich předků se spekulanty, uhlobarony a kapitalisty přišly vniveč a my jsme si draze pořídili svoje vlastní, úplně stejné, jenom nové.

Zaplatili jsme si kurz praktického kapitalismu pro každého, ale byly to, obávám se, vyhozené peníze, protože když jde o kapitalismus, máme raději pohádky, než dokumenty.

18 komentářů :

 1. Tribun cudně mlčí o tom, kdo tady kapitalismus budoval. Nebyli to jenom odeesáci, ale také socani, včetně odrodilého prezidenta.

  A co dělal Tribun ve slavných listopadových dnech roku 1989? Zvonil klíči?

  Kdyby ten článek napsal komunista, tak už nemusí vysvětlovat, jak se on sám tehdy choval. Každý jiný by neměl zapomenout nasypat si popel na hlavu a omluvit se za své omyly. Zdravím pánové! Hlavně, že můžete cestovat, jestliže máte dost peněz. Ostatní mohou svobodně kdesi v cizině otročit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jan Želivský24. května 2016 9:42

   Tribun možná cudně mlčí, ale omyly jsou a byly na všech stranách. Proč se lidé nepoučí ze svých omylů?! Dobří sokromí vlastníci skutčně existují, jako dobří státní manažeři, ale pro jejich rozhodování je důležité jaou mají motivaci. Na jedné straně nadnárodní investiční struktury mají zájem co nejdříve vytěžit a odejít bez dalších nákladů na mzdy atd. na druhé straně regionální podnikatel, který tam žije a potřebuje tam vydržet do konce produktivního života bude asi lepší varianta. Taktéž státní manažer, který ví že ho stát podrží a ne že ho příští náměstek na ministerstvu vyhodí a dá si tam svého příbuzného. Co je malé to je hezké, když stále hledáme ty investory v cizině, nemůžeme se divit, že si výtěžky nejradši odvezou, Bakala je jen tuzemská vyjimka, které potvrzuje pravidlo. Zloděj, který byl ve správnou chvíli na správném místě.

   Vymazat
  2. Proč by se regionální podnikatel hamoval, když může téměř všechno, co zákon nezakazuje. Najděte v zákonech nařízení, že zaměstnanec musí obdržet spravedlivou odměnu jako za komunistů.

   Vymazat
 2. Nejsem ekonom, ale pokud to dobře chápu, pan Bakala je "miliardář" a OKD dluží miliardy bankám. Proč banky neřvou, to nemají strach, že nedostanou vypůjčené miliardy zpět? Jsou dvě možnosti, banky řídí dementi a nebo to je tunel na stát. Pokud jim pan Babiš na.ere a on jim nic nedá, tak ty virtuální půjčky zase vklidu zruší, protože Bakala nic nedostal, to by byli opravdu v bankách pitomci. Pane Babiši, dejte peníze horníkům, ale šmejdům ani korunu a sanace ať zaplatí ten, kdo si to "koupil" a když ne, zabavit majetky. Co na to zelení "ekologové"?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No ono už to začalo, když si soudruzi Koláček (velká ryba na OKD za komančů), soudruh Otava (soudruh generální ředitel VOKD) a soudruh Pros (estébák) zprivatizovali OKD, což byl také jeden z výsledků Havlova sametového podvodu. A Sobotka to dorazil.

   Vymazat
  2. Babiš je ze stejného hnízda.....ten to zachraňovat nebude....

   Vymazat
  3. Jestliže stát dá peníze horníkům z našich daní, tak je to pro mne stejné, jakoby ty peníze dal přímo Bakalovi.

   Vymazat
  4. Všechno, co jste popsal existuje pouze ve Vaší hlavě, dle mne existuje pouze všeobjímající rváčství anebo rovina domnělé sounáležitosti, která je pro lidský život ......

   Vymazat
 3. Přírodní zdroje nemají být privatizovány!!!!
  Koupit uhelnou sloj, vytěžit ji, zbohatnout na ni a pak jít do konkursu, no neber to

  OdpovědětVymazat
 4. a na pretras prichádza voda - pcháááá to bude teraz to pravé - ale začal útok na kapitál - až začnú padať banky vtedy precitneme úplne - aj s našimi pôžičkami na krku

  OdpovědětVymazat
 5. Další povedení ptáček privatizace se ozval,Tykač,iá to koupím,ale až stát zaplatí pohledávky.Neřekl ani za kolik by to koupil,snad za hubičku Sobotkovi.Nedělejme si iluze,jeden podvodník vedle druhého a Babiš je přece ze stejného hnízda.Jak to dopadne,stát bude zase podojen.Chtěl bych znát akcionáře,který nakoupili akcii Bakalových OKD za 600kč a teď má akcie hodnotu 6 halířů.

  OdpovědětVymazat
 6. Tady je klíčová otázka, kde jsou ty miliardy rezerv na útlum a ukončení těžby v OKD. tyto rezervy byly přece smluvně kodifikovány už při privatizaci a daly by se soudně vymáhat. Sobotka asi stejně jako dříve Kalousek, čeká, že tyto prachy si asi vysoudí a zase nechá u sebe doma švýcarská justice. Bakala přece bydlí kousek od své banky na břehu Ženevského jezera a co je doma, to se počítá. Česká justice má důležitější úkoly, třeba kabelky Jany Nečasové nebo tykadla politiků ODS od řidiče Smetany.

  OdpovědětVymazat
 7. vlastníci zeměkoule rozhodují a i volby v Rakousku řídili.

  OdpovědětVymazat
 8. Tak by mne zajímalo, zda Tribun chodil do VUMLu. Teď je to politické školení k smíchu, ale pánové, ruku na srdce, tam se všechno, co Tribun pozdě objevil, probíralo.

  Možná, že Tribun chodil, ale nedával pozor. Věnoval se nějaké soudružce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, když jsi tam "studoval", tak to musíš vědět.
   A zase sloužíš těm co jsou nahoře a je ti blaze, co ?

   Vymazat
  2. Pane kolego, tenkrát jsem měl z VUMLu srandu. Nepotřeboval jsem toto školení. V našem kraji byla povinnost chodit na toto školení pro lidi nastupující do vědecké aspirantury. Mne tam poslali dodatečně.

   Abyste rozuměl, takovou samozřejmost, jakou napsal Tribun, by mne nenapadlo veřejně sdělit. Právě Tribunovi ten VUML chybí, a proto ze sebe dělá vola.

   Vymazat
 9. Kapitalističtí politici a banksteři nejsou nic jiného než psychopatická lůza. Základním principem kapitalismu je všestranná podpora těžkých psychopatů, kteří se tak snadno dostávají k moci a k obrovským majetkům, zatímco normální, slušní, psychiatricky zdraví lidé dřou bídu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podobná myšlenka mě napadla při čtení jiného příspěvku zde (?) Může být jakýso generál od NATO něco jiného, než psychopatická lůza, když veřejně uvažuje o tom, že by válka s Ruskem mohla vypuknout už napřesrok?
   Neměli by takovéto zrůdy být rovnou někde na břehu na hranici, jako lidstvu škodící zlo, upalovány? Q.

   Vymazat