Reklama

.

.

středa 4. května 2016

Práce. Co je to práce? Ten, kdo to neví je zcela jistě „pracant“ Z. Bakala.

Jiří Baťa
4. 5. 2016
Bakalova NWR byla ve ztrátě, ale manažeři brali stamiliónové odměny. Šest výkonných ředitelů společnosti New World Resources (NWR) dostalo v letech 2010 až 2015 dohromady na mzdách a odměnách 26,6 miliónu eur (zhruba 718,2 miliónů Kč, tj. cca 120 miliónů. Kč na jednoho). To bylo v době, kdy byl většinovým vlastníkem společnosti Zdeněk Bakala. Kolik si naúčtoval on sám, snad už ani není důležité!


To je úvod článku z Novinky.cz, který popisuje podstatu výplat mezd a odměn údajně za p r á c i, kterou vykonávali ve společnosti Z. Bakaly NWR. Podle tohoto servru byla řada prominentních funkcionářů této těžařské společnosti honorována mnohamilionovými částkami jako odměna či mzda, což je v obecném pojmu logicky chápáno jako odměna za práci. Novinky.cz celkem obšírně popisují, kdo a kolik dostal za údajnou p r á c i v NWR ( přehled vyplácených mezd a odměn má Právo k dispozici) , jen chybí reálný popis jejich pracovní náplně, potažmo odpovědnosti, což by jaksi mělo být nevymezenou součástí každé práce. Neexistuje práce, ze které nevyplývá menší či větší zodpovědnost. Jedná-li se o práci v postavení výkonných ředitelů společnosti New World Resources ( NWR) pak jistě není pochyb o tom, že by mělo jít o p r á c i, spojenou s nemalou odpovědností. Opravdu?

Pomineme-li (zatím) otázku opodstatněnosti či oprávněnosti vyplacených mezd a odměn není od věci připomenout fakt, že vysocí manažeři NWR dostávali bonusy přesto, že hospodaření firmy bylo od roku 2012 ztrátové. Jinými slovy, pánové si nechali vyplácet peníze, aniž by firma vykazovala zisk . Horníci přesto po celou dobu těžili uhlí, které však bylo prodáváno pod cenou, čímž manažeři vedli firmu záměrně a cílevědomě do insolvence, ne-li přímo k bankrotu. To vše za podmínek, že si vypláceli tučné palmále bez ohledu na stav a situaci ve firmě. Tady se nabízí otázka, zda lze jejich působení ve firmě NWR skutečně považovat za p r á c i , navíc s příslušnou odpovědností za pozitivní ekonomické výsledky hospodaření, ze kterých by manažerům firmy NWR příslušela mzda a odměna. Podle výsledků je zřejmé, že o p r á c i, notabene odpovědné nemůže být ani řeč a o pozitivních výsledcích firmy už vůbec ne!

Aniž bych detailně znal personální obsazení vrcholových funkcí managementu NWR mohu se zcela oprávněně domnívat, že pánové Gareth Penny, Mike Salamon, Boudewijn Wentink, Klaus-Dieter Beck, Bessel Kok , ale také pánové Marek Jelínek, Ján Fabián ani v OKD, potažmo v NWR nebyli a pokud ano, tak jen snad v jejich kancelářích za účelem vzájmeného odsouhlasovávání dalších postupů v likvidaci firmy NWR, odsouhlasováním svých výplat, mezd a odměn jako výraz zásluh za svou (záškodnickou) činnost v NWR na úkor zaměstnanců firmy. Že totiž kromě nich jsou ve firmě také zaměstnanci, konkrétně horníci, kteří svou opravdovou tvrdou prací vytvářejí firmě zisk a hodnoty, je zřejmě až tak zase příliš nezaměstnávalo. Tedy kromě těžby.

Posoudíme-li p r á c i managementu firmy NWR z hlediska lidské činnosti jako základní činnost pro životní existenci s prací horníků, kteří jsou zdrojem hlavním zdrojem ekonomických výsledků firmy v těžbě uhlí, pak nelze než konstatovat, jak je ze strany pánů managementu NWR práce horníků (a práce jako taková vůbec) opovrhována, zneuctívána, zneuznávána a bagatelizována. Jejich přístup k lidem, k zaměstnancům firmy je zcela bez odezvy, jejich zájmem a cílem je využívat je jako relativně levnou pracovní sílu, ale za cenu vysokých výkonů, z jejichž ekonomických výsledků se však již se zaměstnanci nehodlají dělit. Naopak, ekonomiku firmy NWR záměrně poškozují svými „mimořádnými pracovními výkony a nadměrnou mírou odpovědností,“ za což si pak (ne)oprávněně, (ne)zákonně a mafiánsky vyplácejí údajnou mzdu a odměny a firmu cílevědomě posílají ke dnu.

Kapitalismus má své zákonitosti a jedna z nich je bezohlednost, neskromnost, povýšenost a pohrdání lidmi a v neposlední řadě jejich vykořisťování. Pan Bakala je nenažraná, podrazácká a zákeřná kapitalistická zrůda, která se svým nesympatickým a pohrdavým šklebem vysmívá všem poctivým a pracovitým lidem, kteří byli jeho podrazáckou rétorikou poškozeni. Konstatování, že právě on může vysvětlit obecný pojem a význam slova p r á c e je myšlen, jak jinak, jen jako vysoká nadsázka, protože tento člověk toho ví o p r á c i asi tolik, jako naši nepřizpůsobiví spoluobčané. Jak celá kauza s NWR dopadne, ukáží dny nejbližší. Nicméně to nebude nic, co by může potěšit ty, kterých se to nejvíce týká, tedy horníky. Zdař Bůh!

17 komentářů :

 1. Takhle byla vytunelována Modeta Jihlava, když Američanka , jakási Storyová, převedla na sebe milionové odměny a v podstatě zdrhla z Česka. Těch příkladů je jistě mnohem víc. Každý podnik v cizích rukou se může stát obětí takových zlatokopů. Oni sem přišli jako na Klondajk. Byli jsme naivní, jak malé děti. Doufám, že jsme z toho už vyrostli. Velké podniky hospodařící s bohatstvím země patří do rukou státu. Zaklínadlo, že stát je nejhorší hospodář, ať už jednou vezme čert.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za informaci o Modetě Jihlava. Jestli vás někdo okrade, pak ovšem není hlavní vina na vás , ale vinu nese zloděj! A zaklínadlo, že stát je nejhorší hospodář vymysleli ti, kteří v něm nejhorším způsobem ,,hospodařili". Jejich jména, kdybychom snad zapomněli, můžeme dohledat v dobovém tisku. Ten knihovny ( nejen vědecké, ale i městské) vedou. Zapomeneme-li , kdo nás ožebračil, jsme na cestě k opakování. První bezdětná generace je tady, genocida je za rohem.

   Vymazat
  2. 1:50 jaký cizinci!? Český voliči-ČSSD a ty to za úplatek darovali Bakalovi že ten si tam dosadil cizince který dělají dlouhý nos na naše soudy,je jeho chytrost.Takže za to můžou voliči ČSSD včetně horníků a jejich rodin.Dobře vám tak!!!chcípněte hlady,když jste si je zvolili a oni mě teď díky vám předělávají výsledky II.světové(Velké vlastenecké)války a islamizují mojí Vlast.Přeju vám voličům ČSSD to nejhorší.

   Vymazat
  3. Horníci jako jeden muž volili ČSSD a ta to dala Bakalovi.Tak co vlastně chcete?

   Vymazat
  4. Horníci zdaleka nevolili jako jeden muž, například po revoluci chtěli někteří pár lidí kolegů fyzicky věšet- a nevěřím, že by si zrovna toto ten člověk od kterého tu informaci mám, vymýšlel.A zase z druhé strany- pozor vy diskutére- žádná strana nemá dopodrobna rozepsáno, jak se zachová, a právě tady jde vidět, že se tu vůbec o nějakou demokracii nejedná, jinak by totiž vyšli lidi do ulic, nezaujatá média by o tom sáhodlouze referovala, viníci by byli posláni před soud, a v případě prokázání viny šli bručet natvrdo.

   Vymazat
  5. Vše o kauze OKD – stav k říjnu 2015

   V uplynulých dnech, měsících a týdnech jsem se věnoval privatizaci firmy Ostravsko karvinské doly. Po podrobném studiu všech dostupných materiálů jsem byl často šokován tím, jak se média snaží, seč mohou odpoutat pozornost od období, kdy stát učinil v privatizační historii firmy sebevražedné úkony, které jej jednou pro vždy zbavily rozhodovacího práva ve společnosti. Naopak vytvářejí až nesmyslné konstrukce aby nasadili psí hlavu vládě let 2002 až 2006 a prioritně si všímají tehdejšího ministra financí a dnešního premiéra Bohuslava Sobotky.

   V oboru, kterým se zabývám celý život, v bytové politice jsme společně s organizacemi vlastníků, nájemníků, podnikatelů ve stavebnictví, bytových družstev a dalšími již počátkem devadesátých let naléhali na vlády, aby postupovaly alespoň v této oblasti koncepčně, s rozmyslem, poučili se v zemích, které chtěli dohnat a které svoji odbornou pomoc přímo nabízeli. Ministr hospodářství Karel Dyba mě tehdy řekl: „kolego, nechte to být. Trh je jak proud vody, najde si cestu sám, koncepcí netřeba“. A pozval mě na kávu.

   A tak kauza OKD jako celek, i podkauza OKD (RPG) byty jsou, bohužel, důkazem omylu tehdejších prognostiků, Klause, Dyby, Dlouhého a dalších. Nikoliv vinou vlád pozdějších.
   V oboru, kterým se zabývám celý život, v bytové politice jsme společně s organizacemi vlastníků, nájemníků, podnikatelů ve stavebnictví, bytových družstev a dalšími již počátkem devadesátých let naléhali na vlády, aby postupovaly alespoň v této oblasti koncepčně, s rozmyslem, poučili se v zemích, které chtěli dohnat a které svoji odbornou pomoc přímo nabízeli. Ministr hospodářství Karel Dyba mě tehdy řekl: „kolego, nechte to být. Trh je jak proud vody, najde si cestu sám, koncepcí netřeba“. A pozval mě na kávu.

   A tak kauza OKD jako celek, i podkauza OKD (RPG) byty jsou, bohužel, důkazem omylu tehdejších prognostiků, Klause, Dyby, Dlouhého a dalších. Nikoliv vinou vlád pozdějších.

   http://ivanprikryl.cz/vse-o-kauze-okd-stav-k-rijnu-2015/
   *********************************

   "Český voliči-ČSSD a ty to za úplatek darovali Bakalovi že ten si tam dosadil cizince který dělají dlouhý nos na naše soudy,je jeho chytrost.Takže za to můžou voliči ČSSD"

   ...neuvěřitelná drzost! Tak ono to nejdřív "uvědoměle" a "zodpovědně" stále dokola volí Klause a ODS, a pak má ještě tu drzost, to co tady napáchal Klaus se svoji ODS díky "uvědomělým" "inteligentním" "pravicovým" voličům, házet na jiné! Hnus velebnosti!

   Vymazat
 2. Bohužel to vypadá tak , že do té šatlavy půjdete nejspíš Vy z 3:52 pokud budete na tyto prasárny poukazovat a požadovat potrestání viníků . V Českém Kocourkově totiž funguje všechno úplně jinak než v normální zemi !

  OdpovědětVymazat
 3. Škoda, že už nežije Petr Bezruč. Měl by námět pro další pokračování svých Slezských písní. Určitě si nepomyslel, že markýzové Gérové najdou své důstojné nástupce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ......teď bude olomoucký kraj bourat jeho (Bezručův) domek v Kostelci na Hané. Prý to nebyl žádný významný básník a k dnešní době nemá co říci...

   Vymazat
 4. Vysvětlete mně prosím jednu věc. NWR dostalo mnohamilionové půjčky od bank. Banky budou chtít své peníze a pokud je nedostanou, pošlou na pana Bakalu exekuci? Soud může prodej prohlásit třeba za účelový atd. Co noví majitelé, taky na ně pošlou exekutora? Já když si něco koupím i s dluhama, tak na mě brát ohled nebudou. Předpokládám, že banky nevedou idioti a vše může být jenom domluvené. Mě napadlo, že půjčky bank a vyplacené peníze jsou domluvená virtuální záležitost a jde o to, aby stát dal miliardové dotace a to teprve bude zisk, o který se rozdělí mezi sebou účastníci možného kartelu, ale třeba moc fantazíruju. Když stát nic nedál, tak doly nakoupili levně a vejvar stejně bude. Jak to říkal starej Pedeles:"Za deset koupím, za dvacet prodám, mně ty tři procenta stačí":)

  OdpovědětVymazat
 5. OKD ? Vždyť celá ČR je jedna velká OKD pro zloděje zejména z "demokratického" Západu!A agent CIA,dámský krejčí(v podstatě blbeček-jen podvodník)Bakala je jen jeden z mnoha hajzlů vyškolených v zahraničí - dosazený jejich kašpárek pro provedení totální likvidace českého národa!Bakala....jeho kamarádi-Telička,Sobotka.... A zazpívejme si :"Teď už máme co jsme chtěli..."Cinkejme,radujme se!

  zločas

  OdpovědětVymazat
 6. OKD ? Vždyť celá ČR je jedna velká OKD pro zloděje zejména z "demokratického" Západu!
  Přesně-přesně tak to je.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tyto případy končí někdy u tzv. soudů a co se děje dál, je všeobecně známo. Obvykle obviní ty, co na zlodějiny poukázali a skuteční pachatelé ...... Táhnou za jeden provaz a mají společný cíl.

   Vymazat
 7. Ad 8:21 Však také olomoucští krajští zastupitelé za ČSSD se rychle zbavili, z požehnáním bratra Hermanna z ministerstva kultury, památníku tzv. Červeného domku v Konicích, okr. PV, v kterém žil své poslední roky Petr Bezruč. Předpokládám, že, Červeného domku se ujme nějaká playmat z bulváru a tak zčervená onen domek i zevnitř.
  Zkrátka nová doba má nové potřeby a jak lze vidět i z tohto případu socani jsou ke všemu ochotní. To je špatně.
  Morave

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. dnes jsou zapotřebí hlavně šibenice

   Vymazat
 8. Jedna věc mi nejde do hlavy. Proč toho zlodějskýho a vychcanýho chcípáka Bakalu někdo nepraští lopatou do palice, nezabalí do drátu a nehodí do Orlické přehrady? V tom přece máme tréning - ne? Zmizel by v bahně kam patří, veškerý majetek zabavit, a tak dále.Proč dopustíme, aby taková veš vůbec přežila ty svý podvody a zlodějny? Ano, OKD se mu prodalo ( kde vzal 4 miliardy - založili ho v USA?) Asi jo, protože podle jmen těch zmrdů, kteří fasovali milionové odměny, jsou to jen anglická jména. Ale k tomu, aby OKD rozkradl a roztahal, mu nikdo gebíry nedal. Takže - utopit v kleci. A každýho podobnýho zmetka. A oni by si to zmetci rozmysleli.

  OdpovědětVymazat
 9. vykašlete se na to, jak chytit zloděje, který je za horama.
  dnes sledujeme zlodějinu v přímém přenosu!
  horníky okradli lumpové které kryje předseda vlády, vrchní státní zástupce i ministr spravedlnosti
  za desítky miliard vynaložených na "záchranu" horníků udělají tunel do naší kapsy. Kolikátý ???
  Horníkům dát každému dva miliony-víc si nikdo z nich nevydělá natož neušetří!
  Firnu zestátnit bez náhrady
  majit=le od roku 2000 všechny okamžitě do vazby, propadnutí majetku a nepodmíněný trest pro všechny včetně rodinných příslušníků do doby než nahradí škodu.

  Pokud to vláda neudělá, pak se budeme hojit na nich

  OdpovědětVymazat