Reklama

.

.

pondělí 2. května 2016

Prezident Finska je proti členství v NATO


2. 5. 2016      zdroj a původní zdroj
Finský prezident Sauli Niinistö vystoupil proti vstupu země do NATO a také poznamenal, že Helsinky a Stockholm budou muset řešit tento problémem samostatně. Informuje o tom YLE. "Můj postoj spočívá v tom, že nemáme žádnou potřebu měnit stávající politiku [neutralitu]", řekl prezident.


Rusko, jak poznamenal Niinistö, jasně ukázalo, že vidí v NATO hrozbu pro svou bezpečnost. "Nechtějí připustit tuto hrozbu u svých hranic," dodal.

Otázka o vstupu do NATO musí být rozhodnuta v referendu, konstatoval pevně prezident. Zároveň odmítl závěry expertů, že Finsko má rozhodovat o přistoupení k alianci společně se Švédskem. Podle něj je takový proces obtížný a každá země je zodpovědná sama za sebe. Současně Niinistö uznal, že výsledky referenda v jedné zemi mohou mít vliv na veřejné mínění v druhé.

28. dubna byla zveřejněna zpráva vládní skupiny, připravená pro premiéra Finska Juha Sipilä, v níž se uvádí, že společné přistoupení Finska a Švédska do NATO je preferovanou variantou. Kromě toho dokument uvádí, že členství v alianci posílí bezpečnost země, ale zároveň povede ke krizi ve vztazích s Ruskem.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

23 komentářů :

 1. No nevím,jestli odolají tlaku USA.
  Doposud si žili Finové i Švédové v klidu,ani v největší slávě SSSR,neměli důvod ke strachu z napadení,natož teď Ruskem.Když odmítnou.můžou se bát napadení od USA.

  OdpovědětVymazat
 2. Finové mají rozum a ten měli i za druhé světové války. Nenásledovali pobaltské republiky které se přidaly k němechu a nyní si hrají na chudáky. Pěkný článek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Finové 21.července 1941 společně s fašistickým Německem přepadli SSSR a spolu s ním válčili až do konce roku 1944 !!

   Vymazat
  2. Zdravím Petře, máš pravdu, dostali 2 x od sovětů na tlamu, museli se vzdát kusu svého území a dnes, i když se jim to dvakrát nelíbí, chtějí raději obchodovat a dobře vycházet než s Rusy válčit. Nezapomeňme, že Finům dal samostatnost Lenin, když si o ní v roce 1918 řekli. Prostě Finové a finky vědí, lumpenkavárna nikdy nic vědět nebude. Zdravím tě na Velkou Moravu. Václav

   Vymazat
 3. Proč by měli vstupovat do NATO? Pokud se budou držet Švédska, nemaj se čho bát, páč Švédi sjou schopný a připravený rozdrtit Rusko sami, jen v tradiční dvojce s mazepčíky! Ti dnes drží Poltav pevně v pazourech, takže neúspěch z roku 1709 se nebude opakovat ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jejda, vy jste ale ukázkový hlupák!

   Vymazat
  2. Chlapče ty si ale vůl, nedohlídneš ani na špičku svžho nosu. Každý přece ví, že pokud se amíci nebudou plést do těchto zemí, bude v této části zeměkoule klid. Respektují se navzájem a to je dobře. Jasně je přece vidět a minulost to potvrdila tisíckrát, že pokud se hegemonu nějaký stát nepodvolí, vyvolají konflikt uvnitř státu, popřípadě revoluci, zdecimují národ, vybrakují národní bohatstvé a jdou dál. A tady jde především o nerosty a ropu. Otázka je jak budou tyto dva státy silné a ustojí tento nátlak, čím je začnou vydírat. Vždyť ten jejich scénář je průhledný od dob, kdy vyplenili původní obyvatele. Je otázkou, kdy svět prozří a řekne ,"tak už dost, dost bylo plenění národů,likvodování státních struktur, tyranizování obyvatelstva" pod záštitou demokracie. Tohoto se hegemon bojí," jak čert kříže", aby se národy nespojily a toto taky podle její psychologie nemůžou dopustit. I tady je ten zakopaný pes. Ale jsem si jist, že jednou k tomu dojde a pak budou totálně v pytli.

   Vymazat
  3. Proč tolik slov? Švédi maj špičkovou techniku schopnou Rusáky pohnojit, Ukrajinci jim dodaj "lidský zdroje" a u Poltavy 2 maj vystaráno! Finové s Poláky a pobaltskými státy pomůžou - zablokujou ruský agresory v Königsbergu a obsadí Pitěr. po odvetě za Poltavu 1709 se úderné skupiny včetně obnovené Gótské divize probojují do Moskvy! Šach a mat!

   Vymazat
  4. Tomu se bude říkat Druhá severní váka:) Pořd to bude pro rusáka lepší verze než Druhá krymská válka, páč Turek ve spojení s Brity, Italy a Frantíky by si je dnes dal znovu k obědu! Protože v té první sice pešo (páč zaostalí mužikové neměli jaxi železnici!) mohli posílat zálohy na Krym, jenže to už nepude - chycht! Mazepčíci jim vypálili rybník! Už prakticky v roce 1917. Smůla:)

   Vymazat
 4. Finský prezident je velmi rozumný člověk a demokrat k tomu!! "O vstupu do NATO ať rozhodne celonárodní referendum!" A toho se naši vládní "demokraté" bojí víc než čert kříže!! "Vy, občané, nás zvolte a pak držte hubu, na plebiscit nejste dost politicky vyzrálí!!" Ale na zvolení těch šašků a podvraťáků ANO !!!

  OdpovědětVymazat
 5. A ještě Makrela nabídla členství v NATO Japonsku. Premiér Abe to odmítl s tím, že by se Japonsku zkomplikovaly vztahy s Ruskem! Dagmar

  OdpovědětVymazat
 6. NATO je zločinecká organizace na úrovni vojs SS z období druhé svyětové války. My jsme v současné době pevnou součásti vojs SS NATO, které provedlo zločinný útok na civilní objekty v Jugoslávii. Naší vojáci jsou součásti okupačních jendotek NATO v Afganistánu, tam kde namají co dělat. Výsledk dlouhodobé okupace Afganistánu je ten, že Američani a jejeich spojenci, jako i my, budou muset z Afganistánu odejít jako poraženci. Všichni mrtví a zmrzačení vojáci posloužili akorát vojensko průmaslovému komplexu USA, teré z veřejných rozpočtu USA má zajištěné miliardové zakázky po dobu po kterou udrží válečná konflikt v Afganistánu. Jinak jak je možné, že košiláči běhající po Afganistánu s kalašnikovy odolávají Američanům vyzbrojeným zbraněmi za miliardy dolarů, navigovaným satelitama, dronama, střílejícími raketami, nadzvukovými letadly. Je to neuvěřitelné jak taková země jako USA nemůže porazit pár košiláčů z Afganistánu. Zamyslel se vůbec někdo nad touto skutečnosti?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlas, trefné a výstižné.

   A co se týká Švédů, tak nenajdete na severu větší a horlivější kolaboranty se zločinci NATO, než je jejich vláda.
   Viz dokumenty WikiLeaks a Snowden.

   Vymazat
  2. Ano, ale přesto to přes vedení švédského státu neprojde, aby vlezli do NATO oficiálně.

   Vymazat
 7. Každá země, která vstoupí do NATO přispěje k americkému ekonomickému zázraku, protože má nařízeno věnovat pár procent každoročního rozpočtu na nákup vyspělých amerických zbraní a střeliva.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslíte na nákup vyčpělejch sraní a debiliva!?To by bylo trefný!!:-))))

   Vymazat
 8. Ja si myslím že každy občan v Eu by mal vstupit do NATO ako samostatna jednotka a vo svojom byte by si mal urobit zakladnu NATO. Spolu s manzelkou ,detmi by mali z rodinneho rozpočtu vyčlenit 30 % na ,, obranu domaceho NATO ,, do baráku kupit delo,kanon ,gulomet a vrtulnik Blach Hawk najepsie made in USA a tým by sme odstrasili ruskeho agresora schovavajuceho sa v susednom baráku. Ak by sa susedovi nahodou nepacil na neho namierený kanon z mojej chajdy a vyslal by na prieskum cvicenu mierovu holubicu,ihned ja oznacit ako agresora a zostrelit. Moja manzelka s detmi by zobrala tlampac aby spolu prehlusili z nasej chajdy vyraznu prorusku propagandu so sudeneho baraku. Tym by sme tej ruskej svini ukazali čo sme a ona sa zlakne a utečie. Tým najlepšie ako uvedomelí trubci budeme hájit transatlantické zabijacké ideali a ako všetci ovčania padneme za NATO i USA. Pane bože Bless England Qeen and American Heros ! Glory,glory America !!! My všetci vo vojne s rusákama padneme a America and Endland Qeen Victory ! Ake skvele a dojemne, Langšádlova a Havloidi.

  OdpovědětVymazat
 9. 17.07Tak k té Vaši ironii.BOMBA.Myslím,že jste to trefil dobře s tou americkou vyspělostí.Rusko přežilo tolik válek,mleli pořád s posledního a stejně to ustáli.A ted jsou nahoře a to jen dobře.

  OdpovědětVymazat
 10. No pokud o tom budou skutečně rozhodovat občané tak Finský prezident může být v klidu. Naposledy když o tom fini hlasovali v referendu tak proti vstupu do NATO bylo přes 70% voličů a tehdejší vláda to plně respektovala.Otázka zní zda se takto zachová i ta současná. Zkrátka nejsou takový blázni jako jiný národy. Ale hlavně proč jsou proti vstupu není že by se báli rusa, ale to, že se bojí toho aby je amíci nezatahovali do různých konfliktů různě po světě. A stejný důvod mají vlastně i japonci. Dle mého to ve Finsku neprojde začíná se to tam taky pomalu pěkně bouřit proti Bruselu a jeho výmyslům zejména sankcím vůči RF a nelze se divit z celý EU na to dojelo prakticky nejvíc Finsko. A do takovéhle nálady chce nějaký chytrák vmanévrovat finy do NATA?

  OdpovědětVymazat
 11. Gratulaci do Finska prezident je rozumní člověk je jich v Evropě málo proto vám všichni rozumní lidé budou držet palce !

  OdpovědětVymazat
 12. Kolik vojáků může postavit Švédský "tygr" se svými necelými 10 mil. obyvatel a Finský "tygr" se svými necelými 5 mil. obyvatel k dobytí a rozdrcení Ruska??? Snad ani tolik, kolik má Rusko v pravidelných armádních složkách. Takže budou jen jako cíl k účelové likvidaci zastaralých Ruských zbraní při větším cvičení, tak jako ČR!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Švédská armáda ve spojení s ukrajinskou zničí hlavní ruský síly u Poltavy 2 a vstoupí do Moskvy z jihu. Finská a baltská vojska obsadí Pitěr a o königsberskou kapsu se postarají Poláci. Bělorusové pomůžou Ukrajině. Na jihu pak turecká a ázerbájdžanská armáda ve spolupráci s Gruzií rozdrtí kavkazské uskupení rusko-arménských vojsk. Japonci obsadí Kurily a Sachalin, následně se vylodí ve Vladivostoku. Kapitulace na sebe nenechá následně dlouho čekat. Z děr polezou vatníci s prackama nad hlavou a budou volat "Putler kapút, Putler kapút!"

   Vymazat
  2. Nad všemi těmito zeměmi, které jsi hezky vyjmenoval, zablikají ruské atomovky, vodíkovky, neutronovky a pod. a bude na dlouhou dobu klid. A pamatuj - každá válka proti Rusku se povede především na území USA.Tam toho blikání bude asi mnohem víc. Tak ti přeji dobrou noc a další hezké sny. blbečku!

   Vymazat