Reklama

úterý 3. května 2016

Projev Lenky Procházkové při pietním shromáždění 2. května 2016 před budovou ambasády Ukrajiny

Lenka Procházková
3.5.2016

Ulice, ve které jsme se sešli, patří ke krajině mého dětství. A dětství, jak známo, utváří náhled člověka na svět. Výchova v dětství zcela nepochybně formuje základní žebříček hodnot. Nedaleko odtud je budova základní školy, kam jsem před mnoha lety chodila. Nalézá se na Náměstí Interbrigády. V hodinách dějepisu jsem se tehdy, společně se svými spolužáky, dovídala, kdo to byli interbrigadisté, kteří přijížděli do Španělska z celé Evropy a dokonce i z USA, aby bojovali proti viru fašismu. Do krajiny mého dětství patří i ulice Jugoslávských partyzánů. Ty názvy ještě zůstaly. Ale svět a náhled na něj se změnil a dnešní děti už téměř nechápou, co ta pojmenování mají připomínat. Že jsou to mementa.


My starší zase nechápeme, jak je možné, že se virus fašismu vrátil. A že znovu zabíjí. Dokonce beztrestně. Nechápeme, jak je možné, že Evropa přestala být imunní vůči tomuto viru. Pobuřuje nás, že evropští politici a politici USA legitimizovali fašistický puč v Kyjevě a uzavřeli s juntou dohodu o beztrestnosti.

O EU se říká, že je to elitní klub. Elitní? Vhodnější by bylo pojmenování Klub zbabělců. Naštěstí Evropskou unii netvoří jen ti, kteří ji navenek reprezentují. Loutky, které denně vidíme na obrazovce, jsou zaměnitelné. A vyměnitelné. My, takzvaný lid, ale vyměnitelní nejsme. Takže záleží na nás, na té půl miliardě nevyměnitelných lidí, kdy se společně rozhodneme říct těm vyměnitelným, kteří znovu vlečou svět náš vezdejší do jejich války – DOST! Jděte už k čertu! My chceme pro naše děti a vnuky bezpečnou krajinu dětství. Krajinu, ve které nebudou na našem Náměstí Míru vlát vaše vlajky NATO. Krajinu, po jejíchž silnicích nebudou projíždět vaše vojenské kolony.

Ani většina obyvatel Ukrajiny nechce válku.

Ti, kteří byli před dvěma lety v Oděse zaživa upáleni pro svůj názor odsuzující fašismus v jejich zemi, přece nezemřeli zbytečně! Nestačí je každý rok oplakávat. Pouhým truchlením se ještě nikdy spravedlnosti nedosáhlo. Pravda na nás nesestoupí jako dar udělený shůry. Pravdu si musíme vymáhat. Je to nepohodlné, dokonce i nebezpečné. Ano, pravda je dnes znovu nebezpečná. Žijme tedy nebezpečně, aby naše děti a vnuci mohli žít v bezpečí. A vychovávejme je tak, aby i oni pochopili, že fenomén Nesmrtelného pluku není jen vzpomínkou na někdejší statečné, ale že je dědičným závazkem k obraně lidství.

20 komentářů :

 1. Neznáte mě, ale ode dneška Vám budu říkat už jenom Lenko. Díky za všechno.

  PRAVDA NA NÁS NESESTOUPÍ JAKO DAR UDĚLENÝ SHŮRY
  PRAVDA JE DNES NEBEZPEČNÁ
  ŽIJME TEDY NEBEZPEČNĚ, ABY NAŠE DĚTI A VNUCI MOHLI ŽÍT V BEZPEČÍ
  ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zaujalo mě Evangelium podle mistra Jeronýma v Haló, jak tak brouzdám při hledání nezávislých myšlenek nejen na internetu.Boj o katedrálu byl také statečný.Díky

   Smazat
 2. Fasisticka slecinka by si zrejme prala, aby Rusaci srovnali Odesu se zemi jako srovnali Delbacevo.
  Z Putinovych poskoku je me na bliti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Není tě tady škoda?
   V novinách by tě brali všemi deseti!
   A těch sedm pepků, kteří to ještě čtou, by jistě očima nesklouzávalo mezi řádky...!!

   Smazat
  2. Hlavně si srovnej v hlavě, kdo je tady fašista a kdo jezdí podporovat ukrajinské banderovce s hákovými kříži. Lenka Procházková to není.
   LadyAnn

   Smazat
  3. Debalcevo byl STALINGRAD fašistů z Kyjeva,kdy se jejich pohrobci HITLEROVY SS DIVIZE GALICIEN probudili v hrobě a jejich armáda se dodnes z toho nevzpamatovala.

   DOPORUČTE NAŠIM VLÁDNÍM ŠMEJDŮM,ABY TO AKCEPTOVALI A ABY NÁŠ ŠMEJD PAN ANO, BUDE LÍP DÁLE PŘESTAL NAŘIZOVAT SVÉMU MINISTRU VÁLKY,ABY NAŠE PUPKATÉ ZÁLOHY NENUTIL K MOBILIZACI ZA ÚČELEM DOSTAT NA DEKEL JAKO FAŠISTI Z DEBALCEVA.

   Smazat
  4. Kdyby ultra kokoti jako ty,Chujmere debiloviči a spol.uměli psát,TAK NAPÍŠOU KODEX GIGAS ZA DEN....Problém je,že by tu zhovadilost nekoupila ani ta vaše Hitlery,ani váš negr na palmě!!!!!!!!!

   Smazat
  5. Add 8:01
   Mám pocit, že v poslední době se u mne snad vyvíjí bipolární afektivní porucha.
   Mánie, když čtu články jako píše např. paní Lenka Procházková.
   Těžká deprese, když se dostanu k výblitkům, jako ke ten Váš.

   Smazat
  6. Tak si čti články držky Langšádlový nebo Lahváče Veškrny,porucho!!!!

   Smazat
  7. Na blití je všem slušným lidem z tebe magore 22:50.

   Smazat
 3. Paní Lenko, děkuji.

  OdpovědětSmazat
 4. Vynikající , krátké, výstižné, mnohé díky paní spisovatelce, bojovnici

  OdpovědětSmazat
 5. Vynikající , krátké, výstižné, mnohé díky paní spisovatelce, bojovnici

  OdpovědětSmazat
 6. Byl jsem tam, bohužel apelací na svědomí u fašistů z Ukrajiny se ničeho nedosáhne, je třeba přitvrdit, a této svoloči ukázat, co znamená oko za oko a zub za zub.

  OdpovědětSmazat
 7. Krátké a výstižné, díky
  Václav

  OdpovědětSmazat
 8. pekne napsano skoda ze to nectou politicti "leaders"

  OdpovědětSmazat
 9. Díky, paní Lenko! Kandidujte na prezidentku. Můj hlas je váš.

  OdpovědětSmazat
 10. Paní Lenko, jste skvělá jako vždy, a já Vám moc děkuji za Vaše pravdivá a odvážná slova!! Přeji hodně zdraví a sil!! Budeme je všichni potřebovat.

  OdpovědětSmazat
 11. Paní Lenko děkuji ,jste velká vlastenka díky.

  OdpovědětSmazat
 12. Bohužel, je to tak, o pravdě nestačí mluvit, za ní lze jen bojovat. Asi už zase nastal čas něco opravdu dělat. Jenže jaká by to musela být síla, která by lidi zvedla od počítače či televize, ani u zbídačených Ukrajinců se nic nerýsuje. Majdan, to byla čistě zaplacená vojenská akce, který se bez potřebných miliard těžko zopakuje, zvlášť v době vlády nácků a fašistů.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.