Reklama

úterý 10. května 2016

Projev prezidenta republiky Miloše Zemana u příležitosti Dne vítězství ve Velké vlastenecké válce na velvyslanectví Ruské federace

10.5. 2016   hrad
9. května 2016
Vážený pane velvyslanče, vážené dámy a pánové!
Děkuji vám za pozvání. Přijel jsem sem, abych se spolu s vámi zamyslel nad zkušeností druhé světové války. Existují dva přístupy k této otázce. První, velmi jednoduchý. Bylo vítězství a nyní je již vše v pořádku. Přístup prostý, ale chybný. Druhý přístup vychází z otázky, může-li se tato historie druhé světové války v té či oné podobě opakovat, či ne. Bohužel, mohu odpovědět, že může. A to ne opakováním tragédie v podobě komedie. Je to jednoduše nová potenciální tragédie. A jaká? Když se zaobíráme podstatou druhé světové války, víme, že to byla první ničivá válka v současné epoše, tedy dvacátém století. Ničivá, protože cílem války nebylo jakési získání nového teritoria nebo ekonomického vítězství, ale zničení svých nepřátel.

Na jakém základě? Bylo rozdělení lidí na dvě skupiny na principu nenávisti, na principu rasové či národnostní nenávisti. Jedna skupina tzv. nadlidé – übermenschen, a druhá, jestli použijeme dialektiku Hegela, to jsou otroci. Otroci, to jsou lidé, které je třeba buď přímo usmrtit, nebo zničit prací v koncentračních táborech. Arbeit macht frei. To byli v první řadě Židé, ve druhém sledu se plánovalo zničení všech Slovanů a předpokládám, že dalšími oběťmi by byly ty národy, které neodpovídaly chápání, názorům těch nadlidí.

A tato nenávist se opakuje. Existuje hnutí, které se zakládá na principu nenávisti, v daném případě na principu náboženské nenávisti. Podle mého je nutno sjednotit všechno úsilí, abychom byli schopni bojovat s mezinárodním terorismem. Generální tajemník OSN Pan Kimun řekl, že nyní už je 35 organizací, které jsou více méně spojeny s Islámským státem. To připomíná rakovinu a její metastázy. Ony existují hlavně v Africe a na Blízkém východě, ale nejen tam. Existují také v Evropě. Je potřeba vzpomenout na Paříž, Brusel a další města. A tato válka s nenávistí musí být, jak již pan velvyslanec vzpomenul, postavena na společném úsilí všech stálých členů Rady bezpečnosti, na ustavení nové koalice na nových principech, jak nedávno na návštěvě v Moskvě prohlásil francouzský prezident Francois Hollande.

Chtěl bych jen vzpomínat a nic víc, ale to varování před druhou válkou ničící nepřátele se jeví oprávněným. Chci tedy vyzvat, abychom překonali všechny konflikty, všechny problémy, které vždy rozdělují velmoci, ale nejen veliké státy. Nic nesjednocuje tolik jako společný nepřítel. A my máme takového společného nepřítele v mezinárodním terorismu. Doufám, že zde i na jiných velvyslanectvích se setkáme u příležitosti svátku vítězství, vítězství nad mezinárodním terorismem.

Děkuji za pozornost.

7 komentářů :

 1. Moudrá a velmi diplomatická slova. Pamatujme si, že nepřítel se nezrodil sám od sebe, ale že byl pečlivě počat a prenatálně opečováván a následně zrozen a opět nadstandardně opečováván těmi, kdo mnoho mluví o demokracii, svobodě a boje s terorismem. Mluví mnoho a činí pravý opak - podporují korporatokracii, nesvobodu a terorismus. Co zrodili, to brzy sežehne především je bez možnosti se bránit při vyrabování vlastních zdrojů.

  OdpovědětSmazat
 2. Chtelo by to popojit dal k podstate veci ...

  OdpovědětSmazat
 3. Hezká slova, ale jen slova... protože evropa je rozdělena joko nikdy předtím a to nehledě na to, že je téměř celá v EU. Svět se zmítá v ekonomické kapitalistické krizi a lidé a národy po celém světě i v evropě upadají do chudoby. A za druhé, kdo bude jako bojovat a kde? Ti ožebračení privatizací, zadlužené národy s holým zadkem, určitě nebude bojovat za nějaké parazity a tuneláře. Kde není naděje, tam nemůže být ani přání a odhodlání bojovat proti zlu... když budoucnost není vidět. Asi si to budou muset ti tuneláři a úřednící proti těm terorisnům vybojovat sami.

  OdpovědětSmazat
 4. Je to lež založená na mýthech jistého ethnika! Pravda je daleko prostější - https://www.protiprudu.org/hitler-vs-untermenschen-mytus-a-realita/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Takže jak vidíte, ten pojem nemá s nacismem prakticky nic společnýho sám Hitler ho použil pouze 3x ve své kariéře řečníka a to nikdy v ethnickém smyslu, nýbrž a pouze ve vztahu k lůze. Jde o termín zavedený americkým eugenikem Lothropem Stoddardem, který takto označoval degeneráty neschopné již dalšího rozvíjení ba ani udržování své vlastní civilizace, tedy osoby ne nepodobné nám pod bičem Sluníčkářů - je to jakýsi předobraz oné snědé masy poslušných lidí, jak ho vylíčil hrabě Coudenhove-Kalergi - http://nassmer.blogspot.cz/2014/05/jak-souvisi-vznesena-evropska-myslenka.html

   Smazat
 5. Tak Zeman byl pozvan na Ruske vyslanectvi, hmm... Misto, aby podekoval Rusku, za osvobozeni, tak tam opet zvelicuje utrpeni zidu. Ani sluvko ucty statecne Rude armade, ktera zaplatila vitezstvi nad nacistickym Nemeckem daleko vyssimi obetmi. Hanba zionistickemu Zemanovi!

  OdpovědětSmazat
 6. Taky jsem se zarazila ,když jsem nenašla ani slovo o osvobození ,,otroků,, sovětskou armádou a ani zmínka o jejích obětech ,ani zmínka ,že je zřeba zrušit ty nesmyslné sankce a tím pomoci světu k míru mezi národy ,najednou jakoby trochu jiný zeman ...nevím kam to půjde dál .

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.