Reklama

.

.

středa 4. května 2016

Propaganda a konstrukce nepřítele


Emil Kalabus
4.5.2016 blogg autora (CFP)

Propaganda sama o sobě nemůže žádnému držiteli moci zajistit loajalitu a náklonnost lidí, proto si držitelé moci loajalitu vynucují v mnoha případech také silou a nátlakem, počínaje represivní legislativou a konče vězněním či odstraněním oponentů.

Kdybychom se někoho zeptali, zdali je schopen odlišit propagandu od běžné řeči, pravděpodobně by bez váhání odpověděl, že bez větších problémů ano, že je zřejmé, jak propaganda funguje a jak vypadá, a že se jí rozhodně nenechává ovlivnit. Jenže v tom případě by byla propaganda nejspíše zbytečná, neúčinná a bezzubá – a nedokázala by s menší či větší úspěšností ovládat masy tak, jak hodnověrně dokládají historické události. Skutečnost je taková, že propaganda dokáže proniknout do všech vrstev společenského života, měnit lidské osudy, ospravedlňovat neospravedlnitelné, ale i sloužit ve prospěch ušlechtilých myšlenek.


Konstrukce nepřítele 

 

Propagandistické působení se bez vytvoření obrazu nepřítele v zásadě neobejde. Neexistuje-li reálná hrozba, propaganda si jej vytvoří sama. Je důležité si uvědomit, že konstrukcí nepřítele a rozdělením na „my“ a „oni“ především propagandista konstruuje u cílového publika jeho identitu.

„Vytváření stereotypů o 'těch druhých' je součástí legitimizační strategie skupinové identity cílové masy. Za další, vyjasňuje naše hodnoty či postoje a dává nám ucelený pocit svébytnosti. A konečně, jedině díky vymezení vůči nepříteli se snadněji sjednocujeme. Čím hlubší jsou neshody uvnitř společnosti, tím větší je potřeba nepřítele. Je tedy zdrojem sociální integrace. (O’Shaughnessy 2004: 123-125, Šafránková-Pavlíčková)

Jak uvádí Blinka, „Pro mobilizování nenávisti proti nepříteli je důležité charakterizovat nepřítele jako bezzásadového nelidského zločince, který odporuje hodnotám daného společenství, čímž všechny ohrožuje.“ /Dehonestací prezidenta Zemana se o to pokouší pražská kavárna a sluníčka všeho druhu/.

V rámci obecné propagandy se často využívá identifikace nepřítele (vnějšího či vnitřního) a jeho hanobení a symbolické poražení, (např. rudé trenky na Hradě), vychvalování spojenců a velebení vlastního způsobu života (rudé trenýky místo prezidentské standardy jako osobitý umělecký styl atd.)

Velmi zajímavá byla nacistická protiruská propaganda, která jakoby modifikována se oprašuje v těchto letech. Rusko je opět ten úhlavní nepřítel, nebezpečnější než-li samotný IS, nebezpečnější než muslimští fundamentalisté. To tvrdí Západní propagandisté.

Vzpomeňme na to, jak od června roku 1941 velkou měrou protiruská propaganda, se stala součástí nacifikačních snah. K tomu, aby lidé lépe snášeli propagandu a přiklonili se na německou stranu bylo nutné postavit na druhou misku pomyslných vah někoho velmi obávaného, k tomuto účelu se skvěle hodilo právě Rusko. Boj proti bolševismu měl všechny spojit a Německo mělo tento boj vést a zvítězit v něm. Nizozemí i Československo byly demokratické země až do vpádu nacistů, a rozhodně se jim nezamlouvaly ani poměry v Rusku. Přesto si mnozí uvědomovali, že Rusko je nadějí a snad i jedinou možností, jak Německo porazit.

Podstatou protiruské propagandy bylo tvrzení, že boj proti Sovětskému svazu byl bojem za celou Evropu a dokonce i lidstvo, protože bylo nad slunce jasné, že se sověti chystali k napadení střední Evropy. Nepřipomíná to snad současnou americkou, protiruskou rétoriku?

Propaganda je obvykle spojována se dvěma fenomény – válkou a mocí. Co se týče moci, propaganda byla vždy jejím psychologickým nástrojem. A je to právě spojení mezi propagandou a mocí, které vždy vyvolávalo podezření. Nicméně propaganda sama o sobě nemůže žádnému držiteli moci zajistit loajalitu a náklonnost lidí, proto si držitelé moci loajalitu vynucují v mnoha případech také silou a nátlakem, počínaje represivní legislativou a konče vězněním či odstraněním oponentů.

Propaganda je neodmyslitelně spojená i s válkou. Propaganda má lidi přesvědčit, aby jednali v souladu s tím, jak si to přejí ti, kteří propagandu vytvářejí. V případě válečné propagandy jde o to, aby šli lidé bojovat za danou věc, či aby se jiným způsobem podíleli na válečném úsilí.

Rozhodnutí, zda půjdu či nepůjdu za určitou věc bojovat, by však mělo vycházet z osobního rozhodnutí, a nemělo by záviset na propagandě.

Ruku v ruce s propagandou jde vždy cenzura. Za zatajováním informací jak v případě cenzury, tak v případě propagandy, je strach jejich tvůrců z toho, že by tyto informace mohly lidem umožnit nezávisle přemýšlet nebo dělat věci, které by nebyly v zájmu propagandistů a cenzorů. To byl podle Philipa Taylora důvod, proč Hitler považoval za zbytečné cílit propagandu na intelektuály, protože ti jsou schopni ji prohlédnout.

Výzvou pro cenzora a tvůrce propagandy v současnosti je tudíž získat kontrolu nad sdělovacími prostředky a médii všeho druhu, které informace zprostředkovávají (sem mohou patřit například snahy o omezení svobody internetové komunikace).

Návrhem na zakazovaní nepohodlných webů se „proslavil“ pan poslanec Ivan Gabal (KDU-ČSL). K mazání a blokování webů šířících ruskou propagandu vyzval na nedávném semináři v Poslanecké sněmovně. Prezident Zeman ho za to dokonce nazval nesvéprávným blbcem.

Svého času vyvolalo ostrou odezvu vystoupení Miroslavy Němcové v Poslanecké sněmovně. Při interpelacích se politička ptala premiéra, zda zaregistroval působení propagandistických serverů a různých iniciativ, které jsou podporovány z Ruské federace. Požádala ho rovněž, aby vláda vypracovala seznam podobných serverů, který už vyšel v médiích, aby měli občané možnost se propagandistickým webům vyhýbat.

Ostré odpovědi se paní Němcová dočkala od Tomáše Haase, který nedávno vystoupil z ODS. Ten prohlásil: „Myslím si, že paní Němcová se definitivně zbláznila. A že ODS už nevedou normální lidé, ale šílenci. ODS se rozhodla, že se poveze na vlně rusofóbie, kterou aktivně pomáhá vyvolávat. Volat po cenzuře a 'seznamech závadných serverů' přeci není projevem pravicového politika a pravicové politické strany. Co bude příště, seznamy nespolehlivých a rozkladných osob? Kde to jsme? V době nacistické okupace, nebo 'diktatury proletariátu'?"

Dopadlo to tak, že občané se těmto serverům se seznamů nepohodlných nejen nevyhýbají, ale proti předpokladu propagandistů se zvedla jejich sledovanost a obliba.

V roce 2015 se bývalý starosta Londýna Ken Livingstone účastnil konference v Moskvě, kterou pořádala ruská státní televize RT. Vyjádřil se, že Rusko není zdaleka takovou hrozbou pro Západ, jakou představuje Saúdská Arábie.

Je to jednoduché, Západ nečelí hrozbě z Ruska,“ řekl Livingstone. „Čelíme hrozbě muslimského fundamentalismu. Ten je z velké většiny financován Saúdskou Arábií, naším hlavním spojencem, který financuje ty nejméně tolerantní odnože islámu, jež nemají žádnou spojitost s učením proroka Mohameda.“ Uvedl také, že podpora, kterou se mudžahedínům dostalo od USA v Afghánistánu, je příčinou teroristických útoků z 11. září 2001.

Livingstone dále uvedl, že Putin je v médiích „démonizován“, ale že nikdo nepíše o diskriminaci rusky mluvících obyvatel v Pobaltí. „Nikomu se neřekne, že to byl právě tlak ze strany Evropské unie, který donutil bývalého ukrajinského prezidenta, že pokud podepíše obchodní dohodu s Ruskem, tak s EU již ne; a když pak prezident nevyhověl, kupodivu byl svržen,“ řekl Livingstone.

Ano, tak funguje propaganda. Nejdůležitější je najít nepřítele. My ho máme. Není to IS, nejsou to fundamentalističtí muslimové, je to Rusko a Putin.

Záhadou zůstává, proč v Czechii “satanizace” ruského nepřítele nezabírá.

Možná právě proto do Západní propagandy potečou miliony dolarů. Američané se zděsili, že lidé začali věřit Putinovi.
41 komentářů :

 1. Proč nezabírá ,,satanizace" ruského nepřítele? To není žádná záhada. My Češi máme jednu obdivuhodnou národní vlastnost, která se projevovala už za Rakousko-Uherska, protektorátu i socialismu. Čím víc se nám někdo snaží vnutit nějaký názor, tím větší k němu máme odpor. Toť vše.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stručné, jasné a výstižné !

   Vymazat
  2. A taky humor nám pomáhá - Franz byl procházka, protektorát byl protentokrát, Milouš byl kůl v plotu .... propagandisté dnes jsou Pražská kavárna, "bojovníci za multikulti" jsou sluníčka. Jj - a němečtí okupanti nás měli za Lachende Bestien. Proto rozumíme Švejkovi a je nám blízký Yossarian. Umíme se vysmát druhým a smáýt se sobě.

   Vymazat
  3. Díky různým seznamům mám dnes docela přehled, kde si mám přečíst zprávy. Jsou to právě ty nedoporučené, protože tam je i kus pravdy. Mainstream dlouhodobě lže a snaží se o propagandu proti vybraným státům a vybraným jedincům tak, jak to zrovna strýček Sam určí. Dnes je to Rusko, Rusové a Putin, protože se nechtějí nechat zničit tak, jako nechali zničit své země Kaddáfí a Hussein. Proto ten povyk, připomínající hitlerovskou Goebelsovu propagandu. Proto všechny ty lži, pomluvy a podvody. Přesto si myslím, že lidé mají rozum. Svědčí o tom třeba volba Zemana navzdory tvrdé propagandě našich i zahraničních médií, která měla přivést do křesla prezidenta spícícho knížete. Snad Zemanovi vydrží zdraví ještě alespoň 6 let. Představa, že by nám měl vládnout Babiš, Sobotka, Horáček, Pánek nebo nějaký jiný služebníček, je děsivá...

   Vymazat
  4. Myslíš ty anální speleology v americké řiti a to horáčka co byl 3 roky v blázinci?

   Vymazat
 2. Bohužel, ale je propaganda úspěšná. Spousta lidí fandí USA jen proto,že je bohaté a vyspělé. Morálka ani zločinecká politika těmto lidem nevadí. Pouze ti, kteří se zajímají, kteří znají historii - ti brzy zjistí, že se jedná o lži a špinavou propagandu proti Rusku, ale kolik jich je? A mladí? Z toho, co je učí ve škole, co vidí v amerických filmech, kde největší zločinec je téměř vždy Rus - ti mají pohled na svět opravdu falešný. Co ale s tím?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naprostá pravda, mladá generace, respektive střední třída, je po většině již totálně debilizovaná soustavnou protiruskou a proamerickou propagandou v siomédiích. A ta nejmladší generace? Ta je již tam, kde má být, debilové s iPhonem v ruce a dráty v uších. Co se jim podstrčí, tomu věří. Co ale s tím?
   Volit stranu, která má v programu referendum a výlez z americké a evropské řiti. No a jinak, jako za komančů, říkat doma dětem pravdu a zase jim říkat, že jim ve škole a v médiích lžou. No ale to asi moc nepůjde, protože sami rodiče už mají k debilizaci silně našlápnuto. Nevím co s tím, fakt, mám za to, že už je pozdě.

   Vymazat
  2. bravo lepe bych to nenapsal!!!

   Vymazat
  3. ;-) Jsem autor prvního příspěvku. Proč je propaganda úspěšná? Je mi přes padesát. Když mi bylo -náct, měli jsme Rudé právo, nebo Mladou frontu. Informace z druhé strany jsem získával z chrchlající krystalky rušením Hlasu Ameriky, Svobodné Evropy nebo radia Vatikán. Podle toho jsem si utvářel svůj objektivní názor na svět. Dnes se manipuluje veřejným míněním možná víc než za vlády komunistů. ČT, MF-Dnes... to už sleduje jen masochista. Jenže dnes máme možnosti, které dříve nebyly. Ovšem většina lidí je líná hledat informace, porovnávat a dělat si svůj objektivní úsudek. A o mladých lidech ani nemluvě. Náznaky, hesla, laciná gesta... viz polodementní kníže s čírem. To je snazší než hledat informace a odpovědi na otázky. Takže současná propaganda možná zabírá u mládeže, ale myslím že u starší generace je kontraproduktivní.

   Vymazat
  4. Anonymní4. května 2016 11:18

   ty jsi ale vůl. V Rusku byl před 100 lety ještě feudalismus, pak 3 války. Po nich studená válka. Museli vše budovat od začátku, protože bylo vše rozmlácený, pole spálený, zlato ukradený británií a usa. Bylo třeba sjednotit desítky národů. Ano Usa jsou mnohem dál, ale 150 let tam nebyla válka.
   Ono kdyby jsi viděl, jak žijí v americe na venkově, tak od ruska se to zas moc neliší. Kromě toho, že mají větší auto a lednici.
   J

   Vymazat
  5. 11:20 - Tak nějak to je. Tedy až na slůvko "možná" ve větě "Dnes se manipuluje veřejným míněním možná víc než za vlády komunistů". Jednak nepochybně a jednak - mnohem více. Za nich byly stanice rušeny a nedovoleny. Dnes zatím, ať si píše kdo chce co chce, tak to musí být převálcováno lžemi a bludy v masivní míře. Všechno hezky viditelně a dostupně, objektivitu hezky upozadit na okrajová přehlédnutelná místa a zaplavit lživým balastem.Jenom ti nejzarytější bolševici jako Gabal, Němcová a podobně by po bolševicku zakazovali a opakovali chybu Komančů se zakázaným ovocem - viz neumětelsky nesrozumitelné slátaniny velikána Havla. Ty by se, být povoleny, mezi lidem nečaply ani náhodou. Propaganda dokázala z mektajícího žvatlala protimluvů, že? Vyrobit prezidenta, přes zjevně prokazované jeho lži, že?

   Vymazat
  6. SSA bohaté? Vyspělé? Zadlužené kvůli rozežranosti.

   Vymazat
  7. SSA bohaté? Vyspělé? Zadlužené kvůli rozežranosti.

   Vymazat
  8. Vidíte sami, jak jste v řiti, komoušové:))))

   Vymazat
  9. Navíc dementní, trpíte sklerózou a čas máte pomotanej. 11:20 je 11:18 a apod. Kup si brejle, dědku, ať na to vidíš! jenže na to neí, co? A až mladej zjistí jaký prorusácký komoušský chujoviny tu cyntáš, tak t přestane platit i internet, blbečku!:)

   Vymazat
  10. Ahoj ty prase - už jsi tady zase? Lidem tady nadáváš komoušů, ale držíš se jich jako hovno košile.Tak proč sem mezi ty komouše doprdele pořád lezeš ty střelenej kriple? Starej se o svýho fotra ty hnusnej grázle a nikomu tady nenadávej, ty svině jedna svinská. Podívej se na svý chujoviny a sklapni svůj špinavej zobák.Nikdo není v řiti - to budeš vidět, jak kdo bude v řiti ty skrčku přiblblej až tě budou kamarádi vytahovat na špagát na strom. Budeš kvičet - co? Zmetku. Nebo se postačíš včas obrátit, a začneš zpívat častušky? Takovejhle póvl mezi slušnými lidmi doprdele -že tě táta nevymlátil násadou od rýče z držky všechny zuby dokud byl čas.

   Vymazat
  11. 11:18 - tvý snění. A realita? Post-stalinského éra byla dobou stagnace. SSSR se pomalu rozkládal a upadal: ekonomicky, kulturně a společensky. Nicméně to neznamená, že boj Projektu proti Rusové ustal. Všechny politické a společenské instituce byly zaměřeny na vytvoření Homo sovieticus: rasově smíšeného otroka, který je poslušný vůči svým pánům a ochoten bránit své vězení. Nenávist vůči svobodě, důstojnosti a "prohnilý Západu" - to vše zůstalo netknuté od dob mongolského jha až po Brežněva. A existuje i v současném, Putinově Rusku. Stagnace také neznamená konec útlaku. Gulagy stále fungovaly, lidé byli vězněni a zabíjeni za své názory.

   Sovětský občanský nacionalismus byl jen poslední verzí euroasijského Projektu. Stejně jako každý, kdo byl pokřtěn pravoslavnou církví a přijal vládu carů se stal součástí ruské říše, tak i každý, kdo věřil v marxismus-leninismus a přijal vládu Kremlu, se mohl stát součástí sovětské říše. Stejně jako jejich monarchistické předchůdci, bolševici podporovali rasové míšení a původní bílou populaci Ruska používali jako otroky při budování Rudé Říše, do které začleňovali další a další území, další a další národy. Stejně jako v Rusku, i sovětská elita byla směsí národů a ras. Do jisté míry Sověti vynucovaly rusifikaci všech částí říše, ale už carská rusifikace byla Universalistická, globalistická, občanská a zbastardená. Vše co komunisté udělali, bylo nahrazení kříže hvězdami.

   Je paradoxní, že země, která vyhrála Druhou světovou válku utrpěla nejvážnější ztráty, z nichž se nedokázala dostat, zatímco poválečné Německo vytvořilo "ekonomický zázrak." Tempo vývoje východního a západního bloku se nedalo srovnat. Na jednu stranu Sověti budovali školy, silnice, letiště a pod. Na druhou stranu vykořisťovali obyvatelstvo, které se utápělo v alkoholismu, korupci a zločinu.

   Vymazat
  12. 15:06 - necyntej dědku polochcíplej, kdybych ti ji natáh (i bez násady, jen rukou v rukavici, abysch se neumazal od takovýho smrdutýho rudýho hovna), tak tvou mrchu ani patolog nedá dokupy pro případnou identifikaci - tedyjen případnou, páč kdo by tě kdy hledal, že?:))))))

   Vymazat
  13. 14:35, 14:39, 15:26 škoda že tě nemůžu dostat do rukou ty zbabělá anonymní sketo. Trvalo by to jen pár vteřin a bylo by o jednoho zdegenerovaného zkurveného hajzla míň. Je mi 35.

   Vymazat
  14. A jako 15.26 -proč jsem u tebe polochcíplej dědek? Proč si to myslíš? Myslíš to tak, že každý mladý frajer musí nutně smýšlet jako ty, ty sprostej křápe? Co jsi ty? Jen a jedině sprostej jak prase. Čím si myslíš že vynikáš? A jsi navíc k tomu směšnej. Neustále tady nadáváš, ale přitom sem pořád lezeš - co tě k tomu nutí? Když nemám rád fronty nebo zubaře, nelezu do front ani k zubaři, ale že bych tam lezl pořád jak veš a pořád nadával? Ty musíš být opravdu schizoidní blb. Jdi už do prdele a nelez sem. Nebo ti chybí každodenní sprostý nadávky ostatním? Jsi nemocnej grázl.

   Vymazat
  15. A to co jsi napsal v 15.57 ty mizernej lumpe - to snad už přeháníš - ne? Tomu tedy ty říkáš svoboda a demokracie? Že můžeš schovanej takhle sprostě nadávat, a těch padesát ran a takovýhle sračky tě vzrušujou? To jsou tvoje chorý vize? Jdi se léčit ty jedno sadistický, úchylný prase. Já věděl, že to není s tebou jen tak. Ty se tady rajcuješ, proto sem lezeš. Už jednou jsem ti doporučil, aby ses pokusil svou nenávist zpeněžit, napiš někam do životopisu, jaký jsi sadistický prase a třeba z tebe udělají vrcholovýho manažera. Někde potřebujou tyhle úplatný sajrajty na špinavou práci, na tu se hodíš. Čím špinavější prase, tím víc mu zaplatí. Tady maříš čas. Přestaň tady cintat, a jdi se někde veřejně předvést. Nebudeš muset žít na sociálních dávkách ve svým páchnoucím brlohu a mlátit do kláves ty ubohej zmetku.

   Vymazat
  16. Tak už aby ti zahráli rudej šmejde komušskej? Tu vaši - "už jdou židi-židi jdou do p ...":)))) - https://www.youtube.com/watch?v=nXNF7CONxBI

   Vymazat
 3. dobre napsano zde plati ze pravda vitezi!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Platí jen jedno!

   "KDO MÁ MOC, MÁ I PRAVDU"!!!

   Tak to bylo vždy a ještě dlóóóuho to tak zůstane.

   Vymazat
  2. A proč na tenhle webík lezeš ty hnuse 14.41 - zůstaň si u článků na novinkách a u jejich prasečích diskutérů ty kanále, a nelez mezi slušné lidi nadávat.

   Vymazat
  3. Tím šosáckým termínem "slušné lidi" máš na mysli odéesáckej či kavárnskej xindl? Dík za příspěvek. Jsi přímo doklad pravdivosti toho co jsem napsal o povrchním postbolševickým xindlu co to tu provozuje ...dík!

   Vymazat
  4. No samozřejmě tím nemíním smradlavé tchoře jako jsi ty. Doufám, že ve svém páchnoucím brlohu jednou chcípneš. To bude radosti tady až sem přestaneš lézt. Jako -dobytek, kterej na nějaké diskuzi nadává ostatním diskutujícím, a při tom mezi ně pořád leze - to nejsem schopnej pochopit. Tahej si péro u něčeho jinýho, najdi si jinou zábavu, když tady ti to nevyhovuje. Ať jsou tu lidé jaký chtěj, sprostý prase jsi tady jenom ty. Máš tady primát.

   Vymazat
  5. Tak už aby ti zahráli rudej šmejde komušskej? Tu vaši - "už jdou židi-židi jdou do p ...":)))) - https://www.youtube.com/watch?v=nXNF7CONxBI

   Vymazat
 4. SUPER článek !

  Osobně se ta propaganda u mě projevuje tím, že čím je zuřivější a intenzivnější proti Rusku,

  tak tím mám Rusko a Putina raději !
  I ta proklínaná Severní Korea je mi milejší, než zločinná a pokrytecká zahraniční politika světového četníka - USA.

  Zločincům, řídící tuto politiku, bylo Rusko sympatické,dokud vládl Jelcin, Rusku se otevřelo všelijakým us poradcům a firmám a začalo drancování přírodních zdrojů.

  Teprve, když tomu učinil Putin přítrž, začala mohutná protiruská propaganda a z Ruska se stal, za pomoci EU kolaborantů, opět největší nepřítel...

  Je to přece tak jednoduché pochopit, chceme-li ovšem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, tak to funguje u nás, co jsme žili v době bez bezdomovců, exekutorů, bez dluhů při plné zaměstnanosti. Bolševická propaganda nám vše totálně znevěrohodnila znenáviděla proletářský režim a Státní bezpečnost (STb) ovládnutá korupcí ze zahraničí zorganizovala dle pokynů protilidový puč.

   Vymazat
  2. 9 z 10 ruských oligarchů byli chazaři (o těch různých "poradcích" a "expertech" ze západu, kteří tam přijeli za Jeltzmana loupit ani nemluvím).

   Vymazat
  3. Proč si si myslíme že je Korea prokletá? Myslíte že nám o ní řeknou pravdu? Koho ohrožují? Vědí že když se sami neubrání dopadnou jak Kádáfí v Lýbii, a o tom to je.

   Vymazat
 5. Pryč z NATO a Evropské otrokářské společnosti ofic. název EU
  Václav

  OdpovědětVymazat
 6. Už po několikáté čtu, že by někde měl být seznam "závadových webů", ale bohužel nikde na něj nebyl odkaz a pochybuju že mi ho třeba Němcová nebo Štětina pošlou.
  Dost mne to štve, protože pak nevím, co jsem kde přehlídl a nemohl si zajímavýho přečíst, hi!

  OdpovědětVymazat
 7. 11.52 A I V TÉ LEDNICI MAJÍ H..O

  OdpovědětVymazat
 8. No jo, je ten svět je složitý a zajímavý.
  A tak zapomínáme, že naším největším nepřítelem schopným nás nechat úplně zničit, je 90 % naší vlastní politické elity.

  Možností, asi jedinou co nám zbývá, je nedát ani jeden hlas v nejbližžších volbách našim zavedeným stranám včetně ANO. Neboli vyměnit lidi ve smradlavé rybí hlavě.

  Potíže s tím budou převeliké, ale nyní jde o něco jiného, záchranu vlastního krku. Dnes se má podepisovat bezvízový styk s Tureckem.

  OdpovědětVymazat
 9. Jenomže lidi nebudou věřit a nic dělat, dokud jim muslimáci nenaserou na práh domu. Pak se možná proberou, pokud už nebude pozdě.

  OdpovědětVymazat
 10. to 11:52, aaano mas pravdu v tom ze americke vesnice jsou skutecne nekde na urovni africkych chysi! staci projet kansas oklahomu arkansas luisianu tennesee a jine staty vetsinou stredu usa! lide verte neverte mam to projeto osobne!!!

  OdpovědětVymazat
 11. Pane Petr Hajek z PROTIPROUDU !
  Dekuji za vystizny, vyborny, pravdivy - zverejneny nazor Patricka Buchanan z Washigtonu.

  Cesi, pro vasi orientaci v pristich zmenach, ktere se tykaji kazdeho z vas si ten clanek PRECTETE 2x !

  Aby jste se nemuseli veset pred pracovnim uradem, jako ten nestastny pan v Liberci.

  Az budete mit volby - budte VELMI opatrni, koho zvolite na mista zodpovednosti a vlivu. Vy mate v Cesku na jedne strane schopne a inteligentni lidi a na druhe strane prvotridni skudce naroda, kteri vase narodni zajmy vymeni za 30 stribrnych z Bruselu. (A nejsou ani Cesi.)

  My Trumpovi spojenci to vyhravame v Americe. Vy to musite vyhrat v Cesku !

  Cleveland , Ohio - tam zvitezil Ronald Reagan nad Jimmy Carterem ! Tam musi zvitezit Donald Trump a jeho snahy nad Hillary. A kdyz ne, tak vam bude daleko hure, at uz zijete v tom Liberci, ci nekde jinde .
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
 12. Oj, oj, oj, nekdo projel americke vesnice zvane predelakov a prirovna je k Africe.
  "On projel Afriku take" !
  NEVERTE mu ! Amerika je krasna, i prave tim, ze ma mista
  kde se zastavil cas a medvedi vam sezerou blatnik u auta.
  Je to velka zeme a vsehochut vseho. Kazdy si najde kraj ktery mu vyhovuje. Mam v planu Aljasku (super prdelakov), hned jak se se doziji 90 let.

  Zeme NEMUZE zustat v rukou Neoconu !
  Neocons ? Byli to Marxiste (Trotskyste) od sameho zacatku sve existence (1930). A Trotsky ma na svedomi zabijeni politicky neskodnych Slovanu ve 20-tych letech v Rusku. Ronald Reagan je (Neocons) NEMEL rad !

  Nevim co se stalo, ale po odchodu Reagana z Washingtonu George H.W. Bush (starsi) mel takove projevy, ze jsme vsichn dostali strach. On zacal mluvit jako Neocons.

  Tennessee ? Srdce mi jihne pri vzpomince. Stat hudby a hor. Pan Waldemar Matuska, tam jezdil az z Floridy.

  Zde mate typicke tradicni Tennessee !
  DOLLY PARTON - Save The last Dance for Me. (YouTube)
  honolulu

  OdpovědětVymazat
 13. Na nedostatečné účinnosti protiruské propagandy má trochu vliv i to, že Čechoslováci mají se Sověty, tedy i Rusy, už svoji bezprostřední zkušenost a vědí, čeho jsou a nejsou schopní, jak uvažují, jaké mají hodnoty. Podíl na tomto poznání a vnímání má, samozřejmě, i příbuznost jazyková (tj. i software nahlížení na svět a komunikace s nim) a kulturní. Nevidíme je tak primitivně a schématicky jako lidé na Západě. Nepodléháme v tomto případě masově démonizaci a budeme proto snad stejně odolávat i idealizaci.
  KR

  OdpovědětVymazat