Reklama

sobota 14. května 2016

Putin: Moskva si „bude hlídat“ hrozby amerického protiraketového systému

Kira Latuchina
14. 5. 2016  Eurasia24

"Rusko se nenechá vtáhnout do závodů ve zbrojení, je však nuceno se zamyslet nad tím, jak si pohlídat bezpečnostní hrozby po rozmístění prvků protiraketové obrany Spojených států ve východní Evropě. V Soči to uvedl Vladimír Putin v úvodu svého vystoupení k výsledkům řady porad s vojenskými představiteli z poslední doby.

Je nutno udělat vše nezbytné pro zachování strategické rovnováhy sil a zabránit tak vzniku rozsáhlých válek, nesrovnatelných svým dopadem s konflikty v 'horkých místech' planety,
" řekl dále.


Poslední události potvrzují, že situace se nevyvíjí zrovna nejlépe,“ uvedla hlava státu. „Bohužel se spíš zhoršuje. Tím mám na mysli skutečnost, že v Rumunsku byla uvedena do provozu radarová stanice jako jeden z prvků systému protiraketové obrany (dále jen PRO) Spojených států. Již mnohokrát jsme hovořili o našich obavách, nabízeli spolupráci, společnou práci s americkými partnery. To vše bylo v podstatě odmítnuto. Je nám nabízena nikoli spolupráce, ale pouze konverzace na dané téma, nic konkrétního, vše si (USA) provádějí podle svého, bez ohledu na naše obavy. Je to politováníhodné, stejně jako to, pod jakými záminkami vše probíhalo a probíhá. Vždyť si to připomeňme,“ řekl prezident.

Ještě před několika málo lety nám naši oponenti jedním hlasem tvrdili, že systém PRO potřebují naši partneři na Západě – v Evropě i v USA – kvůli odvrácení raketových jaderných hrozeb ze strany Íránu. Kde jsou ty hrozby v současné době? Žádné nejsou. Samotné USA podepsaly smlouvu s Íránem, patřily mezi iniciátory jejího podepsání. Postupovaly zcela správně a my jsme tento postup americké administrativy podporovali. Co se ale stane? Hrozba zmizí – a budování systému PRO pokračuje,“ uvedl prezident.

A pokud (USA) mohou s využitím možností, které mají ve světových médiích, stále ještě někoho

uvést v omyl s tím, že PRO Rusko neohrožuje, že se jedná výhradně o obranný systém, pak tady v Soči se nikdo ze zúčastněných, sedících za tímto stolem, na tomto shromáždění, v omyl uvést nenechá,
“ zdůraznil Putin.

Nic takového! Nejde o obranný systém, ale o součást strategického jaderného potenciálu USA, umístěného na periférii mimo vlastní území. V tomto případě periférii představuje východní Evropa. A lidé, kterých se příslušná rozhodnutí týkají, by měli vědět, že až do této doby žili klidně, spokojeně a v bezpečí. Nyní, po rozmístění prvků PRO, jsme přinuceni přemýšlet o tom, jak eliminovat hrozby vznikající tím ve vztahu k bezpečnosti RF. To za prvé.

Jde o jasné porušení smlouvy o raketách středního a krátkého doletu. To proto, že odpalovací zařízení, která budou nainstalována v Polsku po spuštění rumunského radaru, mohou být velmi snadno použita právě k odpálení raket středního a krátkého doletu,“ uvedl prezident.

Přitom úprava (odpalovacích zařízení) může být provedena ve velmi krátkém čase a my v té době nebudeme schopni zjistit, co se to tam (na raketové základně) děje, nejsme schopni to kontrolovat.

A to je pro nás ještě další hrozba poté, co USA jednostranně vypověděly smlouvu o PRO, což byl očividně první krok ve snahách porušit strategickou rovnováhu sil ve světě; je to další rána pro systém mezinárodní bezpečnosti. Vytvoření podmínek pro porušování této smlouvy vyvolává nové obavy, a to nejen v Rusku. Myslím, že každý normálně uvažující člověk a nezaujatý pozorovatel to musí pochopit a že si udělá příslušné závěry,
“ je přesvědčen prezident Putin.

Rozmístění systému Aegis ve Středozemním moři, radaru v Rumunsku a odpalovacích zařízení v Polsku – to vše jsou další kroky k narušení systému mezinárodní bezpečnosti a ke startu nových závodů ve zbrojení. Jak už jsme vám řekli, do těchto závodů se vtáhnout nenecháme a půjdeme svou vlastní cestou, rozhodovat se budeme velmi pečlivě tak, abychom nepřekračovali ty finanční limity přezbrojování armády a námořnictva, které jsme si již stanovili,“ zdůraznil prezident „Ale upravíme své plány tak, abychom eliminovali nové bezpečnostní hrozby vůči Rusku.“

Mnohokrát jsme o tom hovořili, upozorňovali, varovali – ale nikdo nechce slyšet, nikdo na naše žádosti o spolupráci v tomto směru řádným způsobem, seriózně a na profesionální úrovni nereaguje,“ pokračoval Putin. „Co tedy dál? Budeme vycházet z toho, co se děje – z těch skutečností a událostí, které probíhají ve světě v oblasti zajišťování bezpečnosti.“

A samozřejmě uděláme z naší strany vše potřebné, abychom zajistili a udrželi strategickou rovnováhu sil, která je tou nejspolehlivější ochranou před vznikem velkých vojenských konfliktů, jejichž následky jsou nesrovnatelné s následky konfliktů v současných ohniscích napětí ve světě,“ prohlásil prezident.

To dopustit nemůžeme – a také nedopustíme,“ zakončil své vystoupení V. Putin.Zdroj: rg.ru
Překlad: mbi, Eurasia24.cz

12 komentářů :

 1. Moudrý Putin,nenechá se vtáhnout ale ukáže jim že zlo zde nemá místo......

  OdpovědětSmazat
 2. Díky za Putina, kdyby tam vládl někdo jiný (nemám na mysli nikoho z té chazarské páté kolony, kdo by zase prodal Rusko svým soukmenovcům vládnoucím v SSA), tak by už těm americkým rozesrávačm světa ukázal zač je toho loket. Jenže to už by se válčilo - i když krátce.

  OdpovědětSmazat
 3. Jankejsští váleční štváči a zločinci mají v oblibě slovo "decapitation" česky volně " useknout protivníkovi hlavu"; co kdyby takhle Rusko JIM tu hlavu useklo, třeba by to pomohlo aspoň do té doby, než by se ta anglosaská svoloč zase trochu vzpamatovala a byl by na nějakou dobu od nich pokoj?! Oni si ti anglosasští parchanti jinak pokoj nedají a nedají, dokud nedostanou poŕádně přes tlamu!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Presne. Vybombit ty emericky zm.rdy. a je klid.

   Smazat
 4. Po dostavění prvků systému PRO si Rusko samosebou bude muset zvýšit počet jmenovitých cílů, které budou na straně NATO zničeny.
  A tak se z jinak mírumilovných leč vazalských národů (zde Poláků a Rumunů) stává kanonenfutr obětovaný v příštím konfliktu vyvolaném proti Rusku.
  A to jen pro zájmy těch, kteří se zpoza oceánu snaží ovládnout planetu.
  Nevím, co si o té pošetilosti své vlády myslí obyč. Polák či Rumun, ale je mi jej líto. Že (stejně jako i my) nedokáže prosadit své bytostné zájmy. Žít v míru a prosperitě.

  OdpovědětSmazat
 5. Rusko je v současné době v raketové technice vepředu. Má rakety Iskander ( kvazibalistická dráha - nelze sestřelit), Kalibr, Brahmos I, Onyx ( vyvíjí Brahmos II - rychlost okolo 8 000km/hod)hod) K tomu má v užívání nejlepší protiraketový i protiletadlový systém S-400 vkombinaci se systémem pancíř 2 proti drónům a u ještě mnohem vyspělejšího systému S-500 končí testy a bude rozmístěn do 1 roku. USA se vyčerpaly vedením lokálních válek a nemají už vědce jako von Brauna a jeho techniky. V současné době jsou závislé na ruských raketových motorech ( ty od Ruska nakupují - tady není třeba embargo). Ani Boeing 787 Dreamliner nemá motory z USA ale z Británie. Vyvíjená stíhačka F-35 je 7 let zpožděná, s tolika technickými problémy že to nemá obdoby. F-22 Raptor není schopen nést více než 900 kg pum v pumovnici a aby si uchoval stealth parametry ( tedy do vnitřní pumovnice se nevejde ani jaderná puma B161)-V USA panují oprávněné obavy že proti novému komplexu S-500 se neprosadí ani stealth B-2, F-22, či F-35) Jaderné ponorky třídy Ohio (14 ks) jsou 30 let staré a systém raket Trident výrazně starší než nové ruské ponorky třídy Borej a rakety Bulava či Yars které překonají jakoukoli obranu)
  Rusům se nedaří vyrobit mnoho spotřebního zboží na úrovni i další věci , v oblasti raket ale mají v současné době náskok, stejně tak i při vývoji nových tanků a houfnic na platformě ARMATA. Konvenční válka proti Rusku by byla pro Evropu katastrofou , jaderná pro celé lidstvo)

  OdpovědětSmazat
 6. Rusko by si taketo stity a este lepsie systemy, mohlo vybudovat v Brazílii, Argentíne a na Kube ešte a celú Južnú Ameriku oslobodiť od prevratov USA a tam už ich bude mať akurát pod dohladom...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. a právě proto Amerika kupodivu úspěšně dokázala odstavit prezidentky Argentiny i Brazilie a vyměnit je za svoje loutky a na Kubu už dnes jezdí tolik Američanů, že není kam umístit skrytě ruské rakety.

   Smazat
  2. pro 10:52 Rusko nikdo nechce jako partnera, takže mají smůlu. Proto nedokážou se svojí agresivní a nevypočitatelnou politikou nikdy nic.
   Kdyby čistě teoreticky je někdo chtěl, tak už dávno tam mají postavené svoje základny.

   Smazat
  3. Ty trollí pako (15:42) - Rusové nepotřebují stavět základny někde v Tramtárii, jako ti tví milovaní američtí zmrdi. Rusové potřebují kolem sebe bezpečné země s korektními vztahy. JAko je Bělorusko, Finsko, Kazachstán, Arménie, a další. Byla to oi Ukrajina a Gruzie, ale ti tví agresivní všiví amíci rozvracejí a podjebávají, ženou státy do proxy válek. To se ti asi líbí, viď, ty blbe?!

   Smazat
 7. pro 15:42 Rusko má ve světě obrovskou spoustu sympatizantů a u nás taky.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.