Reklama

čtvrtek 12. května 2016

Rusko jako globální geopolitický hráč

- redakce - 
12.5.2016   E-republika

USA, EU a NATO se rozhodly, že Rusku a jeho spojencům nebudou věřit. Ve světě znova vzniká logika mocenských bloků, rostou náklady na zbrojení, rozšiřují se zóny ozbrojených konfliktů, množí se regionální války a nestabilita i v zemích EU a roste riziko nekontrolovaných úderů.


Výročí Druhé světové války a probíhající studená válka celkem přirozeně vedou k zamyšlení o roli NATO a Ruska ohledně vojenské strategie a případných konfliktů. Proto jsme věnovali tematické číslo nazvané NATO, jdeme na to rozborům globální vojenské situace ve světě. Toto číslo navazuje na předchozí Analýzu e-republiky 2015 (PDF) danou v první a druhé kapitole. První dvě části se věnovaly změněné US-politice a změnám NATO, které vedly k obnovení studené války v Evropě. Nyní se podívejme na ruskou odpověď.

Ruský pohled na NATO

Pokusme se v bodech shrnout ruský názor na politiku Západu, jak ji reprezentují oficiální projevy ruských politiků a jejich vládní média.
 • Rusko vidí, že Západ řídí iracionální oligarchické skupiny (NATO, TTIP, korporátní média atd.)
 • Předešlé části ukázaly (NATO jako imperiální nástroj), že přestaly platit mezinárodní dohody a zvolení politikové (premiéři, ministři) už neřídí vojáky ani ekonomiku.
 • RB OSN už neřídí světovou politiku, protože USA a NATO začaly vést ve světě jednostranné války.
 • Západ ničí odbojné nebo nezávislé země v hybridních válkách a barevných revolucích
Ruská odpověď je celkem jasná: zajistit si stoprocentně bezpečnost vlastního území, připravit ponorkové síly posledního úderu, jež budou schopné zničit militaristické jedno procento válečných štváčů. Rusko postupně vytváří nový ekonomický a obranný blok se zeměmi, které se cítí být stejně ohroženy od USA. Jsou to země BRICS a Šanghajská organizace. Rusko se snaží posilovat svůj vliv vývozem moderních zbraňových systému jako S-400 do Indie a Číny. Cílem je vytlačit dominantní Tichomořské letadlové loďstvo USA z této oblasti a zajistit tak obranu Hedvábné cesty. Viz článek z tohoto čísla Čím je NATO, a čím už nemůže být.

 

Politické iniciativy mezinárodní spolupráce

Rusko je ve spirále světového vlivu opět na vzestupné trajektorii. Mezinárodní izolace Ruska k ničemu pozitivnímu nevedla. Stalo se zatím jen to, že prezident Putin nejezdí do zahraničí tak často, ale zato za ním osobně jezdí hodně nečekaných návštěv. Ve změněné mezinárodní situaci pod vedením Putina a Lavrova se Rusko stalo zásadní silou. Sice menší než USA, ale dnes již zcela nezbytnou. Viz cesty zneklidněných premiérů Izraele a Japonska do Kremlu. Plusy Ruska jsou zejména tyto:
 • Má schopnost zajistit svou sféru vlivu dodávkami energetických a surovinových zdrojů, zatímco Západ musí naopak tyto zdroje někde rabovat. Viz klíčová slova "Mali" a "Libye".
 • Rusko efektivně zajistí ochranu svých strategických spojenců nasazením dostatečné vlastní vojenské síly. Viz příklad Sýrie, kde Rusové přijeli, vyvezli z letadla S-400 a Panciry a vytvořili bez řečí bezletovou zónu se souhlasem legální vlády.
 • Rusko je dnes neformální vůdce hnutí nezúčastněných zemí v OSN, které podporuje Čína jako hlavní ekonomická velmoc světa.

S tím už se dá něco diplomaticky dělat, a Rusové pod Lavrovem to opravdu umí. Pohled na diplomacii EU a USA ve srovnání s Rusy je naprosto depresivní. Jedno procento si pro "obranu" svých zájmů úmyslně vybralo politiky druhé až třetí kategorie, aby je mohlo ze zákulisí bezproblémově manipulovat.

 

Rusko a jeho bezpečnostní vazby

Dne 27.-28. dubna se v Moskvě konala konference o mezinárodní bezpečnosti. Tato každoroční akce je pořádána Ministerstvem obrany Ruské Federace. Naše média se jako obvykle o této konferenci nezmínila, přestože byla maximálně důležitá. Hlavním tématem fóra v roce 2016 se stal boj s terorismem. Celkový projekt 27-28.4.2016 Conference on International Security najdete kliknutím na heslo. Na konferenci se diskutovalo téma bezpečnosti v asijsko-tichomořském regionu, problémy války a míru v Evropě, otázky globální bezpečnosti a vojenské spolupráce. Zvláštní pozornost účastníci směřovali k situaci na Blízkém Východě, roli ozbrojených sil v boji proti "barevným revolucím" a zajištění bezpečnosti ve Střední Asii. Klíčový byl projev ruského ministra zahraničí Lavrova.

Během dvou dnů se setkali zástupci vojenských resortů z téměř 80 států, včetně všech členských států NATO, a také vyššího vedení Severoatlantické aliance. Šojgu prohlásil, že je společnou povinností zabránit novým válkám. Rusko je připraveno na rozsáhlou spolupráci se všemi zeměmi. Otázky rovnoprávnosti v otázkách bezpečnosti v soudobém světě neznepokojují jen Rusko. Pro komplexní spolupráci se proto vyslovil i čínský ministr obrany Čchang Wan-čchüan. Obavy v souvislosti se situací na Ukrajině, stejně jako se stupňováním sil NATO v Evropě vyslovil běloruský ministr obrany Andrej Ravkov. A srbský ministr obrany Bratislav Gasic prohlásil, že jeho země hájí řešení sporných otázek výhradně mírovou cestou.

Ruský postoj k úsilí NATO (viz předešlé dva články tohoto čísla) shrnul na IV. konferenci o mezinárodní bezpečnosti v Moskvě ruský ministr obrany armádní generál Sergej Šojgu. Jeho poselství je jasné. Viz jeho projev zde.

Aliance zavrhla propagandistická klišé z minulých let, v nichž se hovořilo o snaze spolupracovat s Ruskem. Země NATO se aktivně snaží ovládnout geopolitický prostor, důsledně stupňují vojenský potenciál ve východní Evropě a přibližují se k ruským hranicím.

Šojgu zdůraznil, že cvičení NATO se soustřeďují výhradně na východním křídle aliance a v Arktickém regionu, což je důkazem jejich protiruského zaměření. Členské státy NATO se snaží ovládnout geopolitický prostor kolem ruských hranic, stupňují vojenský potenciál ve východní Evropě, přibližují se k ruským hranicím a zrušily klíčové odzbrojovací dohody. Šojgu dodal, že Rusko se nehodlá uzavírat před ostatními zeměmi ani přes pokusy o jeho izolování.
Přes pokusy některých západních vedoucích činitelů izolovat Rusko, potrestat nás za nezávislou politiku a ochranu krajanů, se uzavírat nehodláme. Jsme připraveni na rozsáhlou součinnost s partnery na celém světě — v Evropě, Asii, Africe i Americe.

Pokud to NATO vezme jako výzvu ke studené válce, tak ji máme na stole. Rusko tvrdí, že vojenská spolupráce se zeměmi NATO a EU zamrzla a rozhovory nikam nevedou. Proto také zrušili velkou většinu setkání, protože byly určeny jen k propagandistické válce, neobsahovaly žádné věcné argumenty a sloužily podle Rusů pouze k velkopanskému peskování Ruska Západem. Staré režimy kontroly zbrojení nefungují, působící mechanismy jsou používány partnery čistě účelově. Novou architekturu kontroly konvenčních zbraní bude těžké vytvořit v podmínkách akutního nedostatku důvěry v Evropě.

Šojgu tvrdí, že proti Rusku je vedena tvrdá a nekompromisní informační válka, běží pokusy o vojenské zastrašování. NATO se přiblížilo na samé hranice Ruska a přitom tvrdí, že Rusko je u hranic Evropy. Všechno otočili vzhůru nohama, řekl Šojgu na konferenci. Připomněl, že USA a NATO zahájily rozmisťování vojenské infrastruktury u ruských hranic, zavedli protiraketovou obranu, zvyšují vojenské výdaje. Tady je shrnutí jeho slov.

Takové akce nás nutí přijmout adekvátní odvetná vojenská a vojensko-technická opatření. Přitom chci zodpovědně prohlásit: jsme proti zbrojení. Nejsme proti obnovení vztahů s NATO, ale to lze provést pouze na základě vzájemnosti, respektování národních zájmů a při stejné a nedělitelné bezpečnosti pro všechny.

Tragédie je, že USA, EU a NATO se rozhodly, že Rusku a jeho spojencům nebudou věřit naprosto v ničem. Ve světě znova vzniká logika mocenských bloků, rostou náklady na zbrojení, rozšiřují se zóny ozbrojených konfliktů, množí se regionální války a nestabilita i v zemích EU, roste riziko nekontrolovaných úderů a přitom jsou lidé celosvětově ožebračeni neoliberální ekonomikou.

A hlavně se ve světových a českých mediálních korporátkách vůbec nemluví o nově zahájené studené válce.
Zdroje k tématu tohoto čísla:

Článek vyšel v tematickém čísle NATO, jdeme na to(2016-2). Toto tematické vydání bylo financováno díky Vašim darům na rozvoj webu. Děkujeme! Redakce a spolek e-republiky.Související články:

14 komentářů :

 1. Je jasné, že NATO okecává své budování jaderných základen všemožně, i když je pravdou, že pokud mají strach z expanze rusů, tak dnes je schopno uhlídat hraniční pásmo že neproklouzne ani myš. Takže je videt, že nemaj zálem o klid a mír, ale o agresi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, tak. Neproklouzne ani myš.
   Zatímco miliony ekonomických běženců promíchaných džihádisty nemají v přístupu problém. Prazvláštní to síť.
   Dal bych přednost těm myším.

   A strach z expanze Rusů? Ten nepochybně nemají. To jsou jen demagogická hesla pro nás občany. Až moc dobře vědí, že to v zájmu Rusů absolutně nemůže být. Jde jen o přípravu a zdůvodnění války.

   Na novou válku je nejvhodnější čas, tzv. "startovací okno". Jak to? No, právě vymíráme my, poslední pamětníci války minulé. A média tak mohou konečně mladším volněji lhát.
   Děda.

   Smazat
  2. A že neoimbecilnější jsou státy Evropy, hlavně blízko ruskejch hranic je nabíledni. Protože pokud budou lítat rakety, tak budou padat právě tady. A to si Polsko, Rumunsko, Bulharsko nemíní uvědomit? K čemu jim pak bude i možná porážka rusů? Jen k tomu, že západ opět přijde bez úsilí k hotovému jako na míse, jak tomu bylo vždy v minulosti....

   Smazat
 2. "Běženci" v milionových počtech patří k nejmodernějším zbraním současně začínající války.
  To nám dojde až ji prohráme.
  Děda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A pánbů s náma, pokud je někdo vyzbrojí chemicko biologickejma zbraněma či atomem. Ani to dnes není nemožný.

   Smazat
 3. Zajimavý rozdíl mezi dřívějším totalitním obdobím a nynější dobou. Předtím se tvrdilo, že III. sv. válku nikdo nepřežije, nyní se tvrdí, že budou vítězové a poražení - viz 21:44.

  OdpovědětSmazat
 4. Pokud se zamýšlím nad tím kdo nyní nejvíc ohrožuje Evropu a snad i svět, docházím k nečekanému závěru.
  Nejsou to USA, Rusko, NATO, agresivní islamisté.

  To vše už je obvyklé, skoro normální. Dáno tím, že asi pětina až třetina lidí má v povaze konat nebo tolerovat násilí. A tomu se okolí obvykle více či méně úspěšně brání.

  Dnes největší ohrožení paradoxně představuje většina mírumilovných občanů.
  Svou nepochopitelnou neobvyklou pasivitou.
  A také nefunkční většina jejich politiků, ale to až sekundárně, neboť jsou voleni onou většinou občanů.

  Takže co s tím? Budou volby, probudit se.
  Děda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To Děda 13. května 2016 1:16
   Pasivita široké veřejnosti je dána m.j. i tím, že lidé si neuvědomují a nepřipuštějí nebezpečí, která jsou na NR zmiňována. Bohužel volby v naší pidizemičce nejsou schopny ovlivnit procesy tuzemské, natož Evropské či celosvětové.

   K obsahu článku:
   Myslím, že svět se dostává do svého relativně normálního stavu, neboť opět dochází k vyrovnávání ekonomických a vojenských potencionálů historických rivalů - Anglosasů a Slovanů. Dualita znamená rovnovážný stav fyzických i duchovních sil světa ve všech oblastech. Po rozpadu Varšavské smlouvy, socialistického bloku a následně i SSSR došlo k zásadnímu porušení světové rovnováhy. Vyklizení mocenských pozic SSSR se v zápětí projevilo rozpoutáním válek na BV a občanských výlek v Africe. Došlo k destabilizaci celého BV, severoafrického, balkánského a východoevropského regionu různobarevnými revulucemi pod taktovkou zbylého světového mocenského centra. Chvíli se zdálo, že se i RF rozpadne na jednotlivé gubernie, které se, stejně jako bývalé státy socialistického bloku, stanou koloniemi západního světa. To přesně je zkratka směřující k NWO.

   Naštěstí se tento proces podařilo zvrátit a svět se opět pozvolna dostává do rovnovážného stavu. USA se stahují z pozice světového hegemona a vyklizují prostor pro nástup Číny a RF. Pro zajištění světového míru je třeba dnes usilovat o velmi pozvolný odchod světových ekonomik od dolaru a moc nejásat nad ekonomickými kolapsy v USA. Náhlý pád dolaru by zřejmě automaticky vedl k destabilizaci všech světových ekonomik (snad vyjma prostoru BRICS), což by znamenalo rozpoutání loupežných válek k zabezpečení životních potřeb jednotlivých států.

   S výše uvedeným scénářem však pracují zákulisní loutkovodiči, kteří k přechodu světa do NWO nutně potřebují celosvětový chaos a velký válečný konflikt. Proto dnes podporují expanzi Číny a marginalizaci USA, proto budou vznikat a sílit tlaky na opuštění petrodolaru a dolaru jako světové záložní měny. Tento proces zákonitě povede k vyostření vnitrostátních procesů v USA. Budou sílit tlaky k jejich rozdělení na několik samostatných státních celků. To povede k občanské válce, která zřejmě přeskočí do celého světa a skončí onou III. světovou válkou, jak ji předpověděl r. 1871 zednářský velmistr gen. Albert Pike v díle "Mravnost a dogma".

   Mír s námi!
   Ferro

   Smazat
 5. Rakousko bývalá Ruská zóna je neutrální . Neutrální mělo být Maďarsko , Polsko , Československo . Byl by klid a hlavně mír . Havel chtěl NATO a tím to posral . Děkujeme Venco bombarďáku .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jasně Havel může za to, že si 40ti milionové Polsko vybralo vstup do NATO. A do NATO též chtělo Rumunsko, což je další poměrně velká země.
   I kdyby se okolní trpasličí státečky jako Česko atd. sebevíc stavěly na zadní tak s tím nic nenadělají.
   Jinak přes to neutrální Rakousko často jezdí konvoje NATO a americké armády a Rakousku to vůbec nevadí. Rusy by k sobě asi nepustili.

   Smazat
  2. Havloide 19:56 - se svým "uvažováním" klopítáš mimo cestu logiky. Jde přece o naše členství, o naši bezpečnost, ne o nějaké zblblé Polsko, které si hojí své velmocenské komplexy, nebo o Rumunsko, jehož vláda by si nejraději znovu přivlastnila Oděsu. Proč by Rusové jezdili přes Rakousko? Oni nemají imperiální ambice, jako náš Velký Bratr v JúEsEj. Rusové v Rakousku byli po válce 1O let, odešli z Rakouska sami od sebe a jejich vzájemné vztahy jsou korektní, přátelské. Naše vystoupení z NATO a EU je nutnost, chceme-li přežít!!! Ať si třeba Poláci a Rumuni shoří v atomovém hřibu. My na rozdíl o nich kus Ruska okupovat či ukrást nechceme. Kapišto?! Květa

   Smazat
  3. Reagoval jsem pouze na to, že anonym z 13. května 2016 14:25 tvrdí, že právě Havel může za to, že Polsko, Česko, Slovensko a Maďarsko jsou v NATO. Nejenže, že Česko nemá šanci ovlivnit volbu mnohem většího Polska a už vůbec ne Havel, nakonec ani on nemůže za to, že členem NATO je i Česko. O tom přece rozhodovala v první řadě vláda a parlament a ne prezident, který má velmi omezené pravomoci.

   Smazat
  4. Neporozuměl jste textu. Havel byl nejdříve pro rozpuštění všech paktů - jak Varšavské smlouvy, tak i NATO. Pak mu ale kamarádi (Tigrid, Schwarzenberg, Medek, Korbelová ...) vysvětlili, že musíme do NATO, aby přes nás mohly létat bombardéry na Jugoslávii a Venoušek - alkoholik a slabá povaha - s tím souhlasil.

   Smazat
 6. Venca bombarďák rozbil Varšavskou smlouvu . Ihned jsme měli vyhlásit neutralitu . Prej jsme malý státeček musíme do NATO . Venca bombarďák .

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.