Reklama

neděle 8. května 2016

"Spasibo." Stovky lidí vítaly Noční vlky v Děčíně. Pak vystoupil Foldyna a vyslal vzkaz: Pánové a dámy v Praze se nudí, neví, kdo nás osvobodil

8.5. 2016   Rukojmí
Potlesk, mávání a hlasité výkřiky díků. Tak stovky lidí v Děčíně vítaly ruské motorkáře, kteří dorazili uctít památku padlých rudoarmějců. O tom se Nočním vlkům v sobotu v centru Prahy mohlo jen zdát. Nedělní setkání s nimi v severočeském městě uspořádal poslanec a motorkář Jaroslav Foldyna z ČSSD, který dostal osobní poděkování od šéfa Nočních vlků Alexandra „Chirurga“ Zaldostanova.
Ruští motorkáři Noční vlci už jsou několik hodin v Německu. Do Drážďan a následně cíle své tour do Berlína pokračovali ze severočeského Děčína, kde jim připravil uvítání sociálnědemokratický poslanec Jaroslav Foldyna, který je sám motorkář. Na děčínském Husově náměstí čekaly na motorkáře stovky lidí. Občané je vítali potleskem a chtěli se s nimi fotit.

Před polednem se na děčínském náměstí před motorkářským barem Arizona začalo ozývat burácení motorek. Postupně na náměstí přijela kolona zhruba stovky strojů. Vedle ruských motorkářů a oficiálních členů gangu Noční vlci se účastnili motorkáři z Česka, Slovenska, Makedonie a dalších zemí.Program stovky motorkářů, kteří své stroje ozdobili ruskými nebo českými vlajkami a samolepkami „na Berlín“, začala koncertem místních rockových kapel k výročí vítězství nad nacismem. Na muzikanty byly na podiu vyvěšeny prapory osvoboditelů, tedy Sovětského svazu a USA a pochopitelně uprostřed česká státní vlajka.

Odpoledne se motorkáři začali opět řadit do kolony a vydali se k děčínskému hřbitovu Folknáře, kde je čekal poslední bod na jejich cestách po České republice, uctění památky padlých sovětských vojáků u jejich hrobu a pomníku. Po trase jízdy stáli lidé s foťáky a čekali, až si budou moct projíždějící kolonu vyfotit.

Přímo u hřbitova se shromáždila zhruba stovka dalších lidí, z nichž téměř každý druhý chtěl mít s Nočními vlky vlastní fotku. Lidé ve velkém dorazili s vykvetlými šeříky a ničím výjimečným nebylo odění do triček s Vladimirem Putinem v různých podobách. Ruští motorkáři spolu s vedením českého motorkářského klubu Red Eyed Crüe a poslancem Jaroslav Foldynou postupně položili věnce k rudoarmějskému pomníku. Po položení květin vždy poklekli a po pravoslavném způsobu se pokřižovali.Jakmile se Noční vlci začali šikovat k odjezdu a startovali své stroje, lidé začali tleskat, hlasitě vykřikovali „spasibo“ a mávali jim. Někteří z nich si plynnou ruštinou dokonce s motorkáři povídali a naprostá většina účastníků byla ozdobena oranžovočernými georgijevskými stužkami, které v moderních dějinách značí výraz úcty k hrdinství sovětské armády.

„Doufám, že nás příští rok (média) zase poplivou, aby sem přišli lidé,“ uvedl na místě v prohlášení pro média poslanec Jaroslav Foldyna. Na poznámku, že lidé v Děčíně vítali Noční vlky nadšeně, reagoval poslanec jednoznačně: „Když se podíváme na ty pány a dámy v Praze, oni se nudí, nemají co dělat… A my se nenudíme, my víme, kdo nás osvobodil, kdo válku rozpoutal, kdo zvítězil a kdo byl agresor a kdo byl oběť. V severních Čechách jsou trošku chytřejší lidé než v Praze,“ dodal Jaroslav Foldyna, který se spolu s dalšími českými motorkáři na svém stroji vypravil Noční vlky doprovodit až k německým hranicím. Při loučení dostal děkovný dokument, pod kterým je podepsán přímo šéf Nočních vlků Alexandr Zaldostanov, přezdívaný Chirurg.zdroj :parlamentnilisty.cz

45 komentářů :

 1. Foldyna má aspoň kuráž. Zbytek sociální demokracie stojí za prd. Nechají si všechno líbit, i toho Sobotku na čele, jen když jsou u koryt. Fuj! Stáňa

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Domnívám se, Stáňo, že Jaroslav Foldyna, se kterým mám kamarádský vztah, by s Vaším blábolem asi nesouhlasil.

   Smazat
  2. Myslím si pane Šebek, že by jste měl mluvit pouze za sebe.Ano v ČSSD je pár slušňáků- Foldynů, ale jinak jsou to samí nevolitelní socani.

   Smazat
 2. Děkujeme p.Foldyno. Chtěla jsem přijít Noční vlky přivítat v Brně, ale nějak mi unikla informace o tom, kdy přijedou, takže jsem je zmeškala a velmi mě to mrzí. Příští rok si to lépe pohlídám. Lidé jako p. Hašek,p.Doubrava,p.Foldyna a jistě někteří další budou někdy v budoucnu základem obrozené ČSSD a budou se snažit obnovit důvěru občanů v tuto stranu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdyby byl pan Doubrava přijat do ČSSD (což se ale jistě nestane), tak bych nejspíš z ČSSD vystoupil.

   Smazat
  2. Pane Šebek dobře uděláte, rychle ty socany opusťte.

   Smazat
 3. Je hrozné když si uvědomím, že z celé bandy námi volených politiků si jen Foldyna a Hašek pamatují kdo nás osvobodil.

  OdpovědětSmazat
 4. Právě dnes, kdy je mainstreämová mediální kampaň až hysterisky protiruská, je podpora všeho, co připomíná historickou pravdu, potřebná.
  Díky, pane Foldyno!, za osobní statečnost. Těm vašim partajním sobotko-dýnstbýrům to už snadno vysvětlíte.
  A přestupte do jiné politické, vaše soc.-dem. je nevolitelná!!, vy však jednoznačně ano ...

  OdpovědětSmazat
 5. Dovolte můj názor: ani se moc nedivím, že Rudá armáda je trochu v pozadí. Je to díky 40 let trvající stupidní propagandě před 1989, kdy jsme chodili se školní třídou na kdejaké besídky, propagační dramatiscká pásma, všude jen rudé vlajky, ruské filmy povinně se školou navštěvované, válka a vítězství nad fašismem. I když je to vše asi pravda, tak v hlavy to už nepoberou.
  A proto je to takový rozdíl se způsobem oslav někde na Západě, byl jsem několikrát ve Francii v květnových dnech, oslavy byly důstojné, skromné a docela zajímavé. Velký rozdíl od bombastických přehlídek, které dodnes fungují v Moskvě například.
  Takže se prosím nedivte, že národ toho má už dost.
  A pokud se tady objeví nějací okovaní motorkáři, tak to beru jako militantní divadlo číslo dva.
  A můžete mne ukamenovat - ale je to tak. Nejenom v oblasti úcty k padlým za války, ale i v jiných oborech tragická komunistická propaganda před 1989 udělala medvědí službu. A ten příspěvek prvního diskutujícího o Pattonovi bych s menšími výhradami podepsal. I dnes vidíme obrovitý rozdíl v lidském chování, kultuře a náhledu na svět v západní části civilizace a na východě.
  Všimněte si i zde - kolik článků oslavuje Ruskou armádu, co už jsme se tady načetli o nových zbraních Ruska a jak jsou lepší a mohutnější než třeba americké. Rusko se nemá čím jiným pochlubit ? Proč je stále tak militantní ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. jsem autor 8:28 ta zmínka o Pattonovi patří do jiné diskuze, omyl z mé strany.

   Smazat
  2. Jestli to není tím , že Sovětů padlo 26 milionů , zatím co západních vojáků jen několik set tisíc ??!!

   Smazat
  3. Já jsem také horoval kdysi pro západ, ale vystřízlivěl jsem a říkám, že zrádná politika anglosasů zde byla odjakživa a už starý Řím dojel na zrádnost Germánů (viz kniha Pád Říma). Takže, ano, socialistická propaganda byla stupidní, ale nakonec pravdivá, ale stupidně podávaná, a na to jsem si musel projít 26 marných let, abych pochopil, že jsem si mentálně bližší s lidmi z Východu, než podrazníky ze západu. Jednu věc je třeba chápat, západ jen vykořist´oval a okrádal rozojové země, my jsme se jim snažili z našich prostředků pomoci za socialismu, navíc, prodejem zbraní na úvěr za 2. sv. války s úvěry na 50 let se USA staly bohatými na 50 let dopředu a mohli si vykrmovat své západní Německo, Jižní Koreu apod. I naši vojáci v Anglii dostávali od Anglie za války zbraně na válku s Hitlerem na úvěr. I snad ten samopal, co selhal Gabčíkovi při atentátu byl na úvěř, Ano i my jsem spláceli Anglii úvěr na zbraně po válce. Nezapomínat taktéž na sankce, které na nás uvalili západní státy po válce, nikdy nás skutečně na své trhy nepustili za socialismu. Dělám zahraniční obchod a to s asiaty i s Evropou a řeknu vám, že větší podrazníky v obchodě, jako jsou Francouzi se jen tak ve světě nepotkáte. Myslíte, že Němci jsou fér obchodníci, ale kdepák. Takže, bydlím v bytě ze socialismu, chodím po chodníku postaveném za socialismu, chodím do obchodu postaveném za socialismu, navštěvuji polikliniku postavenou za socialismu, jezdím v metru postaveném za socialismu, a ptám se, co přidal tento nový režim? Jen cca 170 tis. Kč na každou naši hlavu.

   Smazat
  4. pro 11:06. Že Sovětů padlo přes 20mio nemusí ale přece vůbec znamenat, že se víc zasloužili o porážku fašismu !! To klidně může znamenat i nešťastné vedení bojových operací , bez ohledu na životy svých vojáků !! Tomu tleskat nebudu, sorry. Lidský život má cenu nejvyšší a západní způsob řízení společnosti včetně i té západní části války si to uvědomoval.

   Smazat
  5. K 8:26 - Ano, s tou stupidní propagandou před 1989, to sedí. Ta vaše současná propaganda je mnohem stupidnější a navíc mnohem prolhanější a podlejší. Vyjadřovat se za národ, čeho má či nemá dost, je příliš drze přiblblé, ať již se za národ chce považovat a vyjadřovat nějaký falešný rozumbrada, nebo celá ta grázlovská verbež z lumpenkavárny. Za hloupost, tvářící se jako kdoví jaká moudrost nekamenujeme. Kde na tohle přechytralý pisálek přišel? To spíš chce zákeřně cosi podsunout druhým, jak už to dovedou, a je u takových mudrlantů železným zvykem. Počty oslavných článků Rudé armády a článků o nových zbraních Ruska - jsou to jen články. Je třeba více si všímat agresí s humanitárním bombardováním, všímat si stále stupňovaných, neutuchajících zločinných provokací směřujících k vyprovokování atomové války, ze strany USA a jejich nesvéprávných podřízených spojenců, agresivního rozšiřování základen NATO a v neposlední řadě vyhrožování o kroucení rukou a velkohubého tlachání o nadřazenosti USA od černého muže neznámého původu v bílé chýši. Ohledně podlosti politiky řízené z USA - viz oběti vlastních občanů při řízené demolici věží pro realizaci připraveného plánu na napadení sedmi zemí, - s následnou imigrační invazí do EU, o tom ani potom. Kam nás asi tak mají dovést názory prezentované pisálkem (8:26), vydávajícím se za národ, kam nás asi tak mají dovést názory takových falešných tvorů???

   Smazat
  6. dnešní propaganda je stupidnější ? Ano - hlavně ta ruská = tak s tím s Vámi souhlasím. Stačil jen oslavný film o okupaci 1968 v ruské státní televizi. Pokud jenom z poloviny jsou takhle podobně koncipované i jiné zprávy, tak potěš koště.

   Smazat
  7. Díky té "okupaci" 1968 jsme o 20 let unikli tomu svinstvu, které se zde usemenilo po slavné kontrarevoluci 1989. A Rusové nepotřebují žádnou propagandu, ta je dobrá jen pro toho, kdo lže. T

   Smazat
  8. 13:34 a Tobě se líbil ten film ? Videl jsi ho ? Podle Tebe vypovídá pravdivě o 1968 ?

   Smazat
  9. 13:01 - To nemohu znát, mohu posuzovat pouze propagandu u nás. V každém případě, teprve v současnosti lze pochopit vstup vojsk 68 - dlužno zdůraznit, předem schválený a požehnaný v USA.

   Smazat
  10. https://www.email.cz/web-office/GjIADGo5aKjpd43DOvuZMD9YFC4rWKvHFeU3OndAY3_wrS5zioKo1Wm8c4b1yP-SsNSLnhw/Parkanov%C3%A1%20a%20Vy%C4%8D%EF%BF%BD%EF%BF%BDtal.doc

   Smazat
 6. Nehrabe Ti nahodou?

  OdpovědětSmazat
 7. Trapnost nad trapností:

  http://aeronet.cz/news/skandal-redaktor-ct-peskoval-hejtmana-haska-ze-nedodrzuje-americky-sankcni-seznam-proti-rusku-v-primem-prenosu-mu-predcital-z-webu-americkeho-ministerstva-zahranici/

  OdpovědětSmazat
 8. Jardo, výborně!! Ty víš, že máš mé sympatie, ale přesto, nemohl bys kopat za jiný mančaft než je ČSSD??! Co takhle SPD??!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kapitáne, nechci za Jardu hovořit, ale jsem si jist, že není politickým turistou. Budete si muset pro Tomia sehnat někoho méně charakterního :-)

   Smazat
 9. Nevím, jak kdo. Když mě nebo mým rodičům zachránil život, tak jsem mu vděčný. Největší zátěž války nesl SSSR. Angličani válčili na dálku a Američani vstoupili do Evropské války, když bylo jisté, že Sovětský svaz obsadí celou Evropu. Nebýt Sovětské armády, měl možná atomovou bombu Hitler dříve, než Američani, a kdyby Rusi Hitlera neporazili, měli by ho amíci doma a byli by na něj sami. No nevím, z Americké strany byla 2.svět. válka kšeft a politická hra.
  No a k těm oslavám: Východní Evropě šlo určitě o život, Hitler by se se Slovany nesral. Proto možná ty pompéznější oslavy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Smutná pravda !!

   Smazat
  2. Blbost! Těžkou vodu v Norsku zničilo britské komando. Za pomoci místního odboje ...

   Smazat
 10. Škoda, že jsem tam nemohl být! Škoda, že jsem se nemohl účastnit. Ani jednou jedenkrát jsem se neúčastnil pokryteckých oslav "Díky Ameriko" v Plzni, bohužel přes Plzeň nikdy takový konvoj nepojede, i když i tady na Ústředním hřbitově je taky hrob a památník padlým rudoarmějcům, a i když to nikdo neorganizuje, KAŽDÝ ROK! je tam spousta rozsvícených svíček, a i na Dušičky a jindy. To symbolizuje slušné lidi - ještě jich existuje hodně,co se nenechají nikým a ničím oblbovat a zastrašovat. I kdyby u hrobu rudoarmějců hlídali zakuklenci s bodáky, lidi tam ty svíčky stejně dají. A o tom to všechno je. Já chápu spoustu chlapů a kluků, že je láká přehlídka americké vojenské techniky a různé ukázky, a chtějí se povozit na jeepu, ale to hnusný pokrytectví, že musíme mít "Most generála Pattona" a "Muzeum generála Pattona" - je fakt hnusný. K tomu jsme nuceni naší zaprodanou politickou verbeží, zastupiteli,kteří to mají taky odněkud přikázáno. Vždycky to musí narazit na odpor lidí - kdyby nebylo ukázek té techniky, nebyla by v ulicích ani noha. Agentura, která oslavy tady za dobré peníze nás všech režíruje, to dobře využívá.

  OdpovědětSmazat
 11. V neděli jsem došel s malou dcerou v Bohnicích/Čimicích rozsvítit svíčku a dát šeřík k pomníku vojáků Rudé armády.Měl jsem osobně dobrý pocit, ale kolem projíždějící lidi,rodiny na kolech, v autech,...tak trošku koukali....co tam vlastně děláme, proč, jestli jsme normální atd.Lidi se v dnešní době asi stydí dát veřejně květiny,svíčku k pomníku Rudé armády nebo padlým vojákům?Nevím?Divná doba.Více méně politici a Česká Tv snižuje hodnotu našeho osvobození a podíl Rudé armády.Ve škole starší dcera vůbec nevěděla o osvobození naší země Rudou armádou,boje na Dukle,u Ostravy nebo v Praze atd.Dík za osvobození se má vzdát všem jak Rudé armádě,USA nebo Anglii.Nezamlčovat a nepředělávat historii.Proč to jako národ nedokážeme?Proč vždy děkovat jen jedné straně?Bohužel, polistopadové vlády s naší státní Tv Čt dělají řízeně opak.Nebo mlčí.Podle mě, pravdu,historii nepředělají!Nepodařilo se to ani nacistům, ani komunistům a nepodaří se to ani těmto knížecím sluníčkářům, kteří ovládají různá informační média a úřady všeho druhu od Sametové revoluce!Nečekal jsem, že jednou budou lidi dávat skoro potaji dík Rudé armádě, jako se dříve dával dík potají za komančů US Army!politická garnitura to v tomto dotáhla stejně daleko jako komunisti s tím utajováním,překrucováním,špiněním jedné či druhé strany!Ukazuje to na malost a ubohost politiků (možná, že i národa,který rychle zapomíná?).Smutné nedokázat říci veřejně ,, Díky! Nic víc, nic méně!Jen si umět přiznat pravdu a realitu!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13:57 já se Vám pokusím odpovědět. Víte proč se tak mohutně neslaví jak to bylo dřív ? Protože už ta propaganda přepálila. Chodili jsme se školní třídou povinně do kina na sovětské válečné filmy, naprosto jednostranně jsme byli informováni o těchto dnech v květnu 45, v Plzni se nesmělo říkat nic o Američanech atd.. Komunisti to prostě jako vždy přehnali a dnes je už konečně klid. Národ si potřebuje odpočinout po 40 letech nalévání do hlavy. Ani těch posledních 25 let svobody nestačí.

   Smazat
  2. Dnes klid není, dnes to přehánějí ostří antikomunisté rekrutovaní z manifestačních voličů a z májových mávačů, co zahánějí stud po každém převratu i s jejich oblblými ratolestmi.

   Smazat
  3. Není vůbec pravdou, že se někdy zamlčovala účast USA na osvobození ČSR.Kdo chtěl, ten si to v dostupných pramenech zjistil.Faktem stejné důležitosti je, že se podíl USA týkal jen 8 procent území.Dalším faktem je, že jejich účast byla velice krátkodobá a že jejich padlých vojáků bylo podstatně méně než našich občanů,kteří zahynuli v důsledku jejich "osvobozovacích" akcí na našem území.V tomto směru, ale nejen, je rozdíl oproti Sovětům zcela markantní.

   Smazat
  4. Dal jsem s manželkou kytku k "našemu" pomníčku. Díky všem, kteří důstojně vzpomněli oběti osvoboditelů. Marek

   Smazat
 12. Pro 14.01h. Dnes se už nemusí už chodit nikam do kina na válečné filmy.Za posledních 26 let už člověk zná stejně dobře Ruské válečné filmy jako ty Americké nebo Britské.Je to úplně stejné!Teď se masivně vysílají jednostrané US dokumenty na ČT2 ze západního bojiště 2.světové války a Pacifiku!Politici a současná TV jsou úplně stejní s tím PR, spíše propracovanější než komunisti.Modrý nebo červený!Je zajímavé, že nikdy to nemůže být vyvážené, rozumné u nás v ČR.Vždy extrém v Čechách.Buď tak nebo onak!Vždy zaražen s nadšením do anál-ního otvoru až po ramena!Nikdy né s rozumem!Ty staré válečné Sovětské nebo Československé filmy jsou už slaboučký odvárek proti současným Hollywoodským válečným filmům a kriminálkám New York nebo scifi atd.!Krev a střeva Vám tečou přímo z obrazovky s pyro efektama a trikama už běžně dopoledne a né až po 22hodině!Ale jedno by mělo platit vždy,, a to,... pravda co se skutečně událo a vzdát čest padlým.Nic víc.Ale to nedokážeme.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Doporučuji rusko-ukrajinský film Bitva o Sevastopol o Pavličenkové! Stáhl jsem si verzi pro vysílánív TV se slovenskými titulky. A opravdu, není rozdíl oproti americkým filmům. Je tam ztepán bolševický režim, prezident Roosvelt zaškolí snajperku, že "otevření druhé fronty u nás vyžaduje přesvědčit veřejnost, slečno, to není jako tam u vás, kde to rozhodne vláda" apod. Tolik jen k iluzím, že dnešní mladá ruská generace je nějak odlišná od naší a že to nějak s tím uctívání SSSR přehání. Vůbec ne! Mnozí k Americe nekriticky vzhlíží - včetně režisérů a scénáristů tohoto filmu. - http://www.csfd.cz/film/397973-bitva-o-sevastopol/prehled/

   Smazat
 13. Ve II. Světové válce byla poražena fašistická vojska, armádami USA, SSSR, Anglie a jednotkami Svobodných Francouzů. Po porážce fašistů bylo provedeno rozdělení hlavního města Německa Berlína na 3 sektory a to, USA, Anglie a SSSR. Po domluvě USA a Anglie došlo k přerozdělení a 1/3 ze sektorů USA a Anglie dostali jednotky Svobodných Francouzů. Francouzi a Angličané z Berlína brzy odešli a přenechali své sektory USA. V roce 1992 opustil SSSR, jak svojí část Berlína, tak i Východní Německo. Co tam stále v Německu ještě dělá armáda USA, 71 let po válce. Při konferenci představitelů 3 vítězných mocností, přislíbil Stalin, že do 3 měsíců po ukončení války v Evropě vyhlásí Japonsku válku a zaútočí na Japonské jednotky v Mandžusku. Slovo dodržel, v srpnu 1945 zahájila Rudá armáda v Mandžusku útok a během 3 týdnů zničila a vzala do zajetí milionovou Japonskou armádu. Přesto, že bylo SSSR poslední, kdo porazil Japonsko, svoje jednotky na tomto území má po 71 letech od roku 1945 stále a pouze USA. Ptám se proč jsou stále ještě jednotky USA v Německu a Japonsku.

  OdpovědětSmazat
 14. Je známo že Prahu a československo osvobodila Americká armáda is Poláky Tatary vlasovci a Rumuny, neboť když jsem ve škole když jsem byl vyvolán k odpovědi na otázku kdo nás osvobodil, jsem odpověděl že rudá armáda SSSR pod velením generála Koněva tak jsem dostal nedostatečnou že překrucovat koloběh dejín.Jedine jsem si špatnou známku opravyl tým že kdo nás osvobodil, že Spojené státy Americké a Paton s Trumanem a dostal jsem výbornou, to je jedničku.Jozef Skočil.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A odemne máš také jednotku, Jozef !
   mm

   Smazat
 15. Dnes když oslavujeme výročí osvobození Československa americkou armádu a vítězství demokratického lidu pod vedením Spojených států amerických nad fašismem a osvobození Prahy udatní Americkou armádou a jednotkami Americké námořní pěchoty, tak jsem před včera na ích počest složil jednu krátkou básničku. ,,,, Americký us mariňák byl Červenec a vítr od moře foukal, za hřmění lodních děl u Normandie přistání, Američtí us mariňák, .Paríž, ten pěkný klenot americkich míst, po pod Aifelovku pochodoval Osvoboditel, Američtí us mariňák, .Na narození santa clause v prosinci, proti přesile v Ardenách stál Američtí us marynák.Cez Arhemskí most přes Rin, Statečné v bojích do Německa, pochodoval Američtí us maynák.Berlín to pěkně Srovnání město ze zemí to hnízdo Adolfa, osvobodiť ho náš Chrabří Američtí us marynák.V stověžaté Praze VRE, K .. H.Franka se zbavýt chce, naši Prahu od Rusu ji osvobodiť generál Paton Američtí us marynák.Velká sláva a vřelé díki, pod ochranou hvězd a pruhů ti dakujem Američtí náš Osvoboditel patriot us marynák.Jozef Skočil.

  OdpovědětSmazat
 16. Proč diskutovat s pražskými všiváky? Stačí statistika a vše je křišťálově jasné. Tak jak to bylo?
  Proti SSSR bylo soustředěno cca 5,5 milionu vojáků, více než 47.000 děl a minometů, cca 4.300 tanků a samohybných děl a téměř 5.000 letounů.
  V průběhu války bylo na sovětsko-německé frontě zničeno 607 ( na ostatních frontách 176) divizí Německa a jeho satelitů a tři čtvrtiny bojové techniky. Německo utrpělo na této frontě více než 73% ztrát v živé síle, v tancích a letectvu 75% a v dělostřelectvu 74% - jde o procenta ze všech jeho ztrát za 2. světové války.
  Sevastopol se bránil více jak 8 měsíců a za jeho obležení Němci ztratili více než 300.000 vojáků a důstojníků.
  Partyzáni vyřadili z bojů 1,5 milionů vojáků, z železničních náspů svrhli cca 20.000 vlaků, vyhodili do vzduchu cca 12.000 železničních a silničních mostů, zničili cca 65.000 automobilů, více než 4.000 tanků a 1.100 letounů. K ochraně svého týlu před útoky partyzánů Němci museli vyčleňovat krom strážních a policejních jednotek i cca 10% svých pravidelných vojsk.
  Na východní frontě se ze 1.418 válečných dnů aktivně bojovalo 1.320 dnů.

  OdpovědětSmazat
 17. Bitva u Moskvy trvala od 30.9. 1941 do 20.4.1942 – šířka fronty dosáhla 750 km, hloubka 400 km, na obou stranách se jí zúčastnilo na 3 miliony lidí, sovětská vojska během této bitvy vrhla nepřítele o 100-350 km zpět, z bojů vyřadila na půl milionu nepřátel, zničila nepříteli 1.300 tanků a 2.500 děl a „porazila mýtus o neporazitelnosti německé armády.“

  OdpovědětSmazat
 18. Protiofenziva Rudé armády u Stalingradu. Boje na Volze trvaly od 17.července 1942 do 2. února 1943, probíhaly na rozloze cca 100.000 km2 , šířka dosáhla až 850 km, zúčastnilo se jí na 4 miliony lidí, ztráty Německa a jeho spojenců dosáhly 1,5 milionu lidí, více než 3.000 tanků, cca 4.400 letounů a více než 12.000 děl.
  Po této bitvě přešla strategická iniciativa do rukou sovětského velení, jež si ji udrželo až do konce války a znamenala zásadní obrat ve druhé světové válce.

  OdpovědětSmazat
 19. 5. července začala bitva u Kurska. Skončila 23.8.1943. Tato bitva nemá rozmachem, nasyceností technikou a intenzitou bojové činnosti sobě rovné v historii lidstva. Trvala téměř dva měsíce, zúčastnilo se jí více než 4 miliony lidí. 12.7. se u vesnice Prochorovka střetlo více než 1.500tanků a samohybných děl. Nepřítel ztratil během 50 dnů bojů více než půl milionu vojáků, 3.000 děl, 1.500 tanků a 3.700 letounů

  OdpovědětSmazat
 20. 6. června spojenecká vojska se vylodila v Normandii. Operace „OVERLORD“ – největší vyloďovací operace v dějinách vojenství. Spojenci nasadili 132.715 příslušníků pěchoty, 23.400 parašutistů a 196.701 námořníků a příslušníků námořní pěchoty. Během prvního dne operace bylo zabito nebo zraněno na 10.000 spojeneckých vojáků, ve vzduchu operovalo 13.743 letadel, na souši 20.000 vozidel, operaci zajišťovala flotila 1.213 válečných a 864 civilních lodí a 4.126 výsadkových člunů. Do 25. června spojenci z bojů vyřadili cca 116.000 nepřátelských vojáků.

  OdpovědětSmazat
 21. Nikdy nezapomeneme ! Spasibo Rasija . Marcel

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.