Reklama

.

.

neděle 1. května 2016

Srovnání způsobů plateb za elektrickou energii

Václav Marek
2. 5. 2016
Elektrická energie je po stránce odborné velmi komplikovaná, ale po stránce obchodní je to zboží s jednotkovým množstvím 1 kWh. Náklady nutné na její výrobu, dopravu a udržení potřebných parametrů se přímo vztahují k odebranému množství, podobně jako u jiných druhů zboží. Jedinou výjimkou jsou náklady na pořízení, výměnu elektroměru a náklady na zařízení pro přepínání tarifů, které se vztahují k odběrnímu místu.


Tento nepsaný zákon, kterým se řídí vztahy mezi dodavateli a zákazníky platil bez výjimky do konce roku 1989. Zákazník platil podle množství spotřebované energie (zákazník nespotřebovává příkon, ale energii) a stálý plat podle druhu elektroměru. Podmínkou k připojení na distribuční síť byla žádost o připojení, vypsaná revizním technikem, který dal jednu kopii zákazníkovi. Za těchto pro zákazníka výhodných podmínek vznikla převážná většina do dnešní doby provozovaných elektroinstalací domácností.

Chaos do roku 2001 nepřinesl zákazníkovi nic pozitivního a v roce 2001 byly započaty první pokusy o zavedení nových, pro zákazníka nevýhodných, druhů plateb. Kdo se o dění v elektroenergetice zajímá, tak ví z jakých skutečných důvodů a jaké důvody znějí ve sdělovacích prostředcích. Ale to je jiná kapitola.

Od 1.1.2016 proběhla bez zájmu zákazníků i bez zájmu sdělovacích prostředků zásadní změna v placení za služby OTE. Platba podle spotřeby byla změněna na fixní!!! Na tomto jednoduchém příkladu je naprosto jednoznačně vidět rozdíl mezi jednotlivými druhy plateb a mávnutí rukou nad průměrnou velikostí + 70 Kč je bláhové. V součtu to dělá minimálně 350 milionů Kč.

Zadání příkladu:

A – domácnost má velkou dvougenerační vilu se dvěma garážemi a dvěma přilehlými zahradami. Vilu obývají dvě rodiny. Je napojena na třífázový elektroměr, před kterým je jistič 3x25A. Průměrnou roční spotřebu elektrické energie mají 2000 kWh.

B – domácnost má rodinný domek s garáží a zahradou. Je napojena na třífázový elektroměr, před kterým je jistič 3x25A. Průměrnou roční spotřebu elektrické energie mají 1000 kWh.

C – domácnost má byt, přes parkovací plochu garáž a na kraji města zahradu se zahradní chatkou. Jednotlivé části jsou napojeny na tři elektroměry. Chatka má před elektroměrem jistič 3x25A, garáž má před elektroměrem jistič 1x16A a byt má před elektroměrem jistič 1x20A. Průměrnou roční spotřebu elektrické energie mají 1000 kWh.

1/ Výše plateb těchto vybraných domácností za služby OTE v roce 2015 dle tehdy platné sazby 6,94 Kč za 1 MWh.

Domácnost A - 13,88 Kč za rok

Domácnost B – 6,94 Kč za rok

Domácnost C – 6,94 Kč za rok

2/ Výše plateb těchto vybraných domácností za služby OTE v roce 2016 podle nově platné sazby 6,58 Kč za měsíc.

Domácnost A – 78,96 Kč za rok

Domácnost B – 78,96 Kč za rok

Domácnost C – 236,88 Kč za rok

3/ Pouze teoretická výše plateb těchto vybraných domácností za služby OTE, pokud by podobně jako v platbách za distribuci nebo na podporu obnovitelných zdrojů byla nesmyslně (podle některých odborníků oprávněně) použita velikost jističe před elektroměrem. Volíme vzhledem k výši fixní sazby 1,05 Kč za 1A.

Domácnost A – 78,75 Kč za rok

Domácnost B – 78,75 Kč za rok

Domácnost C – 116,55 Kč za rok

Když porovnáme domácnosti typu B a C, které mají úplně stejné spotřebiče a stejnou spotřebu, tak pouze platba podle spotřeby je spravedlivá a nediskriminuje některé skupiny zákazníků. Diskriminační je platba podle velikosti jističe a nejvíce diskriminační je platba fixní, která byla od 1.1.2016 zavedena!!!

Na porovnání domácností typu A a B vidíme, jak se neprojeví v případě nastavení diskriminačního způsobu platby šetrnost. Obě domácnosti ve druhém i třetím případě platí stejně, i když ta první využívá služby OTE dvakrát tolik.

Oba dva doporučované způsoby nerespektují pravidla, podle kterých většina elektroinstalací domácností vznikla, svévolně je mění během provozu a dávají tak zřetelně najevo zákazníkovi, že proti monopolu nic nezmůže. Nikomu nevadí, že jsou ve třech rovinách diskriminační. A nebo právě proto, se zavádějí v rozporu s obchodní logikou a v rozporu s dobrými mravy.

Ing. Václav Marek, předseda spolku MEE (Maloodběratelé elektrické energie) z.s.

18 komentářů :

 1. To jsem si spočítal už dřív, čím víc šetříte tím víc platíte "za NIC" - tj. za jistič!

  Abych teda neplatil zbytečně "za nic", musel bych zvýšit spotřebu asi 3x (moje matka 10x..) přičemž jističe nejde vyměnit z celé řady důvodů které už byly jinde popsány. (nejde to kvuli občas používaným spotřebičům, nepochybně na to zavedou "za trest" poplatek jak prase no a nepochybně i novou revizní zprávu (za balík) a revizák vám to snižování dá sežrat: něco si už najde, odpojí vás úplně a nechá napřed předělat elektriku v celým baráku. A jistič 25A zvedne na 35A...)

  Pokud to zavedou, asi některý elektroměry nechám odpojit od sítě úplně (nestačily jim malý platby? no tak nebudou mít žádný!) ovšem musím to udělat rychleji než oni zavedou poplatek třeba 5000 za zrušení elektroměru, pak vyhodím všechny sračky jako LED a úsporný zářivky a použiju žárovky (kde je vezmu? mám jich na 20let dopředu) a konečně budu vidět na práci a začnu přitápět elektřinou.

  Otázka je, jak to že ještě taky nezavedli podobný platby vodárny a plynárny. Roura k vám vede, ne?
  Tak proč platit za vodu nebo plyn když můžete paušálně platit "za rouru" v rodinným domku stejně jako Babiš ve vile?? Pochopitelně tak, že o co se jemu platby sníží, vám se spravedlivě zvýší!

  OdpovědětVymazat
 2. A za to všechno mohou politici!!!
  Které my sami volíme, a které lobbysti z jen na oko zrušeného monopolu korumpují.
  A volby se blíží a zas to budem opakovat?
  Asi ano. Stále jsme tak bl.. Děda.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nevěříte, cituji Babiše, ze sněmovny:
   " ... A co třeba mimořádná schůze kvůli solárním spekulantům?

   ... Celkem Češi - daňoví poplatníci zaplatí kvůli špatnému zákonu zhruba 600 miliard korun navíc za podporu solárních baronů, což je kvalifikovaný odhad Energetického regulačního úřadu. A navíc pět z dvaceti největších solárních elektráren mělo anonymní akcie. Kdopak asi byl jejich vlastníkem? Martin Roman? Nebo Háva od Kalouska? Kmotři? Nebo dokonce někteří poslanci?

   ... Když náklady na solární elektrárny začaly prudce klesat, ale podpora ceny garantované státem ne, očekávalo se, že vláda Mirka Topolánka nějak zareaguje. K ničemu nedošlo. Důsledky - jedno z největších tunelů na veřejné prostředky se tak potýkáme dodnes. Za rok 2016 vydá český státní rozpočet na podporu obnovitelných zdrojů téměř 44 miliard, z toho je dotace ze státního rozpočtu 22 miliard a zbytek zaplatí občané. "
   Děda.

   Vymazat
  2. To jest navíc asi o 5500.-Kč ročně na obydlenou domácnost.
   A stále jsme při volbách tak bl.. Děda.

   Vymazat
 3. Tvrzení autora není správné, i když je skutečnosti více blíže než návrhy dodavatelů energie. Do všech třech domů musíte přivést dráty - to vyjde nastejno (půjde-li o stejnu lokalitu, třeba ulici) a musíte je udržovat provozu. Fixní část platby prvního a druhého případu by měla být stejná. Rozvody po domě a jejich údržbu si každý platíme sám. Třetí případ je kvůli zahradě někde na opačném konci města už jiný. Tam je třeba také dovést dráty a starat se o ně. Za to je třeba zaplatit. Proč by měli lidé, k jejich domovům vedl a ošetřuje distributor třeba 500 m vedení doplácet na někoho, k jehož odběrným místum bylo nutno vést a udržovat třeba 1500 m vedení? Je ovšem pravda, že rozdíl sotva může být tak obrovský, jak v současnosti distributoři účtují. Abychom v extrémním případě nedospěli k tomu, že lidé budou bydlet jen v okolí elektráren, aby měli co nejkratší elektrické vedení, musí stát - pokud má zíájem o rozptýlením osídlení země - nějak zajistit snížení účtu za délku přívodního vedení a nebo její cenu zcela vyloučit s tím, že distributor je povinen na vlastní náklady pokrýt celý prostor nebo alespoň hustou síť přípojných bodů. Rozhodne-li se stát, že to bude platit nejen pro připojení domů, ale i pro zahrádky a kdo ví co, pak budiž a všechny tři případy musejí mít fixní platby za přivedení vedení stejné. Drobné odlišnost by mohly vzniknout z rozdílu maximálního potenciálního odběru (tj. velikost jističe), ale to jde opět o směšné částky, nikoli o ty sumy, které distributoři a ERÚ účtují či chtěly účtovat.
  Princip by měl být jasný - aby bylo dosaženo vysoké korelace mezi spektrem a výší jednotlivých položek účtu odběratele a spektrem a výší nákladů dodavatele. Míra nekorelace musí být společensky odůvodněna a seriózně vysvětlena - viz např. zmíněné síťové vykrytí celého státu bez ohledu na délku vedení ke konkrétnímu bytu či podniku. Dalším může být sleva pro některé specifické odběratele - kupř. hliníkárna se svým kontinuálním vysokým a takřka neměnným odběrem je jedinečným stabilizačním prvkem sítě. Odběratelé pochopí rozdíly v účtech, ale musejí být oprávněné a seriozně vysvětlené, nikoli to, co ERÚ předvedl.
  KR

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To s těmi dráty jsou blbý kecy. Vedou mi sem jen JEDNY dráty - ovšem mám TROJE HODINY!
   Dejme tomu že jsou přes 35A jistič, ovšem VSECHNY!!! Né každý extra a né každý přes jiný dráty!
   A to teda budu platit 3x 35A jistič, že?? Páč mám tři elektroměry sice přes JEDEN jistič 35A a JEDNY dráty do baráku ale PLATBA BUDE 3X !!!
   Fuckt úžasný.
   Platit se má za to co odeberu, pokud má Eon nějaký problémy ať je řeší zvýšením cen všem a ne zaváděním paušálu! Nota bene takhle sprostě!
   Už jsem to psal: další bude plyn. Bóže oni k vám chudáci musí vest rouru! Sice jednu na tři byty ale zaplatí si ji každý extra, že. Kdyby to byl jeden byt, platí se to jednou. Za to samý!!!
   Paušál je prasárna už odjakživa u všeho: u telefonů taky. Proč bych doprdele měl platit za jeden hovor na kartu 10x tolik jako někdo kdo volá 90x denně?
   A co u benzinky? Neměl bych platit tak kolem 100korun za litr a ten kdo bere 500litrů by platil 10 za litr??
   Kdo vymýšlí takový prasárny???
   Vymazat
 4. Já uvedu svůj příklad - údaje odečítám podle kalkulačky ERÚ.
  1/ Dvě domácnosti na venkově, elektřina na doplňkové topení, teplou vodu (průtokové ohřívače), vaření a elektrospotřebiče - jistič 3x40A - spotřeba cca 9MWh ročně - pokud pohlídám koeficient 0,91 mezi vysokým tarifem (VT) a nízkým tarifem (NT) dostávám zpět cca 900,- Kč ročně...

  Ještě k tomu topení přímotopy a používání průtokových ohřívačů. Topíme ještě dřevem, uhelnými a dřevěnými briketami. A průtokové ohřívače jsou mnohem ekonomičtější , než cokoli jiného. Zdá se to drahé, ale zkuste mít celkové náklady na energie i s vodou za domácnost 2900,- Kč/měsíc. V bytě s plynem na vytápění máme platby vyšší o cca 800,- Kč/měs a za mnohem menší krychlovou výměru.

  2/ Byt ve městě, elektřina pro elektrospotřebiče, vaření z 1/2 - jistič 1x25A. Pokud nebudeme mít menší spotřebu než 1,2 MWh ročně, tak nezaplatíme více, než dosud.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No právě: pokud nebudete mít méně jak 1.2MWh za rok. To je 100kWh za měsíc. Vařím na plynu, topím plynem takže kvuli tomu mám nyní zrušit plyn, abych "neplatil víc jak nyní" a zvedl si teda 3x spotřebu elektriky?? A na co jsem teda šetřil?? Abych to dal "za nic" Eonu či komu??

   Vymazat
 5. Odpoutejte se od té halířové diskuse, to je nedůstojné. Představte si, že jste stát, který potřebuje každou korunu, pravidelně dostával značný obolus od ČEZu )coby majoritního výrobce elektřiny) ve formě dividend a teď najednou začnou klesat celosvětově ceny energetický komodit, včetně elektřiny, jejíž cena je stanovována (bohužel!) na energetických burzách (které vám jako státu nedovolí Brusel zrušit). Jako stát máte jedinou možnost, dostat ty desítky milird na dividendách od lidí jedině z nějaké jiné položky a je úplně jedno, jestli z poplatku za zelenou energii nebo z poplatků za distribuci apod. Stát ty prachy potřebuje a ty prachy z lidí dostane, protože v souhrnu nebude nikdy elektřina pro domácnost levnější i kdyby se lidé na hlavu postavili (snad jedině kdyby se zcela odpojili od sítě).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To, že stát rád přijme 10 až 30 mld. Kč dividend, což je 1 - 3 % z jeho bilionového rozpočtu, je jasné a pochopitelné. Proč ale má kvůli tomu vymyslet úplně idiotský, od reality odtržený výpočet, už jasné a pochopitelné není. Stačí si jen trochu pohrát se sazbami a vyladíte je tak, že sice nikdo asi nebude nadšen, ale rozhodně se vyhnete rozezlení nad obrovskými, neopodstatněnými rozdíly. V době počítačů to může ERÚ vyladit během hodiny.
   KR

   Vymazat
  2. ad: Stát ty prachy potřebuje a ty prachy z lidí dostane, protože v souhrnu nebude nikdy elektřina pro domácnost levnější i kdyby se lidé na hlavu postavili (snad jedině kdyby se zcela odpojili od sítě).

   --- to si myslela i kabelovka s televizí a internetem.
   Udělaly se sekundární či terciální sítě a byli v prdeli.
   Nikdo vám nedokáže že jste se domluvili a jedete dva baráky na jeden jistič stejně jako vám nikdo nedokázal kolik komplů a kde máte na wifině nebo zda za zásuvkou nemáte 10televizorů z celý ulice.
   A zatím platí, že si do baráku nemusíte pustit nikoho.
   Chtějí s vámi vyjebat? Vyjebte vy s nimi!!!

   Vymazat
  3. Tři litry nebo víc za rok a za nic nepovažuju za "halířovou diskuzi".

   Vymazat
  4. 13:47 energie je kromě žrádla, vzduchu a vody téměř základní životní potřeba. Nikoliv však TV zvláště s přiblblými programy, které se opakují na různých kanálech.

   Vymazat
  5. 13:49 autor chtěl sdělit, že stát si z vás svoje prachy vytluče jakýmkoliv způsobem

   Vymazat
 6. Ano - rovnají a rychtujou to tady podle svých kulis už šestadvacet let. Ještě chvíli, a bude ČR ( chechia) srovnáno se zemí.

  OdpovědětVymazat
 7. Vážení, některé instituce v naší zemi se chovají lidsky. Když mají dostatek, chtějí ještě více a berou těm, kdo jsou v nouzi. Přesně podle tohoto scénáře se u nás postupuje v mnoha směrech. Jedním z nich je i platba za spotřebu elektrické energie. Nejohroženější skupinou jsou maloodběratelé, protože 99,99% z nich nemá zájem se bránit. Zrušením revolučního návrhu nových tarifů nic neskončilo. Stále pokračují plíživé změny v tarifech zahájené 1.7.2001. Další krok proběhl od 1.1.2016 a je popsán v příloze.
  Skupina iniciativních maloodběratelů založila moderní spolek Maloodběratelé elektrické energie z.s., který bude hájit zájmy maloodběratelů elektrické energie a je možné je podpořit alespoň pasivním členstvím ve spolku na adrese smaee2016@gmail.com. Očekáváme, že naše pravdivé argumenty budou brzy zpochybňovány tvrzeními, že 0,01% maloodběratelů nemá do pravidel co mluvit. Kdo ještě v naší konzumní společnosti nezapomněl význam slova solidarita, můžete nás podpořit přihlášením na výše uvedený e-mail (bez schůzování, bez příspěvků) a nebo alespoň přeposláním této zprávy svým známým. Kdo se nenechá rušit od důležitějších problémů, tomu se omlouváme.

  Ing.Václav Marek, předseda spolku Maloodběratelé elektrické energie z.s.

  OdpovědětVymazat
 8. Když jsem si dělal přípojku k chatě, musel jsem zaplatit kompletní stavbu odpovídající normám ČSN.Po
  připojení tato přípojka je ve vlastnictví ČEZ. Takže
  délky připojení a podobné úvahy jsou jen nápady chudobných duchem. Ještě, že se tito noví zlatokopové
  postarali o moderní rozvodovou soustavu spolu s výrobou elektřiny !

  OdpovědětVymazat
 9. Chudobní duchem si myslí, že stačí postavit a pak už to běží furt samo. Leč ono to samo furt neběží: zafouká vítr a něco popadá, nasněží a zase něco popadá atd. A někdo musí přijet a opravit to.
  To, že Jste musel zaplatit přípojku (páchají to i další síťové firmy, nejen energetici), nic nemění na principu, aby výše a skladba účtované částky odběrateli vysoce korelovala se skladbou a výší nákladů dodavatele. Naopak, právě tací lidé, jako Vy, by měli dostat na pár let nějakou slevu z pevné složky celkové účtované sumy. My ostatní již těžíme ze zasíťování, tak proč by někdo, kdo síť dále rozhojnil, nemohl dostat za to nějaký benefit?
  KR

  OdpovědětVymazat