Reklama

.

.

pondělí 2. května 2016

TTIP leaks


Jan Campbell
2.5.2016 Vaše věc

Traduje se, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Chci věřit, že to bude platit pro úkoláře a vyjednavače v ER a EK. Traduje se, že neštěstí nepřichází jedno, ale více, většinou tři. Chci věřit, že to také bude platit pro ER a EK. Kromě doutnající finanční krize v Řecku, která se ukáže v plné síle během letního horka, máme co dělat s kvantitativním uvolňováním jak USD tak i Euro, s migrací a všeobecně vzato s kvalitou ustavování a udržování vztahů jak se spojenci, tak i s protivníky. Do této kategorie patří mimo jiné TTIP.

Včera (1.5.) v podvečerních hodinách, po ukončení práce na příspěvku Májové rozjímání se mi dostalo na stůl potvrzení ze Sueddeutsche Zeitung (SZ) o TTIP leaks. Očekával jsem takové překvapení – potvrzení, ne ale tak rychle po návštěvě prezidenta Obamy v Hannoveru a společném radování se s kancléřkou Merkelovou z pohledu na svět přes brýle známé společnosti.

TTIP leaks představuje zveřejnění utajovaných dokumentů, které potvrzují má nejhorší očekávání, která se mi nabízela po studiu zadání úkolů US Senátory vyjednavači a zprávami zveřejněnými v odborných dokumentech v anglickém jazyce. Proto mě nepřekvapuje, že samotné SZ shrnuje obsah utajovaných dokumentů, které má v kopii a prý Greenpeace v originále do tří hlavních bodů:

1) Tlak USA na EU je mnohem větší než doposud známo, 

2) Washington vyhrožuje EU s blokací výhod automobilovému průmyslu nedovolí-li EU dovážet více amerických agrárních produktů do EU, 
3) USA napadají princip ochrany evropského spotřebitele.

Dnes bude zveřejňování podrobností dokumentů v objemu 240 stran pokrčovat. Jedno je však jisté. Jak americké, tak i EU úkoláře a vyjednavače nezajímá morálka, kultura a zbytek tzv. evropských hodnot, zákonů a regulačních předpisů. Veřejná znalost dosavadních dokumentů o TTIP stojí v přímém protikladu k jejich důležitosti pro veřejnost. Naděje, které vkládali příznivci TTIP jsou neobhajitelné, protože jsou neúměrné ve vztahu s pochybnostmi o spravedlivé a vyrovnané smlouvě mezi dvěma největšími hospodářskými bloky světa.

Samozřejmě nevím, jaké konsekvence bude mít zveřejnění dokumentů. Vím ale, že útoky na Putina nebudou menší, naopak. I když je zcela zřejmé, že EU jako taková si kope sama sobě hrob, podobně jako to dělá NATO. Putin potřebuje zdraví a trpělivost, aby se dočkal hodiny pravdy o kvalitě partnerů, spojenectví a společné eurasijské budoucnosti.

Pro občana EU TTIP leaks by měly být poslední kapkou před naplněním skleničky trpělivosti s EK a jejím úkolářem, Evropskou radou. Očekávám, že při pokračování jednání o TTIP a po podpisu smlouvy mezi výherce ze smlouvy bude patřit v ČR Agrofert. Stane se chtěně-nechtěně obětí nabídky z U----Agrofert-----SA, kterou prostě nemůže nikdo odmítnout. Občan české kotliny bude závidět ministru financí, podezírat ho a hřímat bezmocně směrem do Bruselu. Současně ale zapomene, že neštěstí si připravuje sám svoji občanskou pasivitou, idealizací asymetrického spojenectví s USA a nepochopením, že pokud byly spáchány krádeže v devadesátých letech, tak z hlediska střední a dlouhodobé perspektivy jsme byli okradeni všichni. Když jeden vychází na trh světa, měl by vědět, co tam hledá. V židovské tradici je tato znalost jedním z nejdůležitějších prvků, mající přednost dokonce i před samotným bohatstvím. Souhlasu netřeba.

2.5.2016

Wer das Buch von Thilo Bode gelesen hat, wusste damals schon um die Folgen von TTIP. Er hat es damals schon auf den Punkt gebracht. Von eigenen wurde schon immer auf die jetzt aufgedeckten Folgen gewarnt, aber es wurde ignoriert und kleingeredet.

9 komentářů :

 1. Spotřebiteli, který se stane dlužníkem, je vtloukáno do hlavy, že si za to může sám! Měl si PODROBNĚ PŘEČÍST SMLOUVU!

  Co pak říct o těch, kteří by měli smlouvu podepsat a NEZNAJÍ JEJÍ PLNÉ ZNĚNÍ?

  A tito mají rozhodovat o osudu celé EU?
  JEN IDIOT A NEBO UPLACENÝ, MŮŽE PODEPSAT DOKUMENT, KTERÝ NEČETL KOMPLETNĚ CELÝ!

  Věřím však tomu, že smouva TTIP NIKDY nebude podepsána!!!

  Je až zarážející bláhová naivita těch, kteří v tom vidí nějaký prospěch. Obzvláště, když proklamace "partnera" jsou v drtivé většině v přímém rozporu se skutky !

  Platí jedno pořekadlo, které toto vystihuje zcela přesně: Když ptáčka chatají, pěkně mu zpívají, a když ho mají. potom mu DAJÍ!

  OdpovědětVymazat
 2. 5:58 Rád bych vědel,jak víte a dovolíte si tvrdit,že proklamace"partnera"jsou v drtivé většině v přímém rozporu se skutky.Vy jste odborník na mezinàrodni právo,mezinárodní obchodní smlouvy,licence atd.?Víte jak toto vše v dnešní době funguje i proč je snaha dát tomu všemu novà pravidla?A propo,proč se musel u nás měnit Občanský zàkoník,co jste o změnách věděl,než vstoupil v platnost,he?Taky prd,žejo.Na rozdil od vás si myslím,že je potřeba lepších pravidel a smlouva TTIP vstoupí v platnost.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Protože to tak vždy bylo, je a bude, pokud se Evropa neubrání. Spoustu argumentů najdete v diskusích pod články, které jsou nad a pod tímto článkem. Jen absolutní ignorant to nevidí, buď nechce, nebo nemůže a "nesmí" vidět, nedostal by zaplaceno.
   Evropa má v zásadě vše, co potřebuje k důstojnému životu. Potraviny, energii, pitnou vodu atd. atp. Zatím. USA mají šílené dluhy a potřebu je nějak sanovat, ber kde ber.To si fakt někdo vážně myslí, že zboží převážené 6000 km může být levnější a ekologičtější, než doma vyrobené? A i kdyby, teoreticky, tak pouze vytlačí a zlikviduje naší vlastní výrobu. A co budou dělat naši zaměstnaci a podnikatelé? Skutečný národohospdář tyhle souvislosti musí vidět a chápat. Pokud ne, je to zrádce, nepřítel vlastní země, Evropy, svobodného života. J.B.

   Vymazat
  2. Tak jen pár příkladů, co se týká těch proklamací: A není to jen o této smlouvě, ale o těch proklamacích, které se rozcházejí se skutky! Je vidět, že Váš pohled je s klapkami na očích, vidíte jen to, co chcete a nebo lépe řečeno, co vám klapky dovolí vidět!

   No a teď ty příklady: AFGHANISTÁN - zavádění demokracie.

   LYBIE - zavádění demokracie.

   Syrie - boj proti IS

   Stačí? Pokračovat není třeba, je toho na několik stránek a nejen o demokracii! Jestli je to pro vás "jiná kapitola", tak se vraťe v článku zpět a přečtete si to o těch klapkách na očích ještě několikrát!

   Vymazat
  3. Pro 9:36 - tenhle postoj, co jste zaujal, je příšerný. Copak něco jen proto, že je to nové je správné? Vzpomenul jste Občanský zákoník- taky pěkná hrůza, archaické termíny, kterým nikdo nerozumí, nadržuje majetným před nemajetnými atd. To je podle váz vzor toho nového lepšího? Asi jste se zbláznil. Stejně TTIP - vždyť ta smlouva jde proti právu, spravedlnosti a demokracii. To vy nevidíte? Co jste si z ní přečetl? Co jste o ní slyšel? Byl jste aspoň na jednom setkání s odborníky, kteří o ní hovořili, hlavně o jejích důsledcích? Asi ne, ale optimisticky se tu rozplýváte nad dalším Mnichovem. TTIP je momentálně vedle války s Ruskem největší nebezpečí, ohrožující Evropu!!! Pavel P.

   Vymazat
  4. souhlasím s 9:36; proč tolik křiku, když jednání stále pokračují ! Nechte to na odbornících a zbytečně se nenervujte.
   Často se mluví o GMO - zrovna dnes v rozhlase jsem poslouchal nějaký projev jednoho z vyjednavačů v EU a ten jasně deklaroval, že žádné změny v pravidlech využívání GMO v EU se nedopustí. Další body jsou - jak říkal - více výhodné, než nevýhodné a společný obchod mezi EU a USA bude více svobodnější.
   Vznikne největší a nejbohatší obchodní blok / zóna na světě. Myslím si, že to pro obyvatelstvo, hospodářství a prosperitu Evropanů může být jen plus.

   Vymazat
 3. Před 26 lety nám nic z toho jako smlouvy TTIP s největším dlužníkem zvaným USA se superastronomickým dluhem na světě vůbec nehorozila. Díky posledním 26 letům budování demokratického vývoje Havlovské, kavárenské, kapitalistické společnosti u nás, se události 21. srpna 1968 změnily z okupace ve skutečnou internacionální pomoc. Dnes je vidět, že kdyby se opravdu západu podařilo již toho 21. srpna 1968 provést u nás politický puč, který se povedl 17. listopadu 1989, byli by jsme již od roku 1968 kolonii západu se všemi vymoženostmi hnusného kapitalistického systému, jako nezaměstnanost, války, bezdomovectví, plné koncentráky zvané v demokracii ubytovny. Můžeme být rádi, že nám bylo umožněno ještě dalších 21 let zažít svobodnou společnost, kde lidí žili v dostatku, neměli strach z vyhazovu z práce, kvalitního bydlení, stravování, vzdělání, lékařské péče a jistého kvalitního života v důchodu. Dnes každým rokem od 17. listopadu 1989 je jasnější, že tato krásná doba se už nidky nevrátí a kdyby jsme o to usilovali dopadneme jako Ukrajinci na Majdanu, nebo v Oděse. Dobře už bylo. Tuto větu říká coraz více lidí, kteří zažili socialismus a dnes mají možnost zjistit, že vše co nám komunisti na školeních o kapitalismu říkali, byla na 100% pravda, ale my jsme si mysleli, že ráj je na západě. Nyní ten ráj máme tady, ale ráj pro zloděje, vexláky, podvodníky, vrahy. Pro člověka který se živí poctivě prací je tento nynější zločinceký režim to nejhorší co svět splodil.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10:21 představte si, že jste třeba podnikatel nebo zaměstnanec firmy vyrábějící nějaké výrobky a vyvážíte do USA. Tato smlouva , která zcela jistě vyjasní a zjednoduší vzájemný obchod Vám jenom pomůže. Já naprosto nechápu tu averzi některých zde v diskuzi proti TTIP, navíc když ani nikdo z nás netuší, co konkrétně tam nakonec bude. Jednání probíhají a výsledkem bude nějaký kompromis, který bude více výhodný než naopak.

   Vymazat
 4. Představte si, že jste třeba Frau Merkel, spolkovým kancléřem. Jste stále okupovanou zemí. Na svém území máte přes stovku cizích vojenských objektů a základen, kde se nacházejí jaderné zbraně, kde může kdykoliv dojí k nějaké mimořádné události. Necháte sice zavřít jaderné elektrárny, aby nemohly být použity přítelem jako objekt jaderné havárie. Vystěhujete ze země všechny nejvíce nebezpečné provozy, zejména chemické a zbrojní, aby ani tam nemohlo dojít k nějaké havárii. Firmy, bankovní domy a pojišťovny vám už patří jenom podle názvu, protože banky přítele vám vyfutrovaly banky svými bezcennými deriváty a stačí už jenou lusknout prsty. Frau Merkel, stále vám to nestačí? Náhodou spadne Airbus od Germanwings. Nestačí ? Ničí vás díky směšnému SW v dieslech (který používají i jiné země) a nechá si vyplatit královské výpalné. Nestačí ? Pohrozí zákazem dovozu vašich aut. Nestačí? Drží u sebe za vodou skoro všechno vaše měnové zlato a ani vám ho neukáže a nedovolí inventarizaci. Opravdu pak člověk může věřit tomu, že neexistuje "cancelor act", který okupační mocnosti zajišťuje absolutní poslušnost kancléře a tím i neomezenou vládu nad Německem a dnes potažmo bohužel i nad celou EU? Jednali by někdo na místě Merkelové jinak, pokud by dostal příkaz přijímat Afričany a Araby s otevřenou náručí, nebo přítelův rozkaz poslat německé vojáky na základny v Pobaltí? A tam si je budete muset sami a ještě zálovat místní neschopné elitě za pronájem základen, protože jsou "zu grunt"? Asi byste na místě Merkelové také poslouchali jako hodinky a ještě bokem s jásotem před kamerami veřejně podepsali TTIP.

  OdpovědětVymazat