Reklama

.

.

neděle 15. května 2016

Turecký bitevní vrtulník padá k zemi po zásahu ruskou raketou (video)

15.5. 2016   Eurasia24
napsal/přeložil ea
Pro dvoučlennou posádku tureckého bitevního vrtulníku AH-1W Super Cobra byl pátek 13. května osudný. Bojovníci ozbrojeného křídla Kurdské strany pracujících toho dne ráno v turecké provincii Colemêrg na helikoptéru zaútočili infračerveně naváděnou raketou ruského přenosného

protiletadlového kompletu 9K38 Igla a cíl přesně zasáhli.
Exploze rakety vrtulníku utrhla ocasní část, zbytek stroje se dostal do rotace, která způsobila jeho destrukci a rozpad ještě ve vzduchu. Pilot ani operátor zbraňových systémů neměli šanci přežít. Video naprosto rozbíjí pokusy tureckého generálního štábu líčit ztrátu vrtulníku jako následek „technické závady“.

Jedná se o další katastrofu tureckých ozbrojených sil a důsledek agresivní politiky prezidenta Recepa Erdoğana, která se stále více obrací proti Turecku. Eurasia24.cz nedávnopřinesla video tří útoků islámských ozbrojenců na nejnovější turecké samohybné houfnice T-155 Fırtına na syrsko-tureckém pomezí. (ea24)
23 komentářů :

 1. Vrtulníky nemají žádnou budoucnost,fungují pouze proti neozbrojenému lidu. L-159 ALCA jsou milionkrát cennější.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zvlášť ty,co má naše luftwaffe,ty jsou tak drahý,jako kdyby byly udělaný ze zlata a osázený brilianty...

   Vymazat
  2. Už to kluci kurdský umí ovládat, to je dobře.

   Vymazat
  3. Putin to udělal správně:bez emocí oplatil Turkovi,co mu dlužil stejným způsobem za to jeho podjebávání aniž by se nechal s ním vtáhnout do války-dodal Kurdům to,co jim chybělo,aby neměli tak vysoké ztráty.Potřebovali jen trochu těch moderních PL prostředků.
   Asi k tomu "odloupnutí" se Kurdystánu od Turecka a Sýrie i Iráku opravdu dojde

   Vymazat
  4. Naopak ALCA je na p.d. Scestná koncepce lehkého bojového letounu ji předurčuje akorát tak k ničení neozbrojeného lidu v rozvojových zemích. Na vyzbrojenou armádu, nebo rebely s přenosnými PLŘS nemá. Podzvukový stroj vyvinutý z cvičného dolnoplošníku ze šedesátých let je koncepčně zastaralý, stejně tak jako část implementované, (americké) výzbroje (první let v roce 1997). Při minimální (pádové) rychlosti cca 180 km/hod a s malým výhledem pilot nedokáže sledovat pozemní bojiště. Kdyby ALCA byla tak výjimečná asi by si je naše armáda ponechala všechny. Bojové nasazení, nebo další prodej, minimální až nulový. Po přestavbě a zabudování dálkového řízení vhodná akorát jako cvičný cíl pro skutečné letadla.
   Mimochodem nezatracujte vrtulníky pokud by byly v moderní válce k ničemu asi by je už i USSA vyřadila z výzbroje. Míra

   Vymazat
  5. Ahoj Míro,jak se máš? Já jsem nabiják. A představuji si zbytečnost vrtulníků především v souboji s drony.

   Vymazat
  6. Ahoj Anonyme. Mám se celkem dobře, akorát nevím co je nabiják.
   Nějak se nám tady plete několik problémů a náš spor je poněkud mimo základní téma. Takže – osobně jsem rád, že se něco podobného událo, spíše ale z pohledu psychologického než vojenského.
   Dále trvám na tom, že konkrétně ALCA byl chybný krok a pro současnou dobu je nepříliš použitelná. Zřejmě si to uvědomila i fy BOING, (v době vývoje ALCA spolumajitel AERA), a z projektu vycouvala.
   Přenosné PL komplety jsou moderní a velice nebezpečné zbraně i pro náročnější cíle než vrtulníky. Koncepčně jsou to zbraně typu: zamiř-vystřel-zapomeň a nevyžadují zvlášť náročný výcvik.
   Souboj vrtulník kontra DRON je téma následující války. Myslím ale, že výsledek není jednoznačný. Pod pojmem DRON se většinou rozumí až letící prostředek. Zapomíná se na zázemí: systém zaměření a sledování cíle, řízení a navádění (přes družice) atd., ale živá posádka vrtulníku může být rovněž informována přes družici a navíc bezprostředně reagovat. A taky není vrtulník jak vrtulník a DRON jako DRON.
   Hezký den. Míra.

   Vymazat
 2. Kurdom prajem samostatný štát a Turkom ničivý rozpad. Za tých 150 rokov, čo ničili a vraždili na Slovensku si nezaslúžia nič dobré, barbari. A to nehovorím, ako masakrovali Srbov viac ako pol storočia....

  OdpovědětVymazat
 3. Dobře se na to kouká, jen ať nekape, ale prší!!!

  OdpovědětVymazat
 4. Obzvláště ruské bitevní Kamovy ukazují na scestnou tezi o zbytečnosti bojových vrtulníků.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ta slavná "SuperCobra" je jen kukurůznik slepený z kompozitů,bez jakéhokoli pancéřování na plašení domorodců v koloniích a ne plnohodnotný bojový vrtulník.
   Je to jako u každé americké zbraně:čím halasnější a agresivněji znějící pojmenování,tím trapnější výsledek v konfrontaci s jiným nepřítelem,než "nahý a bosý Habešan"....
   Už i tamní NATO-generálové přišli na to,že i ty mezinárodní síly "rychlé erekce" jsou na hranici s Rusem úplně nahovno.
   Schopnost operovat bez techniky nemají vůbec a když nedejbože přecejem aspoň hummwee vyhodí na padáku,tak se rozpadne a rozloží na prvočinitele,vhodné jen pro sběrače kovů....ten imperialistický spolek je dím dál trapnější.

   Vymazat
 5. Ono není vrtulník jako vrtulník. Někde na YouTube je video kde na ruský vrtulník byly vypáleny 2 rakety a i když explodovaly v jeho blízkosti, tak vrtulník letěl dál jako by se nic nestalo.
  K jeho sestřelení nepomohlo ani "allahu akbar", které se neustále ozývalo ze

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "I když explodovaly v jeho blízkosti"? No,to ho asi nezasáhly,ta rakety, to já slyšel,že kulka netrefila vojáka a tomu se nic nestalo.

   Vymazat
  2. 14:02 hlavně, žes minule popisosoval, odborně, jak sestřelili Rusáci
   Gradem to letadlo nad Ukrajinou... Bouchlo to vlevo, protože je to
   tříštivý třísky lítaly nahoru dolu, přes celou kabínu a tak.
   Koukni se do svýho denníčku.

   Vymazat
  3. 15:39. Vedle,já to určitě nebyl,já myslím,že raketou sestřeleno nebylo a už vůbec ne BUKem nebo KUBem,protože ty jsou naváděny radarem a potom sledují tepelnou stopu motoru. Co by dělala ta raketa vepředu nahoře nad kabinou -neproveditelný její manévr obratu proti směru letu letadla a proč by tam explodovala a proč by tam letěla a jak by se tam asi tak mohla dostat ve výšce deset tisíc a při rychlosti devět set přímého letu toho letadla. Nesmysl a tak velký,že to napíši ještě znovu: Nesmysl.

   Vymazat
  4. Pro 14:02.
   Raketa, která útočí na letící cíl ho nesestřelí tím, že do něho narazí, ale vybuchuje v určité vzdálenosti vedle cíle. Cíl, či jeho části (motory apod) ničí rozprášené střepiny.

   Vymazat
  5. Domnívám se, že MH-17 sundala střela vzduch-vzduch, ale BUKem by to proveditelné bylo: https://www.youtube.com/watch?v=C5m_4DSc7UM
   http://www.nwoo.org/2015/10/21/zivy-experiment-almaz-antey-vybuch-rakety-buk-na-kokpite-lietadla/

   Vymazat
 6. O zbraních nevím nic. Připadá mi jen zvláštní, že nějaký negramota se školením, které trvalo ne ani hodinu, je schopen vyřadit z boje vrtulník, který stál - kolik? - nevím. Zahynuli dva lidé. Připadá mi to pomalu stejně, jako ten článek o tom jak vesnická žena dokazala zlikvidovat německé letadlo hraběmi, které hodila oproti nízko letícímu jetadlu. Měla to štěstí, že vážně zranila pilota, který následně s letadlem havaroval. Toto není vymyšleno, ale noviny tvrdily, že se to skutečně stalo - na začátku II. sv. války.

  OdpovědětVymazat
 7. To já jsem viděl Rambo 3 a tam sundal vrtulník lukem.
  Vrtulník, ne hellicoopter !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To se zaklada na skutecnosti. Z Vietnamu. Kdy vietnamci lezeli v trave a strileli sipy s pripevnenymi kovovymi lanky do rotoru a casto se jim podarilo helikopteru tak sundat. Po bombardovani Hanoje Usakama dostali vietnamci rakety zeme vzduch a bylo po naletech >Sundali tech B-52 znacny mnozstvi a tak usaky odvaha jako vzdy, kdyz nebojujou s zenami detmi a rodinami velmi rychle presla..

   Vymazat
 8. V článku mne trochu mate uvozující obrázek, který nemá s obsahem pranic společného. Jedná se o ruský PL prostředek na nízkoletící cíle středního dosahu Pancir S1, který je dislokován jako PL obrana ruského kontingentu v Sýrii na základně (letišti) Hmeimim. Vcelku mne zaujalo, kde by k němu kurdové přišli a kdo by je vycvičil v obsluze. Překvapení se nekonalo, sestřel byl Iglou. Jen obrázek je velmi zavádějící. Doufám, že se NR neodklání od seriozního informování směrm k úrovni bulvárních Novinek a pod. infogigantů.

  Mír s námi!
  Ferro

  OdpovědětVymazat
 9. Tak koukám, že boj kurdských bojovníků se dostává na vyšší úroveň. A tak sestřelení ruského bombardéru nezůstane jen tak.
  To se asi Turkům moc nelíbí.
  Ale jinak vidím poprvé, jak Igla vypadá v praxi, vždycky jsem o tom jen četl.

  OdpovědětVymazat
 10. O co jsou mi Kurdové milejší???
  Neřvou "Aláhu Akbar!"

  OdpovědětVymazat