Reklama

pondělí 23. května 2016

USA, Británie a EU jsou nyní diktaturamiEric Zuesse
23.5.2016  Zvědavec

Jak je možné, že prakticky ve všech průzkumech u prezidentských kandidátů, které provedli jak demokratičtí, tak republikánští kandidáti během primárek, byl preferovaným demokratickým kandidátem proti všem republikánským Bernie Sandres, avšak téměř jistě nebude stranou nominován (více zde); a preferovaným republikánským kandidátem byl John Kasich, ale ani ten zcela jistě nebude za republikány nominován?


 
Orwelův 1984
Sanders a Kasich zaznamenali také ve svých stranách nejvyšší oblibu, ale téměř jistě nebude ani jeden z nich 8. listopadu na volebních lístcích. Jaký druh „demokracie“ to je?

Jak je možné, že v Británii sloužil „labouristický“ premiér Tony Blair jako pudlík George W. Bushe při invazi do Iráku v r. 2003, aby se zničily „Saddamovy ZHN“ (které ani neexistovaly) – a nebyl to konzervativní premiér, který provedl extrémně konzervativní (tj. agresivní) invazi, tím spíše, že na základě lží? Jaký druh „demokracie“ to je?

A jak je možné, že v celé EU je veřejnost proti GMO, jedovatým chemikáliím jako RoundUp či glyfosát, a toxickým „obchodním“ dohodám jako TTIP, ale političtí vůdci na všechny tyto věci tlačí seč mohou? To je způsob, jak se udržet ve funkci? Ne v demokracii.

Diktatura je státní vláda, která vládne veřejnosti, namísto aby veřejnost vládla ji. Existují různé typy diktatur, jako komunistická (diktatura „pracujících“), fašistická (diktatura korporací) atd., ale to jsou pouhé terminologické jemnůstky v podstatě stejné strašné bestie. A všechny varianty bestie mají dvě třídy lidí: aristokracii, která vládne, a veřejnost, které je vládnuto. Žádná diktatura nemá rovnost před zákonem, protože jakýkoliv typ diktatury zachází s aristokracií jako se skupinou nad zákonem a právně se nezodpovídající veřejnosti při porušování práva, a s veřejností jedná dle libovůle (v závislosti na tom, jestli spolupracuje s aristokracií, nebo ne) a ta je plně zodpovědná vládě (aristokracii) za jakékoliv porušení práva. (Tj. bezdomovci jdou do vězení, zatímco banksteři jsou nouzově vyplaceni).

Vládci nejsou v mnoha diktaturách vidět; jsou za oponou, jako neoficiální, avšak skuteční vládci; pro veřejnost jsou vládci zástupci aristokracie, neboť veřejnost nezastupují. Neviditelní vládci (vlastně převážně osobní zástupci neviditelných vládců) se setkávají na mezinárodních tajných setkáních, jako konferencích Bilderberg a trilateralistických konferencích, místo v parlamentu. Neviditelní vládci jsou velmi nenápadní, pravý opak okázalosti – tedy sotva „politické“ typy – a nechvástají se. Nepotřebují dělat dojem na nikoho. Chtějí jen, aby byli posloucháni.

17. května britský poslanec Craig Murray, který je ojedinělým skutečným demokratem a který je také členem zákonodárného sboru země, na svém skvělém blogu uvedl: „Konzervativci budou chráněni před svým volebním podvodem“. A zdokumentoval, že probíhá „nestoudná státní propagandistická manipulace“ a že „v této zemi není volební zákon vůči lidem u moci vynucován“. Držitelé moci v Británii mohou porušovat zákon beztrestně, dokonce i tehdy, když je porušení jasně zdokumentováno – a ukázal to.

Ve Spojených státech jediná vědecká studie toho, jestli jsou USA demokracií, zjistila, že nikoliv. Prozkoumala 1779 návrhů zákona od r. 1980 a zjistila, že osud zákonů ovlivňovaly jen zájmy bohatých („oligarchů“); zájmy veřejnosti (které se odrazily v průzkumech mínění ohledně daných záležitostí) zohledněny nebyly.

V důsledku toho, i když demokratické země (plus, a to je důležité, komunistická diktatura, SSSR) porazily v r. 1945 fašismus, již demokratické země demokraciemi nejsou; všechny jsou „oligarchiemi“ řízenými tím či oním typem aristokracie.

Korunou tohoto vývoje bude schválení ve formě zákona americkým prezidentem navrhovaných mezinárodních „obchodních“ dohod TTIP, TTP a TISA, a státní suverenita (demokratická či ne) se převede na mezinárodní korporátní diktaturu, která zakáže zvyšování regulací u potravinové bezpečnosti, bezpečnosti výrobků, práv pracujících a globálního oteplování a dalších záležitostí životního prostředí, a moc převede na vrcholné akcionáře mezinárodních korporací.

Otázkou v tuto chvíli je, jestli demokracie již byly tak závažně narušeny, aby smlouvy, jako ty, které protlačuje Obama, mohly být schváleny „demokratickými“ vládami. Pokud je odpovědí na tuto otázku ano, pak jsme již ve skvělém novém světě fašistické internacionály – ačkoliv je po druhé světové válce, tak fašisté konečně zvítězili, a to nikoliv jen možná, ale zcela jasně a rozhodně, pro celou dohlednou budoucnost – možná napořád, protože mezinárodní smlouvy, obzvláště ty, jejichž součástí je mnoho zemí, je prakticky nemožné ukončit. (Dobrým příkladem této věčnosti je NATO: důvod jeho existence skončil s rozpadem Sovětského svazu a rozpuštěním Varšavské smlouvy v r. 1991; ale přesto je tu dodnes a nyní hrozí, že přivodí třetí světovou válku, která by byla jeho vyvrcholením).

Pokud názor, že žijeme v diktatuře, vypadá přitažený za vlasy, protože jsme obklopení propagandou tvrdící opak, pak je zde stále inspirace v ústřední postavě Winstona Smitha z alegorické novely o fašismu, 1984 – zahořkl vůči propagandě, kterou dělal, ale nakonec se vzpamatoval a spatřil světlo: Velký bratr byl nakonec jeho spasitelem. Bývalý americký senátor Gary Hart nedávno napsal článek z pozice ještě rozčarovaného Winstona Smithe, ale snad i lidé jako on nakonec spatří světlo a přestanou říkat takové věci, jako „Podle norem pro republiku ze starověku je americká republika silně zkorumpovaná“. Možná, že každý má svoji cenu, a jakmile dostane zaplaceno, i on spatří světlo. Ale i když nespatří, tak poskytl pozoruhodně přesný popis reality, které byla Orwellova kniha pouhou alegorií – již v r. 1948. Winston Smith by byl šokován takovým spřízněným duchem, píšícím nikoliv v r. 1984, ale v r. 2015.

Orwell, ve své době, měl problém, do jakého roku svůj román zasadit. Pravděpodobně v tom roce ještě nejsme. Nakonec ten rok byl zvolen po jaderné válce. Mezinárodní dohody – aliance – jsou již nějakou dobu na místě. Možná by se Orwellův román místo toho jmenovat třeba „2025“. To je již za pouhých pár let; již se nemůžeme dočkat (budeme-li mezi přeživšími).

Takové jsou způsoby mezinárodní aristokracie. Budeme-li je tolerovat. Ale když ne, tak co pak? Není nic mocnějšího, než oni. Ale je to konec příběhu? Jsou konečným morem? Může být s NATO skoncováno bez vyvrcholení? Nebo existuje nějaký jiný způsob?


US, UK, and EU, Are Now Dictatorships vyšel 22. května 2016 na Strategic Culture Foundation. Překlad v ceně 441 Kč Zvědavec.

13 komentářů :

 1. Odpoved je jednoducha !
  Kasich vyhral pouze cast statu OHIO a vsechno ostatni vyhral Donald Trump.
  Kasich je obliben, v Columbusu v Ohiu, protoze nektere casti statu pozvedl, ale za rekou v Cincinnati je jiny svet. Takze , kde jste prisli k nazoru, ze Kasich by mel representovat GOP (Republikany).
  PROTESTUJI, proti takovym napadum a volam : At zije Donald Trump !

  Bernie Sanders representuje stat Vermont !
  V tom state je kazdy CVRKNUTEJ !...
  T.j. tim, ze tam piji Maple syrup a maji inklinace k utopistickemu socialismu.
  Prelozeno do cestiny !
  Rikam : "Bacha na ne, voni mi ukradnou penezenku a daji ji cernym ""studentum"" !

  V listopadu prijde k bitve mezi Hillary a Donaldem Trumpem. Hillary je milackem v sech Neoconu, a to jsou ti co nenavidi Rusko !
  Donald Trump Neocny prehlizi a chce s Ruskem mir.
  honolulu vola - At zije Donald Trump !

  OdpovědětSmazat
 2. Lidé, čtěte Železnou patu od Jacka Londona.

  OdpovědětSmazat
 3. (19:50) To je sice pravda, ale jsem INFORMOVANY "pan" !
  Vy nemate informace zadne a ty co mate jsou z pouziteho toaletniho papiru.
  Takze nic dobreho vas neceka.
  honolulu

  OdpovědětSmazat
 4. Čtu příspěvky pana "honolulu" vždy s velkým zaujetím, protože tu zemi, kterou my špatně známe z dálky, on vidí zevnitř, a tímto ho i pozdravuji.
  Přesto se domnívám, že Donald Trump bude nakonec zklamáním.
  Své předvolební sliby nebude moci splnit, pokud vůbec je splnit zamýšlí teď.
  Pokud ovšem "šedá vláda" nezfalšuje volby. "Oni" totiž jsou příliš mocní, než aby dovolili jednomu člověku pokazit jim jejich plány.
  Demokracie je přece od toho, aby "Oni" mohli vládnout vládou jakoby z vůle lidu.
  "Oni" mají ve všech stranách své lidi - v levicových, pravicových, v jakých je třeba. Proto se po volbách nezmění skoro nic. Je to k pláči.
  PB

  OdpovědětSmazat
 5. (23:19) PB, nejdrive Vam dekuji za kvetiny. Jsem rad, ze me nekdo cte, protoze se snazim, aby Praha nedopadla jednou jako mesto meho mladi, Johannesburg.

  Az prijde Donald Trump k moci a prestehuje se do Washingtonu, tak ho ceka urputny boj, plny intrik, nastrah a nepravdivych informaci, za ucelem jeho zmanipulovani.

  Aby tento boj vyhral, tak je treba, aby lide jako Vy, kteri znaji Evropu, ho pravidelne informovali o vsem co Vas tizi a tim zneutralizovaly informace oficialni, kterym ho zasype, Sobotka , Zaoralek, Schwarzenberg a dalsi loutky v rukou diktatorky Merkerove.

  Informovany president, je uspesny president.
  On ma lidi, mezi zamestnanci Bileho domu, kteri to budou cist a informovat ho o informacich zavaznych.
  Bude-li to v anglictine, tak uspech je zarucen.
  honolulu

  OdpovědětSmazat
 6. (19:50) - Vy jste tezkopadny, omezeny BLB ! Co je na tom clanku 18:57 tak tezkeho na srozumeni ? Ze je to psano z nadhledu ? Znam Ohio jak svoje boty ! A znam psychologii
  vsech -3C- t.j. Clevelandu, Columbusu a Cincinnati.

  A ted si Hurvinci poslechnete pisen o tragedii na rece stejneho jmena - OHIU.

  Olivia Newton John BANKS OF THE OHIO (Na youtube)

  A prestante napadat vzlet nicka honolulu, vy mali prdimuzici, neprelozim vam to za trest !
  HONOLULU

  OdpovědětSmazat
 7. Primitivni blb a Putinuv milenec Trump nastesti nevyhraje. K velkemu smutku ceskych komunistu a blbeho hovnolulu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 3:59- co použijete "neoconi"? Korespondenční lístky, "vaše" media? Když vše selže, sáhnete i k "neznámému" střelci? Praxi máte ve všem v celém světě, proto tolik lidí nenávidí US Ami-neokony a bude hůře. Budete loveni po celém světě jako "škodná". V době internetu nepomůže ani změna "dresu". Těš se, primitivní blbe!

   Smazat
  2. Pane Povolný: A tak to bude /už se to veze/..!!
   ...a na VELKÉM VOZE !
   Sirius

   Smazat
 8. Honolulu, nereagujte na toho degeneráta. Oni mají v pracovní náplni provokovat a rozeštvávat. A zde je nasazený jako troll.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No a hlavne bych nechtel byt v jeho kuzi az se zjisti jeho totoznost.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.