Reklama

čtvrtek 12. května 2016

Vářákovy paseky aneb proč chceme za každou cenu vyhrát mistrovství světa ve falšování vlastní historie?


Paznet
12.5.2016 Kosa zostra čili vlkovobloguje.wordpress.com

Vlkův úvod:
Když jsem chystal někdy v pondělí články pro včerejší vydání Kosy ohledně toho, jak je nakládáno s naší vlastní historií v zájmu toho právě platného správného pohledu a svět a na 70 let staré události, měl jsem toho tak říkajíc – plné brejle. Štvalo men, že vůbe cněco takové musí na sklo. Že to je zapotřebí. To jsem ovšem ještě ani zdaleka netušil, co najdu v poště jako reakci na ty články…

Ozval se mi kosíř s nickem Paznet a poslal mail, který přetiskuji v podstatě 1:1. Další komentář si ušetřím. Uvidíte, že není třeba. Jistě nebudete šetřit pro nováčka hvězdami.

Bohužel ani tak nedocílíme, aby se pořádně chytil za nos ten veleduch, co napsal a následně vydal informační tabuli o tragedii na Vařákových pasekách, o které bude řeč!


- - -

Chodím na Kosu už řadu let, téměř od začátku, ale nikdy jsem se nezapojil do žádné diskuze – stačí mi, že vím, že jsou pořád někde lidé, kteří mají podobné smýšlení o světě jako já.

Nicméně – proč píšu. Souvisí to s několikrát probíraným tématem falšování naší vlastní historie. Na svých toulkách mým Valašskem jsem narazil na informační tabuli (fotku posílám v příloze) s textem, který mě doslova šokoval, v tom negativním slova smyslu. Ne hned, při jeho čtení – ale postupně, jak jsem se nad ním zamýšlel a začal si dávat souvislosti s děním u nás i kolem nás. Možná bude zajímat další čtenáře Kosy – nechám na Tvém uvážení, zda je hodný zveřejnění, nebo ne. I když si myslím, že ten text není třeba komentovat, přece jenom pár slov si neodpustím – týká se to samozřejmě pohledu na události z konce druhé světové války:1) V textu je zdůrazněno, že partyzáni způsobovali obyvatelům pasekářských osad dlouhodobé strádání a stres – určitě ano, ale nelze zaměňovat příčinu s následkem – podle toho textu je prohledávání, vyslýchání a vraždění gestapem podáno jako jenom nutná a přiměřená německá odpověď na partyzánský odboj. Takže Tomáš Vařák nebyl brutálně zavražděn Němci, ale zemřel na následky výslechu a bití – raději není ani uvedeno, kdo ho vyslýchal a bil – někdo si dnes může třeba myslet, že to byli právě partyzáni.

2) Nešťastný útok partyzánů na dva neozbrojené německé telegrafisty – chudáci telegrafisti, asi chtěli odvysílat domů, že válka končí a oni se brzy vrátí domů. Pár dní před tím byly vypáleny osady Ploština a Prlov, povražděni muži, ženy a děti – to ale není potřeba zmiňovat, co bychom si o Němcích dnes pomysleli. A ještě k té vysílačce – opravdu se několik kilometrů před frontou instaluje vysílačka jenom tak pro legraci?


3) V celém textu není v souvislosti s popravami a mučením ani jednou zmíněna německá odpovědnost – pouze: ten a ten na následky bití (kým?) zemřel, obyvatelé byli hnáni, paseky byly obklíčeny a vypáleny (kým?), byli zavražděni gestapem (kdo ale z dnešních mladých ví, že gestapo byla německá tajná policie?)

4) Není ovšem opomenuto zdůraznění přímluvy faráře a jeho německé hospodyně, že byly propuštěny ženy a děti. Jakou váhu asi tato přímluva měla, když hned v následující větě se píše, že byla mučena a zavražděna Růžena Šopová?

Na závěr: všem, kteří chtějí opravdu pochopit atmosféru před koncem války na valašských pasekách, velmi doporučuji přečíst Mňačkovu „Smrt si říká Engelchen“ – film je taky dobrý, ale na knížku nemá. A hlavně by si ji měli přečíst novodobí vykládači (a zamlčovači) historie.

11 komentářů :

 1. Víte, Češi jsou národ, který miluje spravedlnost a horuje pro ní.
  Když se propagandě podařilo jim namluvit, že spravedlnost spočívá ve znárodňování, znárodňovali jako nikdo jiný.
  Když se propagandě podařilo jim namluvit, že spravedlnost spočívá v restitucích, začali restituovat úplně nepříčetně a bez rozmyslu.
  No a někteří uvěřili propagandě, která jim namluvila, že spravedlnost spočívá v tom, že odprosíme Němce za to, že se naši předkové nenechali od nich vyvraždit a případně se necháme sami.
  J. Hruška

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anomymnímu (09:23):
   Několik nechvalných rysů našeho chování jste vystihl trefně, osobně bych však až tak nezevšeobecňoval.
   Ve většině takoví nejsme. Ovšem i to málo přičinlivých horlivců, lokajů, kolaborantů, patolízalů aj. darebáků mezi námi stačí udělat takový dojem, jakoby se jednalo o celonárodní hnutí a povahu.
   Bohužel, v komunitě těch, které jsme si "demokraticky" zvolili, aby reprezentovali a naplňovali naše zájmy, je těch vejlupků víc jak zdrávo.
   A tím začínají naše (nekončící) problémy ...

   Smazat
  2. Já bych to neviděl jako nechvalné vlastnosti. Naopak - jako propagandou zneužitou chvalnou vlatnost.
   Jako nechvalné bych označil ty nejspravedlivější, kteří ve své superspravedlnosti ohrnují rypák nad všemi ostatními. O těch ale řeč původně nebyla.
   J. Hruška

   Smazat
 2. Ta snaha překrucovat historii a v Čechách je evidentní.Překrucování výsledků druhé světové války je až hrozivé.Ohledně přítomnosti partyzánů ve vesnicích,by mohli Slováci vyprávět,co jim prováděli Němci a na to se také nesmí zapomínat.
  I Schwarzenberg si k tomu přiložil polínko,hned by zavřel Beneše a jeho dekrety zrušil.

  OdpovědětSmazat
 3. No a pak taky -když se vezme do úvahy, že SNP v žádném případě nebyla spontánní aktivita, ale jako už všechno ( např. atentát na Heydricha) akce a aktivita zprostředkovaná, vymyšlená - kde jinde než strategickými politickými mozky - které za vším stály od začátku druhé světové. Celá ta špína, která si angažovala a vyzbrojila Hitlera a dokonce mu dodávala cyklon B a strategicky ho úkolovala, ale když se závěr války obrátil jinam než měl, špičkových fašistických pohlavárů a špiček se zbavila ( zprostředkovaná rádoby spravedlnost za holocaust a bla bla bla - dodnes) ale celou řadu méně vlivných fašistických pohlavárů naopak armáda USA ochránila před event. spontánním trestem ze strany naštvaných občanů, i před řízenými procesy, a umožnila jim slušný poválečný život v různých zemích - přičemž nejvíc jich našlo azyl právě v USA. Všechno je vždycky jen špinavé pokrytectví s obětováním milionů lidí intrikánské sebrance. A SNP? No samozřejmě - protože Slovenský lúďový štát od začátku války kolaboroval s Němci, nestal se protektorátem, a válečné útrapy se ho netýkaly, ale pak, když že resumé války ve finále stáčelo úplně jiným směrem, muselo se Slovensko nějak vykoupit. I tam byl shozen výsadek někam k Žilině, kde pak jako "vypuklo" SNP, takzvaní partyzáni byli slušně financováni a řízeni,a důsledek byl strašný !! Desítky vypálených vesnic, a tak šílená zvěrstva, že se o tom dnes už nedá ani mluvit. Chorým miliardářům, mafiánským politickým psychopatům, a veškeré téhle sebrance, nikdy nešlo o obyčejné lidi. Válečná zvěrstva se předpokládala, a nebyl vyprodukován nikdy žádný právní nástroj, jak jim bránit a zabránit, naopak, ve válečné strategii jsou běžně používány termíny jako "obětovaná divize" - případně obětovaná vesnice, město, počet lidí apod. A potom - po skončení každého inscenovaného válečného divadla - se staví obětem tryzny, a podlí špinavci a šupáci se zakrvavenýma pazourama tam kladou věnce a klaní se.... jak zpíval Kryl .. "je to trapas, když s pózou mistrnou, zkoušejí zabrečet"... v těchto několika slovech je ukryt téměř všechen ten laciný pokrytecký hnus.

  OdpovědětSmazat
 4. I já se od mladých, zanícených historiků dovídám, jak příšerné bylo moje dětství, moje mládí a následně produktivní věk. Vzhledem ke slušnosti a poctivosti k jaké jsem byl patrně neodpovědnými rodiči vychován, necítím se šťasten ani v současné svobodné éře. Ještě že máme tu českou televizi.

  OdpovědětSmazat
 5. Jarda
  Ano, žádná spravedlnost a objektivita v médiích neexistuje. Útok na Heydricha i následným terorem a vypálením Lidic byl podle médií a ČT záslužný a hrdinský či, zatímco boj partyzánů s příslušnými následky odsouzeníhodný. Právě tak souhlasím s tím, že nadšení mladí historici nám pamětníkům za pomoci ČT neochvejně "vysvětlují“, jaký byl všední život za minulého režimu. Já vím jedno - dDoba se změnila, ale propagandistické metody zůstaly .

  OdpovědětSmazat
 6. 13:31 první písemné potvrzení že bylo líp je z Čech z šestnáctého století.Češi mají chybu-bylo líp.Lidová píseň z první republiky:bejvávalo blaze,bylo líp.....Musíme koukat do budoucnosti.A proč!?protože mír nám přinese otroctví ale boj svobodu.

  OdpovědětSmazat
 7. Správně. Zlaté, neopakovatelné a navždy ztracené jsou ty časy, kdy ještě všechno stálo jenom za hovno!

  OdpovědětSmazat
 8. Pro Vlka a Kosu:
  Pokud vás udivila uvedená informační tabule, jistojistě byste měli zhlédnout tento film:
  http://www.csfd.cz/film/341017-loucka-1945/diskuze/
  už trailer je šokující
  https://www.youtube.com/watch?v=j-phltNPmP8

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.