Reklama

čtvrtek 5. května 2016

Velitel sil USA a NATO v Evropě: Nejsme přesvědčeni o tom, že odchod Putina by byl pro nás to nejlepší


Ivan Gračov
5. 5. 2016 zdroj
Americký generál se prořekl, co si Západ ve skutečnosti myslí o Rusku a jeho prezidentovi
* Čtyřhvězdičkový generál - velitel sil USA a NATO v Evropě Philip Breedlove poskytl překvapivě upřímný rozhovor serióznímu americkému listu Wall Street Journal. Je zajímavý proto, že je téměř výhradně věnován vztahům NATO s Ruskem a Vladimíru Putinovi. Skutečnost, že generál odhalil (nebo poodhalil) závěs na představách NATO o moci Moskvy a hlavního muže v Kremlu, lze snadno vysvětlit. Breedlove tento týden odchází do důchodu a předá svůj post generálovi Curtisi Scaparrottimu. A už ho téměř nic nedrží zpátky od toho, aby se konečně vyjádřil na rovinu.
Takže copak napovídal generál Breedlove?


NEMÁME DOBRÉ ZNALOSTI O SÍLE RUSKA

WSJ: Když jste přišel do funkce velitele sil NATO v Evropě v roce 2013, USA a jejich spojenci byli naladěni skepticky ve vztahu k Rusku. Ale napětí od té doby vzrostlo.

Breedlove: Když jsem přišel k této práci, opravdu jsme se nesoustředili na Rusko. Tehdy jsme se snažili udělat z Ruska partnera. Nejvíce nás znepokojoval odchod z Afghánistánu...Ale brzy jsme viděli vojenskou moc Ruska na Krymu a na Donbasu.

WSJ: Měl jste dostatečné vojenské a politické informace o Rusku, když jste přišel? A jsou dostatečné nyní?

Breedlove: Odpověď zní - ne. Nebyly dostatečné tehdy a nejsou dostatečné dnes. Ale podívejme se, jak jsme k tomu dospěli. Výzvědné informace jsou kusové zboží. V posledních desetiletích jsme se zaměřili na jejich získávání o Blízkém východě - Iráku a Afghánistánu...A upřímně řečeno, ztratili jsme kontakt s Ruskem. Naše znalosti o Rusku správně zachovaly důraz na strategické úrovni - na jeho jaderných silách...Ale výzvědné informace o operačních a taktických možnostech Ruska byly zcela ztraceny.

Nyní musíme přeorientovat své analytické možnosti. I technické.

RUSOVÉ CHTĚJÍ BÝT PROSTĚ ROVNOCENNÍ

WSJ: Mohlo NATO zvolit jinou cestu pro urovnání vztahů s Ruskem? Takovou, aby se Moskva necítila obklíčena? Nebo je konfrontace nevyhnutelná s ohledem na osobnosti, které v Rusku vládnou?

Breedlove: To je pěkné! Chcete tvrdý soudní verdikt? Neřekl bych, že "nevyhnutelná". Když studená válka skončila a Sovětský svaz se zhroutil, pravidla hry byla přepsána bez účasti Rusů. Je důležité Rusko pochopit, ruské vědomí ... Rusko se o to nestaralo, když bylo oslabeno. A dokonce nyní nemá Rusko zájem na porušení těchto pravidel. Má zájem na jejich novém přepsání. Všechny snahy Rusů v těchto dnech musí být chápány pouze jako snaha stát se rovnocennými na světové scéně.

NEJSOU TŘÍMETROVÍ. ALE JSOU BLÍZKO DVOUMETROVÝM

WSJ: Ale víte, NATO a USA podcenily své vojenské možnosti. Byl Západ překvapen možnostmi Rusů?

Breedlove: Musíme si dát pozor, abychom Rusy nepřikrášlili, jako by byli 10 stop vysocí (třímetroví, pozn. red.). Protože nejsou takoví, pokud budeme přehánět, ztratíme důvěru. Ale jsou dost blízko k výšce 7 stop (dvoumetroví, pozn. red.). Rusko se uvedlo zdokonalenou vojenskou silou. Velmi špatně se předvedlo v Gruzii. Ale to, co jsme viděli, když vstoupili na Krym, ukázalo, že ušli dlouhou cestu při nápravě nedostatků. "Překvapení"- to je velmi přesný výraz ve vztahu k radikálnímu zdokonalení ruských sil během té doby.

ŘEŠENÍ V MOSKVĚ NEJSOU SPOJENA S JEDNÍM ČLOVĚKEM

WSJ: Když Putin opustí politickou scénu, protože dříve či později se to stane, kdo ho bude následovat? Další verze Putina?

Breedlove: Myslím, že ne. Rozhodování v Moskvě nejsou spojena s jednou osobou. Putin je pouze jedna postava, která je obklopena menší skupinou. A nejsme si jisti, že bychom byli v lepší pozici, kdyby pan Putin nebyl. On je možná nejrozumnějším hlasem v té skupině lidí...A je to velmi silný vůdce.

WSJ: V poslední době byla řada incidentů v Baltském moři (přiblížení ruských vojenských letadel k lodím a letadlům NATO, pozn. red.). Neskončí to špatně?

Breedlove: Nesmíme připustit riziko, že se to jednou dostane mimo kontrolu...Nesmíme dopustit, aby se stalo něco trestuhodného kvůli nepochopení toho, že se někdo cítí ohrožen a používá své právo na sebeobranu ... Pro řešení těchto záležitostí se musíme pokusit využít i Radu NATO-Rusko. 

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

* čtyřhvězdičkový generál - nejvyšší hodnost v amerických ozbrojených silách v době míru

20 komentářů :

 1. Ani ten Breedlove neví, jakou chiméru vypustili. Mimochodem článek mi přijde, jakoby jej někdo chtěl ospravedlnit. Že prý nesmí dopustit...Nejdřív Gruzie, Ukrajina, Kyrgizie, pobaltské republiky...pak najednou stop, příměří potřebujeme klid na přísun vojsk a znovu v plné parádě hrrr na Rusa. známe

  OdpovědětVymazat
 2. Budoucí vývoj v kostce napsal příspěvatel v diskusi u článku na "hlavnespravy.sk":

  vypalnik • pred 6 hodinami
  No, tik tak, tik tak, tecie im do topanok a riadne, o to raznejsie kroky budeme mat moznost sledovat v eu. Vid presadzovanie kvot a sankcie. A tie cuuurvy to vymysleli ozaj genialne, podmanili si vedenie eu, nato vyuziju a tak sa asi este tento rok dockame vojny vedenej juesej proti rusku NA EUROPSKOM UZEMI S POUZITIM EUROPSKYCH VOJSK! A oni budu lehnit na gaucoch, zrat hambace, pit colu a sledovat rozdrrrbanie europy na cnn. Prvy musia za toto zaplatit europsky zradcovia!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. původní článek http://www.hlavnespravy.sk/americky-export-a-import-je-na-najnizsej-urovni-za-poslednych-5-rokov/776920

   Vymazat
 3. ...a pro nás, občany, by bylo nejlepší,
  když by američtí okupanti odtáhli z Evropy a dělali si pořádek u sebe doma.

  Přesto, že se populace USA podílí na světové populaci pouhými 4%, ve věznicích je jich přes 1 milion (nejvíce na světě) a tahleta špína chce ostatní svět školit o tom, co se musí a co se nesmí...

  Fakt nechápu, jak může někdo, něco tak odporného podporovat !

  OdpovědětVymazat
 4. Panove nikdo na svete NEVI , maji -li Rusove 5000 nuklearnich zbrani, nebo 8000, coz vlastne neni podstatne.

  Podstatne je, ze valka NESMI BYT ! V pripade ze bude, tak to zadna strana NEVYHRAJE.

  Pristi president Ameriky Donald Trump, to vi velmi dobre a rekl to uz 10 x, ze chce s Ruskem lepsi vztahy a chce mir a OBCHODOVAT.
  (T.zn., ze zadne sakce.)

  Osobne ? NEBOJIM SE Ruska ! Bojim se Islamu. S tim se domluvit nejde. A ted se napiji Vodky a budu zpivat deda Mraz zadnou jinou ruskou pisen neznam.
  Pssst, panove president Putin umi zpivat anglicky. Proto valka nebude.
  nick honolulu - zatim optimista.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale Nicholasi,Vy už tajíte i ruské písně?

   Vymazat
  2. přestaň se bát to ti nepomůže. Pokud potkáš analfabeta, co mlátí pětkrát denně hlavou o zem tak ho propleskni. Když to nepomůže, tak ještě jednou. Oni nejsou žádnej zázrak, jsou v cizím prostředí neznaj jazyk a je jich milionkrát méně!!! Jen to chce začít. Při každé příležitosti. To jediné na barbary platí.
   A stejeně tak s hovady z neziskovek feministkama, a vůbec všema havloidama

   Vymazat
  3. Taková by měla být pouze obrana a k tomu jsou potřeba muži. Pochybuji,že je v Evropě dostatečně odvážná a odhodlaná situace. Muslimové jsou vyučováni,že jsou nadřazeni nevěřícím a že "Není jiného Boha než Alláha". Pokud poznají,že mezi civilizačně vyspělejšími Evropany nemají možnost uspět,budou s nimi problémy,protože se budou snažit uspět násilně. Proto zatím ještě utíkají z Česka,protože ještě mohou,protože Češi je tak moc vyspělostí ducha i mozku převyšují.

   Vymazat
  4. Ale Trump také řekl, že pokud se přiblíží ruské letadlo americké lodi, bude sestřeleno... Ostatně Trump asi volby nevyhraje, je tam mnohem válkychtivější Clintonová. Ta paní neví nic, ale podle všeho chce být tvrdší než všichni chlapi okolo ní. Zřejmě se do dějin bývalého lidstva chce zapsat jako první americký prezident, který uskuteční jadernou válku. A ani ji moc nezajímá, že bude i poslední. Ona si prostě myslí, že to mohou udělat a věří, že to tak hrozné nebude. Bude to ale mnohem horší, než si dokáže člověk představit. Jsem hluboce pesimistický co se týká další budoucnosti Evropy. Naši politici jsou tak tupí a zbabělí, že tomuto vývoji ještě napomáhají. O odporu bohužel ani nepřemýšlí.

   Vymazat
  5. Měkkost nikoho neubrání. Moudrost a zároveň dostatečně průkazná tvrdost ano.

   Vymazat
 5. (20:29), to nejsou Americane, co jsou ve vezeni, to jsou DROGARI z jine planety.
  honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak,konkrétně,Nicholasi, ze které.

   Vymazat
 6. Putin je stimulující a pozitivní element na Ruské politické scéně.Pokud jej odstraní, dojde k chaosu. Buď zvítězí gauneři typu Jelcina a pak nastane úpadek následovaný ultranacionalistickým režimem fašistického typu nebo zem rozvrátí chzarská smečka podle sionistických plánů z USA.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Někdy je lepší svázat Zlo někým,kdo je dostatečně negativní,protože Dobro se se Zlem navzájem anihiluje a myslím,že na anihilaci Ruska není zrovna vhodná doba.

   Vymazat
 7. (21:34) sice nevim kdo je NIKOLAS (Mikulas), ale konstelace z ktere jsou drogari se jmenuje RETICULUM a je 39 svetelnych let daleko UfOuni jsou tam skaredi, vetsinou hnedi, ale jejich slechta je zelena.

  Mam vsak pro vas daleko vetsi srandu ! DAVID DUK, ktereho urcite znate pro jeho hubatost a neschopnost politicke korektnosti napadl "vyvoleny" establishmen kvuli volebni sabotazi namirene proti Donaldu Trumpovi a odnest to Donald Trump, ktery Davida Duka nezna.....

  HUUU, ha, ha, ha a on ted musi ODSOUDIT Davida Duka otevrene, predevsemi a nevi vo co kraci.

  Ja nick HONOLULU, zde prohlasuji, ze jsem zlomyslna mezinarodni KLEPNA a kdyz se mocni hadaji , tak se kutalim smichmem...Tato uchylka mi zustala z doby, kdy jsem se vykadil na rohozku pred sekretatiat KSC.
  KLEPNA -HONOLULU

  OdpovědětVymazat
 8. Sestrelovani ruskych letadel a potapeni americkych lodi v Baltickem mori se planuje na pozdejsi dobu po viteztvi Hillary.

  Zvitezili Trump, tak zneskodni cele ruske letectvo sudy whisky ze statu Kentucky.

  Pro ruskeho generala ma uz ted pripravenou flasku Whisky,
  ktera se jmenuje OLD TURKEY (stary krocan)..

  Toto je vsak tajemstvi o kterem zatim nikdo nevi.
  KLEPNA - HONOLULU

  OdpovědětVymazat
 9. Cesi ! Pekne si sesumirujte co mate v makuvkach. Vase stiznosti a touhy po zvoleni Donalda Trumpa presidentem Ameriky zde uverejnete, a ja dam do NOBL ANGLICTINY a poslu mu je.

  Prece neni nikde psano, ze budouci president Trump musi byt informovan pouze z Cerninskeho palace (scestne) , kdyz ze Smichova bude mit hodnotnejsi informace - PRAVDIVE informace o smysleni ceskych obcanu.
  Vyhraje-li Hillary, nebudu psat NIC !
  KLEPNA - HONOLULU

  OdpovědětVymazat
 10. Donald Trump je mi velmi sympaticky, tim co chce, a tim co hlasa. Nejen jsem ho volil, ale mluvil i k lidem pro jeho zvoleni.

  Takovych lidi jako jsem ja, ho volilo po millionech ve vsech statech...

  Americane maji stejne zivotni hodnoty jako mate vy a chteji
  zmenu !

  Mnozi z vas jsou tak americti, ze by jste zde zapadli okamzite, ale vy o tom NEVITE.

  Jste priposrani kvuli anglictine a jsem si jist na 100 %, ze by jste ji zvadli casem snadno a kazdy z vas !

  Vasi dedci byli PIONYRI, kteri se usidlili v Nebrasce, Iove ci Oregonu a staveli domy v Chicagu.
  Amerika neni vas nepritel , ale o jeji POLITICKY SMER se vede silny boj.

  Vy musite vest stejny boj i o nasmerovani vasi republiky.

  Ztratite-li republiku kvuli invazi barbaru , tak jinou uz nebude nikdy mit. Tak jako my jsme ztratili JAR a cely jih v Africe.
  honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Honolulu, vyhrajete-li nad neocony v USA, my zde také. Můžete i prohrát, potom jako nová nositelka "pokroku" nastoupí "krysí doba" ať lidská nebo skutečně krysí. Konec konců i my "lidé" jsme kdysi ty krysy byli, tak "nový" počátek. Tak se snažte!

   Vymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.