Reklama

.

.

úterý 7. června 2016

Al Arabiya: Putin znovu na Západ vyzrál. V Libyi jedná podle syrského schématu a Západ nemá čím odpovědět

7. 6. 2016     zdroj a zdroj a zdroj
Rozložení sil v libyjském konfliktu je velmi podobné syrskému modelu: Západ podporuje "demokratickou" vládu Tripolisu a Rusko východní "autoritářskou, militaristickou autokracii" v Tobruku, píše Al Arabiya. Putin vypracoval efektivní schéma, s nímž se mu daří zapojovat do sféry svého vlivu vlády na Blízkém východě a Západ není schopen na tuto politiku symetricky reagovat, domnívá se autor.


Poté, co Putin vnutí vůli Ruska Sýrii, vypraví se do Libye,soudí Al Arabiya. Rozdělení sil v libyjském konfliktu je velmi podobné tomu, co bylo v Sýrii. Západ podporuje "ubohý pokus" o vytvoření demokratické, ale islámu nakloněné vlády v Tripolisu, a Putin "autoritářskou, militaristickou autokracii" v Tobruku.

Ve středu země je DAEŠ*, do něhož z obou stran směřuje rétorika, ale jen zřídkakdy padají granáty.

Západ se podařilo znovu přelstí, píše Al Arabiya. Jím podporovanou libyjskou vládu národního konsensu lze nazvat všemožně, ale ne demokratickou. Před rozpadem ji stěží udržuje islamistická koalice "Úsvit Libye", v níž jsou bývalí džihádisté Al-Káidy.

Mezitím se ve východním Tobruku zvolený parlament Komora reprezentantů Libye stále více vzdaluje od vlády a patří do sféry vlivu povstaleckého generála Haftara, který kontroluje východ země a jehož podporuje Rusko.

Putin pomáhá Haftarovi vytvářet státní instituce rovnocenné s těmi, které jsou vytvořeny v západní části země. Je pravděpodobné, že postupně obsadí celou Libyi. Uvádí se, že Rusko již pomohlo vytisknout čtyři miliardy dinárů pro posílení centrální banky jako protiváhu té, co již existuje v Tripolisu, píše Al Arabiya.

V Libyi není potřeba explicitní konfrontace mezi Ruskem, které podporuje východ země, a Západem, podporujícím Tripolis, soudí autor článku. Jedni i druzí mohou svobodně vyzbrojovat své chráněnce, ba dokonce posílat své vojáky do Libye pod záminkou boje proti DAEŠ.

Putin provádí "starou dobrou politiku sfér vlivu", jako v době studené války. A Západu se nedaří dát symetrickou odpověď, protože buď odmítá uznat realitu situace, nebo není schopen oslabit Putinův tah na Blízkém východě. Obama si nemůže dovolit se nechat vtáhnout do libyjského konfliktu a Velká Británie a Francie, které se v roce 2011 aktivně podílely na svržení Kaddáfího, se potýkají s vážnými problémy ve své domácí politice.

Putin vytvořil schéma, podle nejž vtahuje do sféry svého vlivu státy na Blízkém východě, a autor tohoto článku je tím velmi znepokojen.

*DAEŠ - teroristická organizace, jejíž činnost je v Rusku zakázána (pozn. RT).

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

14 komentářů :

 1. Zase!!! Já jsem to věděl, že vyzraje!!! Náš gosudar, geniální šachista myslící na 20 tahů dopředu, špičkový judista, hokejista a hledač amfor, instruktor létání ptáků, opět vyzrál na ten zkažený západ.
  Spasíbo!!!

  Jednou gosudar, polobůh Putin, přijde spasit i nás, komouše v ČR. Musíme doufat a modlit se za našeho gosudára, soudruzi!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Líbí se mi, že Putin drží slovo a že kope za dobro, za mírovou spolupráci národů ve svých státech.

   Vymazat
  2. ty šuline, putin na nějaký komouše kašle i ve své zemi natož u nsc. srovnej si to v palici a čti si , jinak jseš vazal svých chlebodárců.

   Vymazat
  3. Anonymní trole 20:40 působivá řeč. Jsi průhledný jak 7x filtrovaná vodka.

   Už i poslední prosťáček u nás ví, že jediní, kdo jsou u nás dnes ještě schopní strašit komunismem jsou kolaborantští trolové.
   Ale užij si svých třicet stříbrných. I když, za tak mrzký výkon dostaneš tak sotva 2 výběhový SS doláče za který si za chvíli už stejně ho*no koupíš.

   Vymazat
  4. 6:59 - Je to bohužel přesně tak! - https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/405836-rusko-a-izrael-se-sblizuji-rozeprim-v-syrii-navzdory.html

   Vymazat
  5. Tobě nepomůžou ani Dobřany Lahváči Lejnosrku Chujmere debiloviči!!!!!!

   Vymazat
  6. tak komousu, marxistu a trockistu je nejvice v Bruseli ty magore...
   V Rusku jsou komanci v trapne a bezvyznamne opozici....

   Vymazat
 2. Mám to říct upřímně? Doufám,že jim to natře. Už i arabové vědí,že slovo západního politika nemá žádnou váhu.

  OdpovědětVymazat
 3. A kdo podrazil araby po 1. světové válce? Hádejte .

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Poskoči nosatých zednářských pánů ministři Syckes a Picot ...

   Vymazat
 4. Kam nemuze cert, nastrci zidozmrda. Je to jeho prodlouzenej vocas.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A kam že čert nemůže? Čert může všude, a taky všude je. nepotřebuje nastrkovat nikam zmrdy - zmrdi jsou všude kolem nás, a nejvíc jich má denně spicha na diskuzních fórech. Bez těchto užitečných lidí by media nemohla existovat - kam jinam by mohli promítat reklamy?

   Vymazat
 5. anonym 20.40 - ubožák a troll.Nic víc,v hlavě pusto prázdno,o politických souvislostech světa ten chudáček nemá ani páru,tak si myslí,že je velmi vtipný....Ale on není vtipný,je ve své primitivnosti velmi,velmi ubohý...

  OdpovědětVymazat
 6. Těchto trollů se v poslední době objevilo na různých diskuzích nějak moc že by konečně začali dotace pro trolly od strýčka za velkou louží?

  OdpovědětVymazat