Reklama

.

.

pátek 17. června 2016

Asociace nezávislých médií udělila Krameriovu cenu Tereze Spencerové! Jan Petránek – cena za celoživotní přínos...

17.6. 2016   Literárky
V kategorii periodický tisk získala Tereza Spencerová Krameriovu cenu za nezávislou žurnalistiku.
Další ceny získali Ondřej Neff (Neviditelný pes) – internetová žurnalistika, Robert Mikoláš (Český rozhlas) – rozhlasová žurnalistika, Tomáš Hauptvogel (TV Prima) – televizní žurnalistika, Jan Schneider – zvláštní cena za publicistiku a Jan Petránek – cena za celoživotní přínos.
„Tereza je velmi originální a vždy dokáže objevně pracovat. Díky svým zkušenostem z Blízkého východu rozumí oblasti, o které se zde mnoho novinářů tváří, že rozumí a píše nesmysly. Je opravdu originální a snaží se jít ke kořenu věci,“ uvedl v hodnocení práce naší editorky Stanislav Novotný, předseda Asociace nezávislých médií. Ten ve svém předchozí a úvodní řeči vyzdvihl práci nezávislých médií, která často musí za naprosto nesrovnatelných podmínek s mainstreamem pracovat a prokazovat odvahu. To byl také důvod, proč se Asociace nezávislých médií rozhodla udělovat novinářům, kteří svojí prací projevují osobní odvahu udělovat Krameriovu cenu za nezávislou žurnalistiku.

Tereza Spencerová poděkovala porotě a zejména svým čtenářům. Uvedla, že čtenáři jsou hlavním důvodem, proč píše. Vlastní své originální ironii a vtipu řekla: „V době, kdy si mě nevšímá Soros ani Putin, je pro mě tato cena velice důležitá.“

(Porota Krameriovy ceny: René Zavoral, generální ředitel ČRo; Jar. Plesl, šéfredaktor MF Dnes; Fr. Cinger, redaktor Práva; R. Pekárek , šéfredaktor První zprávy; Vl. Skalský, ředitel Slovanského domu; Stanislav Novotný, předseda Asociace nezávislých médií)Video z předávání ceny-----------------------Asociace nezávislých médií. Sdružení vniklo v loňském roce z inciativy několika novinářů (mezi nimi Stanislav Novotný, Petr Žantovský, Ondřej Geršl, Jan Korál – zakladatelé). Podle svého prohlášení je sdružení apolitické, nezastává a neprosazuje žádné konkrétní společné politické postoje, názory a zájmy. Jediným důvodem jeho založení a existence je ochrana práva občanů na svobodné šíření a získávání informací, obrana svobody slova, která je vážně ohrožena. Za program si asociace dala čtyři body:

1) Svoboda mediálního prostoru, zvláště internetu

2) Ochrana svobody projevu členů a sympatizantů ANM

3) Náprava veřejnoprávních médií

4) Etablování komunitních médií.

43 komentářů :

 1. Jsem amatér,nevyznám se v mediích a nevím, co to je nezávislé medium. Můžete mně uvést název nějakého nezávislého media? Mně to připadá dnes jako ve forbíně Jana Wericha, když se ptá pan Werich pana Horníčka, od kterých novin je a poznamenává:"Ono je to vlastně jedno".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A krom toho se M.H. v replice i optal asi takto: .. ješíšmarjá!, a kde? (od novin) ...

   Vymazat
 2. Co takhle založit Asociaci nezávislých komentátorů? ... S diplomem se o vás budou servery prát. :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Otazky !
  Kde se v Cesku vzalo slavne jmeno NEFF ? Tato osobnost vstoupila do dejin Ameriky v Chicagu a v Clevelandu.

  Neffe , nemel jsi fotra v Clevelandu ? Hmmm ?

  A kde je Libor Stejskal ? Tolik vehlasny a uplne zmizel ze sceny. Cim se asi provinil ?
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když neznáte otce Neffa, tak teda jste možná světaznalý, ale české kultury neznalý.

   Vymazat
 4. kdo je dneska nezavyslej snad jedině přiroda či vesmir ktere zatim nemužou ovladat ale jen rabovat na druhou stranu když se sami nepochvali a nedekorujou nikdo to za ně neuděla docela by bodlo třeba ministerstvo pro metalove nadlidi v gesci jirki džinsbira kterej je k nezaplaceni špecialista na fšechno

  OdpovědětVymazat
 5. Dnes Nezávislá média neexistují.Jseu nezávilí novinalři,kteří ovšem nesou kůži na trh,že nepíší podle scénáře různých protagonostů velezrádných stran,organizací,propagandistů.Ale jsem ráda,že mezi oceněnými je paní Tereza,pan Petránek.Chybí mi tam paní Procházková.Přesto je stín nad touto Nezávislou asociací.Mezi zakladatele!patří p.Žantovský,který se zůčastňuje sezení elitního klubu Bilderberg.Takže tento asociace nemůže být až tak nezávislá.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To bude asi jiný Žantovský.

   Vymazat
  2. Ten, koho máte na mysli je Michael Žantovský řečený „skutr“, ředitel knihovny Václava Havla. Spoluzakladatelem asociace je Mgr. Petr Žantovský Ph.D. žurnalista. Doktorát získal za práci Teorie a historie žurnalistiky a médií. Dělá politického a mediálního komentátora Čs. rozhlasu a vyučuje na Akademie managementu a komunikace.

   Vymazat
  3. MICHAL ŽANTOVSKÝ BÝVALÝ VELVYSLANEC MINO JINÉ I V IZRAELI, KDE JSME JEJ SE SKUPINOU ČESKÝCH POUTNÍKU POTKALI V IZRAELI V NAZARETU. POTĚŠILO NÁS TO, ŽE JSME JEJ POTKALI A CHTĚLI JSME S NÍM CHVILIČKU POPOVÍDAT A POZDRAVIT SE S NÍM VE SVATÉ ZEMI, ODBYL NÁS, ŽE NEMÁ ČAS. TAKOVÝ JE TO ČESKÝ RODÁK. JE TO NAMYŠLENÝ HAJZL HAVLOID . POSLÉZE POZNÁVÁM JEHO PRAVOU POVAHU MÁ V HUBĚ JEN AMERIKU A ČEŠI JSOU MU MINIMÁLNĚ LHOSTEJNÍ ...

   Vymazat
 6. Nefinancuje ty "nezavisla media" nahodou Putler?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, Vladimir Vladimirovič nás financuje dost slušně. Pořídil jsme si Ford Mustang a novou krasotinku k dennímu použití. Za ruble! Nezávislá medie o.s.

   Vymazat
 7. S Neffem je teda ve fajnové společnosti...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. NEFF JE HAJZL JINÉ PŘÍZVIZKO PRO NĚJ NENÍ

   Vymazat
 8. Ondra Nefff, který napsal, že za Islamský stát nebojují jen teroristé ale i slušní lidé, kteří jen(!) nemaji rádi bílé...Nezapomenutelné! Nikdy jsem nezapochyboval o tom, že v KKK jsou právĕ tací, vždyť jen(!) nemají rádi černé!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Neff byl vždycky lempl-exhibicionista. Pamětníci si pamatují jeho první výron, když za totáče učil fotografovat skrzevá Mladou frontu. To byl trapák. Marek

   Vymazat
 9. Zas už ty trapné ceny? Každé odvětví čehosi si dnes vymýšlí a udílí ceny, a přitom si dobře pamatuju, jak se právě proti cenám ( ovšemže komunistickým) děsně brojilo, byly vraceny, dehonestovány, zesměšňovány. A toto dnes - ty šaškárny - nejsou směšné? Odměnou novinářům jsou docela dobré platy za jejich články, a můžou psát i blafy, fabulují a podobně. Mnohokrát se o žurnalistiku nejedná, jen o komentáře a názory, které jsou korektní a poplatné právě vládnoucí politické verbeži.Kdo momentálně ovládá politiku a tvorbu zákonů, má následně pod palcem i media. Neexistuje nezávislý novinář - to by nebyl novinář, ale štvanec. Ještě nikdy jsem nečetl článek, který by se ostře vymezoval proti současným politickým tendencím a byl v příkrém rozporu s televizními žvásty. Ale je zde nová generace mazaných žurnalistů. Když ve svých článcích někdy něco hrotí v jedné větě či odstavci, v druhé větě či odstavci tyto hroty zase šikovně ulamujou, a všechno halí do klišé a frází. Je to jen novinářská macha. Oni si to nerozlejou ani s těmi nahoře, ani s těmi dole, kdyby náhodou. A kdyby něco, mohou se přiklonit na tu či onu stranu a v podstatě si ani moc nezadají. Už nejsou tak neohrabaní jako např.Mitrofanov nebo Rejžek - stará garda. A hlavně - v převážné většině se pořád drží v rovině údajů z cizích zemí - překlady, názory, kritika politických nadlídí -ale v cizích státech. Jen šišlání o válce a migrantech - tisíce článků o tomtéž a nemůžou tím nic zkazit. Domova se moc nedrží, protože tady by to bylo o držku, koryto, a snadno vydělané prachy. Psát o poměrech v cizí zemi je mnohem snadnější, a můžou si ledacos vymyslet - tam je těžko někdo napadne žalobou pro pomluvu nebo nactiutrhání. Divím se, že nehodnotí novináře "Novinek. cz - ty už jsou výslovně jen sprostý bulvár, stejně jako jejich Super.cz - jde jen o získání diskuzních příspěvků, ze kterých mají prachy - jde jim jen o byznys - ne o solidní informace podávané občanům. A taky už to jen čtenářská bulvární obec čte - o čemž svědčí ta polointeligentní žumpa, která každý ten napsaný paskvil zasype diskuzemi, i kdyby byl o současném obsahu lejn českých občanů.

  OdpovědětVymazat
 10. Proč by si měl Putin všímat T.Spencerové!?
  Co je to zaubohost?Aby poukázala víc na svojî
  nezaujatost ,tak se hned otírat právě o něj ...!?
  podivná společnost.
  j.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Napsala to právě velice dobře.Jelikož plno vyznamenaných i nevyznamenaných novinářů/Pehe,Mitrofanov,Štětina.../ jsou placeni právě Sorosem přes neziskové organizace. A v Rusku ,pokud sledujete,Putin nemá vůbec žádný vliv na média.Vám nestačí naše ČT?

   Vymazat
 11. Panu Petránkovi a paní Spencerové vyznamenání moc přeji ! Ráda čtu i pana Žantovského . Všem těmto blahopřeji a držím palce ! Sissi .

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Úplně s Vámi souhlasím, na obou obdivuji jejich nezaujatost a snaha pravdivě informovat. Líbí se mě heslo pí Spencerové, "až budou všichni skákat z okna, já tam nebudu". Kdyby alespoň polovina (když ne všichni) novinářů měla jejich kvality...

   Vymazat
  2. Chudinka císařovna. Kdyby jen věděla, jaké atrapy budou používat její jméno do tak pokleslých aktivit,jako jsou diskuze k různým zveřejněným blábolům, kde se scházejí ve většině případech jen psychopatická individua, která se jinak kochají i bulvárem. Potřebují se - vedle diskuzí doma s psem - ještě nějak zabavit. A zase -píši - "ve většině případech" -to jest ne všichni, kdyby mi zas nějaká ta postižená méně než nula chtěla nadávat. Občas se najde i věcný a opravdu intelektuálně zralý a dobrý příspěvek, ale pisatelé tohoto se vyskytují na diskuzích jen velmi sporadicky - proč asi? I za té Sissi se ještě žilo pohodově a normálně, něco jako je tady, by císař určitě v žádném případě netrpěl.

   Vymazat
 12. Nezávislý novinář píše, co si myslí, navzdory překážkám, které mu ostatní kladou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale jewrej Neff je přeci taky nezávislej, jen trošičku je závislej,na sionistických šékelících.

   Vymazat
  2. Ondřej Neff je nezávislý, což dokládá jeho "šněrování" napříč hlavními názorovými proudy. Je své-rázný a pohybuje se v zóně názorové nepředvídatelnosti.

   Vymazat
  3. "...no, to bude nějaká pěkná parta poťouchlíků, když mi dali cenu, a jsem rád, že jsem se v tomto úsudku nemýlil."

   Vymazat
 13. No - ty nadšence tady - to už je fakt na pováženou. Jim stačí, když media řeknou že ten a ten je skvělej a jedinečnej a můžou se podělat jak se klaní až zametají zem, a obráceně, když napíšou že ten a ten je gauner, plivou, nadávají, věšeli by ... choré smečky lidí, pro které jsou media božstvo. Vůbec se nesnaží přemýšlet proč se co děje a jak se to děje - tím jsou právě media nebezpečná. Naučily lidi, aby je vnímali jako informační božstvo, a jak je vidět, lidu stačí málo. Proto taky máme celou zem rozesranou a rozkradenou, protože lidu stačilo v devadesátém hodně málo - zahodit stranické legitimace, dokonce i plivnout vlevo, a s pomocí medií vyrobit z největších komunistických aparátčíků a gaunerů božstvo. Václav Matěj Kramerius by žasl nad těmito hloupými cenami, k nimž bylo zneužito jeho jméno. V jeho době vycházely v novinách povídky, básně, fejetony, eseje a soudničky, protože je měli v rukách talentovaní lidé. Dnes k novninařině stačí jen jakási škola ( jedno jaká), hlavně že dotyčného naučí číst a psát. A pak už jen známost a protekce, a je na světě novinář. Vůbec nemají talent, žádný z nich by nenapsal báseň nebo povídku. jen žvásty, žvásty a zase žvásty ve stylu školních slohů na tema "Prázdniny u babičky" - tak se popisuje pobyt v Syrii, na Ukrajině, a všechno, co kdo z novodobých "novinářů" viděl v cizině. A čím déle tam je, a čím více takových slohových prací napíše, tím je lepší a ceny na sebe nenechají dlouho čekat. Dnešní kultura je už skrz naskrz ubohá, ale lidem to stačí.

  OdpovědětVymazat
 14. Někdo nosí těžká vědra přes hory a jiný šálky brazilské kávy k odpružené sesli. Někdo osívá skalnatý úhor a jiný kyprou prsť do které se boří po kotníky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je lidová pranostika, nebo jste to vymyslel /a/ na základě vlastní zkušenosti? Je to samozřejmě pravda, a také existuje písnička - dnes už možná lidová - která říká, že ..."každý svůj raneček životem nese, hodí ho přes záda, a řekne jde se, záhonem růží, i přes bodláčí, každý svůj raneček životem vláčí".... ale v reálu je to tak, že řada lidí nevláčí nic, jejich břemena vláčejí najatí mezci, oni si rejdí jen záhony růží, a o bodláčí vědí prdlajs. A každý jim jde na ruku. To jsou ty rozdíly mezi cestičkami zarostlými a ušlapanými, a dnes už máme zmapováno přesně a na základě dlouholetých zkušeností, jak to s těmi cestičkami je. Jak je to s novináři nevím, ale sázel bych na ty cesty předem vyšlapané. Například pan Marek Wollner otevřeně přiznal, že dělal rozhovor s Vladimírem Mečiarem už jako třiadvacetiletý junák, v návaznosti na to měl prý hned přístup "do vlády" a v televizi začal působit hned po devadesátém - a udržel se. To jest - vše bez jakékoliv praxe, a asi i bez vyčerpávajícího a příslušného vzdělání. Jen se zapomíná zmínit, čím byli jeho rodiče, když se mu dostalo už od junáckého věku mediálních výhod, které ani ostřílení publicističtí matadoři nedostali. Sázel bych na osvědčené a dobře posazené členy KSČ - nikdo jiný takové výhody neměl, ani po devadesátém, ani dříve. Přesto pan Wollner vždy zdůrazňuje, jak je znepokojen současnými tendencemi, kdy lidé považují dobu za socializmu, že byla pro život mnohem a mnohem příznivější, než je ta dnešní, a i dříve zarytí rivalové "Moskvy" začínají ve všem fandit Rusku. Pan Wollner zdůraznil, že pokud by se snad poměry měly "narovnat" ve smyslu sociální spravedlnosti, jako tomu bylo dříve, utekl by i s rodinou prostě pryč. A kam pryč?? A proč těmto úžasným lidem právě sociální spravedlnost tak vadí - vždyť přece píší pro prosté občany - ne? Jsou snad do jednoho ve skutečnosti asociálové, kteří se prostě mají bezpracně dobře - tak proč potom rozlišujeme novináře na samostatné a nesamostatné? Opět české pokrytectví, se všemi cenami a poctami, a tak. Kdo má srdce na pravém místě, nemůže dnešní poměry ocenit, ani jako těžký pracháč. Jen pokrytec - ten může.

   Vymazat
  2. Každý sám za sebe se může rozhodnout čemu věnuje pozornost. To je takové filosofické životní minimum. Druhá noha se na něm opírá sotva na půl palce, ale pořád je to lepší, než abyste si ji museli dát za krk. :-) Když si nedovolíme ani volný proud úvah, potom amen s námi, i s vámi.

   Vymazat
  3. Myslím, že amen se nebude konat, protože češi jsou vždycky volnomyšlenkáři, nejlépe se to prokazuje na diskuzích, kde se "scházejí" denně ti stejní lidé a píší v podstatě ty stejné věci. Vyjádření všech těch volných myšlenek je mnohdy až šokující, co všechno si občan dokáže myslet, a tu zmínku o noze za za krkem jsem nepochopil. Vy nosíte nohu za krkem? Přeji všem úvahám, aby volně proudily, hlavně když dokážou prodat všechny ty mastičky na omlazení obličeje, kterážto reklama je zde nejčastěji, s různě prezentovanou odporností, asi jako jsou ty odporné obrázky na krabičkách cigaret, ale proto, abychom je naopak nekouřili. Ty zmačkané ksichty na reklamě na nutné omládnutí, jsou právě tak odporné, jednou nahnědlé a zkrabatělé jako krunýř staré želvy, jednou světlezelené pod nánosem masky, jednou ruce vrásčité jako suchá větev - ode všeho tak strašného ale pomůže to zázračné mazání. Co tím chtějí tvůrci reklamy říci - že člověk, který se opovážil zestárnout, je odporný? To je skvělé, a názorně poučné, jak se máme dívat na celou tuhle trapnou společnost vše konající,jako kurvy vše konající za prachy. Kdy se budeme moci v reklamě podívat na vypíchnuté oko a prasklá střeva?

   Vymazat
  4. Vidím to podobně. Co s tím chcete udělat, než právě nechat volný průběh všem inovatívním myšlénkám? PS: Nohu za krkem tu nenosím já, ale ten, komu to patřilo.

   Vymazat
 15. Laureátům udělených cen gratuluji, a jim samým též mockrát děkuji za snahu o nestrannou (nezávislou) publicistiku! ...
  Těch oceněných mohlo být i víc. Snad příště.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nezávislý publicista u nás neexistuje, stejně jako ne nezávislý soudce nebo policista. Ale proč ne udělování cen? Souhlas. Je to jen šaškárna, proto ještě více cen, každému a každý rok, ať si můžou vylepit ceny na zeď a jednou je ukazovat vnukům. A já gratuluju všem, kteří dokážou v tomhle novém českém pokrytectví žít. I když - pokrytectví - je naše osvědčená česká parketa ve všech dobách i režimech.

   Vymazat
  2. Píšete nesmysly. Nová republika je nezávislá!!!!

   Vymazat
  3. Ano pane Dvořáku,je NR nezávislá a i jiné plátky,ale internetové.Ti,kdo nemají internet nebo nebrouzdají po něm a věřte,že jich je hodně,tak neznají a neví A v tom je problém.

   Vymazat
  4. Píšete nesmysly, Václave. Nová republika a První zprávy jsou plné srbských krtečků jako je zdejší místopředseda, který nasazuje čtenářům roubíky a gumuje příspěvky v okamžiku, kdy popíšete složení napadené kolony Srebrenica - Tuzla prchající ze Srby dobyté bezpečné zóny OSN, i když se jedná o veřejně dostupné historické záběry na youtube. Agresivní sekta přátel Srbů pak zcela nezávisle na svém guru nadává přítomným Čechům do ustašovských prasat a fašistů kvůli jejich dovolené v Chorvatsku.

   Vymazat
  5. To bude asi nějaký druh masochismu, že s tím zavíráním huby čtenářům a mazáním příspěvků pokračuje, nakonec to dotáhne tak daleko, že si o NR díky jeho cenzurním praktikám, které u jiných (např. Kouchnera) pokrytecky kritizuje, nikdo neopře ani starou rezavou plečku a to by byla přece škoda. Není vám divné, že se ty smazané příspěvky objevují znovu a Václavovu cenzurní činnost lze celému světu doložit?

   Vymazat
  6. Nesýčkujte, ještě se toho chytne Vlkovo bloguje a máme na krku zprávu jako o praktikách České televize.

   Vymazat
 16. Paní Spencerová mě zklamala. Přijmout nějakou cenu od jakési samozvané skupinky namyšlených individuí, která též vedle pí. Spencerové dá cenu Nefovi, je pro ni nedůstojné. Ona nepotřebuje nějaké bezvýznamné oceňování.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nic to nemění na skutečnosti, že Tereza Spencerová píše bezvadné komentáře!

   Vymazat
 17. Neffe ! Omlouvam se ! Popletl jsem si Te, se slavnou rodinou z Chicaga.
  Mas moc peknyho pejska !

  Akustika salu ma ozvenu ! Architekt byl NEKVALIFIKOVANY !
  Nejzajimavej mluvil pan Petranek ! Vy ostatni jste
  brebty !
  Uznani, (certificat/diplom), neni impresivni. Muj falesny aristokraticky titul zakoupeny ve Vidni na Gurtlu byl daleko impresivnejsi.
  nick honolulu.
  Dobre se bavim , dekuji.

  OdpovědětVymazat
 18. To si snad děláte prdel. Tereza Spencerová přijala cenu od kolaborantů s nacismem a válečných štváčů jako je generální ředitel ČRo; šéfredaktor MF Dnes nebo redaktor mainstreamového Práva?

  OdpovědětVymazat