Reklama

.

.

pátek 3. června 2016

Beseda s Kollerem o globální moci

Radim Valenčík
3. 6. 2016 RadimValenčíkPíše
 
Ve čtvrtek 2. června se konala velmi zajímavá beseda vojnským analytikem Martinem Kollerem. 

Besedy v rámci tohoto diskusního fóra mají vždy komorní charakter, účastní se jich kolem 40 osob. O to více jsou nasyceny podnětnými myšlenkami. Tentokráte se výměna názorů stočila na otázku, jakou podobu má současná globální moc, kdo je jejím nositelem a kdo pouhým slouhou či poskokem, který je do své role vtlačen manipulací a vydíráním, jaké má tato moc záměry, čeho je schopna a pochopitelně i na to, jak jí čelit.


Úvodní slovo M. Kollera bylo zajímavé, ale výrazný průlom v názorech na současnou moc nepřineslo: Problém přelidnění a omezených zdrojů, např. a zejména vody umocněný průběhem 4. průmyslové revoluce, která vyřadí až 40 procent obyvatelstva z ekonomické využitelnosti. Monopol moci USA a jeho zneužívání s devastujícímu účinky na země, v nichž se pokouší zavést své pořádky apod. Změnu přinesly první otázky, v reakci na které se M. Koller mnohem otevřeněji vyjádřil k podstatě současného dění, podobně současné globální moci i tomu, co od ní lze očekávat. Pokusím se shrnout v bodech:

- Nejde o zájmy států, ale o způsob prosazování moci, která státy ovládá.


- Jednou z podob toho, jak jsou státy ovládány, je dosazování manipulovatelných a vydíretelných osob do vrcholové reprezentace (vidíme to jak v USA, tak v EU).

- Ani tzv. oligarchové nejsou nositeli reálné moci, ale pouze nastrčenými a manipulovanými figurkami.

- To je jeden z důvodů, proč současná reprezentace EU a její národní filiálky nejsou schopny hájit zájmy EU, ale tento původně nosný projekt pohřbívají,
 - Kultura, racionalita našeho civilizančího okruhu, uchované funkční zbytky institucionálního systému EU jsou jedním z hlavních nebezpečí pro současnou globální moc, protože se mohou stát nositeli nápravy degenerujícího systému.
 - Proto pokus likvidovat EU - a to jednak migrační válkou, ale i snahou dotlačit EU do přímé konfrontace s Ruskem i za použití jaderných zbraní, tak aby bylo definitivně zničeno to, z čeho by mohly povstat tradiční evropské hodnoty, schopnost reflexe společenského dění na bázi racionality v té podobě, v jaké se vyvinula v návaznosti na vědu, aby byly zničeny instituce schopné obnovit právní stát, funkční demokracii.
- Pro tento cíl jsou ti, co ovládají politiku USA (a prostřednictvím ní i vydíratelnou eureprezentaci - nejen politickou, ale i ekonomickou, zpravodajskou, finanční), ochotní obětovat třeba i americká města, která jsou zčásti také nositelem pro ně nebezpečených lidských hodnot založených na tradiční morálce a racionalitě.


- Otázkou je, jak se bránit, co dělat. Pokud má moc podobu něčeho, jako chobotnice, zda ji co nejvíce oslabit osekáváním chapadel, nebo mířit na její jádro, na srdce.


K tomu:

1. Uvádím svůj zjednodušený pohled na průběh diskuse, do které kvalifikovaně přispívali i další účastníci. Snažím se zvýraznit to, co bylo konsensuálně přijato jako nosné. Mohu se přitom dopustit určitých zkreslení daných svým pohledem na věc. (Myslím však, že podstatu toho, v čem diskuse dospěla dál, než obdobné, kterých jsem se dosud zúčastnil, jsem vystihnul poměrně věrně.)
2. Rovněž sdílím názor, že obavy z plné likvidace toho, co si představujeme pod pojmem "náš vyspělý svět" jako dědic vývoje racionality a s ní spojené morality (morality, která je spojena s úctou ke kritickému rozumu opřenému o vědu) a na základě toho historicky kultivovaný systém je tím, co má být zničeno. Proto je EU "první na ráně", proto jsou současní nositelé moci ochotni bez skurpulí obětovat prakticky celou populaci EU. A to i včetně kolaborantů se současnou globální mocí. Situace je opravdu mnohem horší, než si dovedeme představit - a to právě proto, že systém globální moci včetně jeho jádra selhává, je v rozkladu a je schopen obětovat cokoli, jen aby té části světa, která je schopna kritické racionální reflexe společenského dění nedošlo, co se vlastně děje.
 3. Příklad s chobotnicí je inspirativní, ale ne zcela přesný. Nejde jen o chapadla a srdce. Jde spíše o Hydru, která je chapadla (struktury vydíratelných a manipulovaných osob) schopna snadno nahradit. Ale i její "srdce" je difusní, vzniklo přirozeně a nelze jej likvidovat přímým zásahem. Boj proti zlu současné moci musí vycházet z trpělivé, ale neodkladné snahy o pochopení toho, jak se současná globální moc vyvinula a jak probíhá její rozklad.4. Proto znovu při této příležitosti připomenu svůj pohled: Zlo, které se spustilo, tu v dějnách bylo již vícekrát. Objevuje se vždy, když bohatnutí bohatých vede k cílené ekonomické segregaci. K takové segregaci, při které chtěji "naskočit" do vlaku společenského vzestupu i ti, co jsou k tomu schopni a ochotni využít jakékoli prostředky ve smyslu porušování obecně přijatých zásad (toho, co má podobu zákonů, základních norem lidské morality). Systém se zvrhne ve chvíli, kdy struktury založené na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad proniknou do institucí, které mají před touto zhoubnou chorobou společnost chránit. Dříve nebo později se pak rozehrává komplex her TITANIC, ve kterém se řeší otázka, koho a jak obětovat, aby se "vyvolení" (ti, co devastaci společenského systému rozehráli) zachránili.5. A stručná odpověď na otázku: "Co dělat?" - Více takových besed. První, co je nutné - musíme si bez jakýchkoli iluzí vyjasnit, kam až současná degenerace došlo. Mé zkušenosti říkají, že jsme většinou stále ještě o několik kroků zpět za pochopením podstaty zla, kterému čelíme. Naše snahy efektivně se bránit se proto míjejí cílem. A ještě něco. O tom, s jakým zlem máme co do činění, si uděláme nejlépe představu tehdy, když kromě kritiky stavu budeme tlačit na pozitivní řešení problémů. Ve způsobu odmítaní toho, co by šlo dělat a co je potřebné dělat, se totiž současné zlo vyjevuje nejztřeleněji.


Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/3493-beseda-s-kollerem-o-globalni-moci.html

16 komentářů :

 1. "Komorni charakter" besedy byl dán tím, že komunistického debila nechce nikdo poslouchat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No tak, Pepi, už zase? Něco rozumného by nebylo, nějaký statistický údaj jak se Rusko hroutí a júesej vzkvétá? Zkus to, no tak.

   Vymazat
  2. Havlistický pravdoláskař (Anonymní3. června 2016 14:49) chrlí oheň, síru, nenánávist a lži, jak typické.

   Vymazat
  3. Za to tvého chemika a debilního knížete nezvou ani do Bohnic,ultravohone.

   Vymazat
  4. Pro dovzděláni:
   http://www.obohu.cz/ostatni/tajne-dejiny-jezuitu

   Vymazat
 2. Děkuji doc. Valenčíkovi za info o besedě i za jeho interpretaci hlavních myšlenek. Není to moc povzbudivé!
  A domnívám se, že na otázku "Co je potřeba dělat", kterou autor položil v závěru svého sdělení, nebude postačovat odpověď odkazující na pořádání dalších a dalších besed či seminářů.
  Za daleko naléhavější pokládám aktivity vedoucí k tomu, aby lid obecný masově vystoupil proti připravované válce. A to jak té "občanské" v EU, tj. proti migrantům a EU náckům, tak i daleko hrozivější válce proti Rusku. Její příprava prý je v plném proudu.
  A současně promýšlet a formulovat politický program jako alternativu k programům dnešních parlamentních stran. Které s takovou nenuceností "kolaborují" s globální mocí, resp. s jejími politickými loutkami (v roli loutek loutek). A pro program získat většinu lidí ...
  Od globální moci bude nutno se obezřetně (pokud možno inteligentně) "odstřihnout", jakkoliv to jistě bude i krajně nebezpečný manévr ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Politický program tady je, www.spd.cz

   Vymazat
  2. (15:54):
   Díky moc, rád se s ním seznámím :-)

   Vymazat
 3. Prostě a jasně, opět musí přijít na pořad jednání a konání guillotines na základě concorde des proletariates. Jiné cesty není...

  OdpovědětVymazat
 4. To co se děje bylo dlouhodobě připravováno již před několika desetiletími. Evropské státy musely přijmout zákony, které byly jako o humanitě, lidských právech. Již v roce 1975 západ předvedl jak bude likvidovat jemu konkurenční systém který kapitalisti z hloubi duše nenáviděli, ale pořád od VELKÉ ŘÍJNOVÉ SOCIALISTICKÉ REVOLUCE se jim ho nepodařilo zlikvidovat, naopak i přes nedostatky, tento systém za léta projevil svoji životaschopnost a hlavně, západní země pod vlivem života lidí v socialismu, musely zachovávat dost nákladný sociální a důchodový systém ve svých zemích v Evropě, ne už tak v USA. V tom roce 1975 byla v Helsinkách podepsána Helsinská smlouva o lidských právech a na základě této pak se rozjela obrovská mediální a propagandistická kampaň proti celému socialistickému sektoru. Bylo totiž chybou vůbec se západními politiky usedat za jeden stůl. Nikdo nebral v potas zvěrstva kterých se Západ dopustil v Koreji, Vietnamu a nikdo také jasně nedefinoval, že druhou světovou válku jednoznačně zavinil západ. Západu se pomocí svítících reklam podařilo přesvědčit občany na východě Evropy, že svítící reklamy jsou důležitější než jistoty, které jím socialistický systém zaručoval. Dnes již celá řada lidí vidí, že cinkáním klíčemi na Václaváku si odcinkali vlastní likvidaci která přijde záhy potom co nás západ vysaje a odplivne. Na východě jsou dvě země, Rusko a Čína, které se západu postavily, ale západ nemá na vybranou, jeho přežití závisí na expanzi, jakmile se tato zastaví, končí i západní systém. Římská říše existovala do té doby, dokud bylo koho zotročovat a vykořisťovat. Jakmile zdroje vyschly, skončila Římská říše. A zdroje západu vyschly , dokonce ekonomická opatření Ruska a Číny toto vysychání urychlují, tím, že odstavily dolar jako převodovou páku peněz tekoucích do USA, aby jimi byly financované převraty ve státech, války a majdany. Otázka je zda ještě před úplným vyschnutím se podaří USA vyvolat třetí světovou válku, kterou připravují a bez které se neobejdou. Pán bůh s náma...

  OdpovědětVymazat
 5. Jak jiste vite, tak milliony Americanu podporuji Donalda Trumpa. (Ja take, od sameho zacatku !)

  V listopadu se rozhodne o tom, bude-li nesmyslna valka s Ruskem, (Hillary & Neocons), nebo bude Rusko obchodnim a ROVNOCENYM partnerem, kamaradem v boji proti agresivnimu Islamu..

  Narodni povinnosti kazdeho Cecha, je znat kolaboranty ve svem okoli s Bruselem/Berlinem a VITACE invaze do Evropy.

  Tito zivocichove musi byt zbaveni jakehokoliv vlivu za
  spolupraci na priprave genocidy a exterminace ceskeho naroda.
  Jejich monopol na lziva media musi byt zlomen !
  A vy Cesi musite ZNAT jejich jmena !

  Tak jako oni maji seznamy ceskych vlastencu , tak vy musite mit seznamy jejich.
  honolulu - AT ZIJE PRISTI AMERICKY PRESIDENT
  DONALD TRUMP !

  OdpovědětVymazat
 6. Pro zajimavost !
  Donald Trump ma team lidi v poctu 70, kteri mu pomahaji zvitezit ve volbach.
  Hillary Clinton ma v teamu 720 lidi + Neocons na sve strane a veskera media na sve strane a nedari se ji nic.
  Bernie Sanders, ji kazdou chvili vezme volice !

  Aby media odlakala barevne volice od podpory Donalda Trumpa (ktery je beloch, t.zn. CERT !), tak TV je plna poradu o otroctvi. V techto poradech kazdy beloch je negativni postava a kazdy barevny je positivni postava.

  Na americke ulici, je to vsak presne opacne. Staci si precist policejni statistiky. At uz jdou vsichni novinari do prdele, kteri manipuluji s nazorem druhych.
  Cesi brante PRIMU a znarodnete Ct 24 !

  Slava statnikum Trumpovi, Zemanovi a Orbanovi !
  At zije pani Le Pen ! At zije Nigel Farage !
  honolulu

  OdpovědětVymazat
 7. Mohl by někdo už konečně jasně říct, kdo konkrétně, kteří lidé jmenovitě, jsou hlavou globálního zla?
  Jednou se říká prediktor, jindy hydra, také se říká, kdo to není, ale řeklo by se už, kdo to tedy je?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 19:46-je to neveřejná(tajená) struktura 1% velmi bohatých lidí, cca 200 rodin. Zatím se nedaří nastolit "protiváhu dobra", protože dobro je slabší, neumí vytvářet mafie, škoda! Mafii(zla) může odstranit jen jiná mafie(zla) nebo i dobra ? Také nevím, doufám.

   Vymazat
  2. Ta hydra, to bude asi nejvýstižnější.
   Ale každá hlava té hydry má jinou váhu. Např. už jen proto, že každá ta rodina je jiná. Rozhodně to není organizace s pevnou strukturou. Mění se to v čase, i podle cílů. Určitě maji pravidla, která ctí.

   Vymazat
 8. https://www.kosmas.cz/knihy/168889/co-nesmite-vedet/

  OdpovědětVymazat