Reklama

.

.

sobota 25. června 2016

Brexit: krátkodobé ztráty Británie a potenciální možnost obnovení její finanční velikosti


„Ve skutečnosti se nejedná o utkání mezi Londýnem a Bruselem, ale mezi Londýnem a Wall Streetem, který využívá možnosti Washingtonu zasahovat proti konkurentům prostřednictvím administrativně-politického tlaku Bruselu. Brexit je snaha londýnské City chránit se před Bruselem, který je pátou kolonou hlavních akcionářů Fedu v Evropě.“

Finanční trhy zareagovaly na vítězství Brexitu tak, jak se dalo čekat. V noci z 23. na 24. června prudce spadl kurs britské měny. Po uzavření volebních místností se libra obchodovala v kursu 1,5005 USD. Zpracované údaje z prvních třiceti volebních středisek signalizovaly vítězství zastánců Brexitu a libra padla na úroveň 1,4030 USD. Když docházely další výsledky, potvrzující převahu zastánců odchodu Británie z EU, byla hodnota libry už jen 1,3702 USD. Nakonec kurs libry prorazil laťku 1,35 USD. Tak nízko byl naposledy před 31 lety v roce 1985. Tak prudký pád nezažila britská libra v poválečném období nikdy, až na rok 1992, kdy na libru zaútočil spekulant Soros a prorazil obranu Bank of England.

Je třeba připomenout intenzívní finanční svazky Londýna a Pekingu v posledních letech. Je zřejmá synchronizace konjunkturních výkyvů na finančních trzích obou zemí. V pátek 24. června došlo ke snížení cenových nabídek na čínských burzách. Ještě ani nebyly sečteny výsledky hlasování ve Velké Británii a v Číně už nastala lehká panika. Klesl jak index šanghajské burzy, tak index další významné čínské burzy Šen Čenu. Nejsilněji reagovala burza v Hongkongu. Britské referendum způsobilo také propad burzy v Tokiu.

Informace, které před referendem přicházely, dělaly dojem, že euroskeptici ve Velké Británii jsou především prostí občané a politici, kteří takto chtějí získat politický kapitál a na vlně Brexitu se dostat k moci. Příklad – bývalý londýnský starosta Boris Johnson. Jenže je to jinak. Na odchodu z EU mají zájem londýnští bankéři a finančníci. Nejde jim o zachraňování Británie, ale Londýna v postavení mezinárodního finančního centra. Svoji podporu Brexitu nikterak nepředvádějí. Chrání svou „malou vlast“.

Letos v únoru se Cameronovi podařilo usmlouvat na jednáních právo Británie uchovat svoji národní měnu. Brusel už dlouho na Londýn tlačil, aby přijal euro. Ovšem vládci londýnské City vědí, že dojednání neznamená víc než odražení opakujícího se útoku. Za čas se z Bruselu opět ozve požadavek na přijetí eura namísto libry, na integraci do eurozóny.

Vládci londýnské City jsou přesvědčeni, že v dlouhodobé perspektivě zvýší odchod Velké Británie z EU váhu britské libry a přinese její bývalý význam. Ještě před sto lety měla libra stejnou váhu ve světě, jakou má dnes dolar. Sice nyní patří mezi rezervní měnu MMF, ale její reálné postavení v mezinárodních zásobách centrálních bank a v mezinárodních kalkulacích je malé. Stojí i níže než jüan, který je v tomto směru nováčkem. Podle mínění uznávaných odborníků je současný propad kursu libry jen dočasný a brzy se vrátí do původní pozice. Jaké budou praktické kroky k návratu postavení libry, bude záležet na tom, kdo převezme kormidlo po Cameronovi.

Londýnská City prožívala v poslední době ze strany Bruselu silný nátlak ohledně kontroly bank. Začal se budovat systém celoevropského bankovního dozoru a regulace, což silně nevyhovovalo bankám londýnské City v jejich byznysu. Evropští byrokraté se zaměřili na rothschildovské banky (Barclays, HSBC, RBS a další) a kvůli různým manipulacím je pokutovali. Začalo se bojovat proti bankovnímu tajemství, které z Evropy téměř zmizelo. Dokonce i ve Švýcarsku. V londýnské City zůstalo.

Ve skutečnosti se nejedná o utkání mezi Londýnem a Bruselem, ale mezi Londýnem a Wall Streetem, který využívá možnosti Washingtonu zasahovat proti konkurentům prostřednictvím administrativně-politického tlaku Bruselu. Brexit je snaha londýnské City chránit se před Bruselem, který je pátou kolonou hlavních akcionářů Fedu v Evropě.

Přes Londýnskou City neprobíhá jen obchod valutami a cennými papíry, ale je rovněž zprostředkovatelem transportu kapitálu z různých zemí do zahraničí. Offshory byly odedávna doménou londýnské City (Britské Panenské ostrovy). Pod ochranou Washingtonu byla zahájena globální čistka offshorů, především těch, které jsou v zóně vlivu Londýna. Dnes je jasné, že Washington bojuje proti offshorům, aby sám gigantickým offshorem zůstal. K tomu využívá své vazaly v Evropě. Brusel se ve prospěch Washingtonu velmi snaží. Majitelům londýnské City je to proti mysli a pracují na tom, aby se Velká Británie zbavila EU a nátlaku z Bruselu.

Londýn s Washingtonem nehodlá bojovat, ale také se nechce stát jeho vazalem jako ostatní země EU. Chce být v postavení partnera a mít výsadu nezávislé měnové a finanční politiky.

Valentin Katasonov

Zdroj: Fondsk.ru

Vyšlo na: Outsidermedia.cz

11 komentářů :

 1. No to je zase hromada opravdu hloupých sraček. Klasická Dvořákovština.
  VŠICHNI kdo se o to jen trochu zajímají vědí, že celá londýnská City, CELÝ britský finanční sektor byl hlasitě a zásadně PROTI Brexitu.

  A to ani nemluvím o tom, že to zcela popírá jiné vaše bláboly tady, kde tvrdíte, že celý bankovní a finanční sektor je nadnárodní, globalizovaný, v rukou jedněch majitelů. Teď tu zase blábolíte o jakési konkurenci mezi Londýnem a Wall streetem. Vymaštěnci prostě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Troubo, přečti si to ještě jednou, když nechápeš elementární. To nepíše Dvořák, ale ruský analytik. Tak zklidni hormon, neurážej a skromně zajeď to své zavšivené euroboudy.

   Vymazat
  2. Tak je to všemi us a euro hujery. Vzdělání maximálně jen na papíře a to často ještě z Plzně, čtenému textu nerozumí, hýká naučené nesmysly, nepřemýšlí, volí Khárla a tleská hanobení státních symbolů a prezidenta. Leo

   Vymazat
  3. Co na tom mám chápat jiného než to co jsem napsal, debile?

   Je úplně jedno kdo tu sračku napsal. Když to sem Dvořák dá bez jakýchkoli jeho dalších poznámek tak to znamená že s tím souzní a dává to sem proto, že to je podle něho hodnotné info, které by se mělo dovědět co nejvíce lidí.

   Vymazat
  4. 13:54

   Jo "vzdělaný" leošku, to jste celí vy, rudohnědí rusofilní idioti.

   Už jsi v pořadí druhý idiot který vůbec nic konkrétního nenapsal. Ani v čem se údajně mýlím ani co konkrétně jsem na té krávovině nepochopil.
   Jenom máte nezvladatelnou potřebu si ulevit prdnutím, zoufalci.

   Vymazat
  5. Vymaštěnec jsi ty, úchale, který tu zoufale hlídáš, abys byl "první", kdo se zde vyblije. Je jasné, že jsi smažka, která si takto vydělává na fet, ale tvé tupé příspěvky těžko uspokojí "paníčka", který tě platí, protože jsou naprosto primitivní a zcela neúčinné. A tak budeš muset stejně nastavit zase prdel, abys měl na další dávku.
   Vím, máš to těžké : dědek donášel nacistům, pak komunistům a pak se uchlastal k smrti, když předtím vyrobil tvého forta. Ten však namrdal ségru a z incestu nic než degenerovaný debil vzniknout nemůže. Navíc máš vývod tlustého střeva do evidentně prázdné dutiny lebeční a proto bliješ takové sračky.
   Tvůj život je naprosto zbytečný, raději si to hoď někde na stromě a už se netrap.

   Vymazat
  6. Demokracie = vláda většiny. Čistě matematicky 17.410.742 > 16.141.242. Tedy většina rozhodla a menšina je povinna se podvolit. Pokud ne, jedná se o zločinný akt, jež se trestá káznicí ba i smrtí.
   Pro nechápavé, zastánci EU jsou v menšině. Pokuste se jim doporučit, tak jak činíte obvykle, vystěhování do zemí, kde boudou jejich názory souznít. Na rozdíl od obvykle vámi doporučovaného Ruska a Severní Koree se jedná o Německo.
   Janus

   Vymazat
 2. české lejnomety už pálí zostra od rána. Předpovídají pád koruny ostatních regionálních měn. Britská libra prý padá a to jak vůči euru tak vůči dolaru. Jaká je pravda. Nejdražší dolar byl 27.10.215 kdy se prodával za 25,54Kč. Nejdražší Euro se pak prodávalo 2.6.2015 za ,27.265 Kč. Kurz libry je ještě zajímavější. Dnešní kurz se liší 0.002 oproti 6.4.2016
  více zde:http://www.kurzy.cz/kurzy-men/kurzy.asp?A=G&V=3&m1=GBP&m2=EUR&od=01.01.2015&do=24.6.2016&T=0.
  Jedná se o grafy kurzů ČNB. Můžemi nekdo vysvětlil, kde že je ten propad a ta katastrofa.
  Současná situace připomíná okamžik, kdy Irské referendum neschválili Lisabonskou smlouvu. Hlasovalo se tak dlouho, až byla schválena. Jak vypadá tedy demokracia podle Euroatlantického modelu. 17.410.742 voličů se rozhodně říci ne EU.1.500.00( tedy necelých 10%) s tím nesouhlasí a žádá opakovat hlasování. A dopadne to tak, že budou referendu opakovat tak dlouho, až odpůrce EU zlikvidují. Z Žaláře národů se neutíká, ten se boří.
  Janus

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, ono se dvakrát ve stejných kolejích nedá ujíždět. Nyní povstala londýnská kavárna za podpory mládeže, která jak z vlastní zkušenosti víme jen hýká hlouposti, je zmanipulovaná svými chytrými aparáty (známe ty skupinky z volby našeho číra - proč asi nosil ten dement tu indiánskou papachu). Zkrátka se pokouší oživit utonulého, opakování referenda zas prvé něco stojí a za další nelze zpochybnit legitimitu, když jela podle pravidel a nebyly vzneseny námitky proti jejich manipulaci (jako v Rakousku). Ona je doba od Irského referenda zase někde jinde a rozklad EU také značně pokročil.
   Sims.

   Vymazat
 3. Lidové hlasování (referendum) ke stejnému tématu by se nemělo opakovat v termínu kratším deseti let! Jako ve Sweitzu. Leo

  OdpovědětVymazat
 4. 11:59
  Pepi, proč ze sebe děláš pořád šaška, můžeš to vysvětlit?
  "VŠICHNI kdo se o to jen trochu zajímají vědí, že celá londýnská City, CELÝ britský finanční sektor byl hlasitě a zásadně PROTI Brexitu."
  Tak mi vysvětli, jan námatkou, toto, rád se poučíme:
  VŠICHNI kdo se o to jen trochu zajímají vědí, že celá londýnská City, CELÝ britský finanční sektor byl hlasitě a zásadně PROTI Brexitu.
  “What a phenomenal result. I am so pleased,” said Edmund Truell, who made his fortune as a private-equity investor and is based in the City. Mr. Truell has been an adviser to Boris Johnson, the former London mayor who campaigned to leave the EU. The City “will be freed from the stranglehold of directives, blizzards of rules, and costly regulations,” he said.

  OdpovědětVymazat