Reklama

.

.

úterý 7. června 2016

Čtvrtá říše se opět sápe na Rusko. Propaganda už ve válce je. Jsou strašlivě silní, ale my jsme silnější. Je proto opravdu na každém z nás, aby se jim to nepovedlo.

Petr Hájek
7. 6. 2016   Protiproud
Komentář k děsivému „dokumentu“ německého ministerstva války a dovozuje, že střet se sice blíží – ale na koho nakonec jeho ostří dopadne, je ještě otázka...
Bylo jen otázkou času, kdy dojdou naplnění slova bývalé britské premiérky Margareth Thatcherové. Poté, co Gorbačov vydal NDR (sovětskou okupační zónu po vítězství nad Hitlerovou Třetí říší) Němcům „za hubičku“, varovala, že tím okamžikem vzniká Čtvrtá říše. A že „sjednocené Německo“ se stane největším nebezpečím pro mír v Evropě. Včetně nového zálusku na „pochod na východ“ (dodávám já).
Byli tací, kteří to tehdy pokládali za nadsazené. Podobně jako její kritický a odmítavý postoj k fungování Británie v Evropské unii. Dokonce ji kvůli tomu vnitrostranickým pučem tehdy sesadili. Výsledkem je, že jsme jen několik dnů před referendem o ochodu Británie z EU a v tutéž chvíli německé ministerstvo války (orwellovsky „obrany“) právě prohlásilo Rusko za „největší hrozbu“ (vedle mezinárodního terorismu).

Tolik by si přáli, aby nic neobživlo. Aby tu dál, jako v každé totalitě, bylo hřbitovní mrtvo. I kdyby ho měli válkou s Ruskem stvořit nejen v přeneseném slova smyslu.

Světovou válku proti terorismu vyhlásil prezident G. Bush vzápětí po zámince v podobě 11. září. Od té doby zlikvidovali Američané spousty zemí, způsobili smrt statisíců lidí (včetně několika tisíc svých vlastních), vyvolali migrační invazi, uvedli západní svět do chaosu finanční a hospodářské krize – ale především pevně instalovali (stále ještě okupované a tedy poslušné) Německo jako svého „zastupujícího říšského protektora“ na starém kontinentě. To nyní zmíněným vyhlášením ministerstva „obrany“ vykročilo na cestu dobytí Ruska na druhý pokus.

Zkušební vzducholoď

Ministerský dokument má do letních prázdnin projednat německá vláda – takže „jakoby“ ještě není oficiální. Jeho řízený „únik“ do médií (informaci přinesl Die Welt) lze tedy pokládat za vypuštěný testovací nikoli balónek, ale obrovský balón či spíše řízenou vzducholoď. Má sledovat především reakci německé veřejnosti, v níž už příliš pamětníků sovětského dobytí Berlína nežije.

Přichází v době, kdy na ruských hranicích pořádají šílení Poláci a další (stejně šílené) státy NATO rozsáhlé vojenské cvičení, které má čistě provokativní charakter. Nikdo nemyslí vážně, dokonce ani šéfové NATO ve svých oficiálních vyjádřeních, že by Rusko mělo ambice či motiv zaútočit na kteroukoli zemi na svých hranicích, v nichž nyní Američané pod zástěrkou severoatlantické aliance mají své jednotky. Kde stavějí raketové základny zvané „obranné radary“ proti iráckému jadernému nebezpečí – poté, co sankce proti Íránu skončily.

Repríza Karibské krize a Plánu Babrabrosa?

Tyto „radary“, jimž jsme se lidovým odporem proti Topolánkovi taktak ubránili, jsou vlastně opakováním karibské krize za šedesátých let – jen v opačném gardu: Tentokrát mají jaderné rakety u hranic „nepřítele“ Američané. Tehdy stál svět jen několik hodin od jaderné války. Kolik do ní zbývá dnes? Tehdy vcelku logicky prezident Kennedy požadoval, aby Sověti své rakety z Kuby odvezli. Dnes chce černý prezident (i když je otázka, kdo vlastně v této chvíli v USA velí) po Rusku, aby je nejen akceptovalo, ale ještě mu vyhrožují a nadávají, že si dovoluje přijímat odvetná obranná opatření. K čemu hrají tuhle nejapnou komedii?

Z obdobných důvodů jako vznikl provokativní dokument německého ministerstva války. Ten také sám o sobě ještě není hitlerovským „Plánem Barbarosa“ číslo 2, je však už jeho nedílnou součástí. Přepadení Sovětského svazu předcházela rovněž mohutná propagandistická kampaň mi(ni)stra propagandy Josepha Goebelse. Nacisté přesouvali k sovětským hranicím divizi za divizí a Hitler současně v osobním dopise Stalina pár týdnů před invazí ujišťoval, že má hluboce mírové úmysly. Dokonce v něm píše, že musí vzdorovat poblázněným generálům, takže i kdyby náhodou došlo k nějaké „pohraniční šarvátce“, nic to neznamená – a on už si prý generály srovná. Předvedl to vzápětí.

Ministr zahraničí Kerry je také každou chvíli v Moskvě – a americké jednotky a technika pod značkou NATO mezitím na ruských hranicích cvičí a obkličují je. Současné ruské vedení jistě není nutno podezřívat ze ztráty historické paměti. Tou naopak trpí většina západní veřejnosti. Alespoň podle šokujícího průzkumu, podle něhož převažuje názor, že zásluhu na vítězství nad Hitlerem mají především Američané.

Ale i tento průzkum, stejně jako vyjádření šéfa NATO Jense Stoltenberga jsou psychologickou přípravou na válku následující: „Rusko destabilizuje evropský pořádek. NATO nechce novou světovou válku, naše odpověď přesto musí být jasná a tvrdá,“ pravil tento zaměstnanec amerických zbrojařů. Goebels by to neřekl lépe. Prostě „poučme se u velkých vzorů“. A tak hlavní zbraní této fáze války – zatím „studené“ – je především propaganda.

Rozjíždí se tedy špionománie jako v dobách amerického „mccarthysmu“, kdy Spojené státy museli opustit (pokud nechtěli být zavřeni) i takoví „agenti Moskvy“ jako Albert Einstein či Charlie Chaplin. U nás v tom aktuálně vede mezi politiky Kalouskova TOP 09 a Fialova ODS – plus premiér Sobotka a jeho dienstbierovský kroužek (nikoli celá ČSSD). Přibývají ale také Američany placená „média“, určená ke sledování „nepřátelské propagandy“ – čímž se myslí především nezávislé weby, jejichž seznamy „strážci ideové čistoty“ vytvářejí. Ti, kdo se v nich pokoušejí přinášet alespoň trochu objektivní informace, jsou „Putinovými agenty“.

V Polsku už se zatýká, u nás to podle všeho také nebude dlouho trvat. Poslankyně Langšádlová (TOP 09) a její kolega Gabal (KDU-ČSL) vyzývají k vypínání nezávislého internetového zpravodajství a k likvidaci jejich žurnalistů. Ale tak snadné jako v Polsku či v Německu to organizátoři války s Ruskem u nás ještě nemají. Existují totiž současně i mnozí politici, kteří si narůstající nebezpečí „válečné totality“ uvědomují. Například senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz) nedávno prohlásil:

„Síť placených politiků, médií a jiných organizací ve službách Ruska v ČR? Promiňte, ale takovou zhovadilost může vymyslet jen chorý mozek! Zdá se vám normální, že ti, kdo poukazují na nebezpečí, respektive snahy o rozpoutání další války – a přiznejme si, že snahy čím dál realističtější – jsou ruskými agenty? V tom případě by ruskými agenty byla většina národa! Národní zájmy zrazují ti, kdo šíří fámy a nepravdy o nebezpečí plynoucího od Ruské federace, ti vítači amerických konvojů se zbraňovými systémy obsazených vojáky. Kolony, které nám mají říci, podívejte se, jak jsme silní, jak jsme vyzbrojení, zkuste si něco!“ (...)

„A víte, co je zajímavé? Že ti, kteří například rozdávali v angažmá americké ambasády červené karty na Albertově, ale i jinde, nejsou považováni za americké agenty. Že naši politici velmi často létající do USA, aniž by se o tom veřejnost dozvěděla, nejsou považováni za zrádce národních zájmů. Přitom proti nim očividně jednají! Pokud někdo kritizuje, že kdysi českoslovenští politici měli pupeční šňůru nataženou do Moskvy, dnes tato šňůra směřuje na americkou ambasádu a kamsi do USA. Studená válka má své pokračování, novou modifikaci, nebo módně řečeno novou hybridní podobu.“

Strach, kam se podíváš

Nervy ztrácejí už i generálové NATO. Jeden z nejvyšších je v současnosti (donedávna) Čech, předseda Vojenského výboru Petr Pavel. Ten dokonce kritizoval Donalda Trumpa za jeho výroky o zbytečnosti další existence Severoatlantické aliance. Soudruh generál Pavel se nechal slyšet, že zrádné řeči republikánského kandidáta (a dosti pravděpodobně příštího amerického prezidenta – tedy jeho hlavního velitele) prý alianci oslabují. Co vlastně tak řekl tento washingtonským establishmentem nenáviděný a absolutní většinou republikánských voličů milovaný prezidentský kandidát? Že prý císař je nahý:

„Když se NATO rozpadne, tak se rozpadne,“ řekl Donald Trump. A již poněkolikáté zopakoval svá předchozí slova, podle nichž je NATO pro USA příliš drahé.


„Smyslem Severoatlantické aliance byla ochrana před Sovětským svazem, který už neexistuje, a před terorismem NATO neochrání.“ V rozhovoru pro Times pak dodal, že by raději povolil Japonsku a Jižní Koreji, aby si vybudovaly vlastní jaderný arzenál, než aby musely Spojené státy dál zodpovídat za jejich bezpečnost.

„Ruského prezidenta Vladimira Putina a některé další bude takový přístup těšit. A to by bylo obrovskou chybou,“ reagoval generál Pavel, v pošetilé pýše se domnívající, že mu přísluší hodnotit politiky. „Taková Trumpova prohlášení nemusí nutně napáchat škody, rozhodně ale nejsou prospěšná,” prohlásil drze tento zelený mozek, který asi zapomněl, že ho nikdo nevolil, ale že jen žije (luxusně) z peněz daňových poplatníků od Washingtonu po Prahu.

V něčem je však dobře, že se neudržel. Prozradil autentický strach a narůstající chaos v hlavách současných mocenských elit: Tolik spoléhají na válku s Ruskem, že z plánu Barbarosa 2 (či Karibská krize 2) nakonec paradoxně nic nemusí být. Voličská revoluce zjevně pokračuje, a do roka může být politická mapa Západu zcela nepodobná té, kterou známe dnes. Třeba ani na ty „gulagy pro Putinovy agenty“ nakonec nedojde. Ani Lagšádlové, Gabalové, Kalouskové či Sobotkové už nemusejí (politicky) existovat. O Merkelových, Hollandech či Cameronech ani nemluvě.

Jsme silnější

Uvědomují si to – proto kopou čím dál zběsileji. Dokument německého ministerstva války je toho stejným příkladem, jako řeči šéfa NATO, či generála Pavla. Nelze je podceňovat. Jsou ještě strašlivě silní a strhnout svět do války je jejich poslední nadějí. Naděje lidí, kteří si je platí asi stejně tak dobrovolně jako Českou televizi a spol., je však úplně opačná. Jistě je to jen naděje – ale naděje to je.

Naději chová samozřejmě i druhá strana. Skvěle jejich „víru“ vyjádřil Jan Macháček v Lidových novinách:

„Boris Johnson (bývalý starosta Londýna, který je v čele kampaně za odchod Británie z EU, pozn. PH) zatím není britským premiérem. Donald Trump zatím není americkým prezidentem a zatím to vypadá, že se jím spíše nestane. A Británie z Evropské unie ještě neodešla. Pořád tu je ve staré Evropě potenciál velkých koalic a spolupráce tradičních stran jako jakýsi nárazník. I když případ Rakouska (jen podvodem s korespondenčními hlasy za prezidenta nezvolený kandidát Svobodných a odpůrce EU Norbert Hofer, pozn. PH) ukazuje, že může rychle začít roztávat a politická scéna pak obživne.“

Tolik by si přáli, aby nic neobživlo. Aby tu dál, jako v každé totalitě, bylo hřbitovní mrtvo. I kdyby ho měli válkou s Ruskem stvořit nejen v přeneseném slova smyslu.

Jsou strašlivě silní, ale my jsme silnější.
Je proto opravdu na každém z nás, aby se jim to nepovedlo.

31 komentářů :

 1. Pane Hájku,máte dobré postřehy.Výborný článek.Máte pravdu je tona každém z nás.Je to ovšem těžké když člověk neví kdo je kdo.Za komunistů alespoň věděl každý kdo je jeho protivník.V současné doktríně která vládne napříč světem to nevíte.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vlastenka


   Teď to víme taky a musíme držet spolu.
   Proti nám je jen hrstka kolaborantů a všeho schopných šmejdů.
   Nás je minimálně 80 procent!!!!!!
   Tak žádný defétismus.

   Vymazat
  2. Absolutní souhlas!Pane Hájku,stále se mluví kolem dokola o Minských dohodách,které prý porušují Rusové.Abych se přiznala,nemám jasno v tom,co jsou to tyto dohody,jak je RUSOVÉ I UKRAJINCI porušují!Mohl by jste,prosím, polopatě popsat ta porušení ze strany Ruska?Propagandistické žvásty ze strany USA,EU a Ukrajiny nemůže nikdo soudný brát vážně.Díky Anna


   Vymazat
  3. Vám poděkování, a lásku vám, kéž zněly by jak zvony. Vždyť já ne sám, jsou nás už miliony... no to sice ne, ale tak dohromady tisíc diskutujících má denně spicha na různých serverech a gratis píšou svoje moudra - i když ke stále stejným článkům ( toto je například válečný zpravodaj) stále stejná moudra. Ale kdyby byly diskutujících miliony, nevydělal by provozovatel "publicistických"serverů jen miliardu a půl jako vloni, ale tucet miliard. Publicistika vzbuzující nasranost lidu, je dnes výnosný byznys, a proto ať žije strach, vztek a nasranost!

   Vymazat
 2. Vlastenka  Nevěřím svým očím, probudila jsem se do zlého snu.
  Tohle už tady jednou bylo, jen v obráceném gardu.
  Ale to ,co přichází, je tisíckrát horší a tisíckrát nebezpečnější.


  Oni už natolik opovrhují naší inteligencí, že se ani nesnaží o trochu sofistikovanější propagandu.
  Stahují kolem Ruska smyčku, provokují ho na jeho hranicích a ještě mají drzost psát, že si Rusové dovolují provádět sebeobranná cvičení na vlastním teritoriu.
  Jakékoliv mainstreamové médium otevřete - vyskočí na nás agresivní protiruská propaganda, chvála na "mudřece" z Brusele nebo obrana imigrantů.

  Mohu konstatovat, že mnozí lidé, kteří ještě nedávno tvrzení o americké agresivitě a snaze vyprovokovat Rusko, tuto tezi zpochybňovali, jí dnes berou jako hotovou věc.

  USA i Brusel moc tlačí na pilu a neznají míru.
  Stačí už jen jedna jediná kapka a pohár bude naplněn.

  Modlím se denně, aby vyšel Brexit.
  Pokud tedy zase nerozhodne podvod s korespondenčními hlasy. Politruci z Brusele svá koryta dobrovolně nedají!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oni na nějakou inteligencí kašlou, oni pohrdají lidmi i jejich životem. Jsou to psychopatické zrůdy, s obrovským množstvím dementních lokajských patolízalů, nepřipouštějících sami sobě vlastní zkázu a zahubení svých potomků. Touží v choromyslnosti zahlcené panskou nudou po "dobrodružné" katastrofě v představě, jak ovládnou svět.Blíží se konečná, s němým přihlížením lidstva odsouzeného k utrpení.

   Vymazat
 3. vstupujte do Národní domobrany plk. Obrtela. už jsou nás tisíce...
  S.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 2135 .. a poručíme větru dešti ...

   Vymazat
  2. 21:43 ... To asi mluvíte o chemtrail ...

   Vymazat
 4. USA spolu s NATO rozmiestnuju v totalnej blízkosti Ruska rakety. Ked Rusi rozmiestnili rakety na Kube tačala Karibská kríza. USA nezniesli na Kube blizko USA raketovu zakladnu Ruska a svet bol blizko jadrovej vojny.Teraz USA i NATO neustale provokuju a vyvolavaju desiatky KARIBSKyCH KRIZ na bezprostrednej hranici s Ruskom. O čom ta vlastne svedčí ?! Svedčí to o narastajucej konfrontacii USA i NATO voči Rusku !Velky podiel na tom ma i Nemecko ktore už vyvolalo 2 svetove vojny . Tak pani a dámy budte v strehu , USA i NATO spolu s domacimi prisluhovačmi, lokajmi nas chcu propagandisticky vtiahnut do vojny s Ruskom. Pani a dámy všimajte si tych ktorí u nas agituju do konfrontacie a vojny proti Rusku,tí potom dostanu to čo si zaslužia a zaslužia si to čo dobre vieme !!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Obávam sa, že koľaje pre tento pekelný vlak sú už položené a už sa rozbehol. Zastaviť ho nie je v ľudských silách. Zostáva len sa modliť.

   Vymazat
 5. Raději z Evropy rychle utečte! Pokud nás náhodou nezabije jaderná válka (což je velice pravděpodobné), budeme jen dřít na své žluté vládce.

  OdpovědětVymazat
 6. Ten Petr Pavel skládal slib komu? Dle věku ČSSR! Je to zdádce, který porušil slib, nebo dle kšeftu slibuje kde komu? Na to by měl být vojenským soudem souzen!

  OdpovědětVymazat
 7. Je to ještě horší než pane Hájek píšete.
  Nemohu uvěřit, jak jste narychlo změnil názor.Musím opakovat ,že mne něco říká, že provokujete.Ještě nedavno jste ničil naši zemi.Věřím jen Ruskému lidu.Putin musí být ve střehu.Je to Kutuzov.

  OdpovědětVymazat
 8. RUSKO MÁ PRÁVO PRVNÍHO A ZNIČUJÍCÍHO ÚDERU NA ÚZEMÍ USA PO TOM VŠEM CO TI AMERIČTÍ PARCHANTI UŽ VE SVĚTĚ NAPÁCHALI NEMAJÍ PRÁVO SDÍLET ŽIVOT NA ZEMI S OSTATNÍMI NÁRODY !!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naprostý souhlas! Dokud ten zk...... státní paskvil, zvící tzv. "usa" bude existovat, nebude žádná šance pro slušné a mírumilovné národy na trvalý mír. Pociťuji takovou nenávist vůči tzv. "usa", že ač bych nebyl schopen zabít zvíře, natož člověka, tak na jankejských žoldácích bych si s chutí a s velkým zadostiučiněním zgustnul a střílel bych je na potkání jako prašivé potkany!!!!

   Vymazat
 9. Petr Hájek, dle mého míněni, perfektně pojmenovává skutečnosti tak jak jsou a brilantně propojuje souvislosti mezi nimi. Domnívám se, že malá chybka se vyskytla i v tomto výborném článku. A sice v části věty uzavírané závorkou konkrétně: ... premiér Sobotka a jeho dienstbierovský kroužek (nikoli celá ČSSD). Sobotka a jeho dienstbierovský kroužek nesporně určují a budou určovat do doby pořádné volební facky,žel pozdní, chování a postoje celé ČSSD a nikdo jiný s tím nic nenadělá. Členská základna ČSSD je stádo ovcí. Ani vedení KSČM nemá tak pevnou vnitrostranickou vedoucí úlohu, jako má Sobotka a jeho dienstbierovský kroužek v ČSSD, poslušně směřující náš stát do záhuby. A to by měli vzít voliči ČSSD na vědomí v první řadě, nikoli jen u části ale u celé ČSSD, sakumpikum.

  OdpovědětVymazat
 10. Demagogie !
  Samotné Německo nezamořilo Evropu nacizmem, nýbrž bylo jednou ze zemí kterou fašizmem obsadil Vatikán.!!!
  Prokletý papež a jeho lživé církve vidí V Rusku a
  v Pravoslavné církvi odvěkého nepřítele.
  L. H. Lehmann

  Vatikánská politika za druhé světové války

  Přeložil K. V. Vít

  Tiskové a nakladatelské družstvo "Blahoslav" v Praze, 1947

  Obsah:
  Autor
  Úvod
  Tendence před I. světovou válkou
  Tendence po I. světové válce
  Římskokatolická církev a II. světová válka:
  Habeš
  Španělsko
  Itálie
  Německo
  Československo
  Rakousko
  Francie
  Japonsko
  Spojené státy
  Vatikán si myje ruce :))
  Hájku nelži ! *

  OdpovědětVymazat
 11. Největším nebezpečím celosvětovým je Vatikán*

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vlastenka


   Ale houby!
   Katolíky válcují v celé Evropě, ale i USA muslimové.
   Jak dlouho myslíte, že Vatikán vydrží, až se nápor barbarů v Itálii zvýší na neúnosnou a nezvladatelnou míru (počítám, že to bude trvat už jen pár měsíců).
   Papež bude z hořícího Vatikánu utíkat jako zlodějíček (alespoň to tvrdí staré proroctví).

   A to všechno nenápadně zpoza Atlantiku řídí zednáři.
   Mimochodem, dost vypovídající je, že jsou imigrantské tábory, na nichž přímo vydělává Soros.
   Když to člověku sepne, uvědomí si, že proti nám stojí odporné monstrum.
   Bubáci jsou jen prostředkem, jak ovládnout Evropu.

   Vymazat
  2. :))
   nejvíce katolíky válcují v Čechách...
   chudáčkové nechtějí jim dobrovolně nechat rozkrást vlast.
   Celá politická elita se katolíků zastává,
   jistě nejsou uplacení a dělají to ve jménu Krista*

   Vymazat
 12. Největší nebezpečí je blbost lidská. V globálních systémech inteligence jednotlivce nemá místo.
  Pokud existovaly samostatné státy, musely jejich elity se respektovat navzájem. Dnes to jsou blbečkové, kteří svěřili svoji suverenitu do rukou nadnárodních celků a přestali se zajímat o to, jaké to má důsledky.
  Budeme bojovat zase za Císaře pána, aniž známe pořádně důvody.
  Pro nás je Německo stále postrachem, je to hegemon, který si nás připoutal zdá se navěky. Pokud budeme neteční, dopadneme jako lužané a pobaltští slované. Zbyly po nich jen zkomolené názvy obcí a toků.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vlastenka


   Řekněte mi, jak je možné, že zkorumpovali skoro všechny politiky?
   To se nenajde jediný (kromě Orbána nebo Kaczynského), který by se jim odvážil vzdorovat?

   Zeman sice pindá, ale de facto stále drží europeistickou linii.

   Vymazat
 13. Fico - ten to začal - a Lajčák mu pomáhal -

  OdpovědětVymazat
 14. Sobotka se tajně schází s Kalousem

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A líbají se, nebo jde jen o petting?

   Vymazat
 15. Milá vlastenko, zkorumpovaní nejsou jen politici, ale celý národ. Podívejte se kolem, hodně jezdím, prohlížím si krajinu, ale i řidiče a lidi.
  Je to samý narcis, kterého zajímají jen peníze a vlastní ego. Myslím si, že v podstatě většina národa už ení národ, ale pronárod. Jenže neví, že takovým pronárodem ostatní národy pohrdají.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jako tím národem pohrdají i Němci a Francouzi, co bezmocně brečí nad devastací svého života agresivními hordami imigrantů?

   Vymazat
 16. Díky pane Hájku za tento perfektní,vše vysvětlující článek.
  Kdo si ho přečte ,pochopí.Tyto názory se bohužel ve většině našich sdělovacích prostředků nesmějí objevit aby mladí lidé ,kteří ještě nemají dostatek životních zkušeností nezačali přemýšlet .Z toho má banda zločinců,která v současné době vládne v zemích při NATO
  největší strach.

  OdpovědětVymazat
 17. Dvě drobnosti.
  A. Einstein neemigroval z USA, zemřel tam v r. 1955 jako profesor Univerzity v Princetonu.
  Škoda, že autor - ovšem stejně jako drtivá většina ostatních - zapomíná, že Karibská krize se netýkala jen pokusu o instalaci sovětských raket na Kubě a ustoupení od tohoto pokusu, ale také rozmístění raket USA v Turecku poblíž hranic se SSSR a jejich následného odsunutí, k němuž došlo po ukončení tehdejších jednání SSSR-USA.
  Teď už by Rusko jako odvetu za americké rakety v Polsku a Rumunsku asi své rakety na Kubě nerozmístilo, když USA přednedávnem (dříve než začaly umísťovat rakety v Polsku a Rumunsku) učinily první kroky normalizace vztahů s Kubou a ta je tak uvítala...
  KR

  OdpovědětVymazat