Reklama

.

.

čtvrtek 30. června 2016

Doma zkrachovalé bruselské „elity“ prý propadají hysterii. Tak jim profesor Krejčí načrtl scénář, který je nejspíš vyděsí ještě více

rozhovor
30. 6. 2016   Parlamentní Listy
 

 Merkelové, Junckerové a taky Hollande. Všechny struktury loajální k „velkému bratrovi“ a neschopné věcné analýzy by měly podle politologa Oskara Krejčího rychle opustit pozice v Evropské unii. A do série viníků přidává i našeho ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Profesora neobměkčila ani Zaorálkova poslední ostrá slova, kdy se „obul“ do předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera. „Na jeho místě by měl být člověk, který dokáže hájit české národní zájmy; a na tom by vydělala jak Evropská unie, tak Česká republika. Kvůli jednomu výroku mu nelze odpustit,“ říká Krejčí.


Brexit je těžká rána evropské integraci, otázkou je, zda nebude smrtelná. Velmi skepticky se k budoucnosti soudržnosti EU vyjádřil politolog Alexander Tomský ve svém posledním komentáři pro idnes.cz: „Doufejme, že bude pomalu chátrat a rozpadne se mírumilovně jako kdysi Sovětský svaz a nahradí ji nějaké minimalistické, pragmatické a vzájemně si konkurující společenství evropského trhu. Británii možná čeká lepší budoucnost než sklerotickou Evropu.“ Do jaké míry hrozí Evropské unii rozpad? Nebo se naopak semkne pevné jádro, komisaři přijmou reformy a trend „více Evropy, více integrace“ nakonec zvítězí?

Pokud mám být osobní, nejdřív bych chtěl říci, že se pokládám za evropského federalistu. Na druhé straně vítám Brexit. To, co jsme postavili jako Evropskou unii, začínalo prožívat obrovskou vnitřní krizi. Politické elity a byrokracie situaci nejenže nezvládaly, ale komplikovaly ji mnoha svými rozhodnutími, a to především ze strany Berlína. Situace byla tak špatná, že na druhé straně nikdo nebyl schopný kromě Berlína nějaká rozhodnutí udělat. Tohle bych vytknul před závorku.
Je třeba říci, že hysterie jak v době kampaně v Británii, tak v reakci na danou situaci, je zbytečná. Problém je věcný a měl by být tímto způsobem i řešen. Británie odešla z Evropské unie a může se klidně vrátit, pokud se EU stane pro ni přitažlivou. Proč se najednou říká, že už se nikdy nevrátí? Když se EU vyléčí ze svých nešvarů, bude pro Británii opět přitažlivou. Další generace politiků ji přivede zpátky. To je první faktor.

Druhý faktor je, že referendum bylo velmi nešťastné. To, že si ho Cameron vymyslel a udělal dobrovolně, je ukázka toho, jak nekvalitní politické elity dnes v Evropě vládnou. Proč ho neodložil, když se blížila migrační vlna a bylo jasné, že spousta Britů Evropskou unii nemá rádo třeba proto, že se bojí migrační vlny, která byla řízená z Bruselu otřesným způsobem? Přijede Obama, podpoří Camerona a neřekne půl slova o tom, proč by měli Britové zůstat v EU. Celá léta se říká, že Spojené státy provádějí svou politiku v Evropě přes Británii, že je jejich největší spojenec. Víc než deset let ale platí, že jednoznačně svou politiku dělají přes Berlín. I přes podbízení se Britům, věděli Američané, že politiku musí dělat přes silnějšího hráče, a to přes Berlín. Běžní Britové se určitě cítili dotčeni. Obama, který hlásá, že mají Britové zůstat v EU, se stává nejméně oblíbeným prezidentem a také neúspěšným. Celá kampaň byla velmi zvláštní.

Kdyby nedošlo k vraždě Coxové, tak by nikdo nepochyboval, že většina Britů bude hlasovat za vystoupení, pak jsme všichni znejistěli, ale od začátku vše směřovalo k tomuto výsledku referenda, které bylo nešťastně načasované, nevyargumentované. Jenom hysterie. Dnes se evropské politické elity pokoušení vytvářet vizi: Teď jsme se semkli a budeme více spolupracovat. Kdo nepřijme euro, bude potrestaný. Všichni budeme tlačit na Británii, ať vypadnou. Tohle je předstíraná ofenzivnost. Skutečná ofenzivnost je, že odejdou ti politici, kteří to zavinili. Všechny Merklové, Junckerové, ale i Hollande. Ti za to můžou. Teď nás budou poučovat o tom, že jsou Britové zlí. Nejsou zlí, jsou normální tak, jako jsou normální Češi a Němci. Zavinili to konkrétní politici, kteří se teď tváří, že se má Británie potrestat.

Například stálý předseda Evropské rady Donald Tusk zřejmě vidí situaci optimisticky. Můžeme připomenout slova, kterými zakončil svůj proslov před novináři po Brexitu: „Co tě nezabije, to tě posílí?“ Takže ani jemu nevěříte, předpokládám...

Tohle jsme si už řekli. Jednoznačně mají odejít. To je všechno tatáž skupina; zvlášť struktury Evropské unie, které byly zformovány v poslední fázi EU při nadstandardní dominanci Německa a nadstandardním vlivu Washingtonu na Berlín. To jsou lidé loajální vůči „Velkému bratrovi“ a zcela neschopní věcné analýzy. Situace přitom potřebuje analyzovat a stanovit objektivní cíle, a ne ideologické fráze. A s těmito lidmi ne. To je strašné riziko.

Tusk je krásná ukázka toho, že když se někdo během své funkce snaží někomu zavděčit, pak se o něj postarají i poté, co ztratí důvěru ve vlastní zemi. O něj se postarala Merkelová. To je to kouzlo. Většina těchto politiků počítá s další kariérou v nadnárodních institucích. A už výkon na národních úrovních přizpůsobují požadavkům nadnárodním. To je jeden ze základních problémů.


Jak by se měla v této chvíli zachovat Česká republika?

Tak, že vymění ministra zahraničních věcí, aby přišel někdo, kdo je schopen hájit české národní zájmy a vydefinovat pozici republiky v Evropské unii. Současná skupina, která řídí Ministerstvo zahraničních věcí, určitě nebude dělat nic jiného než to, co se nazývá vnitrounijní solidarita. To je to, co přivedlo Británii k Brexitu, tedy nadměrná německá politika pod taktovkou Washingtonu. Mně by to v zásadě nevadilo, kdyby dirigovali dobře, ale vidíte, jak to vedou.

(celý text royhovoru ZDE)

50 komentářů :

 1. Teď se ukazuje,co bylo úmyslem založení EU,jeden Evropský stát,řízen z Bruselu.Jedna měna,jeden úřední jazyk,jednotné vyhlášky,jednotné zákony přicházející z Bruselu.Domnívám se,že Angličané zachraňují svoji libru.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nabytí opĕtovné suverenity a samostatnosti státu nutnĕ přináší obĕti. Tomu se nevihne ani současná GB! Ale nakonec se vše dobré pro anglány obrátí.

   Vymazat
 2. Politici v Bruselu to vedou tak, jak si právě myslí ti, kteří je řídí. A těch je mnoho s ještě více různějšími zájmy a tak ani pořádně neví komu se mají vlastně zavděčit. Pro sebe působí však tak, aby upevnili své pozice ve svých úřadech a tím si zajišťují, že je i nadále budou využívat ti, kteří to dělají v současné době.
  Upřednostňuje se šíření demokracie v rámci získávání dalších levných zdrojů. Proto stálá snaha o dělení bývalého SSSR, nebo vyvolání války a tím odčerpávání jeho zdrojů.
  Potom také poslušnost, protože co by zmohla EU, kdyby si každý stát tvořil svou politiku a měl vlastní oblast zájmů.
  Proto se ve velkém přibírají migranti, kteří zaručí ujednocení názorů a přirozené vítězství ve volbách vládnoucím činovnikům.
  Tím, že se Rusko nedalo po nátlaku na něj hned na ústup a neprodalo svou zemi i se zdroji, politika rozšiřování EU a NATO se pro tyto instituce jeví jako zhoubná.
  Buhužel do tohoto spolku patří i naše země se všemi politiky, kteří by se chtěli také někomu zavděčit.
  Řešením by mohlo být méně pravomocí Bruselu, vlastní politika každého státu, výhodný volný obchod pro všechny zúčastněné, ochrana hranic, nepodléhání cizím zájmům.

  OdpovědětVymazat
 3. Oskar Krejčí už dříve upozorňoval na (mj. personální) spjatost EU a NATO. Je škoda, že tomu naše publicistika nevěnuje větší pozornost.

  Leckdo horuje pro vystoupení z EU. Co takhle raději zůstat v EU a vystoupit z NATO?!

  Je orwellovským výsměchem, že vstupní program NATO se nazývá "partnerství pro mír" (Partnership for Peace). Václav Havel na samém začátku své hvězdné politické dráhy nahlas plánoval rozpuštění NATO. Zakrátko přišel k rozumu. Pochopil, kde jsou ty "vyšší hodnoty".

  OdpovědětVymazat
 4. Oskar Krejčí má samozřejmě pravdu, ale ti zmetci sami dobrovolně neodejdou. Takový Zaorálek je teflonový od hlavy až k patě. Takže třikrát bohužel, ale musíme si prožít pár velkých průserů než budou všichni výše uvedení vypoklonkováni. A v rukavičkách to asi nebude...

  OdpovědětVymazat
 5. Možná to těm parazitům sepne a dojde jim odpověď na otázky. A co se vlastně skutečně stalo? Nestalo se nic jiného, než to, že hlasování dopadlo těsně a nikdo neví jak a čím byla těsnost vytvořena. Takže co zbývá udělat? Opět nic jiného než ponechat celou tu záležitost po trvalém masovém masírování s ujišťováním, jak je ten výsledek nešťastný a škodlivý, nechat celou tu věc vyhnít a mimo propagandy nedělat nic. A co se asi tak může stát? NIC, vůbec nic.

  OdpovědětVymazat
 6. Kdo tam ty strašlivé netvory nadelegoval? Jestli jsme to nebyli my sami...

  OdpovědětVymazat
 7. https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/408044-vudce-kampane-za-brexit-johnson-britanii-vest-nechce.html

  Na brekeke koule měl a na premiérování už ne? ... To je mi nějaká divná politika.

  OdpovědětVymazat
 8. 14:53 - např.:
  Pospíšil, Mach, Telička, Zahradil etc. - zvoleni
  Jourová - jmenována

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Demokracie je absolutně mimo kontrolu už na národní úrovni a co teprve na nadnárodní. Když chcete demokracii, musíte ji brát se vším všudy. Všechno ostatní je pokrytectví, bohužel.

   Vymazat
 9. http://www.czexit.net/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. nejvyšší umění – stvoření krávy z davu,
   a ta se krmí gesty a dojí moc a slávu

   Znouzecnost - Bastila

   Vymazat
  2. Dik za info. Zrovna jsem to podepsal.
   Budu to sirit dal.
   Preji nam hodne stesti.
   CZ75

   Vymazat
  3. Byli jsme před EU, budeme i po ní.

   Vymazat
 10. Neodejdeme-li brzy od Brusele - budeme pak všichni v bruseli!!!

  OdpovědětVymazat
 11. V EU se dá buďto bojovat, nebo spolupracovat. Tak si vyberte.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nebo odejít.

   Vymazat
  2. I když všichni odejdou, tak tu EU bude dál.

   Vymazat
  3. Když všichni odejdou, kdo bude živit tohle?
   http://pravyprostor.cz/euroslechta-si-potichu-zvysila-mzdy-vite-kolik-vydelava-tusk-nebo-juncker/

   Vymazat
 12. K čemu jsou politikové? ... Jsou to servisní panáčci ekonomických zájmů, "neúspěšní podnikatelé". Filosofy mezi nimi nehledejte, ty dávno ušlapaly davy na tramvajových ostrůvcích. Takže co můžete čekat od politiky, jaké naděje do ní můžete vkládat? ...

  OdpovědětVymazat
 13. Přeji vám všem příjemný Czexit. Když to nevyjde napoprvé, tak napodruhé nebo napotřetí. Chce to nevzdávat se, a výsledek se dostaví. Podívejte na Brity, ti měli štěstí a dali to na první ránu. Teď si konečně mohou vydechnout jak jsou na těch ostrovech svobodní a jako kůl v plotě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mají spoustu možností. Mohou začít třeba tím, že přestanou pěstovat řepku a začnou pěstovat něco užitečného a potom zrušit celou spoustu nesmyslů, které si sionisti vymysleli, aby státy dělaly dluhy. Už vidím jak si bere kvóty na imigranty, ale tohle by bylo na dlouho..:)

   Vymazat
  2. Ještě venku z EU nejsou a dlouho ještě nebudou, budou-li vůbec někdy.

   Vymazat
 14. 16:19 - Slováci říkají politice "panské huncútstvo" -
  1. Neexistují ale i jiní (než servisní) politikové? (např. Masaryk, Lenin?)
  2. Jsou i legitimní ekonomické zájmy - např. uživit rodinu (např. OKD). Chci říci: politiku nelze oddělit od ekonomie, ekonomii od politiky (opak si myslí Václav Klaus a jemu podobní liberálové).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestli si, pane Kopecký, něčím můžete být 100% jist, tak tím, že čas velkých ideálů nenávratně pominul.

   Vymazat
  2. 16:39
   Nejsem si tím jist. A také nevím, zda si to myslí naše děti a naši vnuci atd.

   Vymazat
  3. Ti už se o nich ani nedozví.

   Vymazat
  4. Souhlasím, ale pořád se nemohu smířit s myšlenkou, že si v čele EU opravdu zasloužíme tak nebetyčné pitomce. Něco o historii vím, ale marně hledám srovnání. Skutečná rarita. Panebože, za co?

   Vymazat
 15. Když jsem četl blog Sobotky na Akt.cz,tak mám obavu,že czexit nebude.Tak srdcervoucí projev,až mě to dojímalo,občané to musí pochopit,budeme je přesvědčovat apd.Musíme voli úplně jiné strany,které czexit budou chtít prosadit,ze stávajících stran v to nemá žádná.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ale ano, ať mne začne přesvědčovat - ale hmatatelně:

   1. chci stejný plat, jako mají v Německu
   2. chci sociální výhody jako mají v Německu
   3. chci stejné žrádlo, jaké mají v Německu
   atd.

   zatím si tu připadám jako otrok v kolonii, kterému dávají almužnu a krmí ho svinstvem, aby chcípl ještě dokud bude schopný dělat, aby nemusel dostat důchod...

   Nebo máte někdo jiný pocit? Že jsme rovnými členy a partnery?

   Radek

   Vymazat
 16. Sobotka tam bude jenom do té doby, dokud budou voli volit ČSSD.

  OdpovědětVymazat
 17. Pane Oskar Krejci,
  prikladate prilis velkou dulezitost Wasihngtonu.

  Nejen Donald Trump, ale i jine zname a dulezite osbnosti verejneho zivota - toho "velkeho bratra" fackuji, pred celym narodem.
  My se nestacime divit !
  Prijde v velkym zmenam po volbe Donalda Trumpa.

  V pripade, ze vyhraje Hillary, tak nam
  Boze bud milostiv vsem. Bude zle !
  Definitivne i v Rusku
  a presidentu Putinovi.
  nick honolulu - keen observer.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Killary vyhraje, vypadá to tak, Honolulu, s USA a Evropu bude ámen!

   Vymazat
 18. Možná by se hodilo, aby EU pro členské země přijala jednu společnou hymnu. Projasnila by se atmosféra a při utkáních zemí EU by stačilo hrát jednu společnou hymnu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A taky společné šatny, záchody, dresy, rozhodčí, ... :-)))

   Vymazat
  2. Jo,to jsem nedomyslel. To by přeci žádné mistrovství Evropy ani nemuselo být.

   Vymazat
  3. EUCH-tento název, neoficiálně, platí již dnes, bohužel.Pryč z tohoto kalifátu.

   Vymazat
 19. Politika "exitů" není koncepční, ale populistickou politikou. O mnoho víc se k tomu říct nedá.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Exity" jsou nutnou záchrannou brzdou proti pokusům o zavedení diktátu zamýšleným Evropským superstátem s ničením Evropské kultury a zaváděním Evropského Chalífátu.

   Vymazat
  2. Britové jsou v kačírku a bude se pro ně posílat servisní vůz. Safety car na trati.

   Vymazat
 20. Exit není záchranná brzda, exit je nevybraná zatáčka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdo uteče ten vyhraje. Jednoznačně.

   Vymazat
  2. Exit je trapný alibismus - my nic, my exit.

   Vymazat
  3. Exit je sebezáchovný.
   EU má nacistické kořeny. Kdo chce být součástí takového spolku, zřejmě je mu nacismus sympatický a nevadí mu ani stálé utahování šroubů členským státům a zřejmě také podporuje řízenou imigraci.

   Vymazat
 21. Největší zločinci se nalézají v tzv. Evropské komisy!!!Pryč z tohoto totalitního diktátorského pseudouskupení.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. pardon, má být "komisi"

   Vymazat
 22. EU defntivně zničila Ojrem Řecko, připravuje se Itálie, Junker nařizuje zavést Ojro všem, abychom šli na cestu Řecka na kolena.To, že zničili naší soběstačnost, chtějí nás odnárodňovat, více Evropy, v přeměnu na Superstát, pro ČR jako druhořadá vzdělaná, byť kolonie Německa a Brůselu.Sešup by byl velmi rychlý.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Preco mam dojem, ze Cesko je znicene aj s Korunou?? Este ste ani EUro nestihli mat a uz mate dva biliony dlhu a v state vam nic nepatri, ani vzduch, co dychate...

   Vymazat
 23. o tom že češi si neumi vladnout nam doklada pani historie ktera nelže stači si kouknout do zpětneho zrcatka ale ne jako moravsky blb bohoušek když velebi brity jaky to jsou rodili bratři a kamoši ale že nam vrazili nuž do zad jakoby ten vul nic nevěděl vypravi tak nějak po černoprdelnicku jak je vychovan spravny moravsky bezmozek

  OdpovědětVymazat