Reklama

.

.

středa 1. června 2016

Erdogan vyzval Moskvu, aby neobětovala Turecko kvůli "chybě pilota"

1. 6. 2016    zdroj a původní zdroj
Ruské letadlo bylo tureckou stíhačkou sestřeleno v listopadu 2015 v důsledku "chyby pilota", prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Vyzval Vladimíra Putina, aby "neobětoval Turecko" kvůli této chybě a rozvíjel vztahy. Neupřesnil však, kdo konkrétně udělal chybu a v čem spočívala, poznamenává Hürriyet Daily News.

Turecký prezident připustil chybu v souvislosti s tím, že ruské letadlo bylo sestřeleno tureckou stíhačkou za porušení vzdušného prostoru země. Tento incident vyvolal v listopadu 2015 mohutnou roztržku mezi Moskvou a Ankarou, kvůli čemuž Rusko zavedlo proti Turecku řadu ekonomických sankcí, připomíná Hürriyet Daily News.

"Je možné se vážně zamyslet nad tím, že naše vztahy s panem Putinem se dostaly na současnou úroveň z úplně jiného pohledu, a že [Putin] obětoval Turecko v důsledku chyby nebo povinnosti pilota, cituje list tureckého prezidenta. Určitě musíme rozvíjet vztahy i při jejich návratu [na předchozí úroveň]".

Erdogan však prohlásil, že neví, jaký má být "první krok" při navazování vztahů. Prezident také neupřesnil, v čem chyba spočívala a zda byla udělána ruským či tureckým pilotem, konstatuje Hürriyet Daily News.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

38 komentářů :

 1. Odpovědi
  1. Přesně tak Jiří, výstižné.

   Vymazat
 2. Dvere do EU sa pribuchli, snad aj Rusi budu dobri

  OdpovědětVymazat
 3. Dvere do EU sa pribuchli, snad aj Rusi budu dobri

  OdpovědětVymazat
 4. Chyba byla se s bavit s turkem v rukavičkách poté co opět ukázal co je zač.

  OdpovědětVymazat
 5. Je to jednoduché, omluvit se a zaplatit odškodnění. Víc Rusové nežádají.

  OdpovědětVymazat
 6. Jaká všivárna se skrývá za tím náhlým obratem o 180 stupňů??!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi ho kopnul už i Obáma

   Vymazat
  2. there's something rotten in the state of Denmark -- think over


   Vymazat
  3. correction por favor - turecku

   Vymazat
  4. jiri jirik1. června 2016 19:29
   jiri jirik1. června 2016 19:32
   Obdivuji, kolik řečí perfektně ovládáte. My blbečkové se alespoň přiučíme.

   Vymazat
  5. jiri jirik1. června 2016 19:29
   jiri jirik1. června 2016 19:32
   Obdivuji, kolik řečí perfektně ovládáte. My blbečkové se alespoň přiučíme.

   Vymazat
  6. jojo 21:47 ucit sa ucit sa ucit sa rikaval fucik a pak az ho chytili tak povesili na hak ze?

   Vymazat
  7. @21:47 jo nejaky ty sprache znam tak te muzu doucovat treba v urugvajstine nebo zulu ta by ti mohla jit!!!

   Vymazat
  8. Jsi koukam celej nejak mimo,to je citat od Lenina ty inteligente :-)

   Vymazat
  9. schmack41, fakt od lenina???a ten co ho povesili na hak byl kdo ty kokot!!!

   Vymazat
  10. vzdy se najde nejaky tupolev ktery skoci na kazdy spek ze 0:17ko?

   Vymazat
  11. Pan Erdogan čelí sionisticko-putlerovkým xindlům zcela sám! To on a nikdo jiný serval jařmo Dönmehu z tureckého lidu!

   Vymazat
  12. jiri jirik1. června 2016 21:57
   jiri jirik1. června 2016 22:03
   Neberte si toho zase moc, s tou výukou. Oceňuji Vaše postřehy z historie.

   Vymazat
  13. jak rikal ten slavny ucitel je treba sa ucit stale toz tak cinim i pro jine!!!
   no a cenim si ze mna ocenujete jsem strasne rad ze alespon jeden umi ocenit blizniho postrehy!!! hhh

   Vymazat
  14. to jiri jirik - zde jste mezi svejma,tady si triko honit nemusej.Přesto,nezapominejte,že prvnin stupeněm blbosti je pocit geniality.

   Vymazat
  15. @8:18 ano mam dobry pocit s genitalitou se kterou se vsak nehoni triko

   Vymazat
 7. Vypadá to, že s „Turkem“ došla trpělivost již „lautr“ všem. Dokonce i německý Spolkový sněm nyní schvaluje uznání genocidy Arménů (včetně „Milky“ Merkelové). Erdogan, zdá se, najednou netuší, kam se vrtnout.

  Rusové jsou celkem solidní stratégové. Ani bych se nedivil, kdyby s ním chvíli tu hru i hráli, i když myslím, že už raději vyzbrojí Kurdy stejně jako to dělají Američani.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak asi se bude ta budoucnost Turecka odvíjet.Už Kurdové cosi asi dostali a hned Turkovi šly k zemi dva vrtulníky....rozpad Osmanské říše začal dřív,než se stačila obnovit.

   Vymazat
 8. Nájdu ho ako Jaceňuka. V horskej chate so samopalom pri tele.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jedná se o ověřenou zprávu ? já to totiž doposud z našich sračkometů neslyšel

   Vymazat
 9. Státy (a mezi nimi i Turecko), které deklarují, že na Blízkém východě mají společného nepřítele, v podobě IS(IL) a všech jeho tamních odnoží, přece na sebe v bojových operacích nestřílejí! Není důvod. A přece se to událo! A nebyla to nahodilost plynoucí třeba z nepřehledné vřavy.
  A proto to zločinné sestřelení ruského bitevníku ukazuje buď na verzi, že ty státy to jen tak lživě či pokrytecky prohlašují, a místo toho jsou na straně nepřítele, nebo se jejich představitelé úplně zbláznili, to když nechají své letectvo doslova číhat(!) na epizodní a neohrožující přelet přes (mini)kousek státní hranice. Či v těsné blízkosti té hranice, to pokud vůbec k němu došlo.
  Turkovi zbývá jediné. Omluvit se a Rusku nahradit všechny jím způsobené škody. To není obětováním Turecka, jen pokusem o jeho přivedení do společnosti, kde ještě panuje zlomek mezinárodního práva a úcty k těm druhým.
  Což obé mezitím stačily USA a jejich poskoci svými dobyvačnými agresemi vyvrátit i z kořenů.

  OdpovědětVymazat
 10. Rusové Erdogana potřebovali. Přes Turecko měl vézt plynovod pro jih Evropy, aby Rusové mohli vyšachovat nespolehlivé a nenasytné ukrajinské zloděje. Jenomže potom Erdogan vsadil na Saudsko - katarskou kartu. Dnes, když se představa trubek s katarským plynem pozvolna rozplývá, by mu ten ruský byl dobrý. Já chápu ruskou situaci. Ale jestli Putin vezme toho tureckýho hajzla na milost, má to u mne totálně pos...raný!

  OdpovědětVymazat
 11. Ale vždyť to letadlo sestřelili Američané. 2 AWACSy to sledovaly, dvě stíhačky čekaly 30 minut v záloze, až se budou Suchoje bez munice vracet, filmové štáby byly předem informovány, aby pád mohly natočit v přímém přenosu a Šedí vlci čekali na předem určených místech na případné katapultované piloty. Kdo pilotoval F 15, které to letadlo sestřelily, není vůbec podstatné. Všechno bylo upečeno v CIA? (v Rijádu? v Tel-Avivu?), schváleno v Bílém domě a provedeno. Erdogan a jeho bývalý premiér Davutoglu, který se týž den chlubil, že osobně dal příkaz k sestřelení, byli jen užiteční idioti (pardon, vykonavatelé) příkazu a spoléhali na to, že NATO je podrží. Taky hned běželi brečet do centrály NATO, že je to zlé Rusko vyprovokovalo k tomu, aby ten Suchoj sundali.Jak to dopadlo, viděl a vidí každý, kdo není líný hledat informace s spojit si souvislosti. JB.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, to jsou známá fakta, ale v politice selský rozum nefunguje a skutečná fakta nikoho nezajímají. Když je něco zelené na tom nezáleží z politického hlediska je to červené. Na skutečnost se v politice hledí až když si o ní politik nabije hubu, proto jsou všude na světě neustále války, protože Ti co mají ve společnosti řídící funkce jsou mimo skutečnost a mají nulovou schopnost něco dělat správně.

   Důvody proč to tak je, tak to by zabralo na několik tlustých knih od morálky a etiky ve společnosti, pak k výrobcům ideologií až k nezvládnutí překonání programů primitivních instinktů, zděděných ze zvířecí říše a pro říši lidí nepotřebných a dokonce škodících.

   Vymazat
 12. Erdogan je nevyzpytatelný s jediným cílem zřídit a vládnout chanátu.Jsou dva důvody proč zozehrává tuto kartu:
  ukázat západu,že když bude chtít tak se dohodne i s Putinem
  -nebo jej tlačí ekonomické problémy(vývoz do Ruska,likvidace turismu,nárůst nespokojenosti ve společnosti(i armády?)

  OdpovědětVymazat
 13. pre 21:24 plne suhlsim , ako by som to napisal ja ..pekny vecer ...

  OdpovědětVymazat
 14. Typnul bych si,ze v tech tureckych F-kach sedeli v kokpitu naci teplousi ASAF! Vzhledem k postrehu ze jsem se nesetkal s tim,ze Rusove maji zaznam komunikace mezi piloty tak oba meli prikaz na klid ve spojeni...Az toho zmrda Recepta SSaci naserou tak kapne bozskou a pak to praskne!Ty hovada to maji dost posrany u Rusaku po pruseru s ponorkou Kursk ale to letadlo navrch uz jim tolerovano urcite nebude! Ceka se jen na tu "bozkou " kapku aby pretekl okraj!Myslim,ze se jim pak promeni naka lod na ponorku chybou navgace nabehnutim na atol trcici ze dna anebo nabouraji do nakyho roxoru a udela jim z lode retro Titanic .Dekudlu anebo jak se ta mala krysa z Osmanie jmenuje se uz preventivne zdejchla nekam doprdele v domeni ze to prezije)))...

  OdpovědětVymazat
 15. ještě nejsou vánoce a Ježíšek je tady. To si ten kozo mr. myslí, že jsme jako ti jeho přátelé z Ameriky? Nás nerozpláče, když předvede nějaké to slovní sebemrskačství. Turkům už neteče do bot, Turci už stojí po krk ve sra.kách a jen proto, že jim kšeft s ISIS přestal vynášet a Rusové si nechali svých pět miliard dolarů, které utráceli každoročně v Turecku, tak si máme sednout všichni na pr..el před tímhle zločincem? ať odstoupí a omluví se, sedne na velblouda a jede ke svým chlebodárcům.

  OdpovědětVymazat
 16. Při sestřelení ruské stíhačky, jsem tipoval že Turecko toto zaplatí ztrátou své státnosti, Rusko bude dělat vše pro to aby došlo k rozštěpení nestabilního Turecka.Po rozpadu obsadí obě úžiny Bospor a Dardanely. To je to co děsí amíky.Proto ještě nějakou dobu budou Edrogana udržovat u vesla ale ta doba se mu velmi rychle krátí.Začal být přítěží, tak ho nakonec během příštího roku USA odstraní.

  OdpovědětVymazat
 17. Ono také schází kradená ropa i když její cena ještě není hrozivá.

  OdpovědětVymazat
 18. Pokud měl Pjakin pravdu, tak Erdogan měl správně vyzvat Moskvu, aby neobětovala Turecko kvůli chybě amerického pilota v americké stíhačce (z americké letecké základny v Turecku), kterou umístila do palebné pozice nad Sýrií u turecké hranice samotná americká armáda podle navigačních údajů, které dostala přímo od velení ruského letectva v Sýrii. Chápu, že se Erdoganovi nelíbí role obětního beránka, když o akci byl informován Američany pouze odvolaný premiér Davutoglu. přitom generál tureckého letectva, který jediný měl informace o celé této americké akci, tak ten generál je už po smrti. Prý se zasebevraždil hned po události.

  OdpovědětVymazat